Nasıl YapılırNedir?ÖneriTeknoloji

Dijital Beden Dili Nedir? Yazışırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İletişim, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. İyi bir iletişim kurmak tüm ilişkilerimizde büyük önem taşıyor. İletişim denince akıllara hemen sözcükler ve cümleler geliyor. Fakat iletişimde sözcükler, cümleler ne kadar önemliyse beden dili de o kadar önemli. Jest ve mimiklerimiz doğru bir iletişim kurabilmenin temelini oluşturuyor. Günümüzde iletişimimizi teknolojik aletler ile sanal bir dünyada sürdürüyoruz. Bu sebeple mesajlaştığımız, mail gönderdiğimiz kişiler ile jest ve mimiklerimiz yardımıyla iletişim kuramıyoruz. Söylemek istediklerimizi bu yolla iletirken bazen zorluklar da yaşayabiliyoruz. İşte burada da karşımıza dijital beden dili çıkıyor. Biz de bu yazımızda dijital beden dilini ve internette yazışırken dikkat edilmesi gerekenleri sizler için listeledik. 

Dijital Beden Dili Nedir?

Beden dili, insanların duruşu, bakışı, mimikleri, göz hareketleri, vücutlarının yönü gibi fiziksel faaliyetlerin bütünüdür. Sözel olmayan bir iletişim şekli olan beden dili, iletişimin temel taşlarından biridir. Kişinin kendisini ifade etmesine olanak sağlar. Kişiler beden dili sayesinde sözcüklere gerek kalmadan da iletişim kurabilir. 

Dijital beden dili ise, sosyal medyada kullandığımız emojiler, gönderdiğimiz mesajlar, kurduğumuz cümleler olarak nitelendirilebilir. Dijital beden dili, en kısa şekilde özetlenecek olursa sosyal medyadır.

 Günümüzde sosyal medyanın hakim olduğu bir çağda yaşıyoruz. Bu sebeple birçoğumuz sanal ortamda kendimizi ifade ediyoruz. Dijital beden dili, bu ifadeler açısından çok büyük önem taşıyor. Bir yerde bulunmadan o yerdeki kişi ile iletişim halinde oluyoruz ve bir benlik sunuyoruz. Bu benliği bedenimiz orada olmadan gerçekleştiriyoruz. Beden olarak var olduğumuz ortamda hareketlerimize, jest ve mimiklerimize, duruşumuza dikkat ettiğimiz gibi, sanal ortamda da kurduğumuz iletişim bizim dijital beden dilimiz oluyor.

Dijital Beden Dili Neden Önemlidir?

Bedenimizle var olduğumuz ortamlarda kullandığımız beden dili ne kadar önemliyse, dijital ortamdaki benliğimiz yani dijital beden dilimiz de o kadar önemlidir. Günümüzde iletişim için dijital ortamları kullanıyoruz. İş toplantılarımızın bir kısmı, akademik mailleşmelerimiz, arkadaşlarımızla mesajlaşmalarımızın hepsi dijital ortamda gerçekleşiyor. Bu alanlarda kendimizi ifade ederken zorluk çekebiliyoruz. Hatta bazen mesajla ne anlatmak istediğimizi de tam olarak ifade edemiyoruz. Mesajlarımızın sonuna koyduğumuz bir emoji ya da ifade mesajın anlatmak istediğini tamamen değiştirebiliyor. Çok ciddi bir metin bir anda bir espri haline geliyor desek hiç de abartmış olmayız. Online ortamda gerçekleşen bir toplantıdaki duruşunuz da oradaki konumunuzu doğrudan etkiler. 

Bu sebeple, dijital beden dili de fazlasıyla önemlidir. İletişim uzmanları, tıpkı beden dili gibi dijital beden dilinin de çok önemli olduğunu özellikle vurguluyorlar. Kendimizi doğru bir biçimde ifade etmek için bazı kuralları iyi bilmek ve bu kuralları uygulamak gerekiyor.

İnternette Yazışırken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Özellikle pandemi sebebiyle evden çalışma, online eğitim gibi kavramlar iyiden iyiye yükselişe geçti. Bu sebeple de birçoğumuz online ortamlarda kendimizi ifade etmeye çalışıyoruz. Şimdi gelin hep birlikte internette yazışırken dikkat etmemiz gerekenleri inceleyelim. 

Dil Kurallarına Uyun

İnternet ortamında konuşurken dikkat etmeniz gereken en temel şey dil kurallarıdır. Hangi dil ile mesajlaşıyorsanız o dilin kurallarına uygun, okunabilir metinler yazmanız fazlasıyla önemlidir. En yaygın yazım hataları arasında yer alan ‘yanlız, herkez, aferim, birşey, çünki’ gibi kelimeleri kullanmaktan özellikle kaçının. Kelimeleri doğru kullandığınıza emin olun. Yazım hataları sizin dijital beden dilinizi ifade etmenizde olumsuz bir etki doğurur. Karşınızdaki kişiye olumlu bir etki vermezsiniz. Eğer iş hayatınızda bu gibi hatalara düşerseniz profesyonelliğiniz de sorgulanır duruma gelir. Kullandığınız kelimeler sizin kıyafetiniz kadar önem taşır. Nasıl ki girdiğiniz bir ortamda kıyafetinizin temiz, düzenli ve güzel olmasını istiyorsanız kelimelerinizin de özenli olmasına dikkat edin. 

Noktalama İşaretlerini Kullanın

Günlük hayatımızda konuşurken noktalama işaretlerini kullanmadığımızı fark edebilirsiniz. Yakınlarımızla konuşurken noktalama işaretlerini hiç önemsemiyoruz ve mesajlarımızı gelişigüzel gönderiyoruz. Fakat bu hiç de doğru değil. Noktalama işaretleri, mesaj yoluyla anlatmak istediklerimizi ifade ederken en büyük yardımcımızdır. Virgül kullanımı çok büyük bir önem taşır.  Küçücük bir noktalama işareti olan virgül, kullanıldığı yere göre cümleyi tamamen ters bir anlama da taşıyabilir. Cümleleriniz karmaşık bir yapıda olmasını engeller, kendinizi daha iyi ifade etmenizi sağlar. Bu sebeple noktalama işaretlerini doğru yerlerde kullanmaya özen gösterin.

Karşınızdakine Değer Verdiğinizi Gösterin

İnternet ortamında konuşurken karşınızdaki kişinin fikirlerine, düşündüklerine ve yazdıklarına değer verdiğinizi belli edin. Bunun için karşınızdaki kişinin yazdıklarını dikkatle okuyun, her birine özenli ve okunabilir cevaplar vermeye çalışın. Karşınızdaki kişinin yazdığından ve belirttiğinden bağımsız cevaplar verirseniz, o kişi sizin onu önemsemediğinizi düşünür ve bu sağlıklı bir iletişim olmaz. Yüz yüze iletişimlerde göz göze gelmek kadar önemli olan bu detay, sağlıklı bir iletişim kurmanız için çok büyük önem taşıyor. 

Açık İfadelerde Bulunun

Mesajınızı yazarken ifadelerinizin muğlak olmamasına özen gösterin. Ucu açık, tartışma yaratabilecek, yanlış anlaşılacak ifadelerden kaçının. Karşınızdaki kişinin sizin aklınızı okuma gibi bir yeteneği yok. Bu sebeple ifadeleriniz son derece açık olsun. Her ne anlatmak istiyorsanız onu karmaşık bir hale getirmeden belirtin. Dijital iletişimde en çok karşılaşılan durum yanlış anlaşılmalardır. Hiç kimsenin sizi yanlış anlamasını istemezsiniz. Açık ifadeler kullanmazsanız karşınızdaki kişi sizin onunla alay ettiğinizi bile düşünebilir. Alay eden ya da alay edilen pozisyona düşmek de son derece kötü bir durumdur. Bu durum verimliliği ve üretkenliği dahi etkileyebilir. İfadelerinizin açık ve anlaşılır olması sizi bu gibi yanlış anlaşılacak durumlardan da kurtaracaktır.

Emoji Kullanımı

Emojiler günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Birçoğumuz mesajlarımızı emojilerle bitiriyoruz ya da yalnızca emojiler ile iletişim sağlıyoruz. Yakın dostlarımızla, sevdiklerimizle konuşurken nasıl emojiler kullanacağımızı az çok biliyoruz. Daha doğrusu buna kendimiz karar veriyoruz. Ama kurumsal ya da resmi bir görüşme yaparken emoji kullanmak konuşmanın resmiyetine zarar verebilliyor. Karşınızdaki kişinin sık ve gereksiz emoji gönderiminden rahatsız olabileceğini düşünmeniz gerekiyor. 

Müdürünüzle ya da iş arkadaşınızla, işleriniz ile ilgili bir yazışma gerçekleştiriyorsanız emoji kullanımından kaçının.

Sert İfadeler Kullanmayın

Mesajlarınızı yazarken sert ifadelerden kaçının. Bazen sert olmadığını düşündüğümüz fakat karşıdaki kişi tarafından yanlış anlaşılabilir mesajlar gönderiyoruz. Bu mesajlar da çeşitli tartışmalara ya da gerilimlere yol açıyor. Bu yüzden mesajlarınızı gönderirken ifadelerinizin sert olmamasına dikkat edin. Unutmayın ki karşıdaki kişi sizin yüz ifadenizi göremiyor, yalnızca sizin ona gönderdiğiniz mesajı okuyor ve buna bağlı olarak fikirler geliştiriyor. Sert ifadeler mesajların iletmek istediklerini değiştirebilir ve konuyu başka yerlere taşıyabilir. 

Güvene Dayalı İletişim Kurun

Karşınızdaki kişinin size gönderdiği mesajı okurken bu mesajın olumlu düşünceler ile yazıldığını düşünün. Mesajı gönderen kişinin iyi niyetli olduğunu düşünerek hareket edin. Yıkıcı olmak size ve iletişiminize zarar verecektir. Mesajın satır aralarını okurken iyi düşünün, yorumlarınızı olumlu bir şekilde yapın. 

Cevap Vermeden Önce Düşünün

Bazen bazı mesajları yanlış anladığımız zamanlar oluyor. Bu mesajlara büyük bir hışımla cevap vermek de iletişimi zedeliyor. Mesajlara cevap vermeden önce size gönderilen mesajı tekrar tekrar okuyun. Yanlış anlaşılmalar varsa bunu kaba bir şekilde değil daha yapıcı bir şekilde sorun. Bu, karşınızdaki kişi ile iletişim kurarken büyük bir önem taşır. 

Mesajı Göndermeden Önce Okuyun

Birçok telefonda olan otomatik düzeltme ya da T9, bazen tam bir baş belası olabiliyor. Yazmak istediğimiz ile yazdığımız tamamen birbirinden ayrı oluyor. Bu durum da türlü yanlış anlaşılmalara sebebiyet veriyor. Bu yüzden telefonunuzun otomatik kelime düzenlemesine dikkat edin. Mesajınızı göndermeden önce iyice gözden geçirin, herhangi bir hata varsa düzeltin. 

Zincirleme Mesaj Göndermeyin

En çok karşılaştığımız durumlardan biri de zincirleme mesajlar oluyor. Ard arda gelen mesajlar bazen çok can sıkıcı oluyor. Mesajınızı gönderirken tek bir mesaj olmasına özen gösterin. Karşınızdaki kişiye anlatmak istediğinizi tek bir mesaj yoluyla gönderin. Bir mesajı on ayrı parçaya bölüp tek tek göndermek iletişim kurmanızda sıkıntı çıkaracaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu