KonsolNedir?TeknolojiÜrünVideo Oyunları

Scarlet Nexus Oyunu

Bandai Namco Studios ve Tose işbirliği ile geliştirilen Scarlet Nexus’un, piyasaya sürülüş tarihi 25 Haziran 2021 olarak karşımıza çıkıyor. Yayıncısının Bandai Namco Entertainment olduğu Scarlet Nexus, “Windows işletim sistemi, PlayStation 4 ve PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X, Xbox Series S” için tasarlanan, aksiyon ve rol yapma oyunları arasında yer alıyor. Scarlet Nexus, gelişmiş oyun dünyasında, yenilenmiş IP ve Brain Punk özellikleri ile fark yaratıyor. Oyunun yönetmeni Kenji Anabuki, genel temayı şu kelimelerle özetliyor. “Çoğu zaman bir şekilde birbirimize bağlı olduğumuzu hissettiğimiz bir dünyada yaşıyoruz. Bu bağlantı içerisinde, hem kendi kimliklerimizin farkına varıyor hem de birbirimizi nasıl etkilediğimizi fark ediyoruz. Oyunun kurgusu, dikkat çekmek istediğimiz bu fikir üzerine oluşturuyor.”  Scarlet Nexus oyunu, sosyal medya platformları aracılığıyla bağlantı kurduğumuz günümüz teknoloji çağında, bir sonraki aşamada yaşanacak olanların ön izlemesi olarak ifade ediliyor.

Scarlet Nexus Oyun İncelemesi

Scarlet Nexus, geleceğin uzak bir noktasında, alışık olduğumuzdan çok daha farklı bir dünyayı karşımıza çıkarıyor. İnsanlar düşünce güçleri, hayallerimin ötesinde bir noktaya ulaşıyor. Bu gücü etkili ve doğru kullanan insanlar ise başka güçlere de sahip oluyor. Oyun kurgusunun bir kısmında, nedeni bilinmeyen sebeplerden dolayı gökyüzünden düşen, insan beynine karşı zafiyeti bulunan yaratıklar bulunuyor. Bu yaratıklar “Others” olarak adlandırılıyor. Others ’lar ve insanlar arasında oluşan savunma sistemleri ise OSF (Others Suppression Force) organizasyonu ile sağlanıyor. OSF organizasyonunun üyeleri farklı ve gelişmiş güçlere sahip kişilerden oluşuyor. OSF üyeleri, yaşlanma süreçlerini engelleyen bir çeşit tedavi görüyor. Bu tedavi sonucunda ise üyeler, çok uzun yıllar yaşayan, psişik güçleri yüksek “Psionik”lere dönüşüyor. Scarlet Nexus oyunu, iki ana karakter üzerinden kurgulanıyor. Bunlardan biri Yuito Sumeragi oluyor. “Yuito Sumeragi”, kahraman soyluları arasında bulunuyor ve ailesi de şehrin yönetiminde yer alıyor. Diğer ana karakter ise “Kasane Randall” olarak karşımıza çıkıyor. Silah sektörünün öncülerinden Randall ailesinin evlat edinilmiş kızları Kasane ve Yuito Sumeragi OSF’ye katılıyor. İkili, şehirde ansızın gelişen bir saldırı sonucunda, tesadüfen bir araya geliyor. Scarlet Nexus oyununda, seçeceğiniz bu iki karakterden biri ile yaşanacak uzun bir macera başlıyor.

Scarlet Nexus Oyunu Ana Karakterlerinin Özellikleri 

OSF’ye yeni katılan Yuito Sumeragi ve Kasane Randall, Japon tarzı oyunlardan ve Anime çizgi filmlerinden alışık olduğumuz karakterleri canlandırıyor. Ana karakterlerinden Yuito Sumeragi, küçük yaşlarda OSF ajanları tarafından zor bir durumdan kurtarılıyor. O anda kendisi de, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için heyecan duyuyor ve büyüdüğünde OSF’ye katılma hayalleri kuruyor. Geçen yıllar içerisinde bu hayalini gerçekleştiren Yuito, ileri düzeyde katana kullanabiliyor. Yuito’nun diğer OSF üyeleri gibi “Psikokinezi” yeteneklerine de sahip olduğu görülüyor. Her iki ana karakter olan Yuito ve Kasane de, Anime karakterlerindeki temel özellikleri taşıyor. Çevrelerine çabuk güvenen, eğlenceli ve rahat tipler şeklinde karşımıza çıkıyor. Bir diğer ana karakter olan Kasane’nin ailesi, daha çocuk yaşlarda Others tarafından yok ediliyor. Daha sonra Randall ailesi Kasane’yi himayesi altına alıyor. Kasane’nin hayatında tek değer verdiği ve sevdiği insan, üvey ablası Naomi oluyor. Üvey ablası Naomi ile birlikte OSF’ye katılmış olan Kasane, organizasyon içerisinde ablası dışında herkese karşı oldukça mesafeli davranıyor. Kasane’nin, dövüş sanatlarında ustalaşmış, havada uçan bıçaklar ve özel silahlar ile hem yakın hem de uzak mesafe dövüşlerinde başarılı olduğu görülüyor. “Final Fantasy” serisinin “Cloud” karakterine yakın bir profil çizen Kasane, soğuk ve kaprisli duruşu ile çevresi tarafından çok da sevilmiyor. Scarlet Nexus oyununun başında biraz rahatsızlık yaratan karakteri, ilerleyen bölümler de neden böyle olduğuna dair birçok ipucu sunuyor.

Scarlet Nexus Oyunu Yan Karakterleri

Scarlet Nexus oyunu sırasında, ana karakterler dışında renkli birçok yan karaktere de rastlanıyor. Oyuncular bu sayede, kendilerine kalabalık bir ekip oluşturabiliyor. İçerisinde oldukça hareketli öğeler barındıran Scarlet Nexus oyunu, her farklı ekip ile birlikte farklı mücadele alanları yaratıyor. Oyuncuların kuracakları ekiplerde yer alan yan karakterler, birbirinden farklı özelliklere sahip oluyor. Ekip içerisinde, aldığı yaşlanma önleyici ilaçlar nedeni ile hala çocuk gibi görünen ancak oldukça güçlü savaşçı karakterler de bulunuyor. Bunun yanında, hiçbir zaman yaşlanma önleyici ilâç almayıp, emekli olma zamanı yaklaşan tecrübe sahibi askerlerin de ekip üyeleri arasında olduğu görülüyor. Geleneksel Anime karakterlerine yakın olsa da, Scarlet Nexus oyunu kendi içerisinde sıra dışı yan karakterlere de yer veriyor. Hem ana hem de yan karakterlerimizin tek düşmanı Others olmuyor. Scarlet Nexus oyunu içerisinde, birçok politik çekişme, güç savaşları, dini toplulukların isyanları gibi faktörler nedeni ile yepyeni maceralar bir anda ortaya çıkıyor. İki ana karakterin kendi hikayelerinin şekillendirmiş olduğu yan karakterler, oyunun kurgusu, Scarlet Nexus oyuncuları tarafından tam puan alıyor.

Scarlet Nexus Oyununda Hikâye Seçimi

İki ana karakter üzerinden şekillenen aynı hikayeler ile ilerlemek, “Nier Automata” oyunundan alışkın olduğumuz bir tarzdır. Ancak Scarlet Nexus, bu noktada fark yaratarak, her iki ana karakterin hikâyesini birbirinden ayırıyor. Scarlet Nexus oyuncuları, Yuito karakterinin ya da Kasane’nin hikayesi üzerinden ilerleyebiliyor. Oyunun yönetmenliğini üstlenen Kenji Anabuki, bu durumu, “bir oyunda farklı hikâyeler kurgulamak, oyuncuların yaratıcı dünyasını harekete geçiyor” sözleri ile özetliyor. Bazı zamanlarda Yuito ve Kasane’nin yolları kesişse bile, oyun kendi hikayeleri üzerinden ilerlemenizi mümkün kılıyor. Oyunun hikayeleri kendi içerisinde sürpriz öğeleri de barındırıyor. Aynı organizasyonda bulunan bir ekip üyesinin, diğer üyeye kurduğu tuzaklar, bir anda başlayan dövüş sanatları, oyuncuları bir anda daha dikkatli olmaya zorluyor. Saldırı yapan ekip üyesi bir şekilde ortadan kayboluyor ve hikayeyi çözmek yine oyuncunun yeteneğine kalıyor. Bazı durumlarda diğer hikaye işin içine girebiliyor. Olay akışının neden böyle geliştiği ve arka planda işleyen dinamikler, yan karakterleri hikayeye dâhil ediyor. Ekip üyeleri arasında oluşan sosyal ilişkiler de, seçilen ana karakter ve onun hikâyesine göre değişiyor. Scarlet Nexus oyununda seçtiğiniz ana karakter ile oluşturulan hikâye bitip, oyuna yeniden başladığınızda ise sizi yeni bir macera bekliyor. Ekip arkadaşlarının her hikayede farklı olaylar yaşaması, farklı sosyal etkileşimlerde bulunması da, oyuna ayrı bir renk katıyor.

Scarlet Nexus Oyununda Beyni Kullanmanın Alternatif Yolları

Scarlet Nexus oyunu içerisinde hem aksiyon öğelerini hem de rol yapma becerilerini barındıran bir oyun özelliği taşıyor. Seçilen karaktere ve onun hikayesine göre, yakın ya da uzak dövüş sanatlarının kullanıldığı, ekip arkadaşlarının sahip olduğu güçleri de devreye sokarak, büyük başarılar kazandığı bir kurgu ortaya çıkıyor. Scarlet Nexus oyununda, ana karakterlerimiz beyinlerini kullanmanın alternatif yollarını oyunculara sunuyor. Her iki karakterin ortak özellikleri arasında “Psikokinezi” yetenekleri ön plâna çıkarılıyor. Psikokinezi, kısaca “PK”, insan beyninin maddelere hâkimiyeti olarak ifade ediliyor. Scarlet Nexus oyununda karakterlerimiz bu zihin gücü ile eşyaları yerinden oynatarak, düşmanlarına fırlatabilir. Oyun içerisinde yer alan büyük araçların yine zihin gücü ile kontrol edilmesi sonucunda, benzin yüklü bir kamyonun birçok düşmanı aynı anda yok etmesi sağlanıyor. Düşmanların sahip oldukları zırhları delerek, savunmasız kalmalarını sağlayan “Brain Crush” yeteneği, karşılaşılan birçok düşmanı birkaç saniye içerisinde yok etmeyi mümkün kılıyor.

Brain Drive ve Brain Field Özellikleri

OSF organizasyonu üyelerinin ve ekiplerinin, “Brain Drive” ve “Brain Field” adı verilen yeteneklere de sahip olduğu görülüyor. Brain Drive, savaş yaptıkça limiti yükselen ve aynı zamanda kendi kendine aktifleşen bir özellik olarak kullanılıyor. Oyunda Brain Drive konumuna geçildiğinde, maskeler takılarak, çok daha hızlı tepkiler vermek ve çok daha hızlı saldırılar yapmak mümkün oluyor. Ekip üyelerinin de bu özelliği kullanıyor olması, iddialı anlarda büyük bir avantaj sağlıyor. Brain Field özelliği, aslında ekip üyeleri tarafından kullanılması yasak olan ve tehlikeli bulunan tekniklerden biri oluyor. Brain Field, kullanıcısının beyin fonksiyonlarına ekstra yük bindiriyor. Spesifik bir alanda büyük bir kontrol sahibi olmaya izin veren bu özellik, tüm yeteneklerin sınırsızca kullanılması ve düşman alanında ciddi hasarlar uygulanması için tercih ediliyor. Scarlet Nexus oyununda, ana karakterlerin yetenek ağaçları ise “Brain Tree” olarak ifade ediliyor.

Scarlet Nexus Oyun Özeti

Scarlet Nexus oyunu ilk olarak, maskeli ve havalı karakterleri ile ilgi çekiyor. Ana karakterlerin hikaye kurgusu ve çeşitliliği ise oyuncuların beklentilerinin üzerinde performans gösteriyor. Oyunda yer verilen yakın ve uzak dövüş sahneleri, hem etkileyici hemde gerçekçi öğeleri içerisinde barındırıyor. Karakterlerin ve düşmanlarının tasarımları, oyunun görsel ve işitsel efektleri, içeriği zenginleştiren birçok unsur sunuyor. Scarlet Nexus oyununda, yalnızca bir karakter ile ilerleyerek, 30 saati aşan oyun sürelerine ulaşmak mümkün oluyor. Bir karakterin hikayesi ile oyunu bitirip, ardında kaydetmek, ikinci karakter ile başlanan oyunda avantaj sahibi olmayı sağlıyor. Her defasında farklı maceralar yaşatan, gelecek hakkında bir ön izleme projeksiyonu sunan Scarlet Nexus oyunu, kullanıcıların favori oyunları arasına girmeyi şimdiden başarıyor. Her bir karakterin kendine özgü hikâyesi, dinamik dövüş sahneleri, arka plân müzikleri, oyunun öne çıkan detayları arasında gösteriliyor. Anime tarzından çok hoşlanmayanlara bile ilginç gelen kurgusu, Scarlet Nexus oyununun hedef kitlesini genişletiyor. Scarlet Nexus oyunu ücretsiz demo versiyonu seçeneği bulunduğu gibi, PlayStation 4 ve PlayStation 5 için resmi web sitesi üzerinden, “Buradan” Standart Edition 599.00 TL’ye ve Deluxe Edition versiyonu da 739.00 TL’ye satın alınabiliyor. Scarlet Nexus Windows versiyonu için “Buradan” 299.00 TL ye satın almak mümkün oluyor. Xbox serileri için resmi satın alma linkine “Buradan” ulaşarak, Standart Edition yine 299.00 TL ye Scarlet Nexus Deluxe Edition versiyonuna ise 374.00 TL ye sahip olunuyor.

Hülya Ergün

2014 yılından beri kurumsal şirketlere sosyal medya hesap yönetimi konusunda destek vermekteyim. Content Writers Turkey (CWT) üyesiyim. Aynı zamanda, Türkiye’nin önde gelen içerik ajanslarında freelance olarak içerik yazarlığı yapmaktayım. Okumaya, araştırmaya, yazmaya ve yaratıcılığa açık her alana ilgi duyuyorum. Yoga ve meditasyon pratikleri ile enerjimi dengeliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu