GündemNedir?TeknolojiYaşam

Metaverse Evrenine Giriş Yapan Büyük Markalar

Metaverse, son zamanların en popüler konularından biri ve her geçen gün daha da büyük bir ilgiyle takip ediliyor. Teknoloji ve insanlık için atılan en büyük adımlardan biri olarak kabul edilen metaverse, ilk bahsedildiğinde çoğu kişi için bir hayal ürünüydü. Fakat yıllar geçtikçe metaverse’ün sadece bir hayal olmadığına hep birlikte şahit oluyoruz. Metaverse artık hayatımızın her alanında yer göstermeye başladı. Metaverse evrenine giriş yapan dünyaca ünlü markalar da bunun en güzel örneği olarak karşımıza çıkıyor. 

Metaverse Nedir?

Metaverse, meta(öte) ve universe(evren) kelimelerinin birleşimden oluşuyor. Sanal dünyaların her birini kapsayan, geliştirilmiş gerçeklik algısı ile desteklenen metaverse evreni, fiziksel alanın sanal alana yansıması ile gerçekleşen bir sanal paylaşım alanıdır. Gerçeğe yakın bir şekilde tasarlanan metaverse evreni sanal bir evrendirMetaverse evreninde dünya üzerinde bulunan her şeyi sanal alanda bulmak da mümkün olacak. İnternette sanal olarak gezinti yapmak yerine fiziksel olarak da var olabileceğiz. İnternetin gelecekteki hali olarak bilinen metaverse ile ilgili aradığınız her şeye bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Metaverse Evrenine Giriş Yapan Büyük Markalar

Metaverse, interneti ileriye taşıyacak en büyük adımlardan biri olarak görülüyor ve artık resmen hayatımızda yer almaya başlıyor. Sanal alandaki reklam ve pazarlama sektörlerini bir hayli geliştirecek olan metaverse sanal evreni, birçok marka tarafından da yakın takibe alınmıştı. Beklenen olmaya başladı ve dünyaca ünlü birçok marka metaverse evrenine giriş yaptı ve bunu dünyaya duyurdu. Bu gelişmeler metaverse’ün çok daha uzun bir süre konuşulacağı ve hayatımızda yer alacağı iddialarını da destekler nitelikte oldu. Şimdi gelin hep birlikte metaverse evrenine giriş yapan markaları inceleyelim.

Nike

Dünyaca ünlü ve son derece popüler spor giyim markalarından biri olan Nike, kısa bir süre önce RTFKT Studios isimli bir şirketi satın aldığını duyurdu. RTFKT Studios metaverse evreninde NFT ayakkabılar üreten bir şirket olarak biliniyor. 2021 yılının başından bu yana NFT ayakkabılarını satışa sunan RTFKT Studios, 6 dakikada 600 çift dijital ayakkabı satarak adından söz ettirmişti. Nike de RTFKT Studios şirketini satın alarak hem NFT hem de metaverse dünyasına adım atmış oldu. Görünen o ki Nike, metaverse evreninde de var olmak için iddialı projelerle karşımıza çıkacak.

Adidas

Dünyaca tanınan ve çok sevilen bir başka spor giyim markası olan Adidas da tıpkı Nike gibi metaverse evrenine giriş yapanlar arasında yerini alıyor. Adidas da Bored Ape Yacht Club, PUNKS Comic, gmoney gibi önemli üç NFT oyuncusu ile bir araya geldi ve böylece metaverse evrenine adım atmış oldu. Adidas, ‘Into the Metaverse’ adını verdiği bir NFT serisi ile NFT sahiplerine özel ürünler satmaya hazırlanıyor. Adidas bu projeyle resmen metaverse ve NFT alanında yerini alıyor. Adidas, blockchain tabanına sahip The Sandbox ve benzeri platformlar için giyilebilir cihazları ve fiziksel ürünleri de satışa sunacak. 

 Fiziksel ürünler arasında eşofman, kapüşonlu sweatshirt ve turuncu renkli bir bere yer alıyor. NFT alıcıları 17 Aralık 2021’den itibaren, 0,2 ETH ya da yaklaşık 800 Dolar karşılığında NFT’lere sahip olabilecek. 

Facebook

Bu listenin olmazsa olmaz şirketlerinden biri de Facebook. Mark Zuckerberg, metaverse evrenine en büyük yatırımı yapan kişi olarak biliniyor. Geçtiğimiz aylarda Facebook şirketinin ismi Meta olarak değiştirilmiş ve duyurulmuştu. Facebook, metaverse evreninin sosyal alandaki yaşamımızın bir sonraki evresi olacağını iddia ediyor ve yatırımlarını bu yönde gerçekleştiriyor. 

Mark Zuckerberg, metaverse evreni ile sanal dünyada gerçekten var olmak isteme hayalinin gerçek olacağını söylüyor. Metaverse sayesinde internet deneyiminin çok daha sürükleyici ve eğlenceli olacağını, geleceğe yön vereceğini iddia ediyor. Facebook şirketinin metaverse evrenine giriş yapması ve şirketin adının Meta olarak değiştirilmesi ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Facebook metaverse için milyarlarca dolarlık bir yatırım yaptı. Bunun yanı sıra metaverse projeleri için yaklaşık 10.000 kişi çalışmaya başladı. 

Dolce&Gabbana

En popüler markalardan biri olan ve milyonlarca kişi tarafından merakla takip edilen, modaya yön veren Dolce&Gabbana da metaverse dünyasına merhaba dedi. Ünlü marka, markalar için para kazanabilmenin en kolay yolu olarak görülen NFT ile metaverse evreninde yerini alıyor. Dolce&Gabbana, Genesis Koleksiyonu adını verdiği projede, dijital olarak satılan NFT ve tokenlara yer veriyor. Bu koleksiyonun geçtiğimiz eylül ayında gerçekleşen müzayedesi ünlü markaya tam 5,65 milyon dolar kar sağladı. 

Ünlü tasarımcılar, Genesis Koleksiyonunda yer alan parçaları Venedik’ten ilham alarak tasarladı. Bu tasarımlarda fiziği ve metafiziği buluşturduğunu söyleyen tasarımcılar, bu parçaların her birinin büyük emeklerle yaratıldığı söylüyor. Ayrıca bu koleksiyon dünyanın ilk hem fiziksel hem de dijital NFT koleksiyonu olarak tarihe geçiyor.

Balenciaga

Ünlü giyim markası Balenciaga da metaverse evrenine katılarak yepyeni bir dünyaya giriş yapıyor. Son yıllarda fazlasıyla popüler olan Balenciaga, Fortnite ile işbirliğine gitti ve markasını çok daha geniş kitlelere duyurdu. Marka, 2021 Sonbahar koleksiyonunu ‘unreal engine’ yazılımı kullanarak ‘Afterworld: The Age of Tomorrow’ adlı bir oyun ortamında sundu. Hayali gelecek ve mitoloji ilham alınarak yaratılan bu koleksiyon ile Balenciaga da metaverse evrenine resmen giriş yapmış oldu.

Charli Cohen

Bir başka giyim markası olan Charli Cohen sevilen çizgi film Pokemon’un 25. yıldönümüne özel olarak, Selfridges ile anlaştı ve dijital bir alanda dijital bir alışveriş deneyimine başladı.İster mobil cihazınızdan ister tarayıcınızdan erişim sağlayabileceğiniz bu dijital alanda AR( Artırılmış Gerçeklik) kullanarak mağazayı gezebilir ve ödülleri inceleyebilirsiniz.Selfridges, AR’ye dahil olan ilk alışveriş merkezlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu işbirliği de Pokemon evreninin sanal olmaktan çıkarak gerçek dünyamıza girmesini sağlıyor. Metaverse evreninde anlatılan alışveriş deneyimi gerçekleşiyor ve alışveriş dünyasında büyük bir evrim gerçekleşiyor.

Gucci

Modaya yön veren popüler markaların biri olan Gucci de metaverse evrenine giriş yaptı. Geçtiğimiz mayıs ayında Roblox’ta Gucci Garden Experience isimli yeni alanını tanıtan Gucci, burada oyunculara markanın son derece lüks dijital ürünlerini satın alma şansı verdi. Bu metaverse deneyiminde temalı odalar, sosyal alanlar ve etkileşimli havuzlar bulunuyor. Gucci, bu proje ile hem satış yapıyor hem de bilinirliğini artırıyor. Görünen o ki Gucci de metaverse alanında iddialı projeler ile karşımıza çıkmaya devam edecek.

Clinique

Cilt bakım markaları arasında en iyilerinden biri olarak kabul edilen Clinique, geçtiğimiz günlerde ilk NFT’sini başlattı ve metaverse evrenine giriş yaptı. Marka, sosyal medyada yaptığı bir yarışma ile markanın en popüler ürünleri olan Black Honey ve Moisture Surge’dan ilham alınarak yaratılan NFT’leri kullanıcılarına hediye etti. Bu gelişmeyle birlikte Clinique, Estee Lauder şirketinin NFT sunan ilk markası olma özelliğini de elde etti. Marka, bu NFT’leri hediye ederek hem metaverse dünyasına giriş yaptı hem de popüler markalar arasındaki yerini sağlamlaştırdı. Clinique, bu yarışmayı 10 yıl sürdüreceğini açıkladı. Yani 10 yıl boyunca şanslı 3 müşterisine popüler ürünlerinin NFT’lerini hediye edecek.Marka, Meta Optimist olarak adlandırdığı bu yarışmada katılımcılardan pozitif hikayeler paylaşmalarını istiyor. Katılımcılar arasında finale kalan 3 kişiye de bu benzersiz ödüller sunuluyor.

Coca- Cola

Yıllardır hayatımızda olan içecek devi Coca-Cola, Temmuz ayında çevrimiçi bir açık arttırma ile bir NFT koleksiyonu başlattı. Bu NFT koleksiyonu için Tafi ile anlaşan Coca-Cola, metaverse evrenine adım atmış oldu. Dijital avatarlar ve dijital ürünler üreten Tafi ile Coca-Cola’nın işbirliği sayesinde oluşturulan bu NFT koleksiyonu hayranları bir hayli heyecanlandırdı. OpenSea platformunda satışa sunulan koleksiyonda Coca-Cola markasının 1956 model otomatı ve diğer ürünlerinin dijital versiyonları bulunuyor. Bu NFT tam 575.000 dolar karşılığında satıldı. Bu gelişme ile birlikte büyük markaların yeni rekabet alanının metaverse ve NFT evreni olacağı da neredeyse kesinleşti.

Nvidia & BMW

Teknoloji şirketi Nvidia, geçtiğimiz nisan ayında şirketin metaverse evrenine giriş yapacağını ve dünyanın en büyük endüstri operasyonlarını gerçekleştireceklerini duyurmuştu. Şirket, bunları gerçekleştirmek için büyük bir adım attı. Mühendislerin işe başlamadan önce planlamalar yapabileceği ve iş akışını düzenleyeceği sanal bir fabrika kurmak için BMW ile işbirliği yapmaya başladı. Omniverse adı verilen bu projede iki dev şirket, sanal ve dijital planlama alanında gelişmeyi ve değişmeyi hedeflediklerini söylüyor. Üretimin geleceği için atılan büyük adımlardan biri olarak gösterilen bu işbirliği, böyle bir geleceği mümkün kılmayı amaçlıyor ve bu yönde tasarlanıyor.

H&M

Stockholm merkezli dünyaca ünlü giyim mağazası olan H&M de metaverse dünyasında yerini aldı. Dünyanın birçok ülkesinde hizmet veren ve çokça sevilen marka, metaverse evreninde bir mağaza açarak sınırlarını daha da genişletti. Metaverse evreninde inşa edilmiş olan ‘CEEK VR’ şehrine sanal bir mağaza açan H&M böylece müşterilerine metaverse üzerinden de satış yapıyor. Ethereum tabanlı bir metaverse projesi olan Ceek, geçtiğimiz hafta H&M markasının metaverse evrenindeki sanal mağazasını tanıttı. Müşterileri bu mağazadan Ceek Coin ile alışveriş yapabilecek. Bu mağaza, metaverse evrenindeki ilk perakende giyim mağazası oldu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu