Nasıl YapılırNedir?Teknoloji

Spotify Üyeliği İptal Etme: Spotify Üyeliği Nasıl İptal Edilir?

Birçoğumuz işimizi yaparken, kitap okurken, ders çalışırken, yolculuk sırasında müzik dinlemeyi çok seviyoruz. Dünyaca ünlü müzik platformu olan Spotify da kurulduğu yıl olan 2006’dan bu yana bize geniş yelpazeli bir müzik keyfi sunuyor. Spotify ile istediğimiz şarkıyı ya da podcastleri istediğimiz yerde kolaylıkla dinleyebiliyoruz. Kişiye özel olarak önerilen playlistler, podcastler, albümler de Spotify kullanıcıları tarafından fazlasıyla seviliyor.

360 milyonu aşkın kullanıcıya sahip Spotify, büyük bir kitleye hitap eden bir platform da olsa çeşitli sebeplerle üyeliğini iptal etmek isteyenler oluyor. Üyelik iptali ile ilgili de birçok soru merak ediliyor. Spotify üyeliği nasıl iptal edilir? Spotify üyeliği iptalinden sonra neler gerçekleşir? Spotify üyelik silme işlemi geri alınabilir mi? gibi sorular da merak ediliyor. Bizler de Spotify üyelik iptali ile ilgili her detayı sizler için bu yazımızda araştırdık.

Spotify Üyeliği Nasıl İptal Edilir?

Spotify üyeliğinizi birkaç adımda iptal edebilirsiniz. Şimdi gelin bu adımları birlikte inceleyelim. 

  • İlk olarak https://www.spotify.com/tr/about-us/contact/ linkine tıklayıp, Spotify İletişim sayfasına girmeniz gerekiyor. Sayfayı aşağı doğru kaydırdığınızda ‘İletişim Formu’ karşınıza çıkacak. ‘İletişim Formu’ seçeneğine tıklayın.
  • Karşınıza yeni bir sayfa açılmış olacak. Bu sayfada yer alan ‘Hesap’  seçeneğine tıklayın.
  • Burada karşınıza iki seçenek çıkacak. İlk seçenek olan ‘Kapatmak İçin İletişime Geç’ seçeneğine tıklamanız gerekiyor.
  • Bu seçeneğe tıkladıktan sonra karşınıza çıkan yeni sayfada ‘Hesabı Kapat’ seçeneğine tıklayın. 
  • Karşınıza tekrar bir sayfa çıkacak. Bu sayfada size yeniden hesabınızı kapatmak isteyip istemediğiniz sorulacak. Bu soruda da ‘Hesabı Kapat’ seçeneğine tıklamamanız gerekiyor.
  • Bir sonraki aşamada karşınıza çıkan sayfada üyeliğinizi iptal ettiğiniz takdirde neler olacağını anlatan bir yazı olacak. Bu yazıyı okuduktan sonra da ‘Devam’ seçeneğine tıklayın. 
  • Devam seçeneğine tıkladıktan hemen sonra size hesabı hangi sebeple kapattığınıza dair bir soru yöneltilecek. Bu soruya istediğiniz cevabı verebilirsiniz. Soruya cevap verdikten sonra da yapmanız gereken ‘ Soru Gönder’ seçeneğine basmak olacaktır. 
  • Tüm bu adımları eksiksiz bir şekilde gerçekleştirdiğiniz takdirde Spotify üyeliğinizi kalıcı bir şekilde iptal etmiş olursunuz.

Spotify Üyeliğini İptal Ettikten Sonra Neler Gerçekleşir?

Az önce de belirttiğimiz gibi Spotify üyelik iptali sırasında üyeliğinizi iptal ettikten sonra gerçekleşecek durumlar ile ilgili sizi bilgilendiriyor. Spotify üyeliğinizi iptal ettikten sonra mevcut olarak kullandığınız kullanıcı adınızı tekrar kullanmanız mümkün olmaz. Spotify’a geri dönmek isterseniz kendinize başka bir kullanıcı adı seçmeniz gerekir. Spotify’da birden çok müzik listeniz olabilir. Üyeliğinizi iptal ettiğiniz zaman bu müzik listeleri de kalıcı olarak silinir.

Spotify’da ‘Beğendiğin Şarkılar’ isimli listeye de bir daha erişim sağlayamazsınız. Spotify’da takipçileriniz de olabilir. Üyeliğinizi iptal ettikten sonra Spotify takipçilerinizi de kaybetmiş olacaksınız. Spotify, üyeliğinizi iptal etmeden önce bu durumları gözden geçirmeniz ve kararınızı buna göre vermeniz konusunda sizi uyaran bir metin hazırlıyor.

Spotify Üyelik Silme İşlemi Geri Alınabilir Mi?

Spotify’da üyeliğinizi sonlandırdıktan sonra pişman olabilirsiniz. Bu durumda da yapmanız gereken şey hesap kapatma işlemi üzerinden 2 hafta geçmeden hesabınıza tekrar giriş yapmak oluyor. Eğer hesabınızı geri almak istemiyorsanız da bu süreye dikkat etmeniz gerekiyor. Spotify üyeliğinizi iptal ettikten sonraki 2 haftada hesaba erişim sağlamamanızı öneririz. Aksi takdirde Spotify hesabınız tekrar aktif olacaktır.

Spotify Üyelik İptali İşleminden Sonra Ücret Alımı

Spotify’da Premium üye iseniz kullandığınız süre boyunca her ay belli bir ücret ödüyorsunuz demektir. Spotify Premium kullanıcısıysanız ücret konusunda dikkat etmeniz gereken bazı durumlar da var. Spotify üyeliğinizi iptal ettiğiniz tarihe dikkat etmeniz gerekir. Spotify hesabınızı silmek istiyorsanız bunu faturalandırma gününde 2 ya da 3 gün önce yapmanızı öneririz. Eğer Spotify üyeliğinizi faturalandırma gününden sonra bir tarihte gerçekleştirirseniz o aya ait ücreti ödemek durumunda kalırsınız. Bu durum dışında Spotify üyelik iptal işlemi sırasında ya da sonrasında herhangi bir ücret almaz. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu