KonsolNedir?TeknolojiÜrünVideo Oyunları

Ghost of Tsushima Oyunu

Sony Interactive Entertainment Europe ’nın yayıncısı olduğu, Sucker Punch tarafından geliştirilen Ghost of Tsushima (Tsuşima ‘nın Hayaleti) aksiyon / macera türündeki oyunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Sony PlayStation 4 tutkunların favori oyunları arasında girmeye aday olan Ghost of Tsushima, hem İngilizce hem de daha sinematik deneyim yaşatmak için Japonca seslendirme seçenekleri sunuyor. Kullanıcılar Ghost of Tsushima oyununu Türkçe altyazı seçeneği ile de oynayabilme şansına sahip oluyor. Ghost of Tsushima oyununun “Kurosawa Modu”, siyah / beyaz oyun seçeneği sunuyor ve tüm ses efektleri ve görüntülerde küçük nüans farklılıkları yaratıyor. Kurosawa Modu isteğe bağlı olarak, menü üzerinden etkinleştiriliyor. PlayStation 4, Ghost of Tsushima oyunu ile kullanıcılarını Japonya’nın Tsushima adasına doğru bir keşfe çıkarıyor. Uzun bir süredir merakla beklenen Ghost of Tsushima oyunu, kullanıcıların yorumları doğrultusunda 85 puan ile değerlendiriliyor. Ghost of Tsushima oyununun detayları, karakterleri ve kurgusu, yazımızın devamında yer alıyor.

Ghost of Tsushima İncelemesi

PlayStation 4 tutkunlarına yeni bir heyecan vaat eden Ghost of Tsushima oyunu, 13.yüzyılın sonlarında, Japonya’nın Tsushima adasında geçiyor. Moğol İmparatorluğu adaya akın ediyor. Moğolların lideri olan Hotun Han, Tsushima ’nın ana karada bulunan Şogun ile haberleşmelerine imkan tanımadan, beklenmedik şekilde saldırıya geçiyor. Tsushima adasında yaşayan 80 samuray, halklarını koruma görevini üstlenerek, büyük bir özveriyle devasa orduya karşılık veriyor. Ancak tüm mücadeleleri sonuçsuz kalıyor ve samurayların lideri Şimura Bey, Hotun Han tarafından esir alınıyor. Tsushima ordusunun tek bir samuray dışında diğer tüm samurayları ise savaşta kaybediliyor. Şimura Bey’in yeğeni olan Jin Sai, bilinen diğer adıyla “Ghost of Tsushima” ordu da sağ kalmayı başaran samuray oluyor. Ghost of Tsushima oyunu böyle hızlı bir başlangıç ile oyun severleri karşılıyor. Etkileyici efektlere eşlik eden müthiş senaryosunun giriş sahneleri kullanıcıları ilk andan itibaren etkisi altına alıyor. Destansı öğeleri içerisinde barındıran bir halk mücadelesi, Moğol işgalinden sağ kurtulan cesur samuray Jin Sakai’nin planlarıyla, yeni bir maceraya atılıyor.

Yeni Bir Macera Başlıyor

Moğol işgali sırasında ağır yaralanan Jin Sakai, “Yuna” isminde bir köylünün onu kurtarması, yaralarını sararak iyileştirmesi ile hayatta kalmayı başarıyor. Jin kendine gelmeye başladığı anda dayısı Şimura Bey’i merak ediyor. Dayısının Moğol imparatoru Hotun Han tarafından esir alındığını köylü arkadaşı Yuna ’dan öğreniyor. Jin’i artık farklı bir mücadele bekliyor. Dayısı Şimura Bey’i esaretten kurtarmak ona düşüyor. Jin ’i bekleyen sorumluluklar sadece bununla da kalmıyor. Moğol işgali sırasında esaret içerisinde kalan pek çok köyün, kasabanın ve kalenin yeniden kurtarılması gerekiyor. Jin Sakai içerisinde bulunduğu durumda iki seçeneğe sahip oluyor. Jin, “Tsushima Hayaleti” olarak ayakta kalmayı seçebilir ya da Moğollara karşı teslim olabilir. Tsushima adası, Japonya ile Güney Kore arasında bir konumda yer alıyor. Kuzey ve Güney Tsushima şeklinde ikiye ayrılmış olsa da, Ghost of Tsushima oyunu 3 farklı bölgede geçiyor. Tüm adanın Moğol işgali altında olduğu düşünüldüğünde, Jin’in tek başına hareket etmesi pek kolay görünmüyor. Bu nedenle oyunu oynarken kendinize müttefikler bulmanız ve birlikte hareket etmeniz öneriliyor. Ve pek tabii dövüş yeteneklerinizi geliştirmeniz Ghost of Tsushima oyunundaki başarınızı direk şekilde etkiliyor.

Ghost of Tsushima Oyunculara Neler Vaat Ediyor?

Ghost of Tsushima, analistlerin yorumuyla, bir açık dünya oyunu şeklinde tanımlanıyor. Geniş topraklara yayılan Tsushima adasında yaşanacak pek çok destan ve hikaye bulunuyor. Ghost of Tsushima oyunu, PlayStation 4 oyun severlerin hayal gücüyle farklı senaryoların da oluşturulmasına şans tanıyor. Japon kültürünün tarihsel geçmişini ve temasını tüm detayları ile ortaya çıkaran Ghost of Tsushima oyunu, aksiyon / macera türündeki oyunlara ilgi duyanlara, nefis bir alternatif sunuyor. Hikâyesinin derinliği, kurgusu, karakterlerinin seçimi, oyunu farklı kılan özelliklerinden birkaçı olarak karşımıza çıkıyor. Eleştirmenler tarafından “Assassin’s Creed” oyununa benzerliği ile dikkat çektiği iddia edilen Ghost of Tsushima oyunu, yine de ilk andan itibaren oyuncuyu içerisinde çekmeyi başarıyor. Beklentilerin çok üzerinde olduğuna dair yorumlar da alan Ghost of Tsushima oyunu, ilerleyen bölümlerinde oyunculara farklı heyecan ve deneyimler yaşatıyor. “inFAMOUS” oyunundan tanıdığımız Sucker Punch, Ghost of Tsushima ’nın geliştiricisi olarak karşımıza çıkıyor. Daha önceki bilgi ve deneyimlerini Ghost of Tsushima ile bir üst seviyeye taşıyan Punch, oyun severlerin kalbini feth etmeyi başarıyor. Japon kültürünü tüm detayları ile oyunculara yaşatan Punch, oyunun popülerliğinin her geçen gün arttığını belirtiyor.

Ghost of Tsushima Oyununda Sizi Neler Bekliyor?

Ghost of Tsushima, Japonya’nın kültürünü temsil eden kılıç dövüşlerini, samuraylarının asaletlerini ve halkları uğruna verebilecekleri tüm mücadeleleri gözler önüne seriyor. Oyuncular, başarılı bir şekilde ilerleyebilmek ve dövüş sanatlarında uzmanlaşmak için kendilerini geliştirecek fırsatlar yakalıyor. Japon samuraylarının vazgeçilmez savunma aracı, geleneksel kıvrık kılıç türlerinden biri olan “Katana” kullanmayı öğrenmek ise oyunculara bambaşka bir deneyim yaşatıyor. Katana kullanımında usta olan oyuncular, Ghost of Tsushima içerisinde yer alan “Boss Savaşları”nda daha başarılı hale geliyor. Farklı zorluk seviyelerine sahip Boss Savaşları, oyuncuların adrenalini yükselten anlar yaşatıyor. Düşman kuvvetlerinin saldırı planlarının sezilmesi ve doğru zamanda doğru hamlenin geliştirilmesi, yapılan savaşlardaki tecrübeler ile şekilleniyor. Oyuncular her başarılı deneyim sonucunda, “Yetenek Ağaçların” da yeni bir yetenek oluşturabiliyor. Biriktirdiğiniz yetenek ve başarılar ile Kombo’ların kullanımı, gerçek bir samuray gibi hissetmenizi sağlıyor. Bu da oyunun keyfini birkaç kez katlayan detaylar arasında gösteriliyor.

Ghost of Tsushima Oyununun Kritik Noktaları

Ghost of Tsushima oyununda, oyuncuları zorlayan bazı kritik noktalar da bulunuyor. Özellikle kalabalık bir savaş sahnesinde, etrafınız düşmanlar tarafından sarıldığında, orta derece de bir zorluk seviyesinde oynarken, biraz daha dikkatli olmanız gerekebilir. Aslında tam da bu nokta da “Yapay Zeka” devreye girerek, size istediğiniz yetenekleri kazanmak ve zorlukların üstesinden gelmek için farklı kapılar açıyor. Bazen de, çok çetin bir savaş sahnesi sırasında, kılıç dövüşünde diğer rakipleri birkaç saniyeliğine de olsa, sizden uzak tutabiliyor. Ghost of Tsushima oyununda hem Moğol hem de Japon rakipleriniz ile savaşmanız gerekebiliyor. Bu da oyuncuları kısmen zorlayan kritik noktalar arasında gösteriliyor. Elbette başarı ile geçilen her zorluk derecesinden sonra, yeni bir seviye, yeni bir macera sizi bekliyor. Oyuncuları sürpriz şekilde şaşırtan başka bir detay da, rakiplerin sadece kılıç değil, bazı sahnelerde kalkan, mızrak ve farklı silahları da kullanması oluyor. Bu şekilde biraz da yaratıcılığınızı devreye sokarak, farklı stratejiler ile rakiplerinizi yenmeniz ayrı bir keyif veriyor. Oyuncuların girdiği her savaş, üstlendikleri her görev, kurtarılan her bir köy ve destek oldukları her köylü için, oyundan ekstra puanlar da kazanmak mümkün oluyor. Kazanılan puanlar, yetenek ağacında ya da seviye atlarken oldukça işinize yarıyor.

Jin Sakai Savaşa Hazırlanıyor

Jin Sakai de, bahsi geçen teknik puanlar ile farklı duruşları içeren stratejilerde ustalaşıyor. Kendini savaşa hazırlarken Jin Sakai ’nin kullandığı 4 farklı duruş yöntemi bulunuyor. Bunlar;

  • Taş Duruşu
  • Su Duruşu
  • Rüzgar Duruşu
  • Ay Duruşu

Ghost of Tsushima oyununu daha da eğlenceli hale getiren, bu duruşları öğrenmek ve uygulamak oluyor. Jin Sakai, savaşa hazırlanırken temel samuray yeteneklerini daha fazla geliştiriyor. Aynı zamanda, “Tsushima Hayaleti” becerilerini de arttıran Jin, Japon kültürüne yakışır bir “Shinobi / Ninja” haline dönüşüyor. Tsushima adasında casusluklar ve suikastler törelere aykırı bulunsa bile, Jin Saki’nin içerisinde bulunduğu durumda başka çaresi kalmıyor. Japon töreleri samuraylar için, göğüs göğse çarpışmayı, öldürecekleri sırada düşmanlarının gözlerinin içine bakmayı, gerektiği durumda ölümü onurlu bir biçimde karşılamayı içeriyor. Ancak Jin’in durumunda farklı stratejilerin de uygulamaya konulması gerekiyor. Jin, düşmanlarının arkasından gizlice yaklaşan, duvarların üzerinden atlayarak rakiplerini sinsice öldüren, şeref duygusunu ikinci plana atan bir hayalete dönüşüyor. Bu durum samuray kültürüne tamamen ters biçimde davranışlar sergileyen Jin için, kendinden nefret etmesine neden oluyor.

Tsushima Hayaletinin Stratejileri

Jin Sakai yaptığı pratiklerle öyle ustalaşıyor ki, suikast seçeneklerini bile çeşitlendiriyor. Oyuncular Ghost of Tsushima’da rakiplerine farklı stratejilerle saldırma yöntemlerini keşfediyor. Bir perdenin arkasına saklanarak gerçekleştirilen Şosi Suikasti, Tüftüf ile direk saldırı yöntemi, rakibin önüne atılan metal para ile ansızın yapılan suikastler, Tsushima Hayaletinin, oyunda sergilediği stratejilerden bazıları oluyor. Oyun elbette sadece sinsi suikastleri içermiyor. Samurayların asaletini gösteren, karşılıklı dövüşlerde oyuna renk katan detaylar arasında bulunuyor. Ghost of Tsushima oyununda bunlara “Teke Tek Dövüş” deniliyor. Oyun içerisinde düşmanı düelloya davet seçeneği de bulunuyor. Bu noktada, doğru atılımın doğru zamanda yapılması büyük önem taşıyor. Aksi durumda zarar görmemiz muhtemel oluyor. Oyunun bir üst seviyelerinde, bu özellikler daha keyifli hale geliyor. Birlikleri seri şekilde düelloya davet etme seçenekleri, oyunun süprizleri arasında gösteriliyor. Tsushima hayaletinin uyguladığı stratejiler arasında bazı farklı yetenekler de bulunuyor. Bunlar;

  • Öfke Dansı
  • Gök Çalması
  • Hayalet Duruşu gibi eğlenceli ve iddialı yöntemleri içerisinde barındırıyor

Ghost of Tsushima, sürekli yenilenen stratejilerle oyunculara birçok görsel şölen yaşatıyor. Doğru duruşlar ile birleştirilen kombolar, rakiplerin üzerinde uygulanan yetenekler, oyuncuları ekran başından ayıramıyor. İçsel bir motivasyon ve tatmin duygusu yaşatan stratejilerin uygulanması, bir üst seviyeye geçmenin yolları arasına bulunuyor. Yapay zekanın muazzam iş çıkardığı oyunda, katana kullanırken kendinizi tam bir samuray gibi hissetmeniz mümkün oluyor.

Ghost of Tsushima Oyununun Görsel Detayları

Ghost of Tsushima oyununun, alternatiflerine göre öne çıkan farkı ise oyunun genel atmosferini oluşturan görsel şölen ve ses efektleri oluyor. Savaşlar sırasında duyulan detay sesler bir yana, oyunun sakin anlarında beliren doğa sesleri, oyuncuları büyülüyor. Tsushima adasının en yüksek noktalarında duyulan rüzgar ve kuş sesleri, aksiyona ara verirken, kendinizi bir anda huzurlu hissetmenizi sağlıyor. Su kaynağının yanında dinlenen Jin Sakai’nin yerine kendiniz oradaymış gibi hissetmeniz kaçınılmaz oluyor. Tsushima adasında yer alan büyüleyici noktaları bulmak için bir kuşu takip etmek ya da tilkilerin peşine düşmek, oyunda yer verilen küçük ama tatlı nüanslar arasında bulunuyor. Ghost of Tsushima oyunu her seviyesinde farklı görsel seçenekleri kullanıcılarına sunuyor ve her defasında şaşırtmaya devam ediyor. Uzun ve yeşil alanlarda at sürmek, gün doğumu ve batımlarını izlemek, oyunculara farklı deneyimler yaşatıyor. Rüzgarın taşımış olduğu saman parçalarının öne çıkarılan detayları, arka planda devreye giren eşsiz manzara, oyunun hiç bitmesini istemeyeceğiniz anlar arasında yer alıyor. Dövüş sahnelerine eşlik eden sesler de, oyunun gerçekliğini arttıran detaylar arasında bulunuyor.

Ghost of Tsushima Oyununun Özeti

Ghost of Tsushima, oyuncularının kendilerinin keşfedeceği ve burada yer verilmeyen pek çok detayı içerisinde barındırıyor. Beklentileri fazlasıyla karşılayan ve hatta üzerine çıkan kurgusu, Ghost of Tsushima oyununu daha özel hale getiriyor. “Tsushima Hayaleti”nin verdiği mücadeleler, kazanılan yetenekler ile atlanılan seviyeler, oyunu sınırsız bir şekilde sürdürmenin yolunu açıyor. Kaybedilen puanların yerine konulması için uygulanan farklı stratejiler, yaratıcılığınızı geliştirmenin ve eğlenmenin farklı yöntemlerini sunuyor. Tsushima adasının geniş toprakları, her bir oyun seviyesini değişik arka planlarda yaşamayı mümkün kılıyor. Japon kültürünün öne çıkarıldığı oyunda, her durumda, kendimize ve düşmanlarımıza karşı nasıl saygılı olabileceğimize dair ipuçları sunuyor. Bir denge yaratma zorunluluğu da getiren oyun, bazen daha büyük değerler için kendi değerlerimizden vazgeçebilmenin önemini vurguluyor. Ghost of Tsushima oyunu, kurgusu, görsel ve işitsel efektleri yanında, Türkçe alt yazı seçeneği ile de oyunculara keyifli deneyimler yaşatmayı vaat ediyor. Oyunun konuşma dil seçenekleri arasında İngilizce olsa da, oyunu kendi dilinde Japonca oynamanız ayrı bir özellik katıyor. Bu temayı sevenler için oluşturulan “Kurosawa Modu” da, oyunculara denemeleri gereken nefis bir alternatif sunuyor. Oyunun PlayStation 4 için hazırlanan “Ghost of Tsushima Yönetmenin Sürümü” versiyonu, PlayStation Store üzerinden, “Buradan” 599.00 TL’ye PlayStation 5 için ise 699.00 TL’ye satın alınmak üzere ön sipariş verilebiliyor.

Hülya Ergün

2014 yılından beri kurumsal şirketlere sosyal medya hesap yönetimi konusunda destek vermekteyim. Content Writers Turkey (CWT) üyesiyim. Aynı zamanda, Türkiye’nin önde gelen içerik ajanslarında freelance olarak içerik yazarlığı yapmaktayım. Okumaya, araştırmaya, yazmaya ve yaratıcılığa açık her alana ilgi duyuyorum. Yoga ve meditasyon pratikleri ile enerjimi dengeliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu