Nasıl YapılırNedir?TeknolojiYaşam

Wi-Fi Sorunları İle Nasıl Başa Çıkılır? Yöntemleri Nelerdir?

Günümüzde birçok işlem için internet kullanıyoruz. İş hayatımız, haberleşmemiz, sosyalleşmemiz dahil birçok durum için internete ihtiyacımız oluyor. Kablosuz internet bağlantısı olan Wi-Fi de bizler için çok büyük bir önem taşıyor. Evimizde, ofisimizde, bulunduğumuz herhangi bir ortamda sorunsuz bir şekilde internete bağlanmayı hepimiz çok istiyoruz. Wi-Fi bağlantısında sorun yaşamak da en son isteyeceğimiz durumlardan biri oluyor. Biz de bu yazımızda Wi-Fi sorunları ile nasıl başa çıkacağınızı araştırdık.

Wi-Fi Nedir?

Kablosuz bağlantı alanı anlamına gelen ‘Wireless Fidelity’ kısaltması olan Wi-Fi, kişisel bilgisayarların, tabletlerin, telefonların, oyun konsollarının ve tüm teknolojik aletlerin internete kablosuz bir şekilde bağlanmasını sağlar. Wi-Fi bağlantısının gerçekleşebilmesi için modem ya da sinyalleri veriye dönüştürebilecek herhangi bir aygıt gereklidir. Bu aygıt ile Wi-Fi donanımına sahip aygıtlar arasında sinyal yoluyla bir akım gerçekleşir ve kablosuz bir şekilde internet bağlantısı sağlanır. 

Wi-Fi bağlantısı şifrelenerek gerçekleşir ve bilgiler korunur. Bu şifreleme için çeşitli güvenlik protokolleri de mevcuttur. 

Wi-Fi Sorunları ile Nasıl Başa Çıkılır?

Wi-Fi hayatımızı kurtaran bir teknoloji ve yıllardır evimizde güvenle kullanıyoruz. Fakat bazı durumlarda Wi-Fi sorunları ile karşılaşabiliyoruz. Bu sorunlar hayatımızı zorlaştırıyor. Hiçbirimiz son derece yavaş ve sorunlu çalışan bir internet ağını istemeyiz. Wi-Fi sorunları olduğu gibi bu sorunların çözümü de tabi ki var. Şimdi gelin hep birlikte Wi-Fi sorunları ile nasıl başa çıkabileceğimizi ve bu sorunların çözüm yöntemlerini inceleyelim.

Modemin Doğru Konumlandırılması

Kablosuz internet ağını sağlayan modemlerin doğru bir yere konumlandırılmış olması büyük bir önem taşıyor. Wi-Fi sinyalleri, etrafında bulunan engellerden direkt olarak etkileniyor ve sinyallerini tam olarak gönderemeyip bağlantının yavaşlamasına sebep oluyor. Bu sebeple modeminizi merkezi ve her yere eşit mesafede bir alanda konumlandırmanızı öneriyoruz. Modeminizin önüne herhangi bir cisim koymayın, yanında büyük ve engelleyici bir duvar ya da kolon olmamasına da özen gösterin.

Modeminizi saklar pozisyonda yerleştirmeyin. Kapalı çekmeceler, televizyon ünitelerinin alt rafları gibi alçak ve kapalı yerlerde sinyaller iyi bir şekilde iletilmeyebilir. Modeminizi yüksek ve etrafında engel olmayan yerlere yerleştirin.

Cihazın Kablosuz Ağa Bağlanıp İnternete Bağlanamama Sorunu

Bazı durumlarda cihaz kablosuz ağa bağlı görünür fakat internete erişim olmaz. Bu sıklıkla karşılaşılan sorunlardan biridir. Bu durumda ilk yapmanız gereken modeminizi kapatıp tekrar açmak olacaktır. Bu çok klişe bir yöntem gibi görünse de çoğu zaman işe yarar. Çünkü kısa süreli elektrik kesintisi sırasında modeminiz internet verisi almayı durdurmuş olabilir. 

Eğer bu yöntem de işe yaramadıysa daha büyük çaplı bir sıkıntı meydana gelmiş demektir. Bu sıkıntının ana kaynağını bulmanız gerekir. Bunun için de modeminizin kablolarına tek tek bakın. Kablolar temassızlık yapmış ya da yerlerinden çıkmış olabilir.

Tüm bunlar işe yaramıyorsa bu sorun IP adresi ya da DNS(Domain Name Server) ile ilgili olabilir. Bunun için de bilgisayarınızda ‘Ayarlar’ bölümüne giderek güncelleştirme ve güvenlik kısmından ‘sorun giderme’ seçeneğine tıklayarak sorununuzu çözebilirsiniz. 

Telefonum Wi-Fi’ye Bağlanamıyor

Sık olarak karşımıza çıkan sorunlardan biri de telefonların Wi-Fi’ye bağlanamasıdır. Bunun için de ilk yapmanız gereken telefonunuzun uçak modunda olup olmadığını kontrol etmektir. Eğer telefonunuz uçak modunda değilse sorun sizden kaynaklı değildir.

Hem iOS hem de Android işletim sistemine sahip telefonlarda bulunan ‘Mac adresi değiştirme’ özelliği sebebiyle Wi-Fi bağlantınız engelleniyor olabilir. 

Bunun çözümü telefonunuzda bulunan ‘Ayarlar’ bölümüne giderek bulabilirsiniz. ‘Ayarlar’ bölümünde karşınıza çıkacak olan ‘Kablosuz Ağ Ayarları’ bölümüne tıklayın. Hangi ağa bağlanmak istiyorsanız o ağı bulun ve ‘Kablosuz Ağı Unut’ bölümüne tıklayın. Bu ağa tekrar giriş yapmayı deneyin. Sorununuz büyük ihtimalle çözülmüş olacaktır. 

Eğer sorun hala çözüme kavuşmadı ise ağların kanal ayarını değiştirmeyi deneyin. Wi-Fi ayarlarının bulunduğu bölüme girerek burada 2.GHz bandında 1.6 ya da 11. kanalları tercih edin.

Modem Şifresi Paylaşma

Wi-Fi sağlayıcı modemlerin şifresini çoğu zaman paylaşıyoruz. Fakat şifreyi ezberlemek ya da modemin arkasından okuyup paylaşmak artık eskide kaldı. Şifreleri cihazdan cihaza kolaylıkla aktarabiliyoruz. iOS işletim sistemine ait cihazlarda Wi-Fi şifresi paylaşmak için yapmanız gereken şey çok basit. İki cihazın da Bluetooth ve Wi-Fi bağlantısının açık olduğuna emin olun. Parolayı paylaşacağınız aygıtın sizin kişiler listenize kayıtlı olması gerekir. Bu şart sağlandığında bağlantıyı sağlayacak iki cihazı yan yana getirin. Wi-Fi şifresi paylaşılacak olan cihaz bağlanacağı ağı seçtiğinde, şifreyi paylaşacak olan cihazda ‘Parolayı Paylaş’ uyarısı çıkacak. Burada ‘Parolayı Paylaş’ seçeneğine tıkladığınızda işlem gerçekleşmiş olacaktır. 

Kablosuz İnternet Sağlayıcı Problemi

Bazen sorun kablosuz internet sağlayıcınızda olabilir. Modem ya da router eskidiğinde çeşitli sorunlar ile karşılaşılır. Bunun için aygıtınızı yenilemeniz gerekir. Eski aygıtlarda internet hızı düşer ve sinyaller birbirine karışabilir. Yeni bir aygıt alarak bu sorunları tamamen çözüp hızlı bir internet bağlantısına kavuşabilirsiniz.

Wi-Fi Çok Yavaş Çalışıyor

Bazı durumlarda da internet bağlantısı tamamen kesilmez fakat internete bağlanmanız çok uzun zaman alır ve internetiniz çok yavaşlar. Bu durum da katlanılmaz bir hal alır. Bu sebeple Wi-Fi şifrenizi herkesle paylaşmayın. Eğer şifreniz çok kişide varsa şifrenizi yenileyin. Şifresiz kullanmak en büyük hatalardan biridir. Herkesin internet ağınıza erişim sağlaması internetini çok yavaşlatır hatta neredeyse kullanılmaz hale getirir. Şifrenizi sık sık yenileyin ve özellikle güvenmediğiniz kimseyle paylaşmayın.

Wi-Fi Hızlandırma Yöntemleri

Wi-Fi bağlantınızın çok daha  hızlı olmasını basit birkaç yöntem ile sağlayabilirsiniz. Şimdi gelin hızlı bir Wi-Fi bağlantısı için neler yapmanız gerektiğine bir göz atalım.

İnternet Hızınızı Ölçün

İlk olarak internetinizin hızını ölçmeniz gerekiyor. ‘mbps’ olarak bilinen hız değeri, internetinizin ne kadar hızda çalıştığını size gösterecektir. Bunun için internet hız testlerinden faydalanabilirsiniz. İnternetinizin hızı 16 mbps ile 50 mbps arasında olursa internet dolaşımını sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Speedtest.net size internet hızı ölçümü konusunda yardımcı olacaktır. Eğer internet hızınız 16 mbps altında ise internet sağlayan servis ile görüşün, paketinizi değiştirin. Eğer paketiniz 16 mbps üzeri internet sağlama taahhüdü verdiyse bu sorunun çözülmesini talep edin.

Kullanmadığınız Cihazları Kapatın

Wi-Fi’ye bağlı cihazlarınızı kullanmıyorsanız Wi-Fi bağlantısını ya da cihazınızı kapatın. Böylece internetinizin çok daha hızlı olmasını sağlamış olursunuz. Çünkü siz bu cihazı aktif bir şekilde kullanmasanız bile cihaz Wi-Fi’ye bağlı olduğu için internet hızınız düşer. Bu sebeple kullanmadığınız cihazları da kapatmanız gerekiyor.

Modemlerinizin Yakınına Elektronik Eşya Koymayın

Modeminiz internet bağlantısını sinyaller aracılığı ile cihazlarınıza gönderir ve bu sinyaller internet bağlantınızı sağlar. Modeminizin yanına bıraktığınız cep telefonu, tablet, bluetooth kulaklık, dizüstü bilgisayar gibi teknolojik aletler de çevreye çeşitli sinyaller yayar. Bu durumda bu sinyaller birbirine karışır. Karışan sinyaller de internet hızının düşmesine sebep olur. Bu nedenle modeminizin etrafında herhangi bir elektronik alet olmamasına dikkat etmenizi öneriyoruz. 

Sinyal Güçlendirici Cihazları Kullanın

Eğer tüm bunları yapmanız rağmen internet hızınız hala düşükse sinyal güçlendirmeye yarayan cihazları tercih edebilirsiniz. Ek bir sinyal yönlendirici görevi gören bu cihazlar evinizin ya da ofisinizin her yerine internet erişimi sağlar. Bu sebeple hem hızlı bir internete sahip olmuş olursunuz hem de internete her yerden kolaylıkla erişim sağlarsınız.

Cihazlarınızı Güncel Tutun

Cep telefonu, tablet ya da dizüstü bilgisayarlarında en son sürümü kullanmaya özen gösterin. Güncellemelerinizi zamanında yapın. Eğer güncellemeleri ertelerseniz bu elektronik cihazlarınız internete bağlanma konusunda sıkıntı çekebilir ve internet hızınız düşer. Bu sebeple cihazlarınıza gelen güncellemeleri takip edin ve cihazlarınızı güncel sürümler ile kullanmaya dikkat edin.

Virüslere Karşı Dikkatli Olun

Virüsler ya da kötü amaçlı yazılımlar bilgisayarınızı tehdit eder. Bu virüsler bazen çok iyi bir şekilde gizlenir ve internet hızınızı düşürür. Bu virüslere karşı önlem almalısınız. İyi bir virüs programı ile hem bilgisayarınızın güvenliğini sağlarsınız hem de internet hızınızı arttırmış olursunuz. En iyi virüs programları için bu yazımızı okuyabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu