Akıllı SaatNedir?TeknolojiÜrünYaşam

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Giyilebilir teknoloji, insanların giyebileceği ve üzerinde taşıyabileceği şekilde tasarlanan, içerisinde beden hareketlerini takip eden akıllı sensörler barındıran ürünlerin genel adı olarak tanımlanmaktadır. Giyilebilir teknoloji ürünleri arasında, akıllı saatler, akıllı gözlükler, kişisel video kayıt cihazı gibi seçenekler bulunmaktadır. İnsanların üzerinde taşıyarak kullanabildikleri giyilebilir teknoloji ürünleri, sağlık hizmetlerini, konum takip sistemlerini, spor performanslarının izlenmesini, kişisel listeler oluşturulmasını ve hatırlatma uygulamalarını kapsamaktadır. Giyilebilir teknoloji ürünleri ayrıca, kilo verme ve diyet süreçlerinde, etkinlik takiplerinde, güvenlik sistemlerinde, eğlence, eğitim ve sağlık alanlarında hizmetler sunmaktadır. Giyilebilir teknoloji ürünlerinin birçoğu Wi-Fi ve Bluetooth bağlantıları ile kablosuz şekilde, akıllı telefonlarla da senkronize olmaktadır. Kişisel kullanıma göre tasarlanmış olan giyilebilir teknoloji ürünleri, sensörler aracılığıyla, akıllı cihazlarla bağlantı kurmaktadır. Somut nesnelerin birbirleri ile ya da farklı sistemlerle bağlantı kurduğu iletişim ağı, “Nesnelerin İnterneti” olarak tanımlanmaktadır. Giyilebilir teknoloji ürünleri de, nesnelerin internetine verilecek en güzel örneklerden biri olmaktadır.

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri Nelerdir?

2015 yılının ortalarında adından sıkça bahsedilmeye başlanan giyilebilir teknoloji ürünleri, hedef kitlesi üzerinde heyecan yaratmıştı. Özelliklerine her geçen gün bir yenisi eklenen ve güncellenen giyilebilir teknoloji ürünleri, günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. İnsanların bilgi alma, sosyalleşme gibi birçok farklı alanda kullandığı giyilebilir teknoloji ürünleri, hareket sıklığının artmasını, kilo verme sürecini hızlandırmayı ve günlük yaşam rutinlerinin düzenlenmesini de sağlamaktadır. Farklı kategorilerde yer alan giyilebilir teknoloji ürünleri, kişisel tercihlere göre seçilmektedir. Kompakt bir yapıda tasarlanan giyilebilir teknoloji ürünleri, maliyetlerinin düşürülmesi ile hedef kitlesini daha fazla genişletmeye başlamaktadır. Gelecek dönemlerde iş hayatına da dahil edilmesi beklenen giyilebilir teknoloji ürünlerinin, çalışanların nerede olduğunu, nereye doğru ilerlediğini ve gidiş hızlarını belirlemek için de kullanılacağı öngörülmektedir. Bu durum, işverenlerin eş zamanlı bilgilerle, verimli bir akış gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini anlamasının bir yolu olarak gösterilmektedir. Giyilebilir teknoloji ürünleri kişisel kullanımda, kalp hızının ölçülmesi, vücut sıcaklığının değişim takipleri, bedensel kas aktiviteleri gibi spesifik ölçümlemeler yapmaktadır. Giyilebilir teknoloji ürünleri ile gelecekte sensör sayıları artırarak, insan bedeni ile daha fazla etkileşim kurularak, bedensel her değişikliğin kaydedilmesi sağlayabilecektir. Günümüzde kullanımı en çok tercih edilen giyilebilir teknoloji ürünleri ise aşağıda sıralanmaktadır.

Akıllı Yüzükler

Parmaklarınızdan birine takabileceğiniz bir yüzük ile kalp ritmini ölçmek, adımlarınızı saymak, uyku kalitenizi tespit etmek ister miydiniz? Giyilebilir teknoloji ürünleri pazarı ve kullanım alanları her geçen gün daha fazla genişliyor. Yeni giyilebilir teknoloji ürünleri arasında yer alan akıllı yüzükler, parmağınızda hissetmediğiniz kadar az yer kaplayarak, akıllı telefona dönüşüyor. Giyilebilir teknoloji ürünleri özellikleri içerisinde, insan parmağında bulunan kemikler üzerinden ses aktarım teknolojilerini kullanan akıllı yüzükler, telefonunuzu elinize almadan arama ve görüşme yapmanızı sağlıyor. Yüzüğün kullanıldığı el, kulağa götürüldüğü anda, sesin direkt olarak duyulması mümkün oluyor. Sanal asistan özellikleri de bulunan akıllı yüzükler küçük ama işlevsel özellikleri ile kullanıcılarını şaşırtmaya devam ediyor. Siri ve Google Asistan hizmetleri ile birlikte çalışan akıllı yüzükler, arama yapma dışında mesajların okunması, hatırlatıcı ve etkinlik oluşturulması, tweet atma ve çeviri yapma gibi özellikleri de içerisinde barındırıyor. Farklı marka ve modeli bulunan akıllı yüzükler ayrıca sağlığınızı kontrol altında tutan ve aktivitelerinizi takip eden işlevler de sunuyor. Kalp ritminin ölçülmesi, adım sayma, uyku kalitesi tespiti gibi birçok farklı özellikleri bulunan akıllı yüzüklerin birçoğu akıllı telefonlarla entegre şekilde çalışıyor.

Akıllı Bileklikler

Teknolojik gelişmelerin hayatımıza her geçen gün daha fazla dahil olduğu görülüyor. Giyilebilir teknoloji ürünleri arasında yer alan bir diğer ürün akıllı bileklikler olarak belirtiliyor. Bilinenin aksine akıllı saatler ve akıllı bileklikler aynı kategoriye girmiyor. Benzer özelliklere sahip olsalar da, akıllı bileklikler kendi içerisinde farklı kullanım alanları yaratıyor. Akıllı bileklerin hedef kitlesi genellikle aktif spor yapanlar olarak gösteriliyor. Spor egzersizleri sırasında telefon taşımak oldukça zor oluyor. Bu noktada akıllı bileklikler, kullanıcılarına işlevsel ve pratik çözümler sunuyor. Akıllı saatlerin aksine akıllı bileklikler oldukça hafif yapıda ve küçük cihazlar olarak karşımıza çıkıyor. Giyilebilir teknoloji ürünleri arasında bulunan akıllı bilekliklerin temel özellikleri ise aşağıda sıralanıyor.

  • Saat ve tarih gösterge özelliği
  • Alarm özelliği
  • Adım sayma ve nabız ölçme özellikleri
  • Uyku takip sistemi
  • GPS özelliği
  • Titreşimli uyarı sistemi
  • Arama ve mesaj bildirimi

Akıllı Saatler

Giyilebilir teknoloji ürünleri içerisinde, kullanıcıların favorisi olarak akıllı saatler gösteriliyor. Akıllı telefonlarla birlikte senkronize çalışabilen akıllı saatler, telefon üzerinden yapılabilecek birçok işlemi, daha kolay şekilde yapmayı mümkün kılıyor. Akıllı saatler ile arama yapma, gelen çağrılara yanıt verme günümüz hızlı temposunda kullanıcılarına pratiklik sağlıyor. Telefonların en sık kullanılan özelliklerinden biri olan mesajlar, akıllı saatler ile de yönetebiliyor. Gelen mesajların okuması ve yanıtlanması gibi işlemler, giyilebilir teknoloji ürünü olan akıllı saatler ile de yürütülüyor. Akıllı saatlerin öne çıkan özelliklerinden biri de telefon kamerasını kullanarak fotoğraf ya da video çekmek olarak gösteriliyor. Tek bir dokunuş ile akıllı saatinizle dilediğiniz anda fotoğraf çekmek mümkün oluyor. Akıllı saatlerde ayrıca müzik dinleme özelliği de bulunuyor. Kilo kontrolü için kalori takibi, sporu yaşam biçimine dönüştüren kişiler için mesafe takibi, akıllı saatlerin diğer işlevsel özellikleri arasında yer alıyor.

Sanal Gerçeklik Gözlükleri

 VR (Virtual Reality), sanal gerçeklik teknolojileri hayatımızın her alanında yerini alıyor. Kullanılan teknolojilerin popüler ürünleri arasında sanal gerçeklik gözlükleri geliyor. Sanal gerçeklik gözlükleri, bulunduğunuz andaki gerçeklik sınırlarının dışına çıkarak, yeni bir gerçekliği keşfetmenin kapılarını aralıyor. Sanal gerçeklik gözlüklerinin kullanımı başka bir boyuta ışınlanmak olarak da tabir ediliyor. Giyilebilir teknoloji ürünleri arasında bulunan sanal gerçeklik gözlükleri, 360 derece açıyla kurgulanan video ve görüntü teknolojisini içerisinde barındırıyor. Zihnin sanal ya da gerçek kavram ayrımları olmadığı için, sanal gözlükler kullanıcılara başka bir yaşam alanında bulunma şansı tanıyor. Sanal gerçeklik gözlükleri temel işlevleri ile iki farklı gruba ayrılıyor. Bunlar;

  • Bilgisayar desteği ile entegre çalışan sanal gerçeklik gözlükleri
  • Cep telefonu desteği ile birlikte çalışan sanal gerçeklik gözlükleri şeklinde tanımlanıyor

Bilgisayar Destekli Sanal Gözlükler

Bilgisayar desteği ile çalışan sanal gerçeklik gözlerinin ilk ürünü Oculus Rift olarak belirtiliyor. Facebook tarafından 2 milyar dolara alınarak, 2016 yılında kullanıcılarla buluşturulan Oculus Rift sanal gerçeklik gözlükleri, diğer alternatif ürünlerin piyasaya sürülme sürecini hızlandırmıştır. Aralarında Playstation VR, HTC Vive gibi markaların bulunduğu sanal gerçeklik gözlükleri sektörde yeni bir hareketlendirme başlatmıştır.  

Cep Telefonu Destekli Sanal Gözlükler

Akıllı telefonlar ile birlikte entegre çalışan bu sanal gerçeklik gözlükleri arasında ilk sırayı, bir Google ürünü olan Cardboard alıyor. Cep telefonu destekli sanal gerçeklik gözlükleri daha sonra farklı markalar tarafından da geliştirilerek, alternatifleri çoğaltılıyor. Cep telefonu destekli sanal gerçeklik gözlüklerinin lens farklılıkları dışında temel işlev özellikleri benzerlik gösteriyor. Samsung Gear VR ürünü, Cardboard ’dan sonra en çok tercih edilen ürünlerden biri oluyor. Cep telefonu destekli olarak çalışan sanal gerçeklik gözlüklerinin kalitesini, kullanılan telefonun kalitesi belirliyor. Görüntüleri telefonlar üzerinden çeken gözlükler, daha iyi görüntü kalitesine sahip telefonlarla birlikte kullanıldığında, çok daha iyi sonuçlar veriyor.

Akıllı Gözlükler

Giyilebilir teknoloji kavramının anlamını birebir taşıyan ürünlerden biri de akıllı gözlükler olarak belirtilmektedir. Akıllı gözlükler, diğer giyilebilir teknoloji ürünleri gibi dahili ve harici sensörler üzerinden veri toplama kapasitesine sahip olmaktadır. Akıllı gözlükler, farklı bağlantı araçları ile diğer mobil cihazlardan ya da bilgisayarlardan gönderilen verilerin kontrol edilmesini, veri iletim akışının sürdürülmesini sağlamaktadır. Sesli asistan destekleri de bulunan akıllı gözlüklerinin öne çıkan özelliği, daha hızlı ve kolay bir şekilde sanal asistan üzerinden işlerin yürütülmesi olarak belirtiliyor. Akıllı gözlüklerin kullanımı ile müzik dinlemek, oyun oynamak ve televizyon izlemek mümkün oluyor. Birçoğu iOS ve Android cihazlarla entegre şekilde çalışan akıllı gözlükler, Bluetooth bağlantıları ile işlevlerini yerine getirebiliyor. Akıllı telefonların uzaktan kontrol edilmesi ile fotoğraf çekme özelliklerini de içerisinde barındıran akıllı gözlükler, LED ışık ile uyarı bildirimlerinde de bulunuyor. Giyilebilir teknoloji ürünlerinden beklenen performansın üzerinde kapasiteye sahip akıllı gözlükler, geniş kullanıcı kitlesi tarafından tercih ediliyor. Akıllı gözlüklerin kaybolması durumunda ise akıllı cihaz bağlantıları üzerinden gözlüğün nerede kaybolduğu tespit edilebiliyor. Görme engelliler için de özel olarak üretilen akıllı gözlükler bulunuyor. Görme engellilerin hayatını kolaylaştırmayı amaçlayan ürünler, farklı işlevlerle pratik çözümler sunuyor.

Akıllı Giyim Ürünleri

Gelişen teknolojiler ile birlikte üretilen yardımcı ürünler sadece harici kullanım ile sınırlı kalmıyor. Daha dayanıklı yapıya sahip ve beden ısısına duyarlı giyilebilir teknoloji ürünleri, sektörde yerini almaya başlıyor. Giyim ürünlerinin hem iç hem de dış yüzeylerine yerleştirilen sensörler yardımı ile birçok yeni işlevsel özellik hayata geçiriliyor. Son dönemde ayakkabı ürünlerinde de kullanımı gerçekleştirilen giyilebilir teknolojiler, kalp ritminden, nabız ölçümüne kadar birçok bedensel veriyi analiz ederek, ölçümleme yapabiliyor. Özellikle profesyonel sporcuların tercih ettiği bu ürünler, spor aktivitelerindeki performanslarını yönetmeyi amaçlayanlara pratik çözümler sunuyor. Giyilebilir teknolojilerinin kullanım alanlarından biri tekstil kumaşları oluyor. Yazlık ve kışlık kumaşlar, içlerinde gizlenen sensörler yardımıyla, beden ısısına göre kumaşın sıcaklığını ayarlayabildiği görülüyor. 

Alternatif Akıllı Giyim Ürünleri

Giyilebilir teknoloji ürünlerinin bir diğeri ise İsveç projesi olarak karşımıza çıkan Posture Reminder T-Shirt ler, adından da anlaşılacağı gibi duruş hatırlatıcı özellikler taşıyor. Günümüzde giyilebilir teknoloji ürünleri arasında en faydalı ürünlerden biri olarak gösterilen bu tişörtler, omurga sağlığını desteklemek için üretiliyor. Google işbirliği ile üretilen Levi’s X Google Jacquard Commuter ceketi, hayatı kolaylaştıracak bir başka özelliği kullanıcılarına sunuyor. Bu ceket, kişisel telefonunuzdan uzaklaştığınız anda sizi uyaran ve telefonunuzun kaybolmamasını sağlayan bir sensör sistemi ile çalışıyor. Bir başka şaşırtıcı akıllı giyim ürünü ise Electric Foxy şirketi tarafından üretilen Ping adı verilen giysi oluyor. Giysinin şapkasını kapattığınız anda Facebook oturumunuz otomatik olarak güncelleniyor. Giysi içerisine yerleştirilen sensörler ile Facebook’tan iletilen bir mesaj geldiği anda, birinin omzuna dokunması gibi bir titreşim ve his yaratıyor. Birçok tekstil ürününde kullanılmaya başlanan giyilebilir teknolojilerin, yakın gelecekte çok daha yaygın olarak hayatımıza dahil olması bekleniyor.

Evcil Hayvanlar İçin Giyilebilir Akıllı Teknolojiler

Evcil hayvan besleyenleri sevindirecek giyilebilir teknoloji ürünü olan “Whistle 3” popüler ürünler arasında yer alıyor. Evcil hayvanlara özel olarak tasarlanan bu ürün, GPS teknolojisini içerisinde barındırıyor. Evcil hayvanınızın tasmasına takılarak, nerede olduğunun izlenmesi sağlanıyor. Aktivite takibi için oldukça işlevsel bir özellik sunan giyilebilir teknoloji ürünlerinin evcil hayvan versiyonu Whistle, şimdiden hayvan severlerin gözdesi olmaya başlıyor. Evcil hayvanlarını kaybetme endişesi yaşayanların da hayatını kolaylaştırmayı hedefleyen ürün, 5000 kilometrelik bir alan içerisinde konum takibi yapma kapasitesi sunuyor. Evcil hayvanların doğal içgüdülerinden olan dişleme, ısırma ya da pati atma gibi davranışlarına uygun olarak dayanıklı bir yapıyla üretilen ürün, sevimli dostlarınızı her zaman güvende tutmanın yolunu sağlıyor. Yakın zamanda geliştirilerek, işlevlerine yenilerinin de kazandırılması beklenen evcil hayvanlar için giyilebilir teknoloji ürünlerinin çeşitleneceği öngörülüyor.

Nefes Monitörleri ve Uyku Başlıkları

Giyilebilir teknoloji ürünleri arasında uyku sorunlarına çözüm getiren ürünler de bulunuyor. Philips ve Beddr markalarının öncülük yaptığı uyku takip cihazları, yalnızca uyku kalitesini belirlemekle kalmayıp, uyku sırasındaki nefes düzeninizi de analiz ediyor. Uyku sırasında alınan oksijen miktarının yeterliliğini ölçen bu giyilebilir teknoloji ürünleri, doktora gitmeniz gereken durumlarda sizi uyarıyor. 20 saate kadar kesintisiz çalışma süreleri bulunan ürünlerin, tek bir kez şarj edilmesi ile birkaç gün boyunca kullanımı, uyku ve nefes analizi yapılması mümkün oluyor. Giyilebilir teknoloji ürünlerinin bu versiyonları, uyku sorunu yaşayan ve daha kaliteli bir uyku deneyimi isteyenlere hitap ediyor. Baş bölgesini nazikçe saran ve gün döngüsünde 7 saatten daha az uyuyanlara özel olarak tasarlanmış olan uyku başlıkları her geçen gün kullanıcı kitlesini geliştiriyor. Uyku başlığında bulunan 30 farklı sensör, uyku haplarından kurtulmayı ve kaliteli bir uyku deneyimi yaşamayı mümkün kılıyor. Güne daha enerjik bir başlangıç yapmak isteyenlerin favorileri arasına girmeyi başaran ürünler, aynı zamanda yapılan nefes ve uyku analizlerinin akıllı telefonlara aktarılmasını da sağlıyor.

Hülya Ergün

2014 yılından beri kurumsal şirketlere sosyal medya hesap yönetimi konusunda destek vermekteyim. Content Writers Turkey (CWT) üyesiyim. Aynı zamanda, Türkiye’nin önde gelen içerik ajanslarında freelance olarak içerik yazarlığı yapmaktayım. Okumaya, araştırmaya, yazmaya ve yaratıcılığa açık her alana ilgi duyuyorum. Yoga ve meditasyon pratikleri ile enerjimi dengeliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu