İşMobil UygulamalarNasıl YapılırSosyal MedyaTeknolojiYaşam

Instagram’dan Para Kazanma Yolları

Dijital platformların popülerliğinin devam ettiği günümüzde, Instagram da kullanıcıların favori uygulamaları arasında yerini alıyor. Fotoğraf ve video paylaşım uygulaması olarak karşımıza çıkan Instagram, 2010 yılında piyasaya sürüldüğü tarihten bu yana, kullanıcı sayısını her geçen gün arttırıyor. iOS 8.0 ve üzeri sürümlerin, Android 2.0.2 ve üzeri sürümlerinin, Windows Phone 8 işletim sistemlerinin desteklemiş olduğu Instagram, dünya genelinde en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri olarak gösteriliyor. Instagram uygulaması periyodik olarak yaptığı güncellemelerle, yeni özelliklerini kullanıcıları ile buluşturuyor. “IGTV” paylaşım özelliğinin ardından getirilen “Reels” videoları da kullanıcıların Instagram içerisinde en sevdiği özelliklerden oluyor. Globalde 4.54 milyar kişiye ulaşan Instagram kullanıcı sayısı, ülkemizde de 37 milyonu buluyor. Bu kadar yoğun ilgi gören ve sevilen Instagram uygulaması, iş birlikleri, sponsorluklar gibi farklı yöntemlerle, kullanıcılarına para kazanma seçenekleri de sunuyor. Instagram üzerinden para kazanma yolları, aşağıdaki şekilde sıralanıyor.

 • Ürün satış yaparak
 • Hizmet sunarak
 • Satış ortaklığı yaparak (Affiliate Marketing)
 • Reklâm alarak
 • Instagram hesabı satışı yapmak

Ürün Satışı Yaparak Instagram’dan Para Kazanmak

Instagram’dan para kazanmanın en pratik yollarından biri ürün satışı yapmaktır. Instagram üzerinden ürün satışı yapmak isteyenler için iki farklı yöntem uygulanmaktadır. Bunlar;

 • Kullanıcının kendi ürünlerini satması
 • Toptan tedarik edilebilen ürünlerin satışı şeklindedir

Instagram’dan satış yaparak para kazanmak isteyen kullanıcıların, en çok merak ettikleri soruların başında “Ne Satmalı?” gelmektedir. Bu sorunun yanıtını verebilmek için aşağıdaki kriterlerin incelenmesi önerilmektedir.

Araştırma Safhası

Pazar araştırması, satış konusunun en temel dinamikleri arasında yer alıyor. Instagram üzerinden satılacak ürünlerin belirlenmesi için, detaylı bir araştırma yapmak gerekiyor. En çok hangi ürünlerin satıldığı, ürünü satan kullanıcılar arasındaki rekabet durumları, müşterinin talepleri, taleplerin karşılanmasını sağlayacak yeni ürünlerin tespit edilmesi gibi konular, araştırma safhası içerisinde yer alıyor. Instagram’da daha çok satış yapabilen hesaplar incelendiğinde, satılan ürünlerin genellikle “Niş” ürünler olduğu görülüyor. Instagram üzerinden satış yapmak isteyenler, bu ürün grubunu da değerlendiriyor. Bazı ürünlere öncülük yapmak, kendi içerisinde riskleri de getiriyor. Ancak sunulan ürünün tutulması halinde, oldukça iyi geri dönüşümler de yaşanıyor. Instagram satışlarına başlarken araştırma safhasında, kullanılacak sermayenin de tanımlanması, iyi bir başlangıç yapmayı sağlıyor. Zaman ve sermaye yönetimi, her ticari girişimde olduğu gibi Instagram satışlarında da ön plana çıkıyor. Satılacak ürüne ve yatırılacak sermayeye karar verildikten sonra, hedef kitle analizi ile satılacak ürünün kimlere ulaştırılacağının belirlenmesi gerekiyor. Doğru ürün ve doğru hedef kitle bir araya geldiğinde, satışların başarısı da o derece artıyor. Pazar analizi de satılmayacak ürünler için gereksiz sermaye yatırımının önüne geçmesini sağlıyor.

Konsept Oluşturma

Instagram üzerinden satış yaparken, ürün seçimi ve ilgili ürün grubuna ilişkin konseptin oluşturulması iyi bir girişim için avantaj sağlıyor. Spesifik bir ürün satışı ile birçok satıcıya rakip olmak yerine, iyi bir şekilde kurgulanmış konseptle, farklı ve özgün ürün gruplarıyla başlangıç yapmak başarı oranını yükseltiyor. Kendi ürünlerini satmak isteyenler için konsept oluşturmak daha önemli hale geliyor. Satıcının kendi tarzını hedef kitlesini en doğru şekilde sunması, satış potansiyelini arttırıyor. Instagram üzerinden satış yapan başarılı satıcılar incelendiğinde, kendi butiklerini oluşturmuş, ilgi çekici konseptler sunan kullanıcıların daha başarılı olduğu görülüyor. Bu nedenle, satışa başlamadan önce kullanıcının konseptini belirlemesi, temel adımlardan birini oluşturuyor.

Ürünlerin Fiyatlarının Belirlenmesi

İster kendi ürettiğiniz ürünlerin satışını yapın, isterseniz toptan tedarik ettiğiniz ürünleri satışa sunun, her iki yöntemde de, ürün fiyatının belirlenmesi önem taşıyor. Satıcı mevcut giderlerini hesapladıktan sonra, ürünü ne kadara satması gerektiğine karar veriyor. Pazar analizinde elde edilen sonuçlar, bu süreçte yardımcı oluyor. Aynı ürünü çok daha düşük fiyatlarla satan bir Instagram satıcısı ile rekabet etmek, daha zorlayıcı olabiliyor. Bu nedenle pazar analizinden elde edilen sonuçlar ile ürünlerin fiyatlarının belirlenmesi başarıyı getiriyor. Ancak, spesifik, satıcıya özgü ürünler satışa sunuluyor olduğunda, bu noktada butik bir fiyatlandırma yapmak da mümkün oluyor. Hesap sahibi Instagram üzerinden satış yapmaya başladığında, fiyat konusunda olumsuz geri dönüşümler alırsa, fiyat politikalarının yeniden değerlendirilmesi zorunlu hale geliyor.

E-Ticaret Altyapılarının Kullanılması

Instagram üzerinden satış yapmaya başlamadan önce araştırma, konsept oluşturma ve fiyat belirleme adımlarının tamamlanmış olması gerekiyor. Akabinde, satılacak ürünler için ödeme yöntemlerinin belirlenmesi gündeme geliyor. Tüm E-Ticaret yöntemlerinde olduğu gibi Instagram satışlarında da, EFT / Havale, Kredi Kartı, Kapıda Ödeme gibi ödeme seçenekleri bulunuyor. Satıcılar bu noktada, kendi ödeme sistemlerini oluşturabiliyor yada mevcut hazır E-Ticaret ödeme altyapılarından yararlanabiliyor. İlk seçenekte satıcı için bazı riskler oluşabilir. Mevcut ve potansiyel müşteriler, satıcı hakkında şüpheye düşebiliyor. Bu durum, satışların istenilen oranda yapılmasını zorlaştırıyor. Diğer yandan hazır ödeme sistemleri ve sunulan altyapılar, Instagram satıcıları için daha güvenli bir seçenek olarak gösteriliyor. Çünkü müşterilere ödeme yöntemleri konusunda verilen güven, satışların 10 kata kadar daha fazla yükselebileceği potansiyelini ortaya koyuyor. Instagram satışlarında kullanılan en yaygın ödeme sistemi ise Shopier üzerinden gerçekleşiyor. Shopier, Sabancı Üniversitesinin bilişim öğrencileri tarafından geliştirilen, internet tabanında satış yapılmasına yardımcı olan bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Shopier altyapısında kullanıcılar kendi mağazalarını oluşturarak, sistemin ödeme yöntemlerinden de yararlanabiliyor. Bu şekilde müşterileri açısından da daha güven veren bir hizmet sunulmuş oluyor.

Sunum Aşaması

Instagram üzerinden satış yapmaya karar veren kullanıcıların, ürünlerinin sunumlarını ilgi çekici ve fark yaratıcı şekilde gerçekleştirmeleri gerekiyor. Bu noktada hikayelerden yararlanmak, mevcut ve potansiyel müşterilerin dikkatini çekmenin en etkili yollarından biri oluyor. Kendi tarzı ve hikayesi olan ürünler, kullanıcıları daha fazla cezp ediyor. Standart ürün görselleri yerine, daha özgün ve yaratıcı fotoğraflarla ürünlerin sunulması da, satış başarısını arttırıyor. Instagram oluşumu gereği görselliği ön planda tutan bir platform olarak biliniyor. Bu nedenle ürünlerin sunum aşamasında, görselliğin ilk sırada yer alması önem taşıyor. Samimi ve net ifadelerle ürün açıklaması yapılması ve yaratıcı görsellerle birleştirilmesi, ürünlerin satılma potansiyelini arttırır.

İletişim Döngüsü

Instagram satışlarında da, her ticari faaliyette olduğu gibi müşteri kitlesi ile iletişim halinde olmak önem taşıyor. Doğru şekilde kurulan iletişim, bir müşterinin ürünü satın aldıktan sonra kullanıcıya tekrar geri dönmesini destekliyor. Müşteri ile kurulan bağlar, satış ve pazarlama faaliyetlerinin temelini oluşturuyor. Ürün görsellerine yapılan yorumların, sorulan sorulara cevap verilmesinin, kurulan iletişimi beslediği biliniyor. Instagram satıcısının her zaman belirli bir mesafede, saygı çerçevesinde ve aynı zamanda samimiyet ve ilgi ile iletişim kurması, hedef kitle tarafından takdir ediliyor. Unutulmaması gereken en önemli noktalardan biri de her bir Instagram takipçisinin, satıcı için potansiyel birer müşteri olduğudur. Takipçi kitlesine gösterilen özen ve verilen değer, satış grafiğinin yükselmesi için en önemli zemini oluşturuyor. Zaman zaman takipçiler için anketler yapmak, beklentilerini öğrenmek ve o doğrultuda sunum gerçekleştirmek, kurulan iletişimi de destekliyor.

Kampanya ve Promosyonlar

Satış pazarlama faaliyetleri incelendiğinde, bilinirliği en yüksek, en popüler markaların bile periyodik olarak kampanya ve promosyonlar düzenlediği görülüyor. Hedef kitle ile iletişime geçmenin, müşteri ile yakın ilişkiler kurmanın yollarından biri de kampanyalar ve promosyonlar oluyor. Instagram’dan satış yapmaya karar verdiğinizde, belirli bir kitleye ulaşan dek bazı zorluklar yaşanıyor. Bu zorlu süreçlerde kampanya ve promosyonlardan yararlanmak, sürecin daha kolay atlatılmasını ve müşteri kitlesinin daha hızlı genişletilmesini destekliyor. Küçük çekilişler, hediyeler, indirimler ve ekstra promosyonlar, satıcının bilinirliğini arttıran dinamikler arasında yer alıyor.

Reklam ve Tanıtım Çalışmaları

Eğer amacınız iyi bir satıcı olmaksa, reklam ve tanıtım çalışmalarına vakit ayırmanız gerekiyor. Instagram’ın ücretli reklamlarından yararlanmak, özellikle ilk satış yapmaya başladığında büyük fayda sağlıyor. Takipçi kitlesinin hızlı bir şekilde artmasını ve satıcının bilinirlik düzeyinin yükselmesini destekleyen reklam ve tanıtım çalışmaları,doğru uygulandıkları takdirde her zaman iyi geri dönüşümler getiriyor. Instagram’da sadece ücretli reklamlardan değil, bireysel tanıtımlardan da faydalanmak mümkün oluyor. Satıcı profilinde sadece ürün tanıtımı yapmak yerine, bilgi veren, ilgi çeken, gündemi yakalayan renkli paylaşımlarla da, kendi tanıtımını en iyi şekilde yapabiliyor.

Hizmet Sunarak Instagram’dan Para Kazanmak

Instagram’dan para kazanmanın yolları araştırıldığında, ikinci sırada hizmet sunumu ile para kazanmak geliyor. Spesifik bir konuda uzmanlığı olan kişiler, sundukları hizmet yada hizmetleri, Instagram hesaplarından duyurarak, kendi müşteri kitlelerini oluşturabiliyor. Instagram üzerinden para kazanılabilen en popüler hizmetler ise aşağıdaki şekilde sıralanıyor.

 • Diyetisyen hizmetleri
 • Kişisel gelişim ve koçluk hizmetleri
 • Kaliteli yaşam hizmetleri
 • Nefes koçluğu ve yoga hizmetleri
 • Mevcut hizmetlerini tanıtan şirketler

Yukarıda belirtilen alanlarda profesyonel tecrübesi olan kişiler, mevcut iş akışları dışında Instagram’da hizmetlerini sunarak kendilerine yeni müşteriler bulabiliyor. Günümüzde en çok ihtiyaç duyulan alanlarda hizmet veren bu kişiler, müşterilerine ulaşmanın yolu olarak Instagram hesaplarını kullanıyor. Siz de sunduğunuz profesyonel hizmet ne olursa olsun, Instagram hesabınız ile dikkat çekerek, potansiyel müşterilerinize hızla ulaşabilir ve para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Satış Ortaklığı Yaparak Instagram’dan Para Kazanmak

Satış ortaklığı “Affiliate Marketing” internet üzerinden para kazanma yöntemlerinin başında gelmektedir. Instagram’dan para kazanmak isteyenler de genellikle bu yöntemi kullanmaktadır. Satış ortaklığı, spesifik bir marka yada şirketin ürünlerinin tanıtımının yapılması ile gelir elde etme prensibine dayanmaktadır. Satışı gerçekleştirilecek ürünün linki, satış ortaklığı yapacak olan kişiye verilir ve ilgili kişi Instagram hesabında bu linki ve ürün görselini paylaşır. Satış ortaklığı sistemi de bu şekilde hayata geçirilmiş olur. Instagram üzerinden satış ortaklığı ile para kazanırken, müşteri kitlesi paylaşılan linke her tıkladığında, gerçekleştirilen satışlar üzerinden tanıtımını yapan kişiye komisyon aktarılır. Satış ortaklığı ile para kazanma yöntemleri farklı şekillerde uygulanabilmektedir. Ancak her bir yöntemin ortak noktası, internet üzerinden gerçekleştirilmesidir. Geri dönüşüm oranları ülkemizde de oldukça yüksek bu yöntemde, birçok bilinen marka ve firma yer almaktadır. THY, Trendyol, Hepsiburada gibi oluşumlar, Instagram üzerinden satış ortaklığı yöntemini uygulamaktadır. Satış ortaklığı ile Instagram’dan para kazanma yönteminde hedef kitle ile satış ortaklığı yapacak kişinin uyumu önem taşımaktadır. Hedef kitleye hitap eden ürünlerin tanıtılması, satış ortaklığının başarısını arttırmaktadır. Bunun dışında sunulan ürünlerin olumlu yanlarının paylaşılması, müşteriye nasıl bir değer kazandıracağının vurgulanması, satış ortaklığı prensiplerinin başında gelmektedir.

Reklâm Alarak Instagram’dan Para Kazanmak

Genellikle Influencer arın tercih ettiği bu yöntemde, satış ortaklığına benzer şekilde işlemektedir. Geniş takipçi kitlesine sahip kullanıcılar, reklam aldıkları marka yada şirketin ürün yada hizmeti paylaşırlar ve ilgili markayı etiketleyerek reklam almış olduklarını gösterirler. Satış ortaklığında genellikle ürünü kullanan Influencer’lar bu yöntemi uygular. Ancak reklâm alarak Instagram’dan para kazanma yönteminde, tanıtımını yapan kullanıcının ürünü kullanması beklenmez. Ürün kullanıcının mevcut paylaşım akışında, haftanın belirli günlerinde paylaşılır ve bu paylaşım oranı değerinde fiyatlandırma yapılır. Satış ortaklığında yapılan satışlar üzerinden komisyon ödenirken, reklam alarak para kazanma yönteminde satışın gerçekleşmesi gerekmez. Kullanıcı ürünün tanıtımını yapmak için, önceden belirlenen bir reklam ücreti almaktadır.

Instagram Hesabı Satarak Para Kazanmak

Özellikle son yıllarda popüler olan bu yöntem, yüksek sayıda organik takipçi sayısı elde edilen hesapların satılması prensibine dayanmaktadır. Bu yöntemde, belirlenen hedef kitle ve içerik stratejisi doğrultusunda bir yada birkaç Instagram hesabı açılarak, düzenli paylaşımlarla yüksek oranlarda organik takipçi elde edilmesi gerekmektedir. Uzun bir zaman dilimi alması nedeniyle çok kişi tarafından tercih edilmeyen bu yöntemde, istenilen takipçi sayısına ulaşıldığında, Instagram hesaplarının satışı forum ve E-Ticaret siteleri gibi platformlarda gerçekleştirilir. Günümüzde her marka ve şirketin sosyal medya hesabının olması zorunluluk haline gelmiştir. Influencer’lar da takipçi sayısı yüksek kişilerden oluşmaktadır. Bu durumlarda kullanıcılar, daha kısa yoldan daha yüksek takipçi sayısına ulaşmış hesapları satın almayı isteyebilmektedir. Bazı durumlarda sadece hesap alıp, satarak da Instagram’dan para kazanmak mümkün olmaktadır. Aracı konumda bulunan bu kişiler, uygun fiyata almış oldukları yüksek etkileşimli Instagram hesaplarını daha yüksek meblağlara satabilir Yapılan araştırmalar, 10 bin takipçili hesapların 300 ilâ 400 TL’den, 100 bin ve üzeri takipçili hesapların ise 1500 ilâ 2000 TL’den satılabildiğini göstermektedir.

Instagram’da Takipçi Sayısı Nasıl Arttırılır?

Instagram’dan para kazanma yöntemlerinden hangisini uyguluyor olursanız olun, takipçi sayınız arttıkça, satış oranlarında o derece yükselecektir. Bu nedenle, Instagram’dan para kazanma yöntemlerini uygularken, diğer yandan takipçi sayılarının artırılması için çalışmak önem taşımaktadır. Takipçi sayılarının arttırılması, hem bilinirliği yükseltmekte hem de daha fazla kişiye erişimi sağlamaktadır. Instagram’da takipçi sayısı arttırmanın yolları ise aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır.

Paylaşımlarda Samimiyet Faktörü

Kendinizi takipçi olarak düşündüğünüzde, samimi bulmadığınız hesapları takip etme eğilimi göstermediğinizi fark etmeniz muhtemel olacaktır. İnternet dünyasında yer alan hemen hemen her kullanıcı sizin gibi düşünmektedir. İnsanlar, samimiyet içeren, güven verebilen paylaşımları, dolayısıyla bu kişi yada markayı takip etmek isteyecektir. Hedef kitle ile bağ kurmanın en temel yolu samimiyetten geçmektedir. Siz de takipçi sayısını arttırarak, satışları yükseltmek istiyorsanız, samimiyet faktörüne önem verebilirsiniz. Samimiyet faktörü, bir hesaba ulaşılabilirliği de beraberinde getirmektedir. Takipçilerin yorumlarının düzenli şekilde izlenmesi, saygılı ve ilgili yanıtlar verilmesi, müşteri kitlesi ile olan iletişimi de güçlendirecektir. Sadece satış odaklı hesapların, bekledikleri başarıyı yakalayamamak sürpriz olmamaktadır. Mevcut ve potansiyel müşteri kitlesi ile kurulan samimi iletişim, takipçi sayısının da doğal biçimde artmasını desteklemektedir.

Görsel ve Video Kullanımı

Instagram fotoğraf ve video paylaşım uygulaması olduğu için, kullanıcıların direk olarak görsel hafızalarına hitap etmektedir. Siz de takipçi sayınızın ve buna bağlı olarak satışlarınızın artmasını istiyorsanız, her zaman yüksek çözünürlüklü, kaliteli görsel kullanmayı tercih etmelisiniz. Fotoğrafların Instagram’a yüklemeden önce düzenlenmesi, satışa yönelik editlerin yapılması da görselleri daha çekici hale getiren dokunuşlardan olmaktadır. Telif haklarına takılmamak için, satıcıların Instagram hesaplarında genellikle kendi çektikleri fotoğrafları yada Free Stock görselleri tercih etmeleri önerilmektedir. Bunun dışında IGTV ve Reels videolarından yararlanmak, etkileşimleri arttırmaktadır. Satıcının içerik planlamasında videolara da yer veriyor olması, takipçi sayısını arttırmanın etkili yöntemlerinden biri olarak belirtilmektedir.

Biyografi Alanının Doğru Şekilde Doldurulması

Instagram kullanıcıların bir hesabı takip etmeye başlamadan önce, baktıkları ilk yerin hesabın biyografi alanı olduğunu biliyor muydunuz? Kullanıcılar “Keşfet” alanında karşılarına çıkan ve etkileyici buldukları görselleri inceledikten sonra, hesabın biyografi alanına bakma eğilimi gösterirler. Bu nedenle, satıcıların kendilerini ve sundukları ürünleri anlatan kısa bir açıklama yazısını, varsa web site sayfalarını yada Sophier linklerini biyografi bölümlerine eklemeleri, takipçi adaylarına güven vererek takip etme olasılıklarını arttırmaktadır. Instagram hesabının ne ile ilgili olduğundan emin olamayan her kullanıcı, kaybedilmiş bir takipçi olmaktadır. İnternet üzerinden satış yaparken güven faktörünün oluşturulması, satış grafiğini olumlu yada olumsuz şekilde etkilemektedir. Bu nedenle Instagram üzerinden para kazanma yöntemlerini uygularken, bu güvenin takipçi adaylarına aktarıldığından emin olmak gerekmektedir.

Hashtag Kullanımı

Instagram üzerinden para kazanma yöntemleri uygulanırken, yapılan paylaşımlarda mutlaka içeriğe uygun hashtag “Etiket” kullanımına yer verilmesi gerekmektedir. Instagram üzerinden satış yaparken de, rakip analizlerinin değerlendirilmesi kullanılan hashtagler üzerinden gerçekleştirilmektedir. Instagram kullanıcıları aradıkları spesifik bir ürün yada hizmet içinde hashtaglerden yararlanmaktadır. Bu durum içerik paylaşımlarında hashtag kullanımının önemini ortaya koymaktadır. Bazı durumlarda rekabet seviyesinin daha düşük olduğu hashtaglere yer vermek de satış stratejilerinden biri olarak önerilmektedir. Yapılan araştırmalar niş hashtaglerin geri dönüşüm oranlarının oldukça yüksek olduğunu göstermektedir. Klasikleşmiş hashtagler milyonlarca gönderi içerisinde yer alırken, niş hashtagler daha az rekabet alanı sunmaktadır. Ancak her iki hashtag türüne paylaşımda yer verilmesi, takipçi sayısını ve dolayısıyla satışları artırmanın yolları arasında gösterilmektedir.

Paylaşım Zamanlaması

Mevcut durum ve rakip analizi yaparken, paylaşımların hangi zaman diliminde daha fazla etkileşim aldığını görmek de mümkün olmaktadır. Instagram istatistiklerinin düzenli olarak incelenmesi, paylaşım zamanlarını planlama konusunda fikir vermektedir. Yapılan araştırmalar en yoğun Instagram kullanım zamanlarını sabah 09:00 / 12:00 akşam 21:00 / 23:00 olarak belirtse de, bu zaman aralığı demografik ayrımlara göre değişmektedir. Bu nedenle spesifik olarak Instagram hesabı sahiplerinin kendi istatistikleri doğrultusunda ilerlemeleri önerilmektedir. Güncellenen Instagram algoritmaları, önceden kronolojik sıra ile yayınladığı görsel paylaşımlarını artık etkileşim oranlarında göre göstermektedir. Bu nedenle, içerik paylaşım zamanlamalarının, etkileşimin en yüksek olduğu saat aralığında yapılması önem taşımaktadır.

Gündemin Takip Edilmesi

Instagram’dan para kazanma yollarını uygularken, her ticari faaliyette olduğu gibi gündemin takip edilmesi başarıyı arttırmaktadır. Instagram algoritmaları periyodik olarak güncellenmektedir. Bunların takip edilmesi ve algoritmalara uygun içeriklerin paylaşılması, daha fazla para kazanmanın yolunu aralar. Güncel teknolojik gelişmeler doğrultusunda oluşturulan içerik planlaması da etkileşim oranlarını artırarak, satış rakamlarını yükseltmektedir. Popüler Instagram konularının takip edilmesi ve paylaşımlarda yer verilmesi de, önerilen stratejiler arasında yer almaktadır. Her Instagram hesabının kendini güncel tutması, gerek takipçi sayısının arttırılması gerekse satış geri dönüşüm oranları açısından büyük farklar yaratmaktadır.

Hülya Ergün

2014 yılından beri kurumsal şirketlere sosyal medya hesap yönetimi konusunda destek vermekteyim. Content Writers Turkey (CWT) üyesiyim. Aynı zamanda, Türkiye’nin önde gelen içerik ajanslarında freelance olarak içerik yazarlığı yapmaktayım. Okumaya, araştırmaya, yazmaya ve yaratıcılığa açık her alana ilgi duyuyorum. Yoga ve meditasyon pratikleri ile enerjimi dengeliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu