Nedir?Teknoloji

Reddit Nedir? Nasıl Kullanılır?

Dijital dünyanın popüler web siteleri arasında yer alan Reddit, geniş çapta hizmet sunan sosyal imleme sitesi olarak tanımlanmaktadır. Tanımlamada geçen “İmleme” kavramı, site kullanıcılarının, keyif almış oldukları, ilgi duydukları içeriklerin linkleri ile beraber biriktirilmesi ve paylaşılması işlemini ifade etmektedir. Reddit sitesi de tam anlamıyla bu hizmetleri kullanıcılarına sunmaktadır. Dünya genelinde sayıları milyonları bulan kullanıcılar, Reddit aracılığıyla bağlantılarını paylaşmaktadır. Reddit’in tüm kullanıcıları için oluşturmuş olduğu mottosu ise “Karşınızdaki kişinin yüzüne söylemek istemediğiniz şeyi, burada da paylaşmayın” şeklindedir. Reddit sitesinde resmi editör ekibi bulunmaktadır. Ancak, gönüllü çalışmalarla editörlük desteği veren, adına “Redditör” denilen dışarıdan çalışan bir ekip oluşmuş durumdadır. Reddit kullanımı için öncelikle siteye BURADAN üye olunması gerekmektedir. Üye olmadan site içerisinde dolaşım da yapılabilmektedir. Siteye üyeliği bulunan kullanıcılar, hem içerik paylaşımında bulunup hem de alt kategori olarak tanımlanan “Subreddits” leri takip edebilmektedir.

Reddit Özellikleri Nelerdir?

Reddit kullanıcılarına geniş kapsamlı özellikler sunmaktadır. Bunlar aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır.

 • Reddit içerisinde kullanıcılar sorular sorabilir
 • Farklı türde paylaşımlar yapabilir
 • Oylama sistemi ile güncel konuları üst sıralara taşıyabilir
 • Alt kategori oluşturarak, içerisinde düzenleme yapabilir

Reddit, videoların, blogların, çeşitli giflerin ve sınırsız içeriğin bir arada sunulduğu, kullanıcıların paylaşmış olduğu en iyi içeriklerin listesinin yapıldığı, işlevsel ve eğlenceli bir web sitesi özelliği taşımaktadır. Sosyal medya platformlarının içerik akışının ilham kaynağı olarak da Reddit gösterilmektedir. Reddit, Wikipedia, Ekşi Sözlük gibi üyelik sistemini içerisinde barındırıyor olsa da, siteye giren her ziyaretçinin, Reddit içeriklerine ulaşması, görüntüleyebilmesi ve okuması mümkün olmaktadır. Ancak site içerisine yazıların, görsellerin, videoların eklenmesi sadece üyelik ile sağlanmaktadır.

Reddit Kullanım Yönergeleri

Popülerliğine rağmen son günlerde Reddit’in içerik kalitesinin sorgulandığı görülmektedir. Hatta Reddit içerisinde bu konu ile ilgili bir alt kategoride bulunmaktadır. Meraklıları için konuyu ele alan alt kategoriye BURADAN ulaşılmaktadır. Tüm eleştirilere rağmen Reddit, dünya genelinde en çok ziyaret edilen imleme siteleri arasında, ilk sıralarda yer almaya devam etmektedir. Reddit ile yeni tanışan ve nasıl kullanılacağı hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için, Reddit kullanım adımları aşağıdaki şekilde belirtilmektedir.

 • Reddit web sitesine üye olunur
 • Üyelik aktivasyonundan sonra kullanıcı adı ve şifresi ile sisteme giriş yapılır
 • Üye girişinin ardından açılan sayfada Reddit kullanıcılarına farklı kategori seçenekleri sunmaktadır
 • Ekranda görülen kategoriler içerisinde ilgi duyulan biri seçilerek, “Join” sekmesi tıklanır ve kategoriye katılım sağlanır
 • Özellikle merak edilen bir konu başlığı var ise “Source” alanından arama gerçekleştirilir
 • Reddit kullanıcılarına birçok dil seçeneği sunduğu için, tüm aramalar Türkçe de yapılmaktadır
 • Ana sayfa ekranında, menünün yanında “Turkey” seçildiğinde, sadece Türkiye’den kullanıcıların eklemiş olduğu içeriklere de ulaşılmaktadır

Subreddits Nedir?

Reddit, “Conde Nast Digital” şirketinin sahibi olduğu, sosyal haber ve tartışma sitesi olarak da tanımlanmaktadır. Siteye üye olan tüm kullanıcılar, bağlantılarını, metin içeriklerini, görsel ya da videolarını, anketlerini paylaşabilmektir. Reddit içerisinde üyeliği bulunan diğer kullanıcılar da, paylaşılan içerikleri oylama yaparak, gönderilerin sıralama durumunu belirlemektedir. En çok oy alan Reddit içerikleri, sitede üst sıralara taşınırken, oylamadan düşük puan alan içeriklerin sıralamasını düşürmektedir. Reddit içerisinde topluluk kurmak da mümkün olmaktadır. Topluluk kurmak için gerekli koşul ise minimum 30 günlük üyeliğe sahip olmak şeklinde belirtilmektedir. Reddit’in öne çıkan özelliklerinden biri de “Subreddits” ler olmaktadır. Subreddits tanımı, Reddit içerisinde kategori ya da bölüm olarak adlandırılmaktadır. Kullanıcılar, ilgi alanları doğrultusunda Subreddits ‘leri takip etmektedir. Reddit sitesinde bulunan tüm Subreddits ler BURADAN görüntülenmektedir. 

Popüler Subreddits’ler Nelerdir?

Reddit tüm kullanıcıları için ücretsiz hizmet veren bir yapıya sahip olmaktadır. Reddit kullanım özelliklerinden hiçbir ücret ödemeden yararlanmak mümkün olmaktadır. Subreddits ’ler, Reddit içerisinde oluşturulmuş olan özel kapsamlı paylaşım kanallarını ifade etmektedir. Subreddits ler sistem içerisinde “Hashtag” kullanımı ile görüntülenmektedir. Güncel popüler Subreddits ler ise aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır.

 • Explain Like I’m Five (#explainlikeimfive) : Adından da anlaşılacağı üzere, belirli konuların 5 yaşındaki çocuğa ifade edilir gibi anlatıldığı Subreddits ‘dir.
 • History (#history) : Yakın ve uzak geçmişe dair fotoğrafları içeren Subreddits ‘dir.
 • Art (#art) : Sanatsal çalışmalara ait video, görsel ve metin içeriklerinin yer aldığı Subreddits ‘dir.
 • Funny (#funny) : Gün içerisinde eğlence molası vermek isteyenlere hitap eden, keyifli paylaşımların bulunduğu Subreddits ‘dir.
 • Steam Deals (#steamdeals) : Günlük olarak Steam fırsatlarının takip edildiği Subreddits ‘dir.
 • Full Movies on YouTube (#fullmoviesonyoutube) : YouTube’a yüklenmiş filmlerin full versiyonlarının sıralandığı Subreddits ‘dir.
 • Wallpapers (#wallpapers) : Meraklıları için popüler arka plân resimlerinin bulunduğu Subreddits ‘dir.

Reddit Coins Nedir?                                      

Reddit bir süre önce kullanıcıları için “Reddit Coins” sistemini duyurmuştur ve ardından bu konuda birçok soru ortaya çıkmıştır. Reddit Coins’ler sistem içerisine eklenmiş yorumlara ödül (Award) verilerek, belirlenen yorumun öne çıkması sağlanmaktadır. Aynı şekilde yorum sahibini de ödüllendiren sistem “Reddit award nedir” sorusunu da yanıtlıyor. Reddit Coins için üç temel ödül tipi bulunmaktadır. Bunlar;

 • Silver Award (Gümüş Ödül)
 • Gold Award (Altın Ödül)
 • Platinum Award (Platin Ödül) şeklinde belirtilmektedir.

Kullanıcılara verilen ödüllerin maliyetleri ise aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır.

 • 1 Silver Award / 100 Reddit Coins
 • 1 Gold Award / 500 Coins
 • 1 Platinum Award / 1800 Coins olarak belirlenmektedir.    

Reddit Coins ‘leri satın almak için, site içerisinde “Coins” sekmesinden, BURADAN işlem sağlanmaktadır. 

Ödemelerinin PayPal ya da kredi kartları ile yapılabildiği Reddit Coins satın alma işlemleri için oluşturulan fiyat listesi ise aşağıdaki şekilde açıklanmaktadır.

 • 500 Coins / 1.99 $
 • 1.100 Coins / 3.99 $
 • 1.800 Coins / 5.99 $
 • 3.100 Coins / 9.99 $
 • 7.200 Coins / 19.99 $
 • 40.000 Coins / 99.99 $
 • 82.000 Coins / 199.99 $

Reddit Hakkında Sorulan Sorular

Dünya genelinde kullanıcı sayısını her geçen gün daha fazla artıran Reddit, yapılan aramalarda hakkında en çok soru sorulan siteler arasında gösteriliyor. Reddit hakkında merak edilen konu başlıkları ise aşağıda sıralanıyor.

Reddit Age Nedir?

Reddit kullanıcılarının merak ettiği konuların başında “Reddit Age” geliyor. Günümüzde popülerliği hala geçerli olan Reddit sitesine üyeliği bulunan kullanıcıların, üyelik tarihleri kadar yaşları belirleniyor. Belirlenen bu sayı kullanıcının “Reddit Age” yani Reddit yaşını temsil ediyor. Reddit sistemine üye olan kullanıcılar, her geçen yıl yaşlarını arttırıyor. Bu durum sistemde “Cake Day” yıldönümü olarak gösteriliyor. Yıldönümü olan kullanıcıların profillerinin yanında ise pasta ikonu belirerek, Reddit tarafından kullanıcıların yeni yaşı kutlanıyor.

Reddit App Nedir?

Mobil cihaz kullanıcıların merak ettiği bir konu olan “Reddit App”, sitenin mobil uygulamasının bulunup, bulunmadığını sorgulatıyor. Reddit’in mobil cihaz kullanıcılarına özel olarak geliştirmiş olduğu uygulama versiyonu bulunuyor. Bu versiyonda “Reddit App” olarak ifade ediliyor. Reddit App, hem Android hem de iOS kullanıcılarına hizmet veriyor. Reddit App ile kullanıcılar, bilgisayar başında olmadıkları zaman da mobil cihazları ile Reddit özelliklerinden yararlanabiliyor. Kullanıcıların profilleri ile paylaşım yapmaları, yapılan paylaşımları takip etmeleri Reddit App ile de mümkün oluyor.

Reddit Alien Nedir?

Reddit kullanıcılarının merak ettiği bir başka konu ise “Reddit Alien” olarak karşımıza çıkıyor. Dünyanın önde gelen başarılı yönetmenlerinden Ridley Scott’ın 1979 yılında çekmiş olduğu Alien filmi, gelmiş geçmiş ikonik filmler arasında yer alıyor. Reddit kullanıcıları ise yaptıkları oylamalar ile Alien filmini, tüm zamanların en iyi korku filmleri arasında birinci sırada seçiyor. “Reddit Alien” sorgusu ise bu şekilde ortaya çıkıyor.

Hülya Ergün

2014 yılından beri kurumsal şirketlere sosyal medya hesap yönetimi konusunda destek vermekteyim. Content Writers Turkey (CWT) üyesiyim. Aynı zamanda, Türkiye’nin önde gelen içerik ajanslarında freelance olarak içerik yazarlığı yapmaktayım. Okumaya, araştırmaya, yazmaya ve yaratıcılığa açık her alana ilgi duyuyorum. Yoga ve meditasyon pratikleri ile enerjimi dengeliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu