ÖneriYaşam

Star Wars Serisi Hangi Sırayla İzlenir?

Kült bilim / kurgu filmlerinin başında kuşkusuz Star Wars gelmektedir. Yaratıcısının “George Lucas” olduğu ve dünya genelinde her yaştan izleyiciyi büyüleyen film serisinin ilki 1977 yılında vizyona girmiştir. Star Wars “Yıldız Savaşları” serisinin az bilinen yönlerinden biri de karmaşık kurguları ve sürprizleri içerisinde barındırması olarak gösterilmektedir.. Serinin 1977 yılında yayınlanan ilk filmi yalnızca “Star Wars” olarak çıkış yaparken, ilerleyen yıllarda izleyici tarafından doğru algılanması için “Star Wars / A New Hope” olarak güncellenmiştir.

Orjinal serinin ikinci filmi ise 1980 yılında izleyici ile buluşmuştur. “Star Wars / The Empire Strikes Back” adı verilen film, izleyici kitlesini yeniden heyecanlandırmayı başarmıştır. Ardından gelen serinin üçüncü filmi 1983 yılında “Star Wars / Return of the Jedi” adıyla vizyona girmiştir. Star Wars sevenlerin takip etmekte zorlandığı olaylar örgüsü ve seri akışını netleştirmek adına, filmin hangi sırayla izlenmesi gerektiği aşağıdaki şekilde listelenmektedir.

Kronolojik Şekilde Star Wars Nasıl İzlenmelidir?

Star Wars serisinde geçen kurguların birbiri ile olan bağlantısına önem verenler için, filmlerin kronolojik sıralamayla izlenmesi önerilmektedir. Kafa karışıklığına neden olan dinamikleri ortadan kaldıran bu yöntem, keyifli bir seri izleme şansı tanımaktadır. Senaryolarda yer alan birbirinden kopuk detayları birleştirmek, önerilen sıralama ile mümkün olmaktadır. Star Wars serisini kronolojik sıralamayla aşağıdaki şekilde izlemeniz önerilmektedir.

 • Star Wars Episode I / The Phantom Menace
 • Star Wars Episode II / Attack of the Clones
 • Star Wars Episode III / Revenge of the Sith
 • Solo / A Star Wars Story
 • Rogue One / A Star Wars Story
 • Star Wars Episode IV / A New Hope
 • Star Wars Episode V / The Empire Strikes Back
 • Star Wars Episode VI /Return of the Jedi
 • Star Wars Episode VII / The Force Awakens
 • Star Wars Episode VIII / The Last Jedi
 • Star Wars Episode IX / The Rise of Skywalker

Filmlerin Çıkış Tarihine Göre Star Wars Nasıl İzlenmelidir?

Farklı alternatifler arayan izleyicilere hitap eden bu sıralama, Star Wars filmlerinin çıkış tarihine göre düzenlenmektedir. Çok sık tercih edilen bir yöntem olmasa da, “Star Wars serisi hangi sıralamayla izlenir?” Sorusuna yanıt veren bir seçenektir. Serinin bu sıralama ile izlenme oranlarının düşük olması, olaylar örgüsünü anlamakta zorluk yaratmasıdır. Yine de tercih tamamen izleyiciye ait bulunmaktadır. Filmlerin çıkış tarihine göre önerilen Star Wars izleme sırası ise aşağıdaki gibidir.

 • Star Wars Episode IV / A New Hope / 1977
 • Star Wars Episode V / The Empire Strikes Back / 1980
 • Star Wars Episode VI / Return of the Jedi / 1983
 • Star Wars Episode I / The Phantom Menace / 1999
 • Star Wars Episode II / Attack of the Clones / 2002
 • Star Wars Episode III / Revenge of the Sith / 2005
 • Star Wars Episode VII / The Force Awakens / 2015
 • Rogue One / A Star Wars Story / 2016
 • Star Wars Episode VIII / The Last Jedi / 2017
 • Solo / A Star Wars Story / 2018
 • Star Wars Episode IX / The Rise of Skywalker / 2019

Çıkış Tarihine Göre Star Wars Serisini Tanıyalım    

Star Wars Episode IV: A New Hope

1977 yılında gösterime giren serinin ilk filmi A New Hope “Yeni Bir Umut” kurgusunda galakside iç savaş yaşanmaktadır. İsyan çıkaran güçlere ait ajanlar, gizli planları ele geçirerek, galaksiyi yok etmeye çalışmaktadır. Lider Prenses Leia tüm gizli planları elinde tutmaktadır. 

Ancak süreç içerisinde Prenses Leia’nın galaktik gemisi Lord Darth Vader ’e ait ekip tarafından kuşatılır Kuşatılma öncesi gizli planları holografik olarak kaydeden Prenses Leia, isyancı ajanlarla heyecan dolu bir serüvene başlamaktadır.

Star Wars Episode V: The Empire Strikes Back

1980 yılında izleyicisi ile buluşan serinin ikinci filmi The Empire Strikes Back “İmparatorluk Geri Dönüyor” yönetmen Irvin Kershner ’in imzasını taşımaktadır. The Empire Strikes Back filmi, serinin ilk kurgusunda yer alan “Ölüm Yıldızı”nın imha edilmesinin ardından geçen süreci işlemektedir. 

Filmin başrol karakterlerine Prenses Leia ve Darth Vader dışında, Luke Skywalker, Han Solo ’da eklenmektedir. Serinin bu filminde ana karakterler Darth Vader önderliğinde imparatorluğa ait güçler tarafından takip edilmektedir. Heyecan ve maceranın üst seviyede yaşandığı film, izleyicilerin favorileri arasına girmeyi başarmıştır.

Star Wars Episode VI: Return of the Jedi

Yıldız Savaşları serisinin üçüncü filmi, Return of the Jedi “Jedi’nin Dönüşü” olarak karşımıza çıkmaktadır. Kronolojik sıralamada sekizinci olarak gösterilen filmde, Luke Skywalker karakteri ve ekibinin Han Solo’yu kurtarması işlenmektedir. Tatooine gezegenine bir yolculuğa çıkan karakterler, R2D1’nin desteğiyle maceralarında başarılı olmayı planlamaktadır. 

Filmin sonunda ikinci Ölüm Yıldızı’nın da yok edilmesi amaçlanmaktadır. Star Wars Episode VI: Return of the Jedi filmi ilk vizyona girdiğinde Star Wars Episode VI: Revenge of the Jedi “Jedi’nin İntikamı” olarak adlandırılmıştır. Ancak intikam almanın Jedi karakterinin yapısına uygun olmaması nedeniyle George Lucas filmin adının değiştirilmesini önermiştir. Aynı yıl tüm film afişlerinin gönderimi durdurularak yeni isim ve yeni afişle filmin çıkışı duyurulmuştur.

Star Wars Episode I: The Phantom Menace

Star Wars serisinin dördüncü filmi The Phantom Menace “Gizli Tehlike” 1999 yılında vizyona girmesine rağmen, kronolojik sıralamanın ilk filmi olarak gösterilmektedir. Senaryosunun ve yönetmenliği George Lucas’a ait olduğu film, Star Wars tutkunları için ayrı bir yere sahiptir. İlk Star Wars filminden tam 22 yıl sonra çekilen The Phantom Menace, izleyicisinin aksine eleştirmenlerden düşük notlar almıştır. 

Eleştirilerin odak noktası ise serinin bu filminde başrolü paylaşan “Natalie Portman”ın oyunculuğu ile ilgili olmuştur. Filmin kurgusunu ise Naboo ’da devam eden savaşta Droid Ordusunun devre dışı kalışı işlenmektedir. Görünürde yenilmesi beklenen Gunganlar ise savaşı kazanmıştır. Maceranın üst seviyede devam ettiği film, Jedi konsey onayıyla değişen dinamikleri ortaya koymaktadır.

Star Wars Episode II: Attack of the Clones

Bilim / Kurgu yapımlarının atası olarak gösterilen Star Wars serisinin Attack of the Clones “Klonların Saldırısı” filminin senaryosu, George Lucas ve Jonathan Hales tarafından yazılmıştır. 2002 yılında vizyona giren film, MTV Film Ödülleri tarafından “En İyi Dövüş Sahnesi” ödülüne layık görülmüştür. Ödüle hak kazanan söz konusu sahne ise Yoda ve Kont Dooku arasında geçmektedir. 

Film, Jedi ustası olan Qui-Gon Jinn ’in vefatının ardından geçen 10 yılın sonunda olanları işlemektedir. Aşk temasının ağırlıklı olarak işlendiği filmde aksiyon sahneleri de ön plana çıkmaktadır. Özellikle “Işın Kılıcı” düelloları, izleyiciyi büyüleyen anlar yaratmaktadır. Attack of the Clones filminin senaryosu ve kurgusunun yanında müzikleri ile adından söz ettirmiştir. John Williams tarafından hazırlanan film müzikleri, günümüzde de Star Wars hayranları tarafından ilgiyle dinlenmeye devam etmektedir.

Star Wars Episode III: Revenge of the Sith

2005 yılında gösterime giren Revenge of the Sith “Sith’in İntikamı” filmi, 115 ülkede izleyicisi ile buluşmuştur. Aynı yıl Harry Potter filminden sonra en yüksek hasılatı elde eden Revenge of the Sith, açılış gününde kazandığı 50 milyon dolarlık gişesi ile adından söz ettirmiştir. Star Wars tutkunlarının sabırsızlıkla beklediğine değen Revenge of the Sith filmi, Klon savaşlarının sonunda geçmektedir. 

Filmde Jedi şövalyesi Anakin, General Grievous ‘u yakalaması için görevlendirilmiştir. Zorlu mücadeleler ve yüksek aksiyon içeren görüntülerle dolu senaryoda 1. Galaktik İmparatorluk kurulması işlenmektedir. Grand Moff Tarkin karakteri ise “Ölüm Yıldızı” adı verilen savaş gemisinin yapımına başlamaktadır.

Star Wars Episode VII: The Force Awakens

2015 yılında vizyona giren The Force Awakens “Güç Uyanıyor” filmi Epik Bilim / Kurgu kategorisinde yer almaktadır. Yıldız Savaşları serisinin ilk filminden yaklaşık 33 yıl sonra çıkan The Force Awakens, Stormtrooper Finn’in kaçışı ile başlamaktadır. Finn, Han Solo ve Prenses Leia ile beraber ilk düzen ile savaşmaktadır. Luke Skywalker ’ı aramakla görevlendirilen Linn, zorlu mücadelesinde izleyici de şaşırtan sürprizlerle karşılaşmaktadır. 

Walt Disney Studios distribütörlüğünde gösterime giren filmin yönetmenliğini de J. J. Abrams yapmıştır. The Force Awakens ’ın başrol oyuncuları ise serinin bu filmini başka bir boyuta taşımıştır. Aralarında Harrison Ford, Oscar Isaac ve Andy Serkis’in de yer aldığı oyuncular, filme unutulmaz anılar katmıştır.

Rogue One: A Star Wars Story

A Star Wars Story “Bir Star Wars Hikayesi” filmi, The Force Awakens ’in hemen ardından, 2016 yılında izleyicisine sunulmuştur. Yönetmenliğini Gareth Edwards ’ın üstlendiği film yenilenmiş oyuncu kadrosu ile de adından söz ettirmeyi başarmıştır. A Star Wars Story filminin kurgusu Revenge of the Sith ve A New Hope filmlerinin arasında geçmektedir. Hem izleyici kitlesi hem de eleştirmenlerden tam not alan film, dünya genelinde 1 milyar dolar hasılat yaparak, sektörde iddialı bir yere sahip olmuştur. 

Film, tüm gezegenleri yok etme kapasitesi bulunan, süper ötesi silah olarak da adlandırılan “Ölüm Yıldızı”nın tamamlanma sürecini işlemektedir. Ölüm Yıldızı planları tehdit altındayken, Bilim İnsanı Galen Erso ’da elinden gelenin en iyisini yapmak zorunda kalmaktadır. Prenses Leia’nın ise bu konuda başka planları vardır ve filmde sürpriz gelişmeler yaşanmaktadır.

Star Wars Episode VIII: The Last Jedi

2017 yılında vizyona giren The Last Jedi “Son Jedi”, Star Wars serisinin The Force Awakens filminden sonra adından en çok söz ettiren bir yapım olmuştur. Filmin başrol oyuncu kadrosunda ise Mark Hamill, Daisy Ridley ve Adam Driver gibi ünlü isimler yer almaktadır. R2-D2 karakterinin öne çıktığı film senaryosunda Rey ve Luke Skywalker karakterlerinin hikayeleri de göze çarpmaktadır. 

The Last Jedi filminde genel hatlarıyla Leia Organa ve İlk Düzen arasında gerçekleşen savaş detayları işlenmektedir. Senaristliğini ve yönetmenliğini Rian Johnson’ın üstlendiği filmde Benicio Del Toro, Laura Dern, Kelly Marie Tran gibi yeni oyunculara da rastlanmaktadır. Eleştirmenlerden pozitif yorumlar alan The Last Jedi filmi, 90. Akademi Ödülleri içerisinde birçok dalda aday olarak gösterilmiştir.

Solo: A Star Wars Story

Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi” olarak dilimize çevrilen film, 2018 yılında vizyona girmiştir. Başrollerini Alden Ehrenreich, Woody Harrelson ve Emilia Clarke gibi ünlü kişilerin paylaştığı filmde, Corellia gezegeninden kaçan Han ve Qi’ranın maceraları işlenmektedir. Han’ın itaatsizliği nedeniyle İmparatorluk Uçuş Akademisinden atılması ise olay kurgusunu bambaşka bir boyuta taşımaktadır. 

Han ve Chewbacca’nın Tatooine ’ye gidişi ise filmi sonlandıran hikayeye konu olmaktadır. Dünyanın en iyisi olma yolunda Han Solo’yu bekleyen sürprizler ise filmi daha dinamik ve aksiyon yüklü yapmaktadır. Filmi diğerlerinden ayıran en önemli detay ise kurguda yer alan, Han Solo’nun karakterine ters düşmesine rağmen yaptığı fedakarlıklar olarak gösterilmektedir.

Star Wars Episode IX: The Rise of Skywalker

2019 yapımı The Rise of Skywalker “Skywalker ‘ın Yükselişi” Star Wars serisinin son filmi olarak karşımıza çıkmaktadır. Film, Star Wars serisi içerisinde 1 milyar dolarlık gişe barajını geçmeyi başaran yapımlardan biri olmuştur. Star Wars “Yıldız Savaşları” hayranlarını memnun eden senaryosu ve etkileyici sahneleri ile serinin unutulmaz filmleri arasına girmiştir.  Filmde Leia Organa karakterini Carrie Fisher, Luke Skywalker karakterini Mark Hamill, Han Solo’yu ise Harrison Ford canlandırmıştır. 

Serinin ilk filminden yaklaşık 42 yıl sonra vizyona giren The Rise of Skywalker fragmanında “Destan sona erse de hikayesi sonsuza dek yaşayacak” sloganı kullanılmıştır. Konusu oldukça gizli tutulan film, 92.Akademi Ödüllerinde farklı kategorilerde adaylıklarda yer almıştır. En iyi görsel efekt, En iyi müzik ve En ses kurgusu dallarında adaylığı bulunan film, dünya çapında büyük yankı uyandırmayı başarmıştır. Tüm zamanların en çok gişe yapan filmleri arasına giren The Rise of Skywalker, eleştirmenler tarafından da farklı ancak oldukça iyi yorumları almıştır.

Hülya Ergün

2014 yılından beri kurumsal şirketlere sosyal medya hesap yönetimi konusunda destek vermekteyim. Content Writers Turkey (CWT) üyesiyim. Aynı zamanda, Türkiye’nin önde gelen içerik ajanslarında freelance olarak içerik yazarlığı yapmaktayım. Okumaya, araştırmaya, yazmaya ve yaratıcılığa açık her alana ilgi duyuyorum. Yoga ve meditasyon pratikleri ile enerjimi dengeliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu