GündemNedir?Sosyal MedyaTeknoloji

Facebook’un Yeni Adı Meta Nedir? Metaverse ile Nasıl Bir Bağlantısı Var?

Son dönemde adından sıkça söz ettiren Mark Zuckerberg, yine gündeme oturacak büyük bir adım atarak uzunca bir süre daha adından ve şirketi olan Facebook’tan söz ettirecek! Mark Zuckerberg dün yaptığı bir açıklamayla Whatsapp, Instagram, Facebook gibi uygulamaları tek çatı altında toplandığı Facebook Inc. isimli çatı şirketinin adını Meta olarak değiştireceğini duyurdu. Buu açıklama kısa bir süre içerisinde tüm sosyal medya platformlarında ve sitelerde hızla yayıldı. Meta ismi ile metaverse alanına dahil olduklarını açıklayan Zuckerberg, metaverse ile ilgilenen kitlelerde büyük bir merak uyandırdı!

Facebook Şirketinin Yeni Adı Meta Oldu!

Mark Zuckerberg, geçtiğimiz gün ‘Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik’ teması ile düzenlediği konferansta Facebook Inc. isimli şirketinde isim değişikliğine giderek, şirketinin yeni isminin Meta olacağını duyurdu. Facebook markası geçtiğimiz yıllarda Instagram ve Whatsapp’ı da bünyesine kazandırarak bu üç sosyal medya platformunu tek bir çatı altında toplamıştı. Bu önemli markaları bir arada tutan Facebook Inc. şirketi Meta ismine sahip olacak.

Mark Zuckerberg konuşmasında şirketin artık günümüz teknolojisi ile endeksli bir şekilde metaverse ile çalışacağını açıkladı. Düzenlenen konferansa video kaydı aracılığı ile katılan Zuckerberg, sadece şirketin isminin böyle bir değişikliğe gittiğini, Facebook uygulamasının adının aynı kalacağını da sözlerine ekledi. Şirketin gelecek dönem misyonlarına da değinen Mark Zuckerberg, geleceğin metaverse ile şekilleneceğini, metaverse evreninin çok farklı olanaklar sunduğunu da dile getirdi. Mark Zuckerberg’in ifadelerine göre Facebook şirketi artık bir metaverse şirketi oluyor!

Şirketin Adı Neden Meta Oldu?

Mark Zuckerberg CEO’su olduğu Facebook şirketinin metaverse alanına adım atması ve bu alanın dünya çapında gelişmesi için uzun zamandır çalışıyor. Geçtiğimiz Eylül ayında Facebook şirketi, metaverse ile ilgili projeler için 50 milyon dolarlık fon hazırlamış ve bunu tüm dünyaya duyurmuştu. Mark Zuckerberg de açıklamalarında sık sık metaverse evreninin tüm dünyaya yayılması gerektiğini, geleceğin teknolojisini metaverse’ün oluşturacağını dile getiriyordu. Bu açıklamaların ardından çoğu kaynak Facebook şirketinin tamamen metaverse üzerine yoğunlaşacağını söylüyordu. Hatta geçtiğimiz günlerde Facebook şirketinin isminin değişeceği de çeşitli haber sayfalarında yer almıştı. Mark Zuckerberg de geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada bunu resmiyete kavuşturdu, Facebook’un artık tamamı ile bir metaverse şirketi olduğunu söyledi. 

Uzun zamandır gözünü sosyal medya devi olmaya değil metaverse şirketi olmaya diken Facebook, sonunda bunu gerçekleştirdi. Şirketin sayfası da hemen hizmet vermeye başladı! 

Metaverse Nedir?

Meta ve universe(evren) kelimelerinin birleşiminden oluşan metaverse, tüm sanal dünyaları içerisinde barındıran, sanal yansıması olan kolektif bir sanal paylaşım ağı olarak adlandırılıyor. Metaverse kısaca evrenin ötesi olarak da tanımlanabilir. Metaverse sayesinde internet alemi içerisinde sadece sanal olarak değil aynı zamanda adeta bedeninizle var oluyorsunuz. Gündelik hayatımızda gezdiğimiz caddeleri, mağazaları mertaverse evreninde görmemiz de mümkün hale geliyor. Hem de bunları yaparken artırılmış gerçeklik algısı sayesinde sanal alanda gerçeklik hissi de var oluyor. Metaverse sayesinde sanal alana resmen dahil olmanız sağlanıyor. Metaverse, ilk bahsedildiği yıllarda çoğu insan için gerçekleşmesi imkansız olarak tanımlandı. Hatta bazı kişiler metaverse’ün hiçbir zaman gerçekleşmeyeceğini söylediler. Fakat günümüzde metaverse hayatımızın bir parçası olmaya aday oldu ve dünya devi Facebook bunun ilk adımını attı. Bir metaverse şirketi oldu!

Çoğu kaynak ve uzman kişiler metaverse’ün ilerleyen yıllarda internetin yerini alacağını ve hayatımızda vazgeçilmez bir yere sahip olacağını belirtiyor. Metaverse ile ilgili tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz! 

Yeni Şirket Meta! 

28 Ekim 2021 tarihinde yayınladığı Kurucu Mektubu isimli yazıda Mark Zuckerberg yeni ismiyle Meta şirketi hakkında detaylı açıklamalarda bulundu. Sözlerine internetin yeni bir bölüme başladığını ve şirketinin de bu bölüme geçiş yaptığını söyleyerek başlıyor Teknolojinin insanların hayatında birçok şeyi köklü bir biçimde değiştirdiğini, bu teknoloji ile hayatımızı sürdürdüğümüzü ekliyor. Facebook’ta ilk zamanlarda yalnızca metinler yazarak ilerlediğini , sonrasında kameralı telefonlar ve akıllı cihazlar ile birlikte video, fotoğraf gibi gelişimleri arttırdığını fakat bunların onun için asla yeterli olmadığını söylüyor. Sonrasında da yeni platformunun metaverse ile desteklendiğini, içinde olacağımız bir dünyanın çok daha sürükleyici bir hal alacağını belirtiyor. 

Mark Zuckerberg’e göre sanal bir dünyada gerçekten var olduğunu hissetmek sosyal teknolojinin en büyük hayali ve Zuckerberg bugün bunu gerçekleştirmek için çok büyük bir adım attı! 

Metaverse ile ofise gitmeden iş yerinizde çalışabilecek, evinizden milyonlarca  kişinin bir arada olduğu eğlenceli ve coşkulu konserlere katılabilecek, bir yere yetişmek için aracınızı kullanmayacaksınız. Çünkü hologram ile ışınlanabileceksiniz. Mark Zuckerberg metaverse evreni ile tüm dünyaya bunları vaaad ediyor! Tüm bunların yanı sıra Mark Zuckerberg, doğaya karşı duyarlı olduğunu da dile getiriyor. Metaverse evreni ile doğaya salınan tehlikeli maddelerin azalacağını, karbon ayak izinin azalarak biteceğini iddia ediyor. Kişilerin bu hologram ile ışınlanması sayesinde de sevdiklerine ve kendilerine çok daha fazla zaman ayıracaklarını söylüyor. Mark Zuckerberg, bugün hemen herkesin evinde bulunan monitörlerin, bilgisayarların, televizyonların yerini hologramların alacağını ve bunları gündelik hayatımızı çok daha eğlenceli bir hale getireceğini de sözlerine ekliyor. 

Mark Zuckerberg bu metaverse evreni için kişilere çeşitli seçenekler de sunuyor. Sanal gerçekliği tamamen yaşamak isteyenler için platformdan platforma sanal bir şekilde geçiş, fiziksel dünyada daha fazla var olmak isteyenler için de artırılmış gerçeklik algısı ile donatılmış bir gözlük ile deneyim yaşama şansı sunuyor! 

Bunların ardından rolleri ve sorumlulukları hakkında da bilgilendirme yapan Mark Zuckerberg, metaverse evreninin teknolojik deneyimler, uzman geliştiriciler ve içerik oluşturucular ile birlikte oluşturulacağını da duyuruyor. Bu metaverse yolculuğunda en büyük rolünün metaverse’ü hayata geçirmek adına sosyal platformları ve geliştiricileri desteklemek, süreci hızlandırmak ve bunu en başarılı, doğru şekilde yapmak olduğunu belirtiyor. Hizmetlerinin para kazanma temelinde işlemediğini söyleyen Mark Zuckerberg, hizmetlerini para kazanmak amacıyla gerçekleştirmediğini, daha iyi hizmetlerde bulunabilmek için para kazandığını da söyleyerek hakkındaki bazı söylentilere de bir nevi cevap veriyor. Sözlerine şirketinin son beş senede birçok eleştiri aldığını ve bu eleştirilerin ona ders niteliğinde olduğunu, onu her geçen gün daha da gelişmeye zorladığını söyleyerek devam ediyor. 

Meta verilerinin güvenliği hakkında da açıklamalarda bulunan Mark Zuckerberg, gizlilik ve güvenlik açısından verilerin güvenli bir meta veri deposunda depolanacağını söylüyor. Bunun açık standartlar ile korunmaya alınacağını da belirtiyor. Metaverse denince akla gelen ilk şeylerden biri olan NFT ile ilgili de açıklamalarda bulunuyor. Zuckerberg, NFT ve kripto para gibi projeleri desteklemeye devam edeceğini fakat bunlarla sınırlı kalmayacağını da belirtiyor. 

Milyarca insana hizmet ettiğini söyleyen ünlü CEO, bu hizmetlere devam edeceğini, hatta metaverse evreninin herkes için ulaşılabilir olmasını istediğini de söylüyor. Düşük ücretler ile kolay erişimi sağlayarak hem kullanıcılar açısından hem de şirketin zarar etmemesi açısından maliyetleri doğru bir biçimde ayarlamak istediklerini de sözlerine ekliyor. Mark Zuckernerg, en büyük umudunun önümüzdeki on yıl içerisinde metaverse’ün milyarlarca insan  tarafından erişilebilir, yüz milyarları aşan dijital ticareti sağlayan bir yapı olması, geliştiricileri desteklemesi olduğunu da belirtiyor.

Son olarak da Facebook ile geniş kitlelere hizmet ettiğini ve Facebook’un ikonik bir sosyal medya platformu olduğunu söylüyor. Facebook ile insanları birbirine bağladığını, metaverse ile bunu bir adım ileriye taşıma hedefinde olduğunu belirtiyor. Artık metaverse’e tamamen yoğunlaşacağını, bunun hayallerinin ötesinde bir gerçeklik olduğunu söyleyerek sözlerini tamamlıyor. Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, bu açıklamaları ile teknoloji dünyasında yepyeni bir dönem başlatıyor.

Horizon

Facebook  kendi sanal evreninin isminin Horizon olduğunu da bu etkinlikte duyurdu. Bu etkinliğe video yoluyla katılan Zuckerberg, Horizon’u tanıttı. Henüz piyasaya sunulmaya hazır olmayan Horizon isimli evrende kişiler sanal ortamda bir araya gelebiliyor. Bu platform hem iş alanında hem de eğlence amacıyla kullanılabilir bir özelliğe sahip! Eğlence ve işin yanı sıra Horizon evreninde oyun da oynanabilecek, bunun için GTA San Andreas oyunu Oculus isimli sanal gerçeklik gözlükleri ile birlikte yeniden inşa edildi. Facebook, bu platform için sadece Avrupa Birliği alanında 10 bin mühendis ile çalışacak ve bu evren için 10 milyar dolardan fazla yatırım yapacak. Horizon tahminlere göre seneye piyasaya sunulacak! 

Yıllar önce bahsedilmeye başlandığında metaverse evreni herkes tarafından bir bilgisayar oyunundan farksız olarak görülmüştü. Hatta çoğu kişi bu evrenini yüzyıllar sonra gerçekleşeceğini düşünüyordu. Mark Zuckerberg, bu iddiaları bir anda değiştirdi ve 2021 yılında metaverse evrenine yolculuğun başladığını duyurdu! Dünya teknolojileri için büyük bir adım olan bu gelişme herkesi bir anda fazlasıyla heyecanlandırdı. Metaverse artık hiçbirimiz için çok da uzakta değil. İlerleyen günlerde arkadaşlarımızla sanal bir gerçeklik alanında buluşmamız, yerimizden hiç kıpırdamadan gezerek alışveriş yapmamız artık hiç de imkansız görünmüyor! 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu