GündemHaber

TEKNOFEST Nedir? TEKNOFEST 2021 Hakkında Her Şey!

Türkiye’nin milli teknolojileri geliştirmeyi hedefleyen ilk ve tek festivali olarak gösterilen TEKNOFEST bu sene Atatürk Havaalanı ev sahipliğinde başladı. 21 Eylül- 26 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen TEKNOFEST bu sene de birçok teknolojik yarışmalara, buluşlara ve keşfedilmeye aday mucitlere ev sahipliği yapıyor. 2018 yılından bu yana gerçekleşen TEKNOFEST’te her yaş grubundan ve farklı eğitim seviyelerinden birçok insan bir araya geliyor. 

TEKNOFEST, Aselsan, Roketsan, Baykar, BMC, TÜBİTAK, Türksat ve Turkcell gibi sponsorların da desteğini alıyor. Bu büyük şirketlerin yanı sıra Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi gibi akademik yönden kendisini ispatlamış başarılı üniversiteler de TEKNOFEST’e desteklerini sunuyor.

Bu festivalde çeşitli yarışmalarla ve gösterilerle katılımcılar hem eğleniyor hem de yeni buluşlar yapmak ve destek bulabilmek amacıyla çalışıyor! 2018 ve 2019 yılında İstanbul’da, 2020 yılında Gaziantep’te gerçekleşen bu festivale milyonlarca kişi katıldı. TEKNOFEST kararlaştırıldığı üzere bir yıl İstanbul’da bir yıl Anadolu şehirlerinden herhangi birinden gerçekleştiriliyor. Böylelikle Anadolu halkının da desteğini ve ilgisini üzerine çekmeyi amaçlıyor. Başladığı yıl olan 2018 yılından bu yana Türkiye’nin en yenilikçi ve en ilerici festivali olma iddiasıyla da yoluna devam ediyor.

TEKNOFEST Nedir?

TEKNOFEST, 2018 yılından bu yana Türkiye’deki teknolojik geliştirmeleri arttırmak ve özellikle genç girişimcilere büyük bir fırsat tanımak amacıyla gerçekleştiriliyor. Teknoloji, havacılık, uzay teknolojisi gibi alanların hepsini bünyesinde barındırma özelliğine sahip olan bu festival katılımcılar tarafından da merak ve ilgiyle takip ediliyor. TEKNOFEST’te seminerler, ödüllü teknoloji yarışmaları, Uluslararası gerçekleşen girişimci zirveleri de yer alıyor. Bunun yanı sıra katılımcılara havacılık gösterileri sunularak da eğlence sağlanıyor.

‘Ayakları yere basmayan tek festival’ sloganıyla kendisini duyuran festival teknolojiye ilgisi ve yeteneği olan milyonlarca insanı her yıl bir araya getiriyor.

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı işbirliğiyle düzenlenen TEKNOFEST, her yılın Eylül ayından gerçekleşiyor. Katılımı ücretsiz olan festivale dileyen herkes katılabiliyor. 18 yaşından küçükler ise velileri ya da öğretmenleri ile birlikte olmak şartıyla festivalde yerini alabiliyor. 

TEKNOFEST nasıl bir aktivitede bulunmak istediğinizi tamamen size bırakıyor. İsterseniz festival başlamadan önce yapılan duyuruları takip edip festivale bir yarışmacı olarak katılabiliyorsunuz. İsterseniz de yalnıza izleyici olabiliyorsunuz. Ücretsiz ve herkese açık olan bu festival birçok kişinin büyük ilgisine uğruyor.

TEKNOFEST’te Gerçekleşen Aktiviteler ve Yarışmalar

TEKNOFEST’te katılımcılar akademik eğitim seviyelerine göre gruplanmış olarak istedikleri etkinliklere ve yarışmalara katılabiliyor. İlkokul, ortaokul,lise, lisans/lisansüstü ve mezun olarak kategorize edilip buluşlarını yarıştırabilliyorlar. Yarışmaya katılacak projesi olmayanlar ya da istemeyenler ise çeşitli gösterileri ve etkinlikleri izlemek için alanda bulunabiliyor.

Akıllı Ulaşım Yarışması, Biyoteknoloji İnovasyon Yarışması, Eğitim Teknolojileri Yarışması, Hack İstanbul, Helikopter Tasarım Yarışması, Karma Sürü Simülasyon Yarışması, Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması, Liseler Arası Efficiency Challenge Araçları Yarışması, Sanayide Dijital Teknoloji Yarışması gibi birbirinden farklı ve ilgi çekici yarışmaları bünyesinde barındırıyor. 

TEKNOFEST’te önceden belirlenen takvimlere göre çeşitli kişilerin konferansları da oluyor. Yapılan konferanslarda özellikle teknoloji alanında uzman kişiler yarışmacılara çeşitli eğitimler sağlıyor.

TEKNOFEST’te Yarışmacı Olmak

TEKNOFEST’te yarışmacı olmak için yapmanız gereken şey duyuruları takip edip başvuru tarihlerinde form doldurmak oluyor. Bu festivale isteğiniz üzerine takım halinde ya da bireysel katılabiliyorsunuz. Bir kişiye veya takıma birden fazla proje için yarışmacı olma şansı da tanınıyor. Gönderdiğiniz projeler puanlara göre sıralanyor ve eğer sizden istenen puanlara ulaştıysanız artık resmi olarak bir TEKNOFEST yarışmacısı oluyorsunuz!

Yarışmacılara Türkiye’nin önde gelen firmalarının işleyişini yakından göstermek amacıyla teknik gezi imkanı sunuluyor. Yarışmacıların deneylerine ve projelerine maddi katkılar da sağlanıyor. Eğer yarışma programlarında finalist olma şansını elde ederseniz yarıştığınız program türüne uygun eğitimleri de tamamen ücretsiz alabiliyorsunuz.

TEKNOFEST 2021

21- 26 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen TEKNOFEST, bu sene yarışmacıları ve seyircileri İstanbul Atatürk Havaalanında ağırlıyor. Geçtiğimiz yıllardaki teknoloji programlarının yanına yapay zeka ve simülasyon programları da eklenmiş. Malzeme desteği için geçen yılla aynı olan bütçe ile birlikte dereceye giren katılımcılara da 5 milyon lira ödül verileceği duyuruldu. 

TEKNOFEST 2021’de birbirinden iddialı projeler yer alıyor. Bunların arasında ‘Sağlıkta Yapay Zeka’, ‘Robotik Kodlama’ gibi projeler var. Teknoloji ve bilimin bir arada olduğu bu festivalde yarışan takımlar ya da kişiler kendi projelerinin en yüksek puanı alması ve birinci olması için çabalıyorlar. Festivalin en büyük amaçlarından biri olan milli teknolojilerin gelişmesine de yardımcı oluyorlar. 

Günümüz şartlarında her geçen gün daha da ihtiyaç duyduğumuz teknolojik değişimler ve gelişimler her yaş ve eğitim grubundan insanlar tarafından da destekleniyor.TEKNOFEST bünyesinde bu sene de teknolojik gelişmelere hizmet eden projelerin çok fazla olduğunu söylemek mümkün. 

Her yıl olduğu gibi bu yıl da festivalde birçok isim genç girişimcilere çeşitli seminerler veriyor. Mehmet Fatih Kacır, Selçuk Bayraktar, Haluk Görgün, Mehmet Keteloğlu gibi isimler bu sene TEKNOFEST’te bilgilerini paylaşıyor.

TEKNOFEST’te “Sahne Senin” etkinliği ile sanat da teknolojinin yanında yerini alıyor. Bu etkinlik ile gençler yine ister takım halinde ister bireysel olarak bir müzik yarışmasında yarışıyor. Bu hem genç yetenekler hem de seyirciler için unutulmaz eğlenceli bir deneyim oluyor! Festival süresince sabah bir kez akşam bir kez olmak üzere enstrümanlarını çalıp şarkı söyleyecek gençlerin bu etkinliği de ilgisinin büyük olduğu görünüyor. Bu yalnızca lise ve üniversite öğrencilerinin katılabildiği bir etkinlik olduğu için ilgi bir hayli büyük oluyor.

Bu yıl düzenlenen TEKNOFEST’e katılan önemli isimlerden biri de Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar oldu. Aziz Sancar, TEKNOFEST gibi festivallerin Türkiye açısından çok önemli ve değerli olduğunu, gelecekte Nobel ödülü alacak birçok ismin bu gibi festivallerde bulunduğunu söyledi. Festivalde gördüğü projelerin bilim ve teknoloji için atılmış büyük adımlar olduğunu ve bu festivale katılma sebebinin bilime ve teknolojiye teşvik etmek olduğunu dile getirdi.

2021 yılı TEKNOFEST’e 88 farklı ülkeden yüzlerce öğrenci ve girişimci katıldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu