Mobil UygulamalarNedir?ÖneriTeknolojiTelefonYaşam

Para Kazandıran 25 Mobil Uygulama

Dijital çağın yaşamımıza en büyük katkılarından biri de kuşkusuz mobil uygulamalardır. Bankacılık işlemleri, sağlık verilerinin takibi, sosyal ilişkilerin yürütülmesi gibi birçok alanda mobil uygulamalardan yararlanılmaktadır. Son yıllarda akıllı telefon ve internet kullanımının giderek yaygınlaşması ile birlikte ön plâna çıkan mobil uygulamalar, sadece eğlence ya da veri paylaşımı için değil para kazanma yolu olarak da kullanılmaktadır. Evlerinin konforunda ya da iş aralarında, sahip oldukları mobil cihazlar aracılığıyla para kazanmak isteyen pek çok kişi, bu yöntemi tercih etmektedir. Sadece yürüyüş yaparak para kazanabileceğiniz mobil uygulamalar olduğu gibi, anket doldurarak, oyun oynayarak da para kazanma imkanı sunan uygulamalara rastlanmaktadır. 

Günümüzde en trend para kazandıran mobil uygulamalar ise aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır.

 • PanelPlace
 • Gigwalk
 • Sweatcoin
 • CheckPoints
 • EasyShift
 • Iconzoomer
 • AppKarma
 • Field Agent
 • Google Ödüllü Anketler
 • CashPirate
 • Cash for Apps
 • Tapporo
 • Tap Make Money: Cash Rewards
 • MOBROG Mobil Anketler
 • Marketagent
 • iPoll
 • Money App
 • Toluna
 • Bounty
 • Yandex Toloka
 • Hadi
 • Oyna Kazan
 • Foap
 • BookScouter
 • Swagbucks

PanelPlace

PanelPlace, kullanıcılarının yaşam tarzı ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla oluşturulan, farklı kategorilerde dijital ürün ve hizmetlere erişim imkanı sağlayan bir mobil uygulamadır. PanelPlace mobil uygulaması içerisinde, konser organizasyonları, yatırım araçları, eğitim materyalleri, pazar araştırmaları gibi kategoriler yer almaktadır. Günümüzde binlerce kullanıcı, PanelPlace mobil uygulaması ile sunulan kategorilerdeki ürün ve hizmetlerin fırsatlarından yararlanmaktadır. Mobil uygulamanın kullanıcı deneyimlerine ise buradan erişim sağlanmaktadır.

PanelPlace, globalde 40’dan fazla ülke içerisindeki uygulama üyelerine, işbirliği fırsatı tanımaktadır. PanelPlace mobil uygulaması dünya genelindeki popüler işletmeler ve uygulama kullanıcıları arasında bir çeşit köprü görevi üstlenmektedir. Mobil uygulama içerisinde farklı kategorilerde farklı görevler kullanıcılara sunulmaktadır. Kullanıcıların Facebook profili ile de giriş yapabildikleri PanelPlace uygulaması üzerinden para kazanmak, oldukça keyifli ve efektiftir. PanelPlace uygulaması şu an sadece Android cihazlar için kullanılabiliyor. iOS işletim sistemini destekleyen uygulamanın da yakın zamanda kullanıcılara sunulması beklenmektedir.

Gigwalk

Özellikle ABD ve Kanada kullanıcıları arasında popüler olan Gigwalk mobil uygulaması, ülkemizde de adından söz ettirmeye başlamıştır. Gigwalk, kullanımı oldukça basit ve eğlenceli uygulamalar arasında yer almaktadır. Gigwalk mobil uygulaması, kullanıcıların lokasyon bazlı olarak, çevrelerinde tanımlanan işleri yapmaları ile para kazandırmaktadır. Gigwalk mobil uygulaması üzerinden para kazanmaya başlamak için, uygulamayı akıllı cihazlara indirmek ve görevleri yerine getirmek yeterli. 

Uygulamanın işleyişi de oldukça basit temellere dayanmaktadır. Gigwalk uygulaması içerisinde yer alan harita özelliği ile anlık olarak kullanıcıların yapması istenen görevler sıralanmaktadır. Tanımlı görevler arasında, bir kafenin tabelasının yada yönlendirici sokak levhalarının fotoğrafının çekilmesi gibi kolay işlemler yer almaktadır. Yürüyerek para kazanın mottosu ile hareket eden Gigwalk uygulaması, sisteme yüklenen her bir fotoğraf için 10 $’a kadar ödeme yapılıyor. 

Bazı görevlerde tanımlı restoranların menülerinin fotoğraflarının çekilmesi de istenebilmektedir. Gigwalk uygulaması içerisinde “Gizli Müşteri” çalışmalarına da yer verilmektedir. Yine lokasyon bazlı bölgelerdeki, seçili işletmelere gizli müşteri olarak giden kullanıcılar, verilen görevleri yerine getirdiklerinde uygulama üzerinden para kazanabilir. Gigwalk uygulaması şu an için yalnızca iOS işletim sistemine sahip cihazlar tarafından desteklenmektedir. Uygulamanın Android versiyonu çıkış tarihi ise henüz belirtilmemiştir.

Sweatcoin

Dünya genelinde en fazla indirilen mobil uygulamalar arasında yerini alan Sweatcoin, ücretsiz olarak indirilen ve üye olunan bir alternatiftir. Yürüdükçe para kazanma fırsatı sunan uygulamalardan bir diğeri olan Sweatcoin sisteminde para kazanmanın farklı yolları da bulunmaktadır. Bunlar, üç farklı görev tanımı ile gerçekleşmektedir.

 • Yürüyüş yaparak
 • Reklâmları izleyerek
 • Arkadaş çevresini davet ederek         

Online spor uygulaması olarak da bilinen Sweatcoin, kullanıcılarının attıkları her bir adımı sayarak, sistemine kaydetmektedir. 

Atılan her 1.000 adım için kullanıcılara ödeme yapılmaktadır. Ancak yapılan ödemeler “Sweatcoin” olarak tanımlanmakta ve yalnızca uygulamanın içerisinde yer alan ürünlerin ve hizmetlerin satın alımlarında kullanılmaktadır. Uygulama içerisindeki görev tanımları günlük olarak değişmektedir. Teknoloji sektöründen sağlık uygulamalarına kadar pek çok kategoride ürün ve hizmet içeriğinin yer aldığı Sweatcoin ’de, anlaşmalı işletmeler ile işbirliği yapılmaktadır. 

Kullanıcılar toplamış oldukları Sweatcoin ’leri dilerlerse vakıfların açmış oldukları kitlesel fon kampanyalarına da bağış yapabilmektedir.  Android ve iOS işletim sistemine sahip tüm mobil cihazlarla uyumlu şekilde çalışan Sweatcoin, kullanıcıların GPS verileri üzerinden adımlarını ölçümlüyor ve 1.000 adım için 0.95 Sweatcoin ödeme yapıyor. Ancak sistem kazanılan Sweatcoin üzerinden de %5 komisyon alıyor.

CheckPoints

CheckPoints, kullanıcılarının internet üzerinden gerçekleştirdikleri deneyimleri eğlenceli hale getirirken, her bir kullanıcısına ödüllendirici yollar sunmak için tasarlanmıştır. Mobil uygulama kullanıcıları, her zaman yaptıkları şeyleri yaparken ve uygulama içerisinde keyifli vakit geçirirken, sürpriz hediyeler kazanabilir. Akıllı telefonlar üzerinden alışveriş yapmak, film izlemek, müzik dinlemek gibi temel işlevler sonrasında, Check Points sistemi her bir kullanıcıya özel hediyeler sunmaktadır. CheckPoints kuruluş amacı, internet kullanıcılarının benzersiz bir deneyim yaşaması, yeni ürün ve hizmetler keşfetmesi, farklı yerler tanıması olarak belirtilmektedir. 

Check Points mobil uygulaması üzerinden para kazanmak oldukça kolaydır. Sistem içerisinde yer alan videoları izlemek, anketlere katılmak yada internet alışverişi yapmak, Check Points mobil uygulaması ile sunulan para kazanma yöntemlerinden bazılarıdır. Check Points kullanıcıları ayrıca, göstermiş oldukları performanslarına bağlı olarak Amazon, Walmart ve Target gibi güçlü markalardan hediye çekleri de kazanabilir. CheckPoints mobil uygulamasını Android cihazlarına yüklemek isteyenler buradan, iOS işletim sistemine sahip cihazlar için de buradan ilgili linklere ulaşabilirler.

EasyShift

EasyShift lokasyon bazlı çalışan mobil uygulamalar arasında yer almaktadır. EasyShift mobil uygulamasının en büyük avantajı ise diğer alternatiflerine göre hediye çekleri değil, direk nakit para puanı vermesi olarak gösterilmektedir. Uygulama içerisine her gün periyodik olarak güncel görevler tanımlanmaktadır. Kullanıcılar yaşadıkları bölgelerdeki görevlere ulaşabilmek için konum servislerini açık tutmalıdır. 

EasyShift uygulamasına üye olan bir kullanıcı, harita özelliği üzerinden, kendisine en yakın görev alanlarını görüntülenebilmektedir. Kullanıcılar seçili haritalar üzerinden, soruların yanıtlanması, haritada belirtilen işletmelere ait fotoğrafların çekilmesi gibi basit görevleri yerine getirerek, hemen para kazanmaya başlanabilir. EasyShift mobil uygulamasındaki görevlerin yerine getirilmesi, maksimum 15 dakika sürecek şekilde oluşturulmaktadır. 

Bu kısa ve basit görev tanımları ile kullanıcıların gün içerisinde birden çok görevi yerine getirerek, kazançlarını arttırmaları da mümkün hale gelmektedir. EasyShift sisteminde ödeme yöntemi ise kullanıcının tanımlı görevi tamamlanmasının ardından, 48 saat içerisinde PayPal hesabına yatırılarak gerçekleşmektedir. EasyShift mobil uygulaması üzerinden para kazanmanın avantajları ise aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır.

 • EasyShift kullanıcılarına ek gelir yaratma imkanı sunmaktadır.
 • Esnek çalışma saatleri ile kullanıcılar, hem tam zamanlı hem de yarı zamanlı görevler üstlenmektedir.
 • Sistemde başvuru ve onay süreci bulunmaz, her kullanıcı EasyShift görevlerini yerine getirebilir.
 • Sistemden para kazanabilmek için tecrübe sahibi olma zorunluluğu bulunmaz.
 • Görevlerin kolayca yerine getirilmesi için, net bir şekilde oluşturulan yönergeler kullanıcılar ile paylaşılır.

EasyShift mobil uygulaması ile hemen para kazanmaya başlamak için Android cihazları için buradan, iOS cihazları için de buradan uygulamanın indirilmesi yeterli olmaktadır.

Iconzoomer

Iconzoomer uygulaması, günlük yaşam rutininde kullanıcıların hareketlerini fotoğraflaması ile her bir fotoğraf çekimi üzerinden para kazanmanın yolunu sunuyor. Iconzoomer kullanıcıları gezdikleri ve gördükleri yerleri, doğa görüntülerini, mekanları fotoğraflayarak, sisteme yükleyebiliyor. Iconzoomer sisteminde bölgesel görev tanımları da yer alıyor. Tanımlı görevler yine fotoğraf çekimi üzerinden işliyor. 

Bunun dışında Iconzoomer mobil uygulamasında kişiler sabah kahvelerini, öğle yemeklerini, akşam çıktıkları sosyal faaliyetlerini, giydikleri kombinleri, mevsimsel fotoğrafları yada kartpostalları sistem içerisinde para kazanmak için kullanabiliyor. Android ve iOS işletim sistemine sahip tüm mobil cihazlarda desteklenen uygulama, para kazanmayı keyifli ve eğlenceli bir hale getiriyor. Iconzoomer sisteminde fotoğraf çekimi ile tamamlanan görevlerin ardından ödemeler dolar bazında yapılıyor. 

İsteyen kullanıcılar ödemelerini hediye çeki olarak da tanımlayabiliyor. Yardımsever kullanıcıların Iconzoomer sisteminde kazançlarını UNICEF’e bağış yapabilmeleri için de bir alan sunuluyor. Iconzoomer mobil uygulaması ile bir girişimin, web sitesinin yada ürünün test edilmesi ile de para kazanmak mümkün oluyor. Tanımlı görevler sonunda ürün ya da hizmetlerle ilgili fikirlerini paylaşan kullanıcılara ödeme yapılıyor.

AppKarma

AppKarma uygulaması, kullanıcıların oyun oynayarak ödül kazanmasını mümkün kılan bir girişim olarak karşımıza çıkıyor. AppKarma sistemi teklif usulü ile çalışıyor. Kullanıcılar AppKarma teklif listesinde yer alan, beğendikleri oyunları mobil cihazlarına yüklüyor ve puan kazanmaya başlıyor. Uygulamada kazanılan puanlar PayPal üzerinden iletilen nakit para yada Amazon, Walmart, Starbucks gibi ünlü markaların aralarında yer aldığı hediye çeki kullanım alanı olarak değerlendirilebilir. AppKarma uygulamasının anlaşmalı hediye çeki kullanım alanları arasında Google Play, iTunes ve PlayStation’a da rastlanıyor. 

Uygulama üzerinden para kazanma yöntemleri ise aşağıdaki şekilde açıklanıyor.

 • Oyun oynayarak ödül kazanmak.
 • Kazı / Kazan kartları ile ödül kazanımı ve daha büyük ölçekli gelir kaynağı yaratmak.
 • Oyun sürelerinin uzatılması ile daha fazla kazanç sağlanması.
 • Düzenli olarak oynanan oyunlarda “Karma Play” özelliğinden yararlanma ve ekstra Kazı / Kazan kartı kazanma.
 • Ekstra ödül puanları için oyun rozetlerini açma.
 • Oyunlarda her bir seviye atladığında ödüllerin artırılması.
 • Arkadaş çevresinin davet edilmesi ve onların kazandıkları her ödül puanından %30 oranında komisyon alma.

AppKarma mobil uygulaması tamamen ücretsiz olarak sunuluyor. Oyun oynamayı ve ödül kazanmayı seven her kullanıcıya hitap eden uygulama indirme linkine ise buradan ulaşılıyor.

Field Agent

Kullanıcı sayısı güncel olarak 1 milyonu geçen Field Agent uygulaması, mobil uygulamalar üzerinden para kazanmanın başka bir yolunu sunuyor. Field Agent sisteminde kullanıcılar alışveriş yaparken para kazanmaya başlıyor. Uygulama, globalde tüm kitlelere hitap ederken, para kazanmanın efektif bir yöntemini kullanıcıları ile buluşturuyor. Ödül puanlarını direk nakit para olarak ödeyen Field Agent, ABD merkezli çalışıyor. Uygulamaya bağlı işletme ve acentalar hakkında bilgi toplamak, fotoğraf çekmek ve kullanıcıların düşüncelerini ifade etmesi, tanımlı görevler arasında yer alıyor. 

Dünya genelindeki tüm kullanıcılarına günümüze dek 20 milyon dolardan fazla ödeme yapan Field Agent, popüler mobil uygulamalar arasında yerini almayı başarıyor. Field Agent uygulamasında sunulan para kazanma fırsatları ise aşağıdaki şekilde belirtiliyor.

 • Lansmanı yeni yapılan ürünlerin ücretsiz olarak denenmesi.
 • Tanımlı ürün ve markalar hakkında geri bildirimlerde bulunması.
 • Sistem içerisinde sunulan ürün ve hizmetler hakkında düşüncelerin paylaşılması.

Field Agent çalışma sistematiği ise aşağıdaki şekilde işliyor.

 • Kişiye özel iş: Field Agent, kullanıcılarına her gün yenilenmiş iş fırsatları sunuyor. Ürün denemeleri, alışveriş fırsatları, anketler ve araştırmalar, tanımlı görevler arasında yer alıyor.
 • Görevin tamamlanması: Verilen talimatların birebir yerine getirilmesi ve zamanında sonuçlanması ile kullanıcılar ödül puanlarını almaya hak kazanıyor.
 • Para kazanma: Tanımlı görevleri yerine getiren ve ödül puanları onaylanan kullanıcıların kazançları 24 saat içerisinde belirttikleri banka hesaplarına yatırılıyor. Kullanıcılar dilerse kazandıkları ödül puanları sistem içerisinde yer alan mağazalarda da harcayabiliyor.
 • Kazanç miktarı: Ödemeler tanımlı görevler için 3$ ila 25$ arasında değişiyor.

Field Agent mobil uygulamasını hemen indirmek isteyenler için Android yükleme linkine buradan, iOS indirme linkine ise buradan ulaşılıyor.

Google Ödüllü Anketler

Geliştiriciliğini Google Surveys’in yaptığı mobil uygulama, hazırlanan kısa anket sorularının yanıtlanması üzerine işliyor. Google ödüllü anketler uygulaması, sisteme üye olan aktif kullanıcılarına, soruların yanıtlanması sonucunda Google Play kredisi kazandırıyor. Anketlere hemen katılmak için Google ödüllü anketler uygulamasını buradan indirmek yeterli oluyor. Mobil uygulamanın işlevsel bir şekilde kullanılabilmesi için öncelikle kişiye özel soruların yanıtlanması gerekiyor. 

İlgi alanlarının, deneyimlerin ve uzmanlıkların kategorilendirildiği bu soruların ardından, ilgili kişiye en uygun anketler listeleniyor. Google ödüllü anketler mobil uygulaması ile anket başına minimum 1.80$ kazanmak mümkün oluyor. Mobil uygulamanın anket soruları da her seviyeden kullanıcıya hitap edecek düzeyde hazırlanıyor. Google ödüllü anketler uygulaması hem Android hem de iOS işletim sistemine sahip cihazlar tarafından destekleniyor. 

Kullanıcıların katıldıkları anketler sonucunda kazandıkları para miktarı, belirli bir orana geldiğinde Google Play üzerinden harcama yapmaya başlayabilir. Uygulamayı daha efektif kullanmak isteyenler için de, mobil cihazlarının GPS verilerini açık tutmaları öneriliyor. Bu şekilde gün içerisinde çok daha fazla ankete ulaşmak mümkün hale geliyor.

CashPirate    

Para kazandıran mobil uygulamalar arasında popülerliğini koruyan CashPirate, çeşitli oyun kategorileri ve matematik yarışmalarını içeriyor. Android işletim sistemine sahip mobil cihazlarla uyumlu çalışan CashPirate uygulaması, kullanıcılarına ücretsiz olarak sunuluyor. CashPirate uygulamasında oldukça basit kurgulanmış oyunlara yer veriliyor. 

Uygulamaya 2021 yılı içerisinde bilgisayara karşı oynanan korsan oyunlarının da eklendiği belirtiliyor. Skor puanları oldukça yüksek olan bu oyun, sistem kullanıcılarının favorisi olmaya aday gösteriliyor. CashPirate uygulaması ile kullanıcılar nakit para kazanabilecekleri gibi Bitcoin yada Amazon kuponlarına da sahip olabiliyor. Uygulama üzerinden nakit olarak ödeme almak isteyen kullanıcıların ise alt ödeme limiti 2.50$ olarak açıklanıyor. 

CashPirate mobil uygulamasına üye olurken kullanıcıların tanımladıkları PayPal hesaplarına, geçerli limit sağlandığında otomatik şekilde ödeme yapılabiliyor. CashPirate sisteminde daha çok puan elde etmek isteyen kullanıcılar yeni uygulamaları telefonlarına indirebiliyor ve önerilen uygulama teklifleri yerine getirildiğinde, puanları hesaplarına tanımlanıyor. CashPirate uygulamasında video izleyerek de para kazanmak mümkün oluyor. Arkadaşlarına uygulamayı tavsiye eden kullanıcılar için de %5 “Arkadaş Komisyonu” ödeniyor.

Cash for Apps

Cash for Apps sistemine üye olan kullanıcılar, listelenmiş yeni uygulamaları mobil cihazlarına indirerek puan kazanmaya başlıyor. Cash for Apps avantajlarından biri de kullanıcıların ödül puan toplamak istedikleri uygulamaları, puanları hesaplarına tanımlandıktan sonra cihazlarından silmeleri olarak belirtiliyor. Cash for Apps kullanıcıları 300 puan limitine ulaştıklarında ise bu puanın karşılığı 1$ olarak hesaplarına tanımlanıyor. 

Mobil uygulama içerisinde toplanan ödül puanlarla müzik, film ve oyun kategorilerinden mücevher ve aksesuar kategorisine kadar geniş bir alışveriş seçeneği sunuluyor. Cash for Apps sistemi 5$ değerinde iTunes hediye kartı sunan tek uygulama olarak gösteriliyor. Kullanıcılar bu şekilde topladıkları puanları diledikleri gibi harcayabilir. Cash for Apps mobil uygulamasında, kullanıcılar minimum 10 yeni uygulama indirdiklerinde, hediye kartı almaya hak kazanabiliyor. Sistem 24 saat boyunca aktif şekilde çalıştığı için, kullanıcıların da zaman aralığı fark etmeksizin ödül puanı toplamaları sağlanıyor. 

Arkadaş Referansı” özelliği ile yakın arkadaşlarını uygulamaya üye olmaya davet eden kullanıcılar da, her yeni üye için 20 puan alırken, indirilen uygulama başına da 90 puana kadar ödül kazanabiliyor. Cash for Apps mobil uygulaması Android ve iOS cihazlarla uyumlu şekilde çalışıyor. Uygulamanın ödül puanları ile alışveriş yapma seçenekleri arasında Amazon, Starbucks, Skype, Walmart, eBay gibi büyük markalar yer alıyor.

Tapporo

Tapporo mobil uygulaması, kullanıcıların video reklamları izlemesi, telefonlarına oyunlar yüklemesi ile para kazanmanın yollarını sunuyor. Tapporo sistemi içerisinde anket doldurma, tanımlı sitelere üye olma gibi ekstra görevler de sunuluyor. Daha genişletilmiş görev arayışında bulunanlar için Facebook ve Twitter gibi sosyal medya hesaplarında paylaşım yaparak ödül puan kazanma imkanı da Tapporo mobil uygulamasında mümkün oluyor. 

Oldukça geniş kapsamlı görev tanımlarının yer aldığı uygulamayı keşfettikçe, farklı bir yönüne rastlanıyor. Tapporo kullanıcıları tanımlı görevlerini yerine getirdikleri zaman “OrO” adı verilen puanlarını toplamaya başlıyor. Sistem içerisinde 1.000 OrO puanı. 1$’a karşılık geliyor. Tapporo programı iOS cihazlar için App Store, Android cihazlar için ise Google Play üzerinden indirilebiliyor. Uygulamayı indiren yeni kullanıcıların “Get Started” butonu üzerinden üyelik oluşturması isteniyor. Tapporo mobil uygulamasına opsiyonel olarak “Facebook” hesabı ile de üye olabiliyor. Uygulama içerisinde PayPal puan çekilişlerine de yer veriliyor. Çekilişe katılmak için oluşturulan puan sistemi ise aşağıdaki şekilde işliyor.

 • 25 OrO puanı: 1 çekiliş bileti
 • 100 OrO puanı: 5 çekiliş bileti
 • 150 OrO puanı: 10 çekiliş bileti olarak tanımlanıyor.

Tap Make Money: Cash Rewards

Para kazandıran mobil uygulamalardan bir diğeri de Tap Make Money: Cash Rewards olarak karşımıza çıkıyor. Tap Make Money: Cash Rewards sisteminde kullanıcılar video izleyerek, yeni oyunları deneyerek yada telefonlarına uygulamalar indirerek ödül puanlar toplamaya başlıyor. Sistem ayrıca PayPal ödemesi ile nakit para kazanma fırsatı da sunuyor. Kullanıcılar topladıkları ödül puanları Amazon, Fifo, T-Mobile gibi markalardan alışveriş yaparak da değerlendirebiliyor. 15’den fazla marka işbirliği sunan sistem, nakit para ödülleri için de minimum 5$ limit sınırı belirliyor. 

Uygulamayı kullanmak ise oldukça basit şekilde işliyor. Android ve iOS işletim sistemleri ile uyumlu çalışan uygulama, tanımlı cihaza indirdikten sonra ücretsiz üyelik ile hemen para kazanma fırsatı sunuyor. Sistem içerisinde periyodik olarak güncellenen kampanyalara da rastlanıyor. Aktif kullanıcılar Tap Make Money: Cash Rewards sisteminde listelenen güncel görevleri yerine getirdiklerinde, ekstra puanlar da kazanabiliyor. Facebook üzerinden de üyelik oluşturma seçeneği bulunan Tap Make Money: Cash Rewards, son yılların en kârlı mobil uygulamaları arasında gösteriliyor.

MOBROG Mobil Anketler

Alman menşeili araştırma şirketi Splendid Research ’ün bir hizmeti olarak tanımlanan MOBROG mobil anketler uygulaması, global ölçekte kullanıcılara hızlı para kazanma fırsatı sunuyor. Kullanıcıların mobil cihazlarına indirilen uygulama, üyelik sonrasında listelenen anketlerin doldurulması gibi görevleri içeriyor. 

Dünya genelinde birçok marka ve şirket ile iş birliği içerisinde olan MOBROG mobil anketler, oldukça geniş kategori başlıklarına sahip bulunuyor. 11 farklı dilde anket içeriği sunan uygulama, yabancı dil bilen kullanıcıların da favorileri arasına girmeyi başarıyor. Android cihazlar için Google Play, iOS cihazlar için de App Store üzerinden uygulamayı indirmek mümkün oluyor. Türkçe yönetim panelini de sahip olan uygulama, kullanıcılarına kazandıkları puanları PayPal üzerinden nakit para olarak iletiyor.

Marketagent

Marketagent mobil uygulaması ile kullanıcılar, dünya genelinde aktif olarak hizmet veren marka ve işletmelerin ürünlerini şekillendirmeye yardımcı oluyor. Anket doldurma görevi ile online para kazanmayı mümkün hale getiren sistem, “Arkadaş Daveti” özelliği ile kullanıcılarına ekstra komisyon alma hakkı tanıyor. Online kamuoyu araştırma şirketi özelliği taşıyan Marketagent, yılda 1.000’den fazla çevrimiçi anketi kullanıcıları ile buluşturuyor. 

Dünya genelinde 2 milyondan fazla üyesi bulunan uygulamaya her gün 2.000’e yakın yeni üye katılıyor. Anket soruları her düzeyden internet kullanıcısına hitap ediyor. Sisteme üye olduktan sonra, kişiselleştirilmiş anket seçimi için, kullanıcının ilgi alanları ve uzmanlıklarını belirleyen sorular iletiliyor. Bu soruları yanıtlayan yeni üyelere sistem tarafından uygun anketler listeleniyor. Marketagent mobil uygulaması kullanıcılarına ödemelerini PayPal üzerinden her ayın ilk 5 günü içerisinde iletiyor.

iPoll

iPoll mobil uygulamasının temel amacı, kullanıcılarının görüşlerini paylaşması olarak belirtiliyor. iPoll sistemine üye olan kullanıcılar farklı görev tanımları ile görüşlerini bildirerek “iPoll Para Birimi” üzerinden puan topluyor. Tanımlı limite ulaşan kullanıcılar da topladıkları para birimlerini ödül için kullanmaya başlayabiliyor. Toplanan iPoll para birimleri ise belirlenen limite ulaştığında, kullanıcılara nakit olarak aktarılıyor. Dünya genelindeki birçok marka ve işletme için, kamuoyunda nasıl algılandıkları hakkında fikir sahibi olmanın yolunu sunan iPoll, kullanıcılarına da hızlı para kazanma fırsatı yaratıyor. 

Alternatiflerine göre en büyük avantajı ise iPoll sisteminde çok daha fazla sayıda anket listelenmesi gösteriliyor. iPoll sisteminde kullanıcıların dürüst bir şekilde anketleri cevaplaması bekleniyor. iPoll görev tanımları içerisinde, lansmanı yeni yapılan ürünlerin test edilmesi, fiziki çevrede yer alan görevlerin yerine getirilmesi gibi seçenekler de bulunuyor. iPoll uygulamasındaki anket konu başlıkları ise güncel haberlerden, sevilen TV programlarına, markaların popüler ürünlerinden, fiziki mekanlara kadar pek çok detayı içeriyor. Kişisel verilerin korunma konusunda da özel bir hassasiyeti bulunan uygulama, kullanıcılarının verilerini en üst seviyede koruma altına alıyor.

Money App

Android ve iOS cihazlar ile uyumlu olan Money App mobil uygulaması, kullanımı en kolay ve efektif alternatiflerden biridir. Dünya genelinde birçok kullanıcısına ekstra para kazanma yolu sunan Money App, sistem içerisinde birbirinden farklı görev tanımlarına yer veriyor. Money App uygulamasında verilen görevler arasında anket doldurma, video izleme ve paylaşma, fotoğraf çekimi gibi seçenekler yer alıyor. 

Money App sisteminde “Hot / Sıcak” olarak tanımlanan görevler ise güncellenmiş yeni listeleri içeriyor. Kullanıcılar bu bölümü takip ettiklerinde daha yüksek kredi ile görevlerini tamamlamanın yolunu aralıyor. Uygulamada belirtilen puan limitine ulaşıldığında ise kullanıcıların PayPal hesaplarına kazanmış oldukları miktar yatırılıyor. Money App uygulamasını indirmek ve hemen para kazanmaya başlamak için Android cihazlar buradan, iOS cihazlar ise buradan indirme linkine ulaşabiliyor.

Toluna

ABD merkezli Toluna mobil uygulamasının, Türkiye’de de aktif olarak kullanıldığı görülüyor. iOS cihazlar için App Store, Android cihazlar için de Google Play üzerinden uygulamayı indirmek mümkün oluyor. Globalde milyonlarca tüketicinin takip ettiği Coca Cola, L’oreal, FIAT gibi ünlü markalarla iş birliği içerisinde çalışan Toluna, sistemine üye olan kişilere anket doldurma görevleri sunuyor. 

İlgi alanları doğrultusunda listelenen anketler, oldukça basit soruları içeriyor. Kullanıcı deneyimini bir üst seviyeye taşımak, yeni ürün geliştirme süreçlerini desteklemek amacıyla hazırlanan anketler, Toluna mobil uygulamasını kullanan kişiler tarafından ilgi görüyor. Uygulamada yer alan anketler genellikle 15 / 20 dakika arasında tamamlanıyor. Kullanıcılar tamamlamış oldukları anketleri bitirdikten sonra yeni anket için başvuruda bulunabiliyor. 

Toluna sistemindeki anketler öncelikle demografik bilgilere uygun olarak gösteriliyor. İlgili anketin kullanıcının yaş aralığı, yaşadığı bölge gibi kriterlere uymaması durumunda, kullanıcı panelinde teşekkür mesajı çıkıyor ve başka bir ankete yönlendiriliyor. Toluna sistemindeki ödüller ise her bir kullanıcının anket doldurmak için ayırdığı süreye göre değişkenlik gösteriyor. Anket doldurma süreleri arttıkça kullanıcıların mobil uygulama üzerinden kazandıkları miktarlar da buna bağlı olarak yükseliyor.

Bounty

Anket doldurma görevleri ile para kazandıran uygulamalar arasında öne çıkan Bounty, dünya genelinde milyonlarca kişiye ek gelir yaratma fırsatı sunuyor. Bounty sisteminde anket görevleri dışında fiziki görevler de yer alıyor. “Gizli Müşteri” programı ile marka ve işletmeler hakkında kamuoyu yoklaması yapılmasını destekleyen uygulama, bu görev tanımı için lokasyon bazlı çalışıyor. Kullanıcılar GPS verilerini aktifleştirdiklerinde, Bounty fiziki görevlerini de görebiliyor. Bounty mobil uygulamasını kullanmak da oldukça basit şekilde işliyor. 

Kullanıcılar evlerinde otururken, işe giderken yada öğle aralarında mobil uygulama üzerinden tanımlı görevlerini yerine getirebiliyor. Bounty App Store linki üzerinden uygulamayı buradan indirmek mümkün olurken, Google Play üzerinden indirme linkine de buradan ulaşılıyor. Yerli ve yabancı birçok marka ile işbirliği içerisinde olan Bounty, kullanıcılarına yeni insanlarla tanışma, yeni yerler keşfetme ve yeni markaları gözlemleme fırsatı sunuyor. Bounty mobil uygulamasında kullanıcılar belirlenen limite ulaştıklarında, hesaplarında biriken ödül puanlarını nakit para olarak talep edebiliyor.

Yandex Toloka

Bilgisayar ve mobil uygulama üzerinden, ek gelir elde etmenin kolay yollarından birini sunan Yandex Toloka, tanımlanmış basit görevlerin yerine getirilmesini içeriyor. Yandex Toloka sistemi, web sitelerinin ilgili arama sorgusuna uygun olup olmadığının kontrol edilmesi, kullanılan görsellerin karşılaştırılması ya da tanımlı ürün gruplarının hangi kategoriye ait olduğunun belirlenmesi gibi görevler sunuyor. Yapay zeka sistemlerinin ve bilgisayarların henüz yerine getiremediği bu görevler, Yandex Toloka sisteminde kullanıcılara para kazanmanın yolunu aralıyor. 

Yandex Toloka ile para kazanmaya başlamak oldukça kolay işliyor. Kullanıcılar kendilerine uygun buldukları görevleri seçerek, görev tamamlandığında ödül kazanmaya başlıyor. Uygulamayı kullanmak için ihtiyacınız olan temel araçlar ise iyi bir internet bağlantısı, bilgisayar yada mobil cihaz olarak belirtiliyor. Yandex Toloka mobil uygulamasında sunulan görsellerden hangisinin daha iyi olduğu, görseller arasında ne gibi benzerlik ve farklılık bulunduğu gibi sorular yer alıyor. Spesifik bir web sitesinin kullanıcı açısından yararlı olup olmadığı da yine Yandex Toloka üyelerinin görüşleri ile belirleniyor. 

Tanımlı görevler dışında Yandex Toloka sisteminde saha görevlerine de rastlanıyor. Belirli bir işletmenin aktif olup olmadığının tespit edilmesi, çalışma saatlerinin kontrol edilmesi, saha görevleri içerisinde listeleniyor. Yandex Toloka sistemine ücretsiz şekilde üye olunuyor. Ardından, mobil cihaza uygulamanın indirilmesi ve listelenen görevlerden birinin seçilmesi, para kazanmaya başlamak için ilk adımın atılmasını içeriyor. Yandex Toloka mobil uygulamasında belirtilen limite ulaşan kullanıcıların ödemeleri ise Paypal, Skrill, Papara gibi ödeme yöntemlerinden herhangi biriyle iletilebilir.

Hadi

Türkiye’nin canlı yayın sırasında para ödülü sunan ilk uygulaması olarak gösterilen Hadi, farklı kategorilerde yarışmalar sunuyor. Genellikle bilgi yarışmalarına yer verilen uygulamada, tüm soruları doğru yanıtlayan kullanıcılar para ödülü almaya hak kazanıyor. Hadi uygulaması üzerinden para kazanmaya başlamak ise oldukça kolay şekilde ilerliyor. Android ve iOS işletim sisteminde sahip cihazlara indirilebilen uygulama, “Kullanıcı Adı” ile basit bir şekilde kayıt olma imkanı sağlıyor. 

Kullanıcıların tanımlı cep telefon numaralarına yarışma saati bildirimleri de gönderiliyor. Hadi mobil uygulamasında hemen hemen her gün yeni yarışmalar düzenleniyor. Kullanıcılar bazı günlerde 3 ayrı yarışma düzenlendiğine de şahit olabiliyor. Farklı alanlarda birçok yarışmanın düzenlendiği uygulamada, öne çıkan kategoriler arasında futbol, müzik, spor ve magazin konuları yer alıyor. Yarışmalar her düzeyde kullanıcıya hitap etmesi için kolay, orta ve zor seviyelerde düzenleniyor. 

Hadi uygulamasını mobil cihazlarına indiren kullanıcılar, ilgi alanlarındaki kategorileri inceleyerek, yarışma zamanlarını da görebiliyor. Uygulamaya üye olan kullanıcılar, ilgili yarışmadaki tüm soruları doğru şekilde yanıtladıklarında, o gün için tanımlanan para ödülünü alabiliyor. Ancak aynı yarışmayı kazanan diğer kullanıcılar olduğunda, tanımlanan para ödülü, kazanan yarışmacılar arasında eşit şekilde dağıtılıyor.

Oyna Kazan

Ülkemizin popüler canlı bilgi yarışmalarından biri diğeri de Oyna Kazan olarak gösteriliyor. 2019 yılında Google Play uygulamaları içerisinde en eğlenceli ve en iyi mobil uygulama ödülünü de kazanan Oyna Kazan, kullanıcılarına ek gelir yaratma imkanı sunuyor. Android ve iOS cihazlarda uyumlu şekilde çalışan Oyna Kazan mobil uygulaması, gün içerisinde 180’nin üzerinde canlı yarışma düzenliyor. Kullanıcılar sistem içerisinde bilgileri ile kazanmış oldukları puanlarını nakit paraya çevirebiliyor. 

Oyna Kazan kullanıcılarının kazanabilecekleri ödül puanları ise aynı anda yarıştıkları yarışmacı sayısına ve oyun kurgusuna göre değişkenlik gösterebiliyor. Oyna Kazan mobil uygulaması içerisinde kullanıcıların katılımına açık iki farklı yarışma türü bulunuyor. Bunlar; ücretsiz ve VIP yarışma olarak adlandırılıyor. VIP yarışmalar, belirli sınırda kullanıcının katılımı ile gerçekleşen, nakit paraya çevrilebilen OKCoin lerin kazanıldığı yarışmaları ifade ediyor. 

VIP yarışmalara katılım sağlamak için, kullanıcıların hesaplarında bulunan kuponlar aracılığıyla yarışma öncesi kayıtlarını yaptırması isteniyor. Oyna Kazan mobil uygulamasındaki “Hemen Oyna” kategorisi de kullanıcıların hemen para kazanmaya başlaması için kurgulanıyor. Oyna Kazan sisteminde yer alan ücretsiz yarışmalar ise günün farklı saatlerinde düzenleniyor. Ücretsiz yarışmalara katılan kullanıcılar, kazandıkları yarışma sonucunda “Joker Paketi” yada “VIP Yarışma Katılım Kuponu” almaya hak kazanıyor.

Foap

Piyasaya ilk sürüldüğünde sadece iOS işletim sisteminde sahip cihazlarda çalışan Foap uygulaması, günümüzde hem iOS hem de Android cihazlarla uyumluluk gösteriyor. Foap mobil uygulaması, sisteme üye olan kullanıcıların, kendilerinin çekmiş oldukları fotoğrafları satmak suretiyle para kazanmalarını sağlıyor. Spesifik olarak fotoğrafçılık uygulaması olarak da tanımlanan Foap, dünya genelinde birçok ünlü marka ve büyük ölçekli şirket ile iş birliği içerisinde çalışıyor. Bu durum, kullanıcıların fotoğraflarını satmak için çok geniş kitlelere ulaşmasına imkan tanıyor. 

Foap uygulaması, üyelerine sistem içerisinde düzenlenen yarışmalarla da ek gelir yaratma fırsatı da sunuyor. Foap kullanmaya başlamak için, kullanıcıların mobil cihazlara uygulamayı indirmek yeterli oluyor. Ardından üyelik işlemlerini tanımlayarak, seçili fotoğraflarını sisteme yükleyerek, mobil uygulama üzerinden kullanıcın fotoğrafları listelenmeye başlıyor. Foap mobil uygulaması üzerinden para kazanmak için kullanıcının seçili fotoğraflarının marka yada işletmeler tarafından satın alınması gerekiyor. 

Foap uygulamasından para kazanma yöntemleri ise aşağıdaki şekilde sıralanıyor.

 • Foap market aracılığıyla kullanıcıların fotoğraflarını satması.
 • Foap görevlerinin tamamlanması.
 • Kullanıcının kendine ait portfolyosunu oluşturması ve alıcı kitlesinin ilgisini daha fazla çekebilmesi.
 • Foap ile işbirliği içerisinde çalışan “Getty Images” gibi sitelere kullanıcının fotoğraflarının satılması.

Foap üzerinden ödeme alabilmek için, kullanıcının minimum 5$ değerinde bakiyesinin bulunması gerekiyor. Akabinde ödemeler kullanıcıya ait PayPal hesabına aktarılıyor.

BookScouter

BookScouter mobil uygulaması, internetten para kazanmayı mümkün kılan uygulamalardan biraz farklı bulunuyor. BookScouter, kullanıcılarının artık ihtiyaç duymadıkları romanlarını, ders kitaplarını yada ansiklopedilerini satabilmeleri için kolay bir yol sunuyor. BookScouter sisteminde basılı her türden yayına rastlamak mümkün oluyor. Kitap severlerin özellikle ilgi gösterdiği uygulama, tek bir sorguda 30’dan fazla alıcıyı kullanıcı ile buluşturuyor. 

BookScouter sisteminde teklif usulü satışlara da rastlanıyor. Kullanıcılar listeledikleri kitaplara en yüksek ücreti ödemeye hazır olan kişi ile anlaşma yapabiliyor. BookScouter mobil uygulamasına ücretsiz şekilde üye olunuyor. Android ve iOS cihazlarla uyumlu çalışan BookScouter mobil uygulaması, çevrimiçi olarak kullanılmayan ders kitaplarının da nakit paraya çevrilmesine yardımcı oluyor. Belirlenen kategoriler içerisinde yer alan kitaplar, en yüksek fiyatı ödeyecek alıcılar için listeleniyor. 

BookScouter sisteminde kitap gönderimleri de ücretsiz olarak sağlanıyor. Kullanıcılar kitaplarının satıldığı aynı gün, ödemelerini almaya hak kazanıyor. BookScouter mobil uygulaması, kullanıcılarına geri bildirim sistemi ile satıcıları değerlendirme imkanı da sunuyor. BookScouter üyelerinin daha fazla aktif satış gerçekleştirebilmeleri için oluşturulan derecelendirme yöntemi, sisteme işlevsel bir özellik kazandırıyor. BookScouter kullanıcılarının bilmesi gereken en önemli nokta ise sistemde sadece orijinal kitapların satışına izin verildiği oluyor.

Swagbucks

Swagbucks mobil uygulaması, kullanıcıların anket doldurarak, video yada reklam izleyerek, uygulama indirerek para kazanabilecekleri popüler araçlar arasında yer alıyor. Hem web sitesi hem de mobil uygulaması ile farklı görev tanımlarını sistemine dahil eden Swagbucks, kullanıcıların tamamladıkları görevler sonucunda puan biriktirmeyi mümkün kılıyor. Swagbucks uygulamasında toplanan puanlar, kullanıcının tercihine göre nakit para ya da hediye çeki olarak tanımlanabilir. 

Hediye çeki puanları Amazon, iTunes gibi trend markalardan alışveriş yaparak kullanılabiliyor. Nakit ödeme almak isteyen kullanıcılar için de hesaplarında biriken puanların karşılığı olan meblağ, PayPal hesaplarına yatırılıyor. Sistem içerisinde 850 Swagbucks puanı, 5$’a karşılık geliyor. 18.000 Swagbucks puanı biriktiren bir kullanıcı ise 100$ nakit para ödülü almaya hak kazanıyor. 

Uygulama içerisinde puan biriktirmek, alternatiflerine göre oldukça kolay oluyor. Çünkü Swagbucks sistemi kullanıcılarına gün içerisinde tamamlayabilecekleri çoklu görev seçenekleri de sunuyor. Aktif kullanıcıların hesaplarına Swagbucks bonus puanları da eklenebiliyor. Swagbucks mobil uygulamasında, seçili görevlerini düzenli olarak yerine getiren bir kullanıcı için, 18.000 puana denk gelen 100$ kazanmak, bazı durumlarda 14.000 puan ile elde edilebiliyor.

Hülya Ergün

2014 yılından beri kurumsal şirketlere sosyal medya hesap yönetimi konusunda destek vermekteyim. Content Writers Turkey (CWT) üyesiyim. Aynı zamanda, Türkiye’nin önde gelen içerik ajanslarında freelance olarak içerik yazarlığı yapmaktayım. Okumaya, araştırmaya, yazmaya ve yaratıcılığa açık her alana ilgi duyuyorum. Yoga ve meditasyon pratikleri ile enerjimi dengeliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu