Nedir?TeknolojiVideo OyunlarıYaşam

E-Spor Nedir? En İyi E-Spor Turnuvaları

Günlük hayatımızda karşımıza çıkan hemen her şey zaman içerisinde büyük değişimlere uğruyor ve teknolojinin gelişmesine ayak uyduruyor. Bunlardan biri de spor. Spor, yıllardan beri farklı dallarıyla hayatımızda yer alıyor. İçinde bulunduğumuz 21. yüzyılda değişim gösteren spor, e-Spor olarak karşımıza çıkıyor. Son dönemlerde oldukça popüler olan bu konu en çok merak edilen konular arasında da yerini aldı. Biz de bu yazımızda e-Spor ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi yanıtladık ve en iyi e-Spor turnuvalarını araştırdık.

E-Spor Nedir?

e-Spor yani Elektronik Spor, farklı ligden ya da takımlardan oyuncuların, eşit şartlarda ve sanal dünyada mücadele ettikleri, ödüller kazandıkları profesyonel olarak düzenlenen oyun turnuvalarıdır. e-Spor’da dünyanın her bölgesinden binlerce farklı kişi birinci olmak için mücadele eder. Bu mücadeleleri isteyen herkes canlı bir şekilde takip edebilir ve katılabilir.

Gerçekleştirilen bu turnuvalarda şartların eşit olmasına dikkat edilir. Turnuvalarda genellikle Fortnite, League Of Legends, Overwatch, Call Of Duty gibi dünyaca ünlü, popüler oyunlar oynanır. Oyunları oynayan yarışmacılar evde bilgisayarları başında mücadele ederler ve oyun oynadıkları dakikaları Twitch gibi ünlü yayın platformlarında seyircilere sunarlar. 

Oynanan oyuna göre kişi sayısı ve grup sayısı değişebilir. Bazı oyunlar grup şeklinde oynanır bazı oyunlar ise tamamen bireyseldir. Bazen bu oyun turnuvaları sırasında adaleti sağlamak ve hile yapılmasını önlemek için tarafsız hakemler de bulunur. Bu turnuvalar ile geleneksel spor burada benzerlik gösterir. Bir diğer benzerlik ise oyuncuların tıpkı geleneksel sporcu gibi oyunlarına son derece hakim olmalarıdır. Genellikle oyuncular oynadıkları oyunda profesyonelleşirler ve oyunun her alanına hakim olurlar. Bu sebeple son derece rekabetçi bir alandır.

e-Spor tamamen ücretsiz bir şekilde ya da herhangi bir ödül karşılığında oynanabilir. Bu ödüller, para, oyun konsolu, bilgisayar, kulaklık ya da bir araba olabilir. Eğer e-Spor oyuncusu olmak yerine seyircisi olmak isterseniz de çeşitli yayın platformlarından bu e-Spor turnuvalarını takip edebilirsiniz. 

E-Spor’un Gelişimi

E-Spor son yıllarda popüler olmasına rağmen uzun bir süredir hayatımızda yer alıyor. En eski e-Spor turnuvası 1972 yılında Stanford Üniversitesinde Spacewar oyunu için düzenlendi. Bu turnuva küçük çaplıydı ve ilk defa gerçekleştiği için katılım düşüktü. İlk büyük çaplı turnuva ise 1980 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde Atari tarafından düzenlendi. Space Invaders Şampiyonası olarak adlandırılan bu turnuvaya 10 bini aşkın kişi katıldı.

1990’lı yıllarda teknolojinin gelişmesiyle e-Spor turnuvaları da ilgiyi üzerine çekmeye başladı, bilgisayar oyunları ile birlikte popüler hale geldi. 90’lı yılların başında o dönemin en popüler turnuvalardan biri olarak kabul edilen Nintendo Dünya Şampiyonası yine Amerika Birleşik Devletlerinde düzenlendi. Bu turnuva büyük bir ses getirdi. Nintendo Dünya Şampiyonası turnuvasının ardından Blockbuster Video ve GamePro dergileri de Dünya Oyun Şampiyonaları düzenledi.

1990’lı yılların sonuna gelindiğinde de turnuvalar devam etti. 1997 yılında Cyberathlete Professional League, Teksas eyaletinde düzenlendi. 

2000’li yılların başında  bu turnuvalar büyük bir yükselişe geçti. Özellikle Güney Kore bölgesinde internet kullanımının artması ve internet ağının genişlemesi ile birlikte birçok insan boş zamanını değerlendirmek için e-Spora yöneldi ve çeşitli turnuvalar düzenledi. 

2010’lu yıllarda da e-sporun yükselişi devam etti. Hemen her evde internet bağlantısının bulunması bu yükselişe büyük bir katkı sağladı. 2010’lu yıllarda çevrimiçi yayın akışı hizmetlerinin artmasıyla birlikte son derece popüler hale geldi. Özellikle internet ile çok daha fazla ilgili olan gençler, e-Spor ile kendilerine hem yeni bir hobi alanı buldu hem de sosyalleşmeyi sağladılar. 

2000 yılında yaklaşık 10 adet e-Spor turnuvası düzenlenmiştir. 2010 yılında ise bu sayı tam 260’a yükselmiştir. Burada teknolojinin ilerlemesinin payının büyük olduğu da son derece açık bir gerçek. 

Twitch isimli yayın platformunun hizmet hayatına başladığı 2011 yılından bu yana büyük e-Spor turnuvaları bu platformda yayınlanıyor ve milyonlarca kişi tarafından takip ediliyor. 

Dünya çapında son derece ilgi görüyor ve destekleniyor. Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan birkaç üniversite e-Spor oyuncularını üniversite düzeyinde atlet olarak kabul ediyor ve onlara sporcu bursu sağlıyor.

Türkiyede E-Spor

e-Spor, dünyada hızla yayıldığı dönemlerde Türkiyede de popüler olmaya başladı. Türkiye’nin ilk e-Spor takımı Counter Strike oyunu için 2003 yılında kuruldu. Dark Passage isimli bu takım, o yıllarda büyük bir ses getirdi. e-Sporun popülerliğinin farkına varan bağımsız takımlar da bu dalı desteklemeye başladı. Bu bağımsız spor takımlarının yanı sıra Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray da e-Spor takımlarına destek verdi.

Bünyamin Aydın’ın 2014 yılında kurduğu Space Soldiers isimli takım CS:GO oyununda, dünya çapında birçok turnuvada Türkiye’yi temsil etti ve başarılar kazandı. Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı 2014 yılından bu yana profesyonel lige yarışan yarışmacıları e-Sporcu olarak tanıyor ve lisans veriyor. Bu lisansa sahip olan oyuncular da profesyonel e-Spor oyuncusu olarak tanınıyor. Bunun yanı sıra 2018 yılında Türkiye E-Spor Federasyonu, Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde kuruldu. Bu federasyon, ulusal ve uluslararası birçok faaliyet düzenliyor. Bu federasyon ile ilgili bilgi almak isterseniz bu siteyi inceleyebilirsiniz.

E-Spor’un Geleceği

e-Spor, yıllar içerisinde büyük bir ivme kazanarak yükseldi. İlk yıllarda çok popüler olmamasına rağmen belli kitlelerin dikkatini üzerine çekmeyi başardı. Yıllar ilerledikçe teknolojinin de gelişmesiyle birlikte popülerliğini arttırdı ve en çok ilgi duyulan alanlardan biri haline geldi. Bu nedenle e-Spor’un geleceği ile ilgili olumsuz bir şey söylemek doğru olmaz. İlk yıllarda düzenlenen turnuvalarda ödül bir bira ya da bir aylık dergi üyeliğiydi. Fakat günümüzde ödüller milyon dolarları aşıyor. e-Spor birçok kişi için bir hobi ya da eğlence alanı olarak görülse de hatırı sayılır bir kitle için de maddi gelir kaynağı oluyor.Özellikle pandemi döneminde evde geçirilen vakitlerin artmasıyla bu turnuvalara olan ilgi de büyük artış gösterdi. Günümüzde birçok genç, sokak oyunları alışkanlığını terk ederek teknolojik aletlere yöneldi. Eski dönemlerde fiziksel alanda toplanarak oynanan oyunlar yerini sanal ortamda oynanan oyunlara bıraktı. Gelecekte de teknoloji hızla gelişmeye devam edecek ve hayatımızdaki yeri, önemi daha da artacak. Bu sebeple de e-Spor’un çok daha uzun yıllar hayatımızda olacağını ve popülerliğini arttırarak yoluna devam edeceğini söylememiz mümkün oluyor.

En İyi E-Spor Oyunları

e-Spor turnuvalarında birçok oyun oynanıyor. Fakat bazı oyunlar büyük bir hayran kitlesine sahip ve diğer oyunlardan daha fazla tercih ediliyor. e-Spor’da en çok tercih edilen oyunları birlikte inceleyelim.

League Of Legends

Dünya çapında popüler olan League Of Legends, eğlenceli bir oyun sunuyor. Bu oyunda milyon dolarlık ödülleri olan turnuvalar düzenleniyor ve binlerce kişi tarafından izleniyor. Kolayca erişilebilir olan League Of Legends oyunu karmaşık bir yapıya sahip fakat strateji ve takım oyunu ile birlikte son derece eğlenceli bir hale geliyor. League Of Legends, 2 milyon dolarlık bir ödül havuzu ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Counter Strike Global Offensive

Piyasaya sürüldüğü 2012 yılından bu yana popüler olan nişan oyunu Counter Strike, rekabetçi bir şekilde e-Spor turnuvalarında yerini alıyor. Counter Strike da bir milyon doları aşkın bir ödül havuzuna sahip ve binlerce kişi tarafından izlenen e-Spor turnuvaları düzenliyor.

PUBG: Battleground

Hayatta kalma ve nişan oyunu sevenlerin vazgeçilmezi olan PUBG de bu listede yer alan popüler oyunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Yıllardır büyük bir ilgi ile oynanan PUBG, son derece eşit şartlarda bir oyun sunuyor. Bu oyunda yapmanız gereken hayatta kalan son kişi olmak. PUBG de 2 milyonu doları aşan bir ödül havuzuna sahip olarak dikkatleri üzerine çekiyor.

Fortnite

Son derece renkli ve çılgın grafikleri ile dikkat çeken nişan oyunu Fortnite, ücretsiz bir şekilde oynanabiliyor. Eşli oynama özelliğine de sahip olan bu oyun, 30 milyon dolarlık bir ödül havuzuna sahip.

Dota 2

Sevilen çevrimiçi dövüş oyunlarından biri olan Dota 2, oynanması en kolay oyunlardan biri olarak biliniyor. Bu oyunda 100’den fazla karakter bulunuyor ve her karakterin birbirinden farklı yetenekleri oluyor. Dota 2 oyunu da binlerce kişi tarafından izleniyor ve 30 milyondan fazla ödül havuzuna sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Call Of Duty

2003 yılından bu yana en popüler nişan oyunları arasında yer alan Call Of Duty, dünyada binlerce kişi tarafından oynanıyor ve fazlasıyla sadık bir oyuncu kitlesine sahip olarak gösteriliyor. Call Of Duty oyununun ilk e-Spor turnuvası 2013 yılında düzenlendi ve bu turnuvada tam 1 milyon dolar ödül havuzu vardı. Binlerce kişi tarafından izlenen Call Of Duty de geniş bir ödül havuzuna sahip oyunlardan biri.

Rocket League

Arabalarla oynanan bir futbol oyunu olan Rocket League, bireysel ya da takım halinde de oynanabiliyor. Son derece popüler plan bu oyun 2015 yılında piyasaya sürüldü. Rocket League de binlerce kişi tarafından izlenen e-Spor turnuvaları düzenliyor ve 3 milyon dolardan fazla ödül havuza sahip.

Valorant

Diğer çevrimiçi oyunlara göre çok daha yeni olan Valorant, 2019 yılında piyasaya sürülen bir nişancı oyunudur. Bu oyunda en temel görev iyi bir nişan alarak hedefleri vurmaktır. Son derece popüler olan bu oyun da 3 milyon doları aşkın bir ödül havuzuna sahip olmasıyla popüler e-Spor turnuvaları arasında yerini alıyor.

En İyi E-Spor Turnuvaları

Dünya çapında birçok e-Spor turnuvası düzenleniyor ve bu turnuvalar büyük bir heyecan ile takip ediliyor. e-Spor turnuvaları birden farklı oyunda gerçekleşiyor. Savaş, nişancılık, dövüş oyunları gibi farklı birçok oyunda e-Spor turnuvaları mevcut. Şimdi gelin hep birlikte en iyi e-Spor turnuvalarını inceleyelim.

The International 2014

2014 yılında düzenlenen bu turnuva, Valve video ve oyun  şirketi tarafından düzenlendi. Binlerce oyuncunun Dota 2 oyununu oynayarak yarıştığı bu turnuva büyük bir ilgi ile takip edildi. Bu turnuvada kazananlara 10 milyon 930 bin dolar ödül verildi. 

The International 2015

Valve şirketinin düzenlediği bu turnuvada da ödüller artarak devam etti. The International 2015 turnuvasında 18 milyon 430 bin dolar para ödülü kazananları sevindirdi. 

PGI.S Main 2021

Ses getiren turnuvalardan biri olan PGI.S Main, 2021 yılının Mart ayında PUBG oyun kurucuları tarafından düzenlendi. Bu turnuvada da kazananlara tam 7 milyon 70 bin dolarlık bir ödül verildi. 

League Of Legends 2018 Dünya Şampiyonası

En popüler oyunlardan biri olan League Of Legends oyununun profesyonellerinin yarıştığı bu turnuva 2018 yılında Güney Kore’de gerçekleştirildi. Bu turnuva da 6 milyon 450 bin dolarlık ödül havuzu sayesinde en iyiler listesine girmeyi başardı. 

Fornite Dünya Kupası Finalleri 2019

Fortnite , 2019 yılında zirvede yerini alıyordu ve yılın en popüler oyunu olarak biliniyordu. Fortnite bu sebeple 2019 yılında Dünya Kupası Finalleri adında bir turnuva düzenledi. Bu turnuvada takım oyunu ve bireysel oyunlar ayrı değerlendirilerek ödül verildi. Fornite Dünya Kupası Finalleri tam 30 milyon dolarlık ödül havuzu ile en popüler turnuvalar arasında yerini aldı. 

The International 2019

Her yıl düzenlenen The International turnuvası en büyük ödülünü 2019 yılında verdi. Yine Dota 2 oyunu ile düzenlenen bu turnuvada 34 milyon 330 bin dolarlık  ödül sahipleri ile buluştu. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu