GündemNasıl YapılırNedir?ÖneriTeknoloji

En İyi Online Virüs Programları

Bazen teknolojik aletlerimizin çok yavaş çalıştığını, bilgisayar ekranımıza anlamadığımız bazı yazıların çıktığını görürüz. İşte bunların sebebi: Virüsler! Virüsler, bilgisayarlarımız ve teknolojik aletlerimiz için en büyük tehlikelerden biridir. Özellikle bilgisayar ağları arasında çok yaygın olan kötü amaçlı yazılımlar yani diğer adıyla virüsler çok uzun zamandır hayatımızda! Bu virüslerden korunma yolları nelerdir? Bu virüslere karşı nasıl önlem almalıyız? En iyi antivirüs programları nelerdir? Hepsinin cevabını sizler için bu yazımızda buluşturduk!

Virüs Nedir?

Virüs denince akıllara gelen ilk şey hastalık oluyor. Bu ağlar aracılığıyla yayılan genellikle yazılımlara zarar vermek amacıyla yaratılan, bilgisayarlara zararlı siteler aracılığıyla ya da disketlerin değişimiyle aktarılan( bulaşan) zararlı yazılımlar, bilgisayarlarımızın virüsleridir. Nasıl ki vücudumuza giren virüsler bizde çeşitli hasarlara sebep veriyorsa bilgisayardaki virüsler de bilgisayarlarımıza zarar verir. Hatta ileri boyutlarda bilgisayarlarımızı kullanılmaz hale getirir. Virüsler genellikle kullanıcıların haberi olmadan bilgisayarlara sızarlar. Bilgisayar virüsleri doğal virüslerin aksine doğal yolla oluşmazlar. Bir virüsün oluşması için programcıların virüs yapma yazılımı oluşturması gerekir. Virüs yazıcılarının da birden çok amacı olabilir. Finansal kazanç sağlama, casusluk, politik mesajları yayma, şaka, kimlik hırsızlığı gibi farklı amaçlarla yaratılabilirler. Virüsler bilgisayarınızdan bazı dosyaları silebilir, değiştirebilir, hizmetleri engelleyebilir.

Antivirüs Nedir?

Antivirüsler ise bu zararlı yazılımlar olan virüslerden korunmanın en yaygın yönetimidir. Virüslere karşı alabileceğimiz yöntemlerden biri olan antivirüs programları, genellikle kötü amaçlı programlara karşı geliştirilen koruma kalkanları olarak ifade edilebilir. Antivirüs programları, kötü amaçlı olarak kullanılan yazılımları fark ettiği ilk anda kullanıcıya mesaj gönderir ve eğer yazılımda kötü amaçlı bir durumu saptanırsa bu yazılımı karantina altına alır. Bu karantina sürecinin ardından yazılım zararlıysa bu yazılımı bilgisayardan siler. Ancak bazı durumlarda yazılımın zararsız olduğunu saptar ve bu durumda bilgisayar kullanıcısına bir onay mesajı gönderir. Düzenli güncellemeler sayesinde her geçen gün gelişen antivirüs programları bilgisayarlar için çok önemli konumdadır. Çoğu zaman önemsenmeyen antivirüs programları aslında küçücük bir işlem sayesinde bilgisayarlarımızı büyük zararlara uğramaktan koruyor. Şimdi gelin en iyi antivirüs programlarını birlikte inceleyelim!

En İyi Antivirüs Programları

Bilgisayarınızı koruma altına almanız ve kendinizi güvende hissetmeniz için özel olarak programlanan virüs programlarını sizler için sıraladık!

Norton 360

Norton 360, 2021 yılında virüs programları sıralamasında zirveye oturdu. Norton 360, kullanıcılarına rakipsiz bir virüs ve zararlı yazılım koruması sunuyor. Tüm bilgilerin güvenli, gizli ve korumalı kalması için özel olarak tasarlanan Norton 360, Windows ve Android cihazlarla da sorunsuz entegre olabilme özelliğine sahip. Bu virüs programı çoğu uzman tarafından iyi çalışan, iyi oluşturulmuş, iyi yönetilen bir internet güvenlik paketi olarak tanımlanıyor. Norton tarafından özel olarak üretilen antivirüs yazılımı sezgisel analiz ve makine öğrenme yeteneğini kullanan özel bir donanımla sunuluyor. Bu sayede de en zararlı ya da en küçük yazılımları bile tarama ve kaldırma özelliğine sahip oluyor. Tüm bağımsız testlerden yüzde 100 geçerlilik alan Norton 360, bu özelliğiyle de rakiplerinin önüne geçiyor. Norton 360, sağlam güvenlik duvarı, parola yöneticisi, kamera koruması, VPN(Virtual Private Network) ,bulut depolama gibi beğeni toplayan birçok özellik ile birlikte geliyor. Makul ücretler karşılığında sınırsız bir güvenlik hizmeti sunan Norton 360, Türkçe de dahil olmak üzere birçok dilde hizmet verebiliyor.  

Bitdefender Total Security

Bitdefender Total Security de yapay zeka ve veritabanı makine öğrenimi ile birlikte eşsiz bir koruma hizmeti sunmayı hedefliyor. Tüm tehditleri yakalayıp sistemden kaldırma özelliğine sahip olan bu antivirüs programı da bulut teknolojisi ile çalışıyor. Bu bulut teknolojisi sayesinde de sistemde çok daha az yer kaplıyor. Çoğu sürücü ile entegre olabilmesi sayesinde de entegrasyon sorununu ortadan kaldırıyor. Yoğun ve tam disk taraması yapmasına rağmen bilgisayarlarda herhangi bir yavaşlamaya sebep olmuyor. Tüm bunların yanı sıra, belirli alanlar için özel tarama yapma imkanını da kullanıcılarına özel olarak sunuyor. Kodlar, ağ kullanımları, boot sektörler gibi özel alanlarda dilediğiniz gibi tarama yapabiliyorsunuz.Bitdefender Total Security de ağ koruması, ebeveyn denetimleri, parola yöneticisi, ağ kamerası koruması gibi birçok özellikle birlikte geliyor. 

Intego

Intego, piyasadaki en iyi Mac antivirüs programı olarak adlandırılıyor. Çoğu antivirüs programı Windows aygıtlara özel olarak programlanıyor fakat Intego Mac için özel olarak tasarlanmış bir antivirüs programı olarak karşımıza çıkıyor. Intego, Apple’ın gömülü güvenlik özelliklerini gerçek zamanlı zararlı yazılım koruması, gelişmiş Mac yedekleme seçeneği, ebeveyn denetimi gibi özellikler ile iyileştiriyor. Intego, tüm zararlı yazılımları çok kısa bir süre içerisinde tarayıp saptayabiliyor. Tüm bu özellikler ile birlikte Intego, Mac kullanıcıları için vazgeçilmez bir antivirüs programı olma yolunda hızla ilerliyor. Yine makul bir fiyata satın alabileceğiniz Intego, 30 günlük ücretsiz deneme sürümü fırsatını da kullanıcılarına sunmuş.

TotalAV

TotalAV, rakiplerine göre kullanımı en kolay antivirüs programı olma özelliğine sahip! Mükemmel bir arayüze sahip olan TotalAV, hem sezgisel arayüzü hem de kolay kullanımı sayesinde en iyi antivirüs programları arasında geçiyor ve adından söz ettiriyor. TotalAV, antivirüs programı kullanmaya yeni başlayanlar ve teknik bilgisi sınırlı olanlar için yaratılmış! Avira’nın virüs tarama teknolojisinden faydalanarak çalışan TotalAV, tarayıcısı sayesinde hızlı ve güvenilir bir hizmet sunuyor. Şu ana kadar gerçekleşen denemelerin çoğunda yüzde 99 oranında kötü yazılım yakalama özelliğine sahip olduğu görünüyor. Kimlik avı saldırısı koruması, performans optimizasyonu, parola yöneticisi gibi özellikleri ile birlikte gelen Total AV, bilgisayarda gereksiz yer kaplayan ögeleri de siliyor ve boş alanın artmasını sağlıyor. Türkçe dilinde de hizmet veren TotalAV, tüm bu özellikleri ile birlikte en iyi antivirüs programlarından biri oluyor!

McAfee Total Protection

McAfee Total Protection, ihtiyacınız olabilecek tüm özellikleri ile internet güvenliğini sağlamayı hedefliyor! Zararlı yazılım koruması, şifrelenmiş depolama, parola yöneticisi, kuvvetli ağ yapısı, tarayıcı uzantısı gibi özellikler ile donanmış McAfee Total Protection, virüsten korunmak için mükemmel bir yapıya sahip! Kötü amaçlı yazılımları yüzde 100 oranında saptama özelliği sayesinde en küçük yazılımı bile gözden kaçırmadan tarıyor, virüsleri çok kısa bir sürede tespit ediyor. My Home Network yani Ev Ağım özelliği ile de rakiplerinden farklı bir özellik sunuyor. Bu sayede evinizdeki internet ağına bağlanan tüm cihazları kolayca okuyor, izinsiz kişilerin ağınıza girmesini engelliyor. Tek bir cihazda kullanılan bu antivirüs programını diğer cihazlarınızda da kullanmak isterseniz Premium paket satın almanız gerekiyor. iOS ile entegre olabildiği için Apple cihazlarınızda da kolaylıkla kullanabiliyorsunuz. Tüm bunların yanı sıra memnun kalmazsanız 30 gün içerisinde bildirmeniz halinde paranızı iade etme taahhüdünü de sizlere sunuyor.

Avira Prime

Avira, piyasadaki en güçlü ve en güvenilir antivirüs motorlarından birine sahip olduğu için bağımsız testlerde dahi yüksek skorlar kazanıyor. Kullanıcılarına yüzde 100 oranında güvenilirlik sunan Avira Prime da bulut teknolojisi ile birlikte çalışıyor. Tıpkı bulut teknolojisi ile birlikte çalışan diğer antivirüs programları gibi bilgisayarınızda herhangi bir yavaşlama görünmüyor. Avira Prime, gerçek zamanlı kötü amaçlı yazılım koruması, sistem optimizasyonu, parola yöneticisi, VPN (Virtual Private Network), Android ve iOS’a özel uygulamalar gibi kullanıcıların ilgisini çeken birçok özelliği ile piyasaya sunuluyor. Avira Prime kullanıcıları bilgisayarlarının optimize edilmesi ile birlikte çok hızlı açıldığını, oyunları güçlendirdiğini, istenmeyen dosyaları büyük bir kolaylıkla temizlediğini söylüyor. Özellikle eski ve yavaş çalışan bilgisayarlar için önerilen Avira Prime, ücretsiz sürümü ile de birçok kullanıcının favori antivirüs programı olmayı hak ediyor!

Kaspersky Internet Security

Kaspersky Internet Security de yüzde 100 güvenlik garantisi sunan bir başka antivirüs programı olarak kabul ediliyor. Kaspersky, kimlik avı koruması, ağ kamerası koruması gibi güçlü güvenlik özellikleri ile siber saldırılar için de özel güvenlik önlemlerini içerisinde barındırıyor. Safe Money özelliği sayesinde de çevrimiçi yaptığınız alışverişleri özel olarak tarıyor ve saptadığı kötü yazılımlara karşı özel bir koruma geliştiriyor. Kaspersky Internet Security, özellikle çevrimiçi finans işlemlerini korumasıyla kullanıcılardan tam not alıyor. Türkçe kullanım olanağı da mevcut olan Kaspersky, 30 gün içinde para iadesi garantili bir paket ile geliyor!

BullGuard

BullGuard özellikle oyun severler için harika bir antivirüs programı! Bu program bilgisayarınızı yalnızca virüslerden korumuyor, bunun yanı sıra oynadığınız online oyunları da hızlandırıyor. Özelleştirilebilir güvenlik duvarı, sezgisel ebeveyn kontrolü, kimlik hırsızlığı koruması gibi özelliklerinin yanı sıra oyun sırasında performansı yükseltecek sistemler ile de destekleniyor. VPN(Virtual Private Network) özelliğini de isterseniz paket olarak alabiliyorsunuz. BullGuard, tek cihaz destekli bir antivirüs programı olduğu için birden fazla cihazda kullanmak isterseniz buna Premium paketler ile erişebilirsiniz.

Panda Dome

Panda Dome, her kullanıcıya özel paketler ile piyasaya sunulan bir virüs programı olduğu için içerisinde 5 farklı paket bulunuyor. Kullanıcılar kendilerine en uygun paketleri seçip bu program üzerinden güvenliği sağlayabiliyorlar. Panda Dome, özellikle kolay arayüzü sayesinde birçok kullanıcı tarafından tercih ediliyor. Yüzde 95 oranında kötü yazılım algılama özelliği sahip bu antivirüs programı iyi performansıyla en iyiler arasına giriyor. Flash bellek üzerinde çalışan Kurtarma Kiti, bulaşan kötü yazılımları temizlemenize yardımcı oluyor. Bu özellik, Panda Dome kullanıcılarının en beğendiği özellik olarak gösteriliyor. Panda Dome, 30 gün içerisinde para iade garantisi ile satışa sunuluyor.

Trend Micro

Trend Micro, bir antivirüs programı olmasının yanı sıra, en iyi kimlik avı korumasını da sağlıyor. Antivirüsleri yakalama ve temizleme konusunda tıpkı rakipleri gibi hızlı olan Trend Micro, kimlik avı koruması sayesinde bir adım öne çıkıyor. Kimlik avı dolandırıcılığının fazlasıyla yaygın olduğu günümüzde en çok işe yarayacak programlardan birini Trend Micro yazılımında bulabiliyoruz. Yapılan denemelere göre Trend Micro, Chrome ve Firefox uygulamalarından daha fazla kimlik avı sitesi algılayabiliyor.

Trend Micro, Türkçe’nin de dahil olduğu 20 dilde hizmet verebiliyor. Windows, Mac, iOS, Android ile kolayca entegre edilebiliyor. 

Antivirüs programları küçük olarak gördüğümüz fakat bilgisayarımız için çok önemli olan programlar! Düzenli taramalar yapmaları, güvenlik önlemleri almaları sayesinde günümüzde sıkça artan siber saldırılara karşı da koruma altında olmamızı sağlıyorlar. Büyük bir çoğunluğun her gün internet ile bağı olduğu göz önünde bulundurulduğu zaman çevrimiçi tehditlere karşı da savunmada olmak gerektiği gerçeğini görüyoruz. Bu tehditlere karşı en büyük savunma yöntemi de bu antivirüs programları oluyor!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu