AileMobil UygulamalarNedir?Sosyal MedyaTeknolojiYaşam

Facebook Neighborhoods Uygulaması Nedir? Facebook Komşular için Yeni Uygulama Çıkardı

Facebook, insanların internet üzerinden iletişim kurmasını ve bilgi alışverişinde bulunmasını sağlayan popüler sosyal ağlardan biri olarak tanımlanmaktadır. 2004 yılında Mark Zuckerberg tarafından yalnızca Harvard Üniversitesi öğrencileri için kurulan Facebook, aynı yıl tüm ABD üniversitelerinde de kullanılmaya başlamıştır. 2006 yılının Eylül ayında, belirlenmiş yaş sınırlamalarıyla dünya genelinde kullanıma açılan Facebook günümüzde 2.8 milyar kullanıcı sayısı ile en çok ziyaret edilen web siteleri arasına girmektedir. Dijital dönüşüm ile artan sosyal medya platformları arasında hala güncelliğini koruyan Facebook, kullanıcılarına sunduğu periyodik yeniliklerle de adından söz ettirmektedir. Facebook üzerinden, dünyanın herhangi bir şehrinde yaşayan kişilerle bağlantı kurmak oldukça kolaydır. Ancak spesifik bölgesel seçimlerle iletişim kurmak daha komplike bir hal almaktadır. Facebook Neighborhoods uygulaması bu noktada kullanıcılara bazı kolaylıklar sunmaktadır. Facebook Neighborhoods, aynı ilgi alanları ve hobileri paylaşan kişilerin, bölgelerindeki yeni insanlar ile tanışmasını ve iletişim kurmasını sağlamaktadır.

Neighborhoods Uygulaması Ne İşe Yarar?

Facebook Neighborhoods uygulaması, 2021 yılının Mayıs ayında ABD eyaletleri ve Kanada’da kullanıma açılmıştır. Facebook Neighborhoods ile yürüyüş grubu oluşturmak gibi bölgesel etkinliklerin planlanması, aynı lokasyon içerisinde yaşayan kişilerin bir araya getirilmesi mümkün olmaktadır. Kullanıcılar kişisel haber akışlarında, öncelikle Facebook Neighborhoods gönderilerine ulaşabilmektedir. Facebook Neighborhoods uygulaması ile kullanıcıların mahallelerinde yaşayan kişilerle daha yakın ilişkiler kurması sağlanmaktadır. Aynı zamanda Facebook Neighborhoods grupları kurarak, sadece komşularının dahil olacağı aktiviteleri organize etmek, kullanıcıların yararlanacağı özelliklerden biridir. Facebook Neighborhoods kullanıcıları ilgi alanları ve hobileri doğrultusunda, benzeşen ilgi alanlarına sahip kişilerle çok daha kolay iletişim kurabilirler. Günümüz teknoloji dünyası insanlarda bireyselleşme eğilimini ön plâna çıkarmaktadır. Facebook Neighborhoods uygulaması da bireysel tercihleri benzerlik gösteren kişileri buluşturmayı amaçlamaktadır.

Yeni Bir Sosyal Çevre

Facebook Neighborhoods uygulaması ile kullanıcılar için yerel öneriler de listelenmektedir. Yerel öneriler, aynı lokasyonda yaşayan kişilerin hakkında bilgi edinmeyi de desteklemektedir. Bir mahalleye yeni taşınan kullanıcı, çevresindeki komşular hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve benzer ilgi alanlarını paylaşan kişilerle görüşmek için Facebook Neighborhoods uygulamasından yararlanmaktadır. Facebook Neighborhoods uygulamasını kullanmak için 18 yaş sınırlaması bulunmaktadır. 18 yaşından büyük tüm kullanıcılar, Facebook Neighborhoods uygulamasını kullanabilmek için konum bilgilerini onaylamaktadır. Konum bilgileri onaylanmayan kullanıcılar, Facebook Neighborhoods özelliklerinden yararlanamazlar. Kullanıcılar sadece kendi mahalleleri değil, bölgesel olarak yakın çevrelerde yaşayan kişileri de Facebook Neighborhoods çevresine dahil etmek mümkün olmaktadır. Facebook Neighborhoods uygulamasında, her mahalle için gönderilerin ve yorumların kontrol edilmesini sağlayan moderatörler atanmaktadır. Facebook Neighborhoods moderatörleri, paylaşılan içerikleri uygun buldukları takdirde, kullanıcıların içeriğini diğer komşularının da görebilmesi için haber akışına eklemektedir. Moderatörler tarafından uygun bulunmayan paylaşımlar ve yorumlar ise “Facebook Gizlilik Kuralları” gereği haber akışından kaldırılmaktadır.

Uygulama Özellikleri

Facebook Neighborhoods uygulaması, aynı bölgede yaşayan kişilerin, ortak aktivitelerle ve paylaşımlarla bir araya gelmesini ve iletişim kurmasını amaçlamaktadır. Facebook Neighborhoods kullanıcıları konumlarını onayladıktan sonra, kendilerini tanıtan bilgileri profillerine ekleyebilirler. Bu şekilde yakın komşular, birbirlerini daha iyi tanımaktadır. Günlük aktiviteler için etkinliklerin oluşturulması, sadece yakın komşuların yer alacağı grupların kurulması, Facebook Neighborhoods uygulamasının temel özellikleri arasında yer almaktadır. Facebook Neighborhoods uygulamasını kullanan herkes, uygunsuz bulduğu paylaşımı ya da içeriği moderatörlere bildirilmektedir. Bu şekilde, çok daha şeffaf ve güvenli bir sanal ortam kurgulanır. Facebook Neighborhoods uygulamasını kullanan bir kişi, komşularında birinin yaptığı yorumdan ya da paylaşmış olduğu içerikten rahatsız olursa, o kişiyi direk olarak engelleyebilir. Engellenen kullanıcıya bildirim iletilmez ancak haber akışında kişiye ait paylaşımlar yer almaz.

Neighborhoods İle Neler Mümkün?

Facebook Neighborhoods ’a katılan bir kişi, Facebook uygulamasının dışında bağımsız bir uygulamaya dahil olmaktadır. Facebook Neighborhoods uygulaması, mevcut Facebook özelliklerinden farklı şekilde, daha spesifik olarak işlemektedir. Facebook uygulamasından alışkın olduğumuz, gönderi ve hikaye paylaşımları Facebook Neighborhoods uygulamasında da mevcuttur. Ancak, Facebook Neighborhoods uygulaması içerisindeyken, kullanıcılar ana Facebook uygulama gönderilerine erişim sağlamamaktadır. Her iki uygulama da ayrı ayrı kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Facebook Neighborhoods uygulamasının bir diğer farkı ise aynı lokasyonda yaşamayan, ilgili gruplara katılamayan kişilerin, arkadaş listelerinde yer alan kullanıcılarla bağlantı kuramaması olmaktadır. Facebook Neighborhoods kişi listesinde yer alan kullanıcılarla etkileşime girmek için, “Komşu” tanımı içerisinde bulunmak ve konum bilgilerini onaylamak gerekmektedir. Facebook Neighborhoods paylaşımlarında yer alan gönderiler ve yorumlar sadece yakın çevrede yaşayan kişilerin etkileşimi için oluşturulmaktadır. Facebook Neighborhoods uygulamasının ana Facebook uygulamasından temel farkı ise kullanıcıların komşuları için öneriler alabilmesi, gruplara katılabilmesi, paylaşımlara yorum ve beğeni yapabilmesi olarak özetlenir.

Neden Bu Uygulamayı Kullanmalıyız?

Facebook Neighborhoods uygulaması kullanmanın en önemli nedeni, dünya genelinde bir kişiyle bağlantı kurmaya çalışmak yerine, yerel bölge sınırları içerisinde iletişime izin vermesidir. Facebook Neighborhoods uygulaması, yakın bölgede yaşamını sürdüren ve benzer ilgi alanlarına sahip kişilerle buluşmanın en kolay yollarından birini sunmaktadır. Özellikle bir bölgeye yeni taşınmış kullanıcılar, kendilerine yakın hissedecekleri komşuları Facebook Neighborhoods uygulaması ile seçilebilmektedir. Facebook Neighborhoods uygulaması, yıllardır aynı yerde yaşayan ancak birbirinden kopuk iletişimleri de güçlendirmeyi sağlamaktadır. Belki bahçecilikle uğraşan bir arkadaş, belki aynı filmlerden keyif aldığınız bir komşu arıyorsunuz. Arayışınız hangi yönde olursa olsun, Facebook Neighborhoods ilgi alanlarınız doğrultusunda iletişim kurmanın en keyifli yolu olacaktır. Facebook Neighborhoods uygulaması henüz ülkemizde kullanıma sunulmamıştır ancak  yakın gelecekte uygulama kapsamı alanı içerisinde yer alması beklenmektedir.

Biyografinizi Oluşturun, Yeni İnsanlarla Tanışın

Facebook Neighborhoods uygulamasını kullanmak için, mevcut Facebook hesabı dışında yeni bir profil oluşturulması gerekmektedir. Güncel Facebook hesabı ile Facebook Neighborhoods uygulaması birbirinden bağımsız şekilde işlediği için, kullanıcılar yeni profil hesabı oluşturarak, Neighborhoods uygulamasına katılmaktadır. Facebook Neighborhoods uygulamasında profil oluştururken, kullanıcılar kendileri hakkında ne kadar çok detaylı bilgi eklerlerse, yakın komşuları ile benzer öneriler almaları o derece kolay olmaktadır. Facebook Neighborhoods profilinde kullanıcılar hobilerini, uzmanlık alanlarını, ilgi duydukları konuları listeleyebilir. Facebook Neighborhoods uygulaması içerisinde ayrıca “Biyografi” bölümü de bulunmaktadır. Facebook Neighborhoods kullanıcıları biyografi bölümüne ekledikleri bilgileri ile kendileri hakkında daha fazla bilgiyi paylaşabilir. Bu şekilde, ortak geçmiş ve ilgi alanları önerileri kullanıcılar için çoğaltılmış olmaktadır. Facebook Neighborhoods uygulamasında kullanıcılar öncelikle kişilerin profillerini incelemektedir. Kişiler kendilerine yakın gördükleri profiller ile iletişime geçmek istediklerinde, bölgesel kullanıcılara arkadaşlık daveti iletilmektedir. Nextdoor yerel sosyal ağ platformuna benzetilen Facebook Neighborhoods uygulaması, lokasyon bazında çalışmaktadır. Bu nedenle kullanıcıların profillerini oluşturduktan sonra, konumlarını onaylamaları büyük önem taşımaktadır.

Mahallenizdeki Yeni Mekanları Keşfedin

Facebook Neighborhoods uygulaması, aynı bölge içerisinde yaşayan komşuların, yerel gündemi tartışamaları için de kullanılmaktadır. Bölgesel sorunların çözülmesine de katkı sağlamak için lokasyon bazlı iletişim hizmeti sunan Facebook Neighborhoods uygulaması, aynı yerde yaşayan kişilerin, aynı platform üzerinde toplanmasını hedeflemektedir. Facebook Neighborhoods sadece komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesi, iletişimlerin güçlenmesi gibi yararlarının yanında, birçok farklı kullanım seçeneğini de içerisinde barındırmaktadır. Facebook Neighborhoods uygulaması ile komşular birbirlerini daha yakından tanıyabilirler ve en iyi restoranlar ve kafelerin de bulunması için, birbirlerine öneriler sunmaktadır. Çilingir gibi acil hizmet servislerine kolay ulaşılması, yerel komşuların Facebook Neighborhoods uygulaması paylaşımları ile daha kolay hale gelmektedir. Yerel etkinlik duyurularına ulaşmak, Facebook Neighborhoods kullanıcılarının sosyal yaşamlarına renk katacak kullanım alanları arasında bulunmaktadır. Facebook Neighborhoods uygulaması ile kullanıcılar, kendi etkinliklerini de düzenleyebilmektedir. Sabah yürüyüşleri, kitap okuma grupları gibi aktiviteler, Facebook Neighborhoods uygulaması üzerinden komşulara duyurulmaktadır. Facebook Neighborhoods uygulamasının bir diğer kullanım alanı ise yerel dükkanların oylanması olarak belirtilmektedir. Facebook Neighborhoods uygulaması kullanıcıları, mahallelerinde bulunan esnaf ve dükkânlara puan verebilmektedir. Bu şekilde hem daha iyi mekanların bulunması hem de hizmet veren dükkanların kendilerini geliştirmesi mümkün hale gelmektedir.

Hülya Ergün

2014 yılından beri kurumsal şirketlere sosyal medya hesap yönetimi konusunda destek vermekteyim. Content Writers Turkey (CWT) üyesiyim. Aynı zamanda, Türkiye’nin önde gelen içerik ajanslarında freelance olarak içerik yazarlığı yapmaktayım. Okumaya, araştırmaya, yazmaya ve yaratıcılığa açık her alana ilgi duyuyorum. Yoga ve meditasyon pratikleri ile enerjimi dengeliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu