HaberNedir?Teknoloji

Apple Pay Nedir? Nasıl Kullanılır?

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden olan Apple, temassız kullanıma uygun ve son derece güvenli olan Apple Pay hizmeti 2014 yılında duyurdu. Kullanıcılarının güvenliğini ön planda tutan ve gizlilik sözleşmeleriyle öne çıkan Apple, bu hizmeti ile de birçok kullanıcı tarafından geçer not almıştı. Finans teknolojisinin geliştiği bu dönemde Apple Pay de akıllı cihazlarla sorunsuz bir şekilde eşleştiği için kullanıcıları fazlasıyla memnun ediyor. Kullanım rahatlığı, güvenli ve kolay alışveriş gibi imkanları kullanıcılarının hizmetine sunan Apple Pay, henüz kullanıma açılmadığı ülkelerde de büyük bir merakla takip ediliyor. ‘Apple Pay Türkiye’ye geldi mi?’ ‘Ne zaman gelecek?’ gibi sorular da sıkça soruluyor. Apple’ın sevilen hizmeti Apple Pay ile ilgili merak edilen tüm soruların cevapları bu yazıda sizlerle!

Apple Pay Nedir?

Apple Pay, Apple kullanıcılarının kredi veya banka kartlarıyla hızlı, kolay ve güvenilir bir şekilde alışveriş yapmasını sağlayan bir hizmettir. Bu alışverişin yapıldığı sırada NFC (Near Field Communication) yani Yakın Alan İletişimi teknolojisi kullanılır. NFC sistemi, akıllı aygıtların büyük bir kısmında bulunur. Bu sistem sayesinde Apple aygıtınıza tanımladığınız kredi ya da banka kartınızla, fiziki karta ihtiyaç duymadan dilediğiniz yerde dilediğiniz alışverişi yapmak mümkün hale geliyor. Apple Pay sayesinde alışverişlerde mobil ödeme kullanabilirsiniz. Apple Pay, MasterCard’ın PayPass’ı, American Express’in Express Pay’i, Visa’nın PayWawe’i gibi satış noktalarıyla entegre bir biçimde çalışmaktadır. Apple Pay, iPhone 6 ve üzeri tüm cihazlarda ve Apple Watch ile birlikte çalışabilen bir hizmettir. Apple’ın bir başka hizmeti olan Apple Wallet da Apple Pay üzerinden çalışmaktadır. Apple Wallet, kullanıcıların kartlarını, kuponlarını, biletlerini, mağaza kartlarını saklamak üzere geliştirilmiş bir hizmettir. Kullanıcıları fiziki kart kullanmak yerine teknolojik alanda alışveriş yapmaya yönelten Apple Pay, özellikle temassız alışverişin çok önemli olduğu Covid-19 pandemisi günlerinde de büyük bir ilgiyle kullanıldı. Bu ödeme teknolojisi sayesinde kartlarınızı Apple’ın sanal dünyasına taşımak kolay bir hale geliyor. Kısaca özetleyecek olursak Apple Pay sayesinde kart kullanmadan cihazınızla birlikte ödeme yapabiliyorsunuz. Bunun için gereken tek şey Apple cihazınızı pos cihazına yakınlaştırmak oluyor!

Apple Pay Nasıl Kullanılır? 

Apple cihaza sahip kullanıcıların, öncelikle cihazlarına kredi ya da banka kartlarını tanıtması gerekiyor. Kartları tanıtmak için tüm iOS’a entegre cihazlarda bulunan Apple Wallet’a girip bilgilerin girilmesi gerekiyor. Kullanıcılar bilgileri el ile ya da iSight özelliği sayesinde kamera aracılığı ile girebilir. Apple Pay’i kullanmak için yapılması gerekenler sadece bunlar. 

Bu aşamalar yapıldıktan sonra cihazınız yanınızda olduğu sürece her yerden fiziki karta ihtiyaç duymadan alışveriş yapabilirsiniz. Apple Pay cihazınızın özelliğine bağlı olarak sizden Touch ID ya da Face ID ile bir izin ister. Alışveriş esnasında parmağınızı orta tuşa dokundurarak ya da yüzünüzü ekrana göstererek alışverişi tamamlarsınız. Eğer Touch ID özelliğine sahip bir cihazınız varsa ödeme yapmadan önce orta tuşunuza iki kez basıp ‘okuyucunun yanında tut’ yazısını görene kadar parmağınızı tuşun üzerinde tutun. Sonrasında cihazınızı pos cihazına yaklaştırarak ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer parmak iziniz tanımlanmazsa ‘parola ile giriş’ seçeneğini de kullanabilirsiniz. 

Eğer Face ID özellikle bir cihaza sahipseniz de yüzünüzü ekrana gösterip ‘okuyucunun yanında tut’ yazısını gördükten sonra işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Yüzünüz algılanmazsa siz de ‘parola ile giriş’ seçeneği ile alışverişinizi tamamlayabilirsiniz. Apple Pay, bu özelliği ile de kullanıcılarının güvenliğini sağlamayı amaçlıyor. Apple Pay sayesinde hem hızlı hem güvenilir hem de temassız alışveriş yapmak kolaylık kazanıyor. 

NFC teknolojisi ile desteklenen Apple Pay’i kullanabilmek için cihazınızı pos cihazına 4 cm kadar yaklaştırmanız da gerekiyor. Apple Pay’i kullanabilmek için bir diğer bir şart daha var o da 2007 yılı sonrasında üretilen bir Apple cihazına sahip olmak! 2007 yılından önce üretilen Apple cihazlar Apple Pay uygulamasına sahip değil.  

Apple Watch Cihazında Apple Pay Nasıl Kullanılır?

Bunun için öncelikle Apple telefonunuzdan Apple Watch uygulamanızı açmanız gerekir. Sonrasında ‘Saatim’ sekmesine dokunun. ‘Cüzdan ve Apple Pay’ uygulamasına dokunduktan sonra da ‘Ödeme kartları’ yazısının üzerine dokunun. Devam et yazısını karşınızda göreceksiniz. ‘Devam et’ yazısına dokunduktan sonra kart bilgilerinizi girin. Bu bilgileri girdikten sonra onaylamanız gerekir. Onaylama adımının sonrasında telefonunuza gelecek olan güvenlik kodunu da girin. İşte bu kadar basit! Tüm bu adımları sorunsuz bir şekilde uyguladıktan sonra Apple saatiyle birlikte Apple Pay üzerinden alışveriş yapabilirsiniz. Bunun için sadece saatinizi pos cihazına yaklaştırmanız yeterli olacaktır.

Apple Pay Nasıl Çalışır?

Apple Pay, özel donanımlara sahip olan NFC teknolojisi ile birlikte çalışıyor. NFC (Near Field Communication) teknolojisinin tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biri de kullanıcılarına hız sunması olarak gösteriliyor. Apple Pay,  metrolar, alışveriş merkezleri, fast food restoranları gibi yerlerde hız ve kolaylık açısından avantajlı olmak için NFC teknolojisi ile birlikte kullanılıyor. 

Apple Pay, tokenizasyon isimli bir teknolojiyi kullanıyor. Apple Pay için özel olarak MasterCard Digital Enablement Services adı verilen bir servis tasarlandı. Bu servis tarafından cihaza özgü tokenlar üretiliyor. Bu tokenlar, kredi kartının numaraları ile benzetilebilir. Bir kart için numara ne ise bu sistem için de tokenlar aynı anlama geliyor. Apple Pay’de de cihaza tokenlar yükleniyor ve müşteriler bu tokenlar ile alışveriş yapıyor. Bu tokenların güvenliği de düşünülmüş. Tokenizasyon sayesinde kart numaralarının siteler tarafından tutulması engelleniyor. 

Özet olarak tokenizasyon o cihaza özgü bir kart numarası tanımlayan ve bunun başkası tarafından kullanılmasını engelleyen bir sistemdir. Çıkan bir aksilik sonucunda da kartınızı tamamen iptal etmeniz gerekmiyor. Yalnızca tokenı iptal ederek kullanıma kapatabilirsiniz. Böylece Apple Pay’i kapatsanız dahi kartınızı iptal etmenize gerek kalmaz ve istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. 

Apple Pay Güvenilir Mi?

Apple Pay ile ilgili akıllara gelen sorulardan biri ve en önemlisi de bu! Apple Pay, çoğu uzman tarafından güvenilir bir ödeme yöntemi olarak gösteriliyor. Birçok kişi de Apple Pay’in nakit ödemeden çok daha güvenilir olduğunu söylüyor. Face ID ve Touch ID kullanımı ile çalışması, tokenizasyon yöntemini kullanması, satıcıya asla kart bilgilerinin verilmemesi, karmaşık şifrelerin kullanılmasının özel olarak istenmesi gibi sebeplerle fazlasıyla güvenilir bir alışveriş sağlıyor. Bunların yanı sıra kart bilgilerinize, iCloud hesabınız dahi erişim sağlayamıyor. Apple Pay’i kullanmak istediğiniz her cihazda özel olarak aktifleştirmeniz ve kart bilgilerinizi manuel olarak girmeniz gerekiyor. Kartınızın cüzdanınızda ya da evinizde kalması da güvenlik açısından büyük bir fırsat sağlıyor. 

Apple Pay Hangi Ülkelerde Kullanılabilir?

En çok sorulan sorulardan bir tanesi de Apple Pay’in nerelerde kullandığı oluyor. Apple Pay her geçen gün ağını daha da genişletiyor ve birçok ülkeye hizmet vermeye başlıyor! Apple Pay şu anda Avusturya,ABD, Bahreyn, Belarus, Belçika, Bulgaristan,Hırvatistan, Kıbrıs, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Büyük Britanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İsrail, İtalya, Kazakistan, Malta, Norveç, Filistin, Polonya, Portekiz, Katar,Romanya, Rusya, Slovakya, Slovenya, İspanya, Günay Afrika, İspanya, İsviçre, Ukrayna, İngiltere ve Birleşik Arap Emirlikleri ülkelerinde aktif bir şekilde kullanılabiliyor. 

Apple Pay’i kullanmak için ülkenizdeki bankaların da Apple Pay ile anlaşma sağlamış olması gerekiyor. Bazı bankalar Apple Pay ile anlaşma yoluna gitmiyor. Bunun en büyük sebebi ise Apple’ın Apple Pay üzerinden yapılacak olan harcamalar için belli bir pay almak istemesi olarak gösteriliyor. Buna rağmen neredeyse her yıl onlarca banka Apple Pay ile anlaşma sağlıyor. Günümüzde dünyasında temassız kolay ve güvenilir alışveriş müşteriler için çok önem kazanmış durumda. Bu sebeple bankalar da Apple pay ile anlaşarak müşteri ağlarını genişletmek istiyorlar. Şu an Apple Pay kullanan ülkelerdeki bankaların çok büyük çoğunluğu Apple Pay ile anlaşmalı hareket ediyor. Yani neredeyse Apple Pay ile anlaşması olmayan banka bulmak imkansız!

Apple Pay Türkiye’de Var Mı?

En çok sorulan soru da bu! Apple Pay henüz Türkiye’de yok. Temassız ödemeyi hemen her gün kullandığımız bugünlerde Türkiye’deki Apple kullanıcıları da büyük bir merakla Apple Pay’in Türkiye’de olup olmadığını araştırıyor. Apple Pay henüz Türkiye’de hizmet veremiyor. Apple Pay henüz Türkiye’deki bankalarla anlaşma sağlayamadı. Bu yüzden Apple, Türkiye’deki kullanıcıların girdikleri banka ya da kredi kartı numaralarını kabul edemiyor ve bu sebeple Türkiye’deki kullanıcılarına hizmet veremiyor. Bu sebeple Türkiye’deki kullanıcılar yeni yollar arayışına girdi. VPN (Virtual Private Network) değiştirerek Apple Pay’e erişim sağlamaya çalıştı fakat bu girişimler de başarısız sonuçlandı. Bazı kullanıcılar ise yurtdışından Apple Pay ile anlaşmalı bankalardan hesap açarak Apple Pay kullanmayı denediler. Bu yöntem de çok sağlıklı bulunmadığı için Türkiye’deki Apple kullanıcılarının büyük çoğunluğu Apple Pay’in Türkiye’ye geleceği tarihi heyecanla beklemeye başladı.

Apple Pay Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek?

Apple Pay’in Türkiye’ye ne zaman geleceği konusunda net bir cevap yok. Apple Türkiye kullanıcıları Covid-19 pandemisi döneminde Apple Pay’e çok ihtiyaç duyduklarını ısrarla dile getiriyorlar. Şu an Apple aygıtlar ile Apple Wallet uygulamasına girildiği zaman Apple Pay hizmeti karşımıza çıkıyor. Fakat Apple Pay’e Türkiye’de hizmet veren bankalara ait kredi ya da banka kartı bilgileri girildiği zaman kabul edilmiyor. 

Örneğin; Garanti BBVA, Yapı Kredi, QNB Finansbank, Ziraat Bankası gibi bankaların kart bilgileri girildiği zaman ‘Kartınızı veren kuruluş henüz bu kartta Apple Pay’i desteklemiyor. Kuruluşunuzu arayın ve Apple Pay’i destekleyen kartları olup olmadığını sorun! ‘ uyarısı karşınıza çıkıyor. Apple Pay, şu an Türkiye’de aktif bir biçimde hizmet veremiyor. Fakat bankalarla gerekli anlaşmalar sağlandığı zaman Apple Pay Türkiye’de merakla ve ilgiyle karşılanacak gibi görünüyor! 

Apple Pay Hayatımızda Neleri Değiştirdi?

Apple Pay, temassız alışverişin çok değerli görüldüğü günümüzde hayatımıza birçok kolaylığı sağlıyor. Temassız alışveriş pandemi koşulları da göz önünde alındığında hemen herkes tarafından büyük bir ilgiyle kullanılıyor. Apple Pay sayesinde yalnızca aygıtınızla, yanınızda kartınızı taşımanıza gerek kalmadan kolay bir şekilde alışveriş yapabiliyorsunuz. Kartlarınızı tek tek yanınızda taşımanıza ve şifrelerini hatırlamanıza gerek kalmıyor! 

Apple Pay temassız alışverişin yanı sıra size güvenli bir alışveriş de sağlıyor. Apple Pay sayesinde şifreleriniz, kart bilgileriniz güvende bir şekilde alışveriş yapabiliyorsunuz. Apple Pay, sizin güvenli alışveriş yapmanızı sağlıyor ve kart bilgilerinizi hiçbir koşulda hiç kimseyle paylaşmıyor, erişimi engelliyor. Böylece alışveriş yaptığınız mağazalarda, kafelerde, restoranlarda kartınızın güvenliği hakkında soru işaretleriniz de ortadan kalkıyor.

Apple Pay, günümüz teknolojisiyle yakından ilgilenenler için harika bir hizmet! Apple kullanıcılarının birçoğu Apple Pay hizmetinden memnun ve sıkça kullanıyor. Türkiye’ye gelmesi halinde de birçok sıkı hayranı olacak gibi görünüyor!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu