Nedir?Teknoloji

Starlink Projesi Nedir? Nasıl Abone Olunur?

Starlink projesinin detaylarına geçmeden önce, Starlink nedir? sorusuna yanıt vermek yerinde olacaktır. Starlink, Elon Musk’un sahibi olduğu SpaceX şirketi tarafından, uydu üzerinden internet erişimi sağlamayı hedefleyen bir uydu takımyıldızını ifade etmektedir. Elon Musk, Tesla ve SpaceX şirketlerinin patronu olup, geleceği yönlendiren gelişmiş teknolojiler üzerinde çalışan bir girişimcidir. Elon Musk ülkemizi ziyareti sırasında, Türksat uydularının, Falcon 9 roketlerinin aracılığıyla ateşlenmesine dair bir anlaşma da yapmıştır. Özel sektörde uzay ve havacılık şirketi olarak yer alan SpaceX, her geçen gün elde ettiği başarılarla adından söz ettirmeye devam etmektedir. 

Starlink projesi ise; uydu üzerinden internet erişimini mümkün kılacak takımyıldızının, yer istasyonları ile entegre bir şekilde çalışarak, seri üretilen binlerce küçük uydunun bir araya gelmesini anlatan sistemdir. Starlink projesi ile 4.425 adet uydunun uzaya gönderilmesi ile, dünyanın her yerinde kullanılmak üzere, çok daha hızlı ve ucuz internet erişimini sağlaması planlanmaktadır. Beta versiyonu ile kullanıma başlanan Starlink projesi ön kayıtları Türkiye’de de açılmış durumda. 2020’nin Ekim ayında Dünya üzerinde belirli bölgelerde kullanıma başlanan Starlink projesinin, şu an 20.000’nin üzerinde aktif kullanıcı sayısı bulunmaktadır. Starlink projesi için abone olma aşamaları yazımızın devamında yer alıyor.

Ülkemizde de zaman zaman çıplak gözle görülebilen Starlink uyduları, heyecan yaratıyor. İlk kez göründüğünde, sıralı haliyle dizilen yüzlerce ışığın gökyüzünde birden var olması, UFO sanılmasına neden olmuştu. Daha sonra gökyüzünü süsleyen bu ışıkların, Starlink uyduları olduğu anlaşılmıştı. Bazı kesimlerde paniğe neden olan durumdan sonra Tübitak Ulusal Gözlemevi (TUG) açıklama yapma gereği duymuştur. Sosyal medya hesapları üzerinde de paylaşılan açıklamada, Starlink projesi kapsamında, LEO yörüngelere iletişim uydularının yerleştirildiği belirtilmiştir. Starlink projesindeki bu uyduların, güneş panelleri üzerinden yansıyan parlamaları, zaman zaman yeryüzünden de izlenebileceğinin mümkün olduğu ifade edilmiştir.  En son 7 mayıs 2021 tarihinde akşam saatlerinde görüntülenen Starlink uydularının gökyüzündeki ışık festivali, bulutlu bir hava olmasına rağmen gökyüzü kamerası ile çekilmiştir.

Starlink Uydu Projesi Türkiye / Abone Olma Adımları Nelerdir?

Günümüzde hemen her şeyin internet üzerinden gerçekleştirilmesi, internet hız ve bağlantı sorunlarının oluşmasına neden olmaktadır. Bunu fark eden ve çözüm yoluna giderek, sorunu avantaja çeviren Elon Musk, farklı bir alternatifle yörüngelere uydularını yerleştirmiştir. Dünyanın birçok yerinde kullanımına başlanan Starlink projesi için Türkiye’de de ön kayıtların alınma süreci başlatılmıştır. Starlink projesine ön kayıt yaptırmak ve abone olmak isteyenler için işlem aşamaları aşağıdaki gibi sıralanmıştır;

  • Resmi internet sitesine buradan giriş yapılır 
  • E-posta kısmına kişisel mail adresi tanımlanır
  • Adres satırına yaşanılan il ve mevcut adres bilgileri girilir 
  • Starlink projesi için abonelik başvurusu tamamlandığında, karşınıza çıkan ekranda mevcut adresinizde hangi tarihte aboneliğin başlayacağı belirtilir
  • Başvuru depozitosu olarak 99$ hizmet bedeli ödemesi yapılarak, Starlink projesi abonelik işlemleri tamamlanır.

Başvuru sırasında ödenen 99$ depozito hizmet bedelinin, hizmet alınamayan durumlarda geri ödemesinin yapılamayacağı da dip not olarak belirtiliyor. Starlink projesinin Türkiye için şu an belirli sayıda kapasitesi bulunmaktadır. Starlink projesine abone olmak isteyenler için, başvurular dolmadan önce ön kayıtlarını oluşturmaları önerilmektedir.

Starlink uyduları, Ülkemizde de zaman zaman çıplak gözle görülmekte ve heyecan yaratmaktadır. İlk kez göründüğünde, sıralı haliyle dizilen yüzlerce ışığın gökyüzünde birden var olması, UFO sanılmasına da neden olmuştu. Daha sonra gökyüzünü süsleyen bu ışıkların, Starlink uyduları olduğu anlaşılmıştı. Bazı kesimlerde paniğe neden olan durumdan sonra Tübitak Ulusal Gözlemevi (TUG) açıklama yapma gereği duymuştur. Sosyal medya hesapları üzerinde de paylaşılan açıklamada, Starlink projesi kapsamında, LEO yörüngelere iletişim uydularının yerleştirildiği belirtilmiştir. Starlink projesindeki bu uyduların, güneş panelleri üzerinden yansıyan parlamaları, zaman zaman yeryüzünden de izlenebileceğinin mümkün olduğu ifade edilmiştir.  En son 7 mayıs 2021 tarihinde akşam saatlerinde görüntülenen Starlink uydularının gökyüzündeki ışık festivali, bulutlu bir hava olmasına rağmen gökyüzü kamerası ile çekilebilmiştir.

Starlink Uydu Ağı Projesi Hakkında Bilinmeyenler

SpaceX ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk yaptığı girişimlerle geleceği şekillendirmeye devam ediyor. Teknoloji kullanımını bir üst seviyeye çıkaran SpaceX ve otonom / elektrikli otomotiv üreticisi Tesla şirketleri, oluşturdukları çağın ilerisindeki başarılı projelerle adından sıkça söz ettiriyor. Kamuoyunda oldukça geniş bir kitle tarafından takip edilen Elon Musk, farklı ve yaratıcı kişiliği, yaşanan dönüşümdeki sorunlara getirdiği alternatif çözümlerle ilgi odağı oluyor. Bu çözümlerden biri de Starlink uydu ağı projesi olarak karşımıza çıkıyor. 

Dünya yörüngesine gönderilen 4.000’in üzerinde uydu ile mevcut internet hizmet bedelinden çok daha ucuz ve yüksek hızda interneti kullanıcıları ile buluşturmayı hedefleyen Starlink uydu ağı projesi, birçok soruyu da beraberinde getiriyor. Bunlardan öne çıkanlar ise “Starlink projesi abonelik” ve “Starlink projesi maliyeti” sorularıdır. Starlink uydu ağı projesi 2020 yılının sonlarına doğru Dünyanın belirli ülkelerinde kullanılmaya başlanmıştı. Yakın tarihte “Starlink Türkiye” abonelik başvuruları da açılmıştı. Starlink internet projesi için maliyet tutarı ise ön başvuru sırasında istenen 99$ abonelik bedeli şeklinde belirtiliyor. Starlink projesi internet hızı konusu da, proje hakkında karşımıza çıkan sorulardan biridir. Wccftech verilerine göre, Starlink uyduları aracılığıyla sağlanan internet hızının şu an 150 Mbps, indirme hızının ise 542 Mbps olduğu açıklanmıştı. Starlink projesi ile kullanılan internet hız oranlarının 2021 yılının sonunda ikiye katlanması açıklamalar arasında yer alıyor. Projenin, 2022 yılı sonrasında ABD üzerinde kullanılan internet sağlayıcılarından gelen 600 milisaniye olarak tanımlanan gecikme hızının, 25 milisaniyeye kadar ineceğini de ifade ediliyor. Starlink uydu ağı projesi içerisinde yer alan bazı uyduların da, keşif ve bilim araştırmalarında kullanılmak üzere ayrılmış olduğu, şirket yetkilileri tarafından belirtiliyor.

SpaceX ve Starlink Uydu Projeleri Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

SpaceX şirketinin haberleşme ağı üzerinde yaptığı çalışmalar, ilk olarak 2015 yılının başlarında kamuoyuna açıklanmıştı. Şirket CEO’su Elon Musk tarafından bizzat yapılan açıklamalarda, projenin ana taşıyıcı özellikteki (Backhaul) iletişim trafiğinin, yaklaşık %50’sini taşıma kapasitesi olan bant genişliğini destekleme potansiyeli sahip olduğu belirtilmiştir. Aynı zamanda yerel internet trafiğini de destekleyici çalışmaların sürdüğü ifade edilmişti. Elon Musk proje hakkındaki açıklamalarında ayrıca, projenin oldukça düşük maliyetli ve küresel ölçekte geniş bant internet ihtiyaçları için yüksek oranda talebi karşılayacağı sözünü vermişti. Tüm uydu projelerinin yürütüleceği, yeni iletişim ağlarının geliştirileceği SpaceX uydu geliştirme merkezi 2015 yılının ocak ayında Redmond’da açılışını gerçekleştirdi. Şirketin Seattle bölgesinde yer alan ofisinde aynı yıl 60 mühendis görev alıyordu ve bu rakamın 1.000 mühendise çıkarılması şirketin planları arasında yer alıyordu. 2016 ve 2017 yıllarında şirket, çalışma ofisini ve projeye destek veren mühendis sayısını genişleterek, iki farklı tesisi daha bünyesine ekledi. 

SpaceX, 2018 yılının ağustos ayında ise AR-GE çalışmalarına ilave olarak uydu üretimini destekleyen yeni binasına geçerek, tüm operasyon ofislerini birleştirdi. SpaceX projelerinden Starlink iletişim uydusu ağı, fikir olarak 2015 yılında resmi açıklamayla duyurulmuştu. Aynı yıl Redmond kasabasında uydu geliştirme tesisleri aktif hale getirilmişti. Projeye ismi ise “Aynı yıldızın altında” adlı kitaptan esinlenerek Starlink olarak tanıtılmıştır. Starlink projesi 2017 yılında tescillenip AR-GE çalışmalarına hız kazandırılmıştır. 2018 yılının mayıs ayında tüm geliştirme ve işletme maliyetlerinin 10 milyar doların üzerinde tutacağı ifade edilmişti. 2019’un nisan ayında ise Federal İletişim Kurulu (FCC) orijinal adıyla “Federal Communications Commission”, SpaceX projesine ait 12.000 uydunun yörüngeye yerleştirilmesi yönünde izin verdiğini bildirmişti. Kamuoyunda da yakından takip edilen süreçte, 2019 yılının mayıs ayında, Falcon 9 fırlatma aracı yardımıyla 60 uydunun yörüngeye gönderildiği duyurulmuştu.

Starlink Projesi ve Elon Musk Girişimleri

Starlink, Elon Musk’ın kurucusu ve CEO’su olduğu SpaceX şirketinin, uydu üzerinden internet erişimi sağlayan takımyıldızı olarak ifade edilmektedir. Bu takımyıldız, yer istasyonları ile beraber çalışarak, seri üretim ile oluşan binlerce küçük uyduyu içerisinde barındırmaktadır. Bilim alanında yeni keşiflerin gerçekleştirilmesi için de kullanımı planlanan Starlink projesi, yaratacağı teknolojik dönüşüm ile heyecanla takip edilmektedir. Starlink proje sürecine bakıldığında, 2019 yılından itibaren SpaceX’in 122 uydusunu konuşlandırılmış olduğu görülmektedir. Devam eden süreçte ise her iki haftada bir olmak üzere yeni fırlatmalar yapılarak, her birinde 60’dan fazla uydunun yörüngeye yerleştirmesi planlanmıştı. 2020’nin ortalarında gelindiğinde Starlink projesinde 12.000 uydu yörüngeye yerleştirilmişti. Öncelikle üç yörünge üzerine yerleştirilen uydular, farklı uzaklık ve band genişliğinde barındırıldı. Proje 2020 yılı ortalarında kullanıma başlamıştır. Türkiye’de de ön kayıtları başlamış olan Starlink projesinin şu an 20.000’nin üzerinde aktif kullanıcısı olduğu bilinmektedir. Iron Man filmlerine de ilham olan, geniş vizyonu ve olağanüstü çalışma azmiyle örnek gösterilen Elon Musk, her projesi ile birlikte teknolojinin ulaşabileceği sınırları zorlamaya devam ediyor. SpaceX’in yeni projesi olan Starship’in Mars yolculuğu da gündemde yer alan konuların başında geliyor. Elon Musk, Uluslararası Mars Topluluğu Konvansiyonu’na yapmış olduğu açıklamalarda, Starship’in 2024 yılında Mars’a fırlatma işlemlerine hazır olacağını belirtiyor. Starlink, Starship gibi insanlığı heyecanlandıran teknolojik gelişmelerin devamı, tüm Dünya tarafından merakla bekleniyor.

Hülya Ergün

2014 yılından beri kurumsal şirketlere sosyal medya hesap yönetimi konusunda destek vermekteyim. Content Writers Turkey (CWT) üyesiyim. Aynı zamanda, Türkiye’nin önde gelen içerik ajanslarında freelance olarak içerik yazarlığı yapmaktayım. Okumaya, araştırmaya, yazmaya ve yaratıcılığa açık her alana ilgi duyuyorum. Yoga ve meditasyon pratikleri ile enerjimi dengeliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu