AileMobil UygulamalarNasıl YapılırNedir?Sosyal MedyaTeknoloji

YouTube Kids Nedir? Ücretli Midir? YouTube Kids Nasıl Kullanılır?

Çocukların daha güvenli bir ortamda keşif yapmaları ve eğlenmeleri için tasarlanan YouTube Kids, 23 Nisan 2021 tarihinde Türkiye’de kullanıma açılmıştır. Google yan kuruluşlarından YouTube tarafından geliştirilmiş olan, sadece çocuklara özel olarak hazırlanan YouTube Kids,  ücretsiz çocuk videoları uygulaması olarak tanımlanmaktadır. Çocukların, ebeveynlerinin kontrolünde yeni dijital içerikleri ve ilgi duydukları alanlarını keşfetmelerini sağlayan YouTube Kids, tüm çocuklara güvenli bir dijital deneyim yaşatmayı hedeflemektedir. YouTube Kids içeriklerinde yer alan videolar, ailelerin genel kriterlerine uygun şekilde oluşturuluyor. Bu sayede çocukların dijital dünyayı keşfederken içeriklere ailelerinin rehberliğinde erişim sağlayabilmeleri YouTube Kids ile mümkün hale geliyor. YouTube Kids uygulaması, çocukların deneyimlerini özelleştirecek denetim imkanı sağlıyor. Çocukların hangi içerikleri izleyebileceklerinin seçilmesi, ekran başında geçirdikleri sürelerin belirlenmesi, spesifik videoların ya da kanalların engellenmesi gibi birçok işlevsel özellik bu uygulamada mevcut.

YouTube Kids Çalışma Prensipleri

YouTube Kids uygulamasının tasarım aşamasında, otomatik olarak oluşturulan filtrelerden, topluluklar üzerinde yapılan incelemelerden ve ailelerden alınan geri bildirimlerden yararlanılmaktadır. YouTube Kids, çocukların güvenliği için gerekli önlemleri alırken, ailelere uygun deneyim yaşatmak için çalışmaktadır. İlk kez 2015 yılında ABD genelinde yayınlanmaya başlayan YouTube Kids, 23 Nisan Çocuk bayramında gerçekleştirilen lansman ile Türkiye’de de kullanılmaya başlamıştır. YouTube Kids çocukların alıştıkları içerikleri ve geniş içerik kütüphanesini kullanıcıları ile buluşturmayı amaçlıyor. YouTube Kids çalışma prensiplerinin öne çıkan özellikleri arasında oldukça katı topluluk kuralları ve belirlenen politikalar bulunuyor. Çocukların bilgiye erişimini ve keşfini en güvenli halde sunmayı amaçlayan YouTube Kids, çocuklara değer kazandıracak, öğretici ve kaliteli içerikleri bünyesinde barındırıyor. YouTube Kids içeriklerinde, çocukların geniş hayal dünyalarına hitap edecek, yeni şeyler keşfetme duygularını güvenli şekilde gerçekleştirecek bir ortam yaratılıyor. YouTube Kids ülke bazlı algoritmaları, çocukların genel kültürlerine ve izlemeye alışkın oldukları videolara yakın içeriklerin sunulması için en iyi hizmeti sunmayı amaçlar.

YouTube Kids Filtreleri Nasıl İşler?

Hedef kitlesi yetişkinler olan YouTube platformu, 13 yaş altındaki çocuklar için uygun bulunmuyor. Sadece ebeveynlerinin gözetiminde YouTube’dan yararlanan çocuklar için yeni bir çözüm arayışı YouTube Kids’i gündeme getiriyor. Sadece çocuklara özel içeriklerin yer aldığı YouTube Kids uygulamasında, otomatik filtrelemeler sayesinde, tüm uygunsuz içerikler kaldırılıyor. Çocukların güvenli video erişimini temel zeminine alan YouTube Kids, uygulamasındaki “Flagging” özelliği ile dikkat çekiyor. YouTube Kids kullanıcıları, uygunsuz buldukları videoları ve içerikleri Flagging sisteminden ikaz edebiliyor. İçerikli ilgili yapılan sorgulama sonucunda, gerekli durumlarda içerik YouTube Kids platformu tarafından kaldırılabiliyor. Tüm içerik üreticilerine açık olan YouTube Kids, ebeveynlerin kendi çocuklarının videolarını çekerek, paylaşmalarına da imkan tanıyor. Ancak içerikler yüklenirken, uluslararası ve yerel yasal zorunluluklar göz önüne alınıyor. Filtreleme sisteminin burada da devreye girdiği YouTube Kids algoritmaları, uygun bulunmayan içerikleri kaldırma yetkisine sahip oluyor.

YouTube Kids Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Teknolojiye erişimin bu denli kolay olmadığı zamanlarda, çocuklar merak ettiği ve öğrenmek istedikleri konuları ansiklopediler üzerinden araştırırdı. Çizgi film izlemek için ise hafta sonunun gelmesi iple çekilirdi. Günümüz çocukları bilgiye ve eğlenceye erişimi artık internet üzerinden kolayca sağlıyor. Bu durum keyifli ve pratik bir çözüm gibi dursa da, ebeveynler için bir nebze de olsa tedirginlik yaratıyor. Çocukların, yaş aralığına uygun içeriklere erişimi her ebeveyn için önem taşıyor. Bu noktada YouTube Kids ebeveynlerin rahat hissedecekleri, çocukların güvenli ve onlara uygun içeriklere ulaşabilecekleri bir alternatif yaratıyor. 2005 yılından beri kullanıcılarına video platform hizmeti sunan YouTube, çocukları da düşünerek YouTube Kids uygulamasını hayata geçirdi. 2021 yılının Nisan ayında Türkiye’de de kullanıma açılan YouTube Kids, çocukların eğlenerek öğrenmesi için çalışıyor. Tüm çocukların temel içgüdüsü olan merak ve keşfetme deneyimini güvenli sınırlar içerisinde gerçekleştirmelerini sağlamayı amaçlayan YouTube Kids, geniş bir içerik seçeneği ile karşımıza çıkıyor.  Android ve İos işletim sistemleri tarafından da desteklenen YouTube Kids, tarayıcılar ve tüm mobil cihazlarda kullanılabiliyor.

YouTube Kids Özellikleri Nelerdir?

YouTube Kids, çocukların sağlıklı ve güvenli dijital deneyimlerini bir üst seviyeye taşımayı amaçlamaktadır. YouTube Kids uygulamasının öne çıkan özellikleri arasında yaş grubuna uygun içeriklerin seçilebilmesi bulunmaktadır. Her yaş grubundaki çocuğa uygun içerik seçeneklerini bünyesinde barındıran YouTube Kids, ilgi alanları doğrultusunda çocukları zengin içeriklerle buluşturur. YouTube Kids’in işlevsel özelliklerinden biri de ebeveynlerin çocuklarına özel profiller oluşturabiliyor olmasıdır. Bu özellik ile çocukların uyku ve yemek rutinlerinin etkilenmemesi için zaman kısıtlayıcı filtrelerle, kişiselleştirilmiş ayarlar yapılmaktadır. YouTube Kids, ebeveynlerin, çocuklarının dijital deneyimlerini nasıl yönetecekleri konusunda yardımcı olan sistemler sunmaktadır. Her aileye özgü yaşamsal rutinler değişiklik gösterdiği için, kişiselleştirilmiş ayarlar, çocuklara ve ebeveynlere yol gösterici alternatifler yaratmaktadır. Aileler çocuklarının videolarını paylaşabilmek için kendi kanallarını da YouTube Kids üzerinden oluşturabilmektedir. Topluluk kurallarına göre işleyen kanal açma prosedürleri, YouTube Kids uygulamasının en iyi şekilde yönetilen özellikleri arasında bulunmaktadır.

YouTube Kids Nasıl Kullanılır?

Tamamen çocuklara özel olarak tasarlanmış olan YouTube Kids uygulaması, ebeveynlerin mevcut içerikleri uygun gördükleri şekillerde denetlemesine de imkân tanımaktadır. Profil ayarları üzerinden gerçekleştirilen denetimler, evde yaşayan her çocuk için ayrı olarak düzenleyebilmektedir. Her çocuğa özel olarak ayrı bir profil oluşturmak, YouTube Kids kullanırken yararlanılabilecek yöntemler arasındadır. Her çocuğun ilgi alanı farklı olabilmektedir. Astronomiye ilgi duyan bir çocuk için gezegenler gibi ilgi alanına uygun filtrelerle, belirli içeriklere daha kolay ulaşması sağlanmaktadır. Daha küçük yaştaki çocuklar için ise daha az yazı içeren, animasyon ağırlık filtrelerle, yaş grubuna uygun içerikler kolayca belirlenmektedir. Yine küçük yaş grubu çocuklara hitap eden, bilişsel becerilerini ve duyularını geliştiren içerikler, YouTube Kids kanallarında sunulmaktadır. YouTube Kids uygulamasında, çocukların yeni dünyaları keşfetmesini destekleyen, zengin içerik ağı bulunmaktadır. İçerik kütüphanesini ve işlevsel özelliklerini geliştirmeye devam eden YouTube Kids, Türkiye’de kullanıma sunulduğu tarihten bu yana çocukların favori uygulamalarından biri olmayı başarmıştır.

YouTube Kids Profili Nasıl Oluşturulur?

YouTube Kids platformunda oturum açan ebeveynler, evlerinde bulunan her çocuğa özel, ayrı bir profil oluşturabilmektedir. Oluşturulan her profil, ayrı video tercihlerini ve önerilerini içerisinde barındırmaktadır. YouTube Kids uygulamasının bu özelliği ile çocuklar platformdan en işlevsel şekilde yararlanmaktadır. Çocuklara ait profillere sadece YouTube Kids uygulaması üzerinden, ebeveynler oturum açtığı zaman erişim sağlamaktadır. YouTube Kids uygulamasında her hesaba özel 8 adet profil tanımlanabilmektedir.

YouTube Kids Uygulamasını İlk Kez Kullanırken

  • YouTube Kids uygulaması açılır
  • Ekranda iletilen yönergeler takip edilir
  • Doğum tarihi girilir

YouTube Kids Uygulamasında Oturum Açma

Google hesabı olan kullanıcılar, YouTube Kids uygulamasını açtıktan sonra, “Oturum Aç” sekmesi üzerinden giriş yapabilir. Henüz bir hesaba sahip olmayanlar ise öncelikle bir Google hesabı oluşturmalıdır. Google hesabı oluşturmak için Buradan giriş yapılmaktadır.

  • YouTube Kids uygulamasına giriş yapılır
  • YouTube Kids ebeveyn izinleri okunur ve kabul edilir
  • Kullanıcı adı ve şifresi girilir
  • Çocuklara özel profil oluşturmak için özelleştirmelerden yararlanılır
  • 4 yaşında ve altındaki çocuklar, 5 ve 8 yaş aralığındaki çocuklar, 9 ve 12 yaş aralığında yer alan çocuklar seçeneklerinden biri tercih edilir
  • YouTube Kids uygulamasının ebeveyn içerik yönetim tercihleri belirlenir
  • Tüm işlemler tamamlandığında oluşturulan profile giriş yapılır

YouTube Kids Yaş Grubu İçerikleri Nelerdir?

Okul öncesi çocuklar için (4 yaş ve altındaki çocuklar)

Okul öncesi çocuklar için oluşturulan içerik ayarları, çocuklara dair yaratıcılıklarını, oyun oynama becerilerini, öğrenme deneyimlerini keşfetmeleri için oluşturulan videoları barındırmaktadır. Bu gruptaki arama sonuçları, sadece 4 yaş ve altında bulunan çocuklara özel olarak sunulan içeriklerle sınırlandırılmaktadır. YouTube Kids sistemleri, çocuklara uygun olmayan içerikleri otomatik olarak engellemektedir. Platform içerisindeki her bir video manuel olarak incelenmediği için, herhangi bir sorunda YouTube Kids platformuna bildirimde bulunmak mümkün olmaktadır.

Küçük çocuklar için (5 ve 8 yaş aralığındaki çocuklar)

Küçük çocukları hedefleyen içerik ayarları, çocukların yaş grubuna özel çizgi filmleri, el becerilerini geliştiren içerikleri ve çok daha fazlasını keşfetmelerini amaçlamaktadır. Bu kategoride yer alan tüm içerikler, 8 yaşın altındaki çocuklara uygun içeriklerle sınırlandırılmaktadır.

Büyük çocuklar için (9 ve 12 yaş aralığındaki çocuklar)

Büyük çocuklar için tasarlanan içerik ayarları, çocukların müzik videolarına, oyunlara, bilimsel konulara ve çok daha fazlasına sahip içerikleri keşfetmeleri için kurgulanır. 9 ve 12 yaş grubundaki çocukların ilgi alanlarına göre YouTube Kids uygulamasında zengin içerik seçeneği bulunmaktadır.

YouTube Kids profili oluşturduktan sonra, ebeveynler kişiselleştirilmiş ayarlarla hangi içeriklerin çocuklarına gösterileceğini kolayca belirlemektedir. Bilim, resim, müzik gibi temel konuların yanında daha spesifik konu başlıklarını içeren kanallarda YouTube Kids platformunda yer almaktadır. Tüm adımlar tamamlandıktan sonra, çocukların YouTube Kids uygulamasını kullanması mümkün olmaktadır. Bir defaya mahsus olmak üzere oluşturulan profillere, tarayıcılar ya da mobil cihazlar üzerinden erişim sağlanmaktadır. Kişiselleştirilmiş ebeveyn ayarları, ne zaman istenirse değiştirebilmekte ve güncelleme yapabilmektedir.

Hülya Ergün

2014 yılından beri kurumsal şirketlere sosyal medya hesap yönetimi konusunda destek vermekteyim. Content Writers Turkey (CWT) üyesiyim. Aynı zamanda, Türkiye’nin önde gelen içerik ajanslarında freelance olarak içerik yazarlığı yapmaktayım. Okumaya, araştırmaya, yazmaya ve yaratıcılığa açık her alana ilgi duyuyorum. Yoga ve meditasyon pratikleri ile enerjimi dengeliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu