KonsolNedir?TeknolojiÜrünVideo Oyunları

Final Fantasy 7: Remake Oyunu

Final Fantasy serisinin 7.oyunu Remake, Square Enix tarafından geliştirilmiş olup, 2020 yılının ortalarında yayınlanmıştır. PlayStation 4 ve PlayStation 5 oyuncuları için tasarlanan Final Fantasy 7 Remake Oyunu, aksiyon ve rol yapma oyun kategorisinde yer almaktadır. İlk olarak 1997 yılının ilk çeyreğinde PlayStation için yayınlanmış olan Final Fantasy, gördüğü yoğun ilgi üzerine serilerini devam ettirmiştir. Final Fantasy 7 Remake, serinin son versiyonu olarak karşımıza çıkmaktadır. Oyun severlerin merakla beklediği yeni seri, birçok farklı kurgu ve görsel efektleri içerisinde barındırmaktadır. Tasarımcılığını Naoki Hamaguchi ’nin yapmış olduğu Final Fantasy 7 Remake, piyasaya sürüldüğü tarihten bu yana birçok ödüle de lâyık görülmüştür. Final Fantasy 7 Remake oyununun aldığı ödüller arasında, The Game Award for Best Role Playing Game (En İyi Rol Yapma Oyun Ödülü) ve The Game Awards for Best Score and Music (En İyi Oyun Müzikleri Ödülü) bulunmaktadır.

Final Fantasy Oyunu Hakkında Kısa Bilgi

Final Fantasy 7 Remake oyununun, diğer versiyonlarına göre fark yaratan özelliği, serinin üç boyutlu şekilde tasarlanmış ilk oyunu olması olarak gösteriliyor. Oldukça geniş çaplı bir reklam kampanyası ile tanıtımı yapılan Final Fantasy 7 Remake oyunu, tüm kullanıcıların dikkatini çekmeyi başarıyor. Oyunun arka plan efektleri, üç boyutlu grafikleri ve PlayStation konsolunda oynanan en gerçekçi oyun yorumları, Final Fantasy 7 Remake için yapılan olumlu yaklaşımlar arasında yer alıyor. Rol yapma oyunlarına ilgi duymayanların bile merak ettiği Final Fantasy 7 Remake, görsel kalitesini bir üst seviyeye taşıyan grafik tasarımları ve kurgusu ile oyun severlerin tercihi olmaya başlıyor. Bir uzak doğu efsanesi olan Final Fantasy, 1987 ile 2016 yılları arasında yayınlanmış 15 ana seri ve pek çok yan seri oyunu içerisinde barındırıyor. Final Fantasy 7 Remake ise serinin tüm oyunlarını geride bırakan, başlı başına bir yapıt olarak gösteriliyor. İlki 1997 yılında yayınlanan Final Fantasy oyunu, Remake uzantısı ile yeniden tasarlanarak, 2020’de oyun severlere sunuldu. Daha önce geniş bir hayran kitlesine sahip olan oyun, yeniden tasarlanmış hali ile kullanıcı sayısını arttırmaya devam ediyor.

Final Fantasy 7 Remake Oyun İncelemesi

Final Fantasy 7 Remake oyunu Midgar şehrinde geçiyor. Gezegeni kurtarma misyonunu üstlenen ”Avalanche” isimli bir aktivist grup, kendilerini desteklemesi için, paralı bir asker olan Cloud ’dan yardım istiyor. Cloud aynı zamanda, “Mako” enerjisinin kullanımı ile güçlenmiş özel askeri birlik olan “Soldier” ekibinde yer alıyor. Cloud’un yakın dostu olan Tifa da, Avalanche grubunun üyelerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Cloud, birazda dostunun hatırı ile ödemesi yapıldığı sürece Avalanche grubuna yardımcı olma sözü veriyor. Final Fantasy 7 Remake oyununda Cloud’un maceraları, hem gezegeni istila eden “Shinra” ekibine hem de eski yaşamından kalan hayaletlerle mücadelesine dayanıyor. Paralı bir askerin gezegeni kurtarmak için verdiği mücadele, Final Fantasy 7 Remake oyununun temel özetini oluşturuyor. Final Fantasy 7 oyununa hâkim olanlar, Remake versiyonunun içerisinde ne gibi yenilikleri barındırdığını merak ediyor. Final Fantasy 7 Remake oyunun sadece hikâyeye girişi kısmen benzerlik taşıyor. Midgar şehrinde geçen oyunun temel dinamikleri bu bölümde sunuluyor. “Resident Evil 3 Remake” oyununda hayal kırıklığı yaşayan oyuncular, Final Fantasy 7 Remake için hafif bir önyargı duysalar da, Square Enix tarafından geliştirilen oyun yenilenmiş kurgusu ve üç boyutlu görsel kalitesi ile beklentilerin çok üzerinde gösteriliyor.

Final Fantasy 7 Remake Oyunu Özellikleri

Midgar şehrinde geçen Final Fantasy 7 Remake oyununda, eski hikâyelerde geri plânda kalmış detaylar, farklı şekillerde karşımıza çıkıyor. Oyunun eski versiyonlarında görev alan ancak çok da fark edilmeyen Avalanche üyelerini, yeni versiyonda daha fazla tanıma şansı yakalanıyor. Dünyayı birlikte kurtardığımız ekip üyelerinin, sadece isimlerini değil, karakterlerini ve hikayelerini de bilmek, oyuna başka bir efekt katıyor. Yenilenmiş versiyonda, yeni rakipler, NPC karakterleri ve yeni düşmanlar da oyunun kurgusunu geliştiren öğeleri içerisinde barındırıyor. Final Fantasy 7 Remake oyununun hikâyesine eklenen tüm detaylar, yenilenmiş bir seriden öte yeni bir oyun deneyimi yaşatmayı başarıyor.

Remake Oyunu Teknik Özellikleri

Final Fantasy 7 Remake oyununda fark yaratan detaylardan biri de “Unreal Engine” teknolojisinin kullanımı oluyor. Çapraz platform desteği sunan, “Epic Games” tarafından geliştirilmiş olan Unreal Engine yazılımı, ilk kez 1998’de nişancı oyunlarında kullanılmıştı. Final Fantasy 7 Remake oyununun film kalitesinde görsel efektlere sahip olma nedenlerinden biri de Unreal Engine teknolojisinin kullanımı olarak gösteriliyor. Oyun içerisinde gerçeklik algısını üst seviyelere taşıyan bu özellik, sorunsuz şekilde çalışan oyun performansı ile kullanıcılarına mükemmel bir deneyim yaşatıyor. PlayStation 4 ve PlayStation 5 platformları için geliştirilen Final Fantasy 7 Remake oyunu, 30 FPS (Frames Per Second) ile çalışabiliyor. Dijital oyunların kalitesinin belirlenmesinde önemli bir kriter olan FPS “Saniye İçerisindeki Kare Sayısı”, Final Fantasy 7 Remake oyununun beğenilme nedenlerinden biri oluyor. Oyun standart versiyonunda 1080p, Pro versiyonunda ise 2880×1620 çözünürlükte oynanabiliyor. Özellikle dövüş sahnelerinde yer alan yeteneklerin canlandırmaları ve efektleri, yüksek görüntü kalitesi ile birleştiğinde, oyunculara ayrı bir keyif yaşatıyor.

Final Fantasy 7 Remake Nasıl Oynanır?

Ekstrem durumlar dışında, oyunun tamamı Cloud ana karakteri üzerinden işliyor. Cloud’un kontrol edilmesi ile yürütülen oyunda, sürekli güncellenen görevler, ekip arkadaşları ile diyaloglar yer alıyor. Final Fantasy 7 Remake oyununun dövüş sistemleri ise oldukça basit şekilde uygulanabiliyor. Kare ve üçgen tuşlarının kullanımı ile yönetilen dövüş sahneleri, yeteneklerimizi geliştirdiğimizde ATB barlarını doldurarak, özel hareketlerin uygulanmasına da izin veriyor. Cloud karakterinin özel yetenekleri arasında, üstün araç kullanımı, büyü yapmak ya da savaş sırasında güçlü yardımcıları tek bir tuş ile çağırmak, olarak gösteriliyor. Elbette tüm bu ekstra yeteneklerin kullanılması için ATB barının daha önceden doldurulmuş olması gerekiyor. Final Fantasy 7 Remake oyununda her bir Avalanche üyesinin, kendine özgü dövüş tarzı bulunuyor. Ana karakterlerden Cloud ve Tifa yakın dövüş konusunda tecrübeye sahip iken, diğer karakterlerden Barret ve Aerith uzak mesafeden gelen saldırıları yönetme konusunda başarılı oluyor. Oyunda kullanılan her silah, farklı özel yetenekleri yerine getiriyor. Silahların düzenli şekilde kullanılması ile karakterlerin bu araçlardaki başarı oranı da artıyor. Final Fantasy 7 Remake oyununda Cloud, iki değişik tarzda dövüş teknikleri uyguluyor. Barret karakterinin tüfek ve top kullanma becerisi ise düşmanları hızlı bir şekilde uzaklaştırma sürecinde büyük avantaj sağlıyor.

Cloud Karakterini Yakından Tanıyalım

Midgar şehrinde geçen Final Fantasy 7 Remake oyununda ana karakterimiz Cloud, gezegeni kötü niyetli düşmanlardan kurtarmak için Avalanche grubu ile işbirliği yapıyor. Paralı bir asker olan Cloud, birçok yeteneğe sahip, cesur bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Bazen asıl misyonuyla ilgisiz gibi görünen durumlar yaşıyor olsa da, tüm bunlar Cloud karakterinin yeteneklerini daha da geliştirmek için kurgulanan detayları örgüsü içerisinde yer alıyor. Aynı zamanda oyunun geçtiği lokasyona oyuncunun adapte olmasını kolaylaştıran bu detaylar, Cloud karakterini daha yakından tanımaya da izin veriyor. Cloud’un gerçekleştirdiği her yan görev, oyunda “Add Jobs” adı ile ifade ediliyor. Ana hikayeyi tam olarak etkilememiş olsa da, Add Jobs ’lar oyunun renkli alanlarından biri olarak gösteriliyor. Cloud’un üstlenmiş olduğu görevler, yan karakterin farklı birer hikayesinin de ortaya çıkmasını destekliyor. Kurgu içerisinde, her yeni görevde farklı bir yan karakterin hikayesine rastlamak mümkün oluyor. Acelesi olmayanlar için Cloud’un tüm yan görevlerini yerine getirerek becerilerinin arttırılması, önerilen stratejiler arasında yer alıyor. Remake versiyonunda, yenilenmiş pek çok aktivite de bulunuyor. He biri Cloud’u daha iyi anlamamızı ve bu sayede çok daha iyi yönetebilmeyi sağlıyor. Cloud karakterinin en çarpıcı yeteneklerinden biri de “Materia” küresini kullanarak, büyü yapabilmesi oluyor. Kürelere ulaşmak her zaman kolay olmadığı için, yeni aksiyonlar bu yolla karşımıza çıkıyor.

Final Fantasy 7 Remake Oyun Özeti

Final Fantasy 7 Remake oyunu, gerçekten yenilenmiş pek çok hikayeyi ve detayı içerisinde barındırıyor. Oyuncuların hafif bir kuşkuyla yaklaştığı Remake versiyonu, Final Fantasy 7 serisinin ilk sıralarına yerleşmeyi hak ediyor. Görsel efektleri, yenilenmiş kurgusu, görüntü ve ses kalitesi ile ön plâna çıkan oyun, kullanıcılarının üç boyutlu oyun deneyimi yaşamasını da mümkün kılıyor. Cloud karakterinin, oyuna eklenen yeni görevlerinden “Battle Intel” ler, oyuncuların seveceği detaylar arasında gösteriliyor. Battle Intel görevleri oyunda, düşmanların zayıf noktalarının belirlenerek, o yönlere hamle yapılmasını ve düşmanların analiz edilerek, bir sonraki stratejinin oluşturulmasını kapsıyor. Oyunun ileri seviyelerinde açılan VR görevleri ise oldukça güçlü düşmanlarla karşılaşıp, “Summon” küreleri ile ekip üyelerini yardıma çağırarak, düşmanı mağlup etme şansını artırıyor. Oyuncuların ortalama olarak 20 saat içerisinde tamamlayabileceği Final Fantasy 7 Remake oyunu, ekstra üstlenilen yan görevler, Materia ’ların toplanması, skor artırımı gibi aktivitelerle 30 saate kadar uzatmak mümkün oluyor.

PlayStation 4 ve PlayStation 5 için yayınlanan Final Fantasy 7: Remake oyununu yakından tanımak isteyenler için ücretsiz demo sürümü bulunuyor. Oyunu satın almak isteyenler için Final Fantasy VII Remake Standart PS4 fiyatı 529.00 TL, Final Fantasy VII Remake Digital Deluxe Edition PS4 fiyatı ise 548.98 TL olarak belirtiliyor. Final Fantasy VII Remake Standard Edition PS5 fiyatı 699.00 TL, Final Fantasy VII Remake Digital Deluxe Edition PS5 fiyatı ise 869.00 TL’den “Buradan” satın alınabiliyor. PlayStation Store, Final Fantasy 7: Remake oyununu satın alanlara, ücretsiz eşya paketi seçeneği de sunuyor.

Hülya Ergün

2014 yılından beri kurumsal şirketlere sosyal medya hesap yönetimi konusunda destek vermekteyim. Content Writers Turkey (CWT) üyesiyim. Aynı zamanda, Türkiye’nin önde gelen içerik ajanslarında freelance olarak içerik yazarlığı yapmaktayım. Okumaya, araştırmaya, yazmaya ve yaratıcılığa açık her alana ilgi duyuyorum. Yoga ve meditasyon pratikleri ile enerjimi dengeliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu