Nedir?ÖneriTeknolojiTelefonÜrünYaşam

iOS 15 Apple’ın Yeni İşletim Sisteminin Tüm Özellikleri

Apple, geçtiğimiz günlerde merakla beklenen yeni işletim sistemi iOS 15’i kullanıcılarına sundu. Geçtiğimiz haftalarda büyük bir lansmanla Apple ailesinin yeni üyesi iPhone 13’ü kullanıcılara ve dünyaya tanıtan teknoloji devi, bu haberden kısa bir süre sonra da iOS 15’in müjdesini verdi. iOS 15, Apple kullanıcıları için heyecan verici birçok yeniliği de beraberinde getirdi. Kullanıcıların bir kısmı iOS 15’in getireceği yenilikleri merakla bekliyordu. Şimdi  merakla beklenen ve kullanıcılara sunulan iOS 15’in teknik özelliklerini, avantajlarını, dezavantajlarını ve yeniliklerini hep birlikte inceleyelim.

iOS 15 ile Birlikte Gelen Yenilikler

iPhone ailesinin yeni işletim sistemi iOS 15, birçok yeni özelliği bünyesinde barındırmakta. Facetime, iCloud, bildirimlerin değişen yüzü, canlı metin, odak, uzamsal ses ve benzeri birçok yenilik iOS 15 ile kullanıma sunuldu. İşte kullanıcıya sunulan o yenilikler:

Mesajlar

Mesajlar üzerinden paylaşılanlar direkt olarak içeriğin paylaşıldığı uygulamada ‘Sizinle Paylaşılanlar’ olarak gösteriliyor. Bunun yanı sıra uygulamadan çıkmanıza gerek kalmadan da sohbet etmeye devam edebiliyorsunuz. Mesaj yoluyla size gönderilen fotoğraflar da otomatik olarak Fotoğraflar uygulamanızda gösteriliyor. Mesajlarda dikkatinizi çeken ya da sizin için önemli olan noktaları da iğneleyebiliyorsunuz. Bu yeni özellik sayesinde istediğiniz mesajlar her an elinizin altında oluyor!

Facetime

En dikkat çekici yenilik ise Facetime olacak gibi görünüyor. Daha önceki işletim sistemlerinde yalnızca Apple aygıtlar arasında gerçekleşebilen Facetime görüşmesi artık Android ve Windows kullanıcıları ile de görüşme sağlayabilme imkanı sunuyor.Bununla birlikte Facetime ile artık çoklu grup konuşmaları yapmak da mümkün hale geliyor. Uzamsal ses özelliği ile de grup konuşmalarında kişilerin seslerinin bulundukları yönden geliyormuş gibi duyulmasını sağlıyor. Ses izolasyonu ile de dışarıdan gelen ve sesinizin netliğini yok eden dış sesler en aza indirgeniyor. Portre modu, görüşmede odağın siz olmasını sağlıyor. Geniş spektrum özelliğiyle de arka planınızdaki tüm sesleri dinletme şansına sahip oluyorsunuz. Geniş spektrum, portre modu, ses izolasyonu ve uzamsal ses gibi özellikler yalnızca iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR ve daha yenisi için mevcut…

Memoji

 iPhone telefonların en sevilen uygulamalarından biri olan memoji de sevenlerini memnun edecek bir yenilik ile karşımıza çıkıyor. Yeni memojilerde kıyafetlerin, aksesuarların özelleştirilmesi olanağı sunuluyor. Ayrıca üçe kadar farklı renk seçeneği de sunulmuş.

Bildirimler

Yeni sürümde kişiler için kişilerin fotoğrafları, uygulamalar için ise uygulamaların simgelerin daha büyük görünmesini sağlıyor. Ayarladığınız bir zamanlamaya göre de her gün yararlı bildirimler almanız da sağlanabiliyor. İstemediğiniz bildirimleri de istediğiniz tarihe kadar kapalı tutabiliyorsunuz!

Odak

Odak özelliği ile de o an her ne yapıyorsanız ona göre bildirimler almanızı sağlamaktan tutun, odakta bildirimlerine izin vermek isteyebileceğiniz kişiler ve uygulamaları yapay zekayı kullanarak size önerebiliyor. Bununla beraber mesajlar yazışmalardaki kişiler de bildirimlerinizin sessizde olduğunu görebiliyor.

Safari

Yepyeni safari çubuğu artık altta! Bu özellikle birlikte sekmeler arası geçiş kolaylaşıyor. Sekmelere ızgara bakış ile açık sekmelerinizi görüntüleyebiliyor, başlangıç sayfanızı da gizlilik raporu, Siri  önerileri ve sizinle paylaşımlarla özelleştirme imkanı sağlıyor. Sesle arama özelliği sayesinde de sesinizle istediğiniz gibi aramalar yapmanız da mümkün.

 Harita

Trafiği ve yolların yoğunluğunu size gösterebilen, varış saatinizi vurgulayan güzergah düzenleyici de yeni özelliklerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Toplu taşıma kullananlar için büyük kolaylık sağlayacak yeni özellik ise kullanacağınız toplu taşıma aracıyla etkileşim halinde olmanız için size kolaylık sağlıyor. Yer kartları ile de editörler tarafından hazırlanmış ve size önerilen yerleri keşfetmeniz artık çok daha kolay.

Yine yalnızca  iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR ve daha yenisi için mevcut olan bir özellik de dağları, çölleri, denizleri daha detaylı görmenizi sağlıyor. Sizlere artırılmış gerçekliği sunuyor.

Hava Durumu

Yeni tasarımla birlikte, mevcut konumdaki en doğru hava durumu tahminleri gösteriliyor ve yeni harita modüllerini içeriyor. Hava durumu haritaları da tam ekran görüntülenebiliyor, isterseniz bildirimlerle birlikte değişen hava durumu da size aktarılıyor. Canlı resimler ve animasyonlar ile desteklenen hava durumu, size dilediğiniz konumun anlık ya da saatlik bildirimlerini de gönderme özelliğine sahip.

Sağlık

Yenilenen paylaşma özelliği ile, sizin isteğiniz doğrultusunda istediğiniz kişilerle sağlık bilgilerinizi paylaşmanız da mümkün hale geliyor. Günümüzde gündemimizden asla düşmeyen COVİD-19 aşılarının ve laboratuvar sonuçlarının da ulaşılabildiği sağlık, bu yönüyle kullanıcılardan onay alacak gibi görünüyor. 

Yalnızca iPhone 8 ve üzerine tanımlanacak olan yürüme dengesi ile de yürüme dengesi düzeyiniz düşükse bununla ilgili uyarılar almaya başlıyorsunuz.

Siri

iPhone aygıtların en sevilen uygulamalarından olan Siride de birçok yeni özellik var. Artık Siri aracılığıyla ekranınızdaki öğeleri dilediğiniz kişiler ile paylaşmanız sağlanabiliyor.

 Yine yalnızca  iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR ve daha yenisi için geliştirilen aygıtta işleme özelliği ile daha önce istekte bulunduğunuz sesleri kaydediyor, bu sayede çevrimdışı iken de işleyebiliyor. Aygıtta kişiselleştirme özelliği ile Sirinin anlama ve tanıma yeteneği de büyük oranda gelişmiş görünüyor.

Gizlilik

Apple gizlilik konusundaki hassasiyetini iOS 15 ile yine gösteriyor.Mail Gizlilik Koruması, E-posta gönderen kişilerin sizin mail etkinliğinize, IP adresinize ve E-postalarınızı açtığınıza dair bilgilere erişemiyor. Safari Akıllı Takip Önleme özelliği sayesinde de takip edenlerin sizin IP adresinizi kullanarak profil oluşturmasını önlüyor.

iCloud

iCloud özel geçişi(Beta) ile istekleriniz iki ayrı internet geçişi arasında gerçekleşiyor ve aygıtınızdan giden internet trafiğiniz de şifrelenmiş oluyor. Bu sayede Safari de artık sizler için çok daha güvenli bir hal almış oluyor. Yeni özelliklerden biri de rastgele E-posta yaratmanızı sağlıyor. Böylelikle istemediğiniz durumlarda kendi E-postanızı kullanmadan istediğiniz gibi E-posta gönderip alabiliyorsunuz. 

Spotlight

Yenilenen spotlight ile birlikte aradığınız bilgiler tek bir hareketle elinizin altında! Üstelik bunun için yapmanız gereken tek şey Kilit Ekranını ya da Bildirim Merkezini aşağı çekmek olacak. Spotlight sizlere çok daha iyi bir hizmet sunmak için fotoğraflarınızdaki bilgileri kullanıyor ve tüm arşivinizdeki ortamlara, özel detaylara göre arama yapabilme  olanağı sunuyor. Artık App Store’dan uygulama indirmek için Spotlight’tan çıkış yapmanıza da gerek kalmıyor. Spotlight ile internette istediğiniz kişilerin, tarihi yerlerin, hayvanların, bitkilerin görsellerini aramanız da çok kolay hale geliyor.

Fotoğraflar

En çok ziyaret edilen uygulama olan Fotoğraflar sizin zevkinize özel olarak tavsiye edilmiş müziklerle birlikte, size harika anılar sunma özelliği ile karşımızda. Anılar artık çok daha sinematografik ve estetik görüntülerle, geçişlerle kullanıcılara sunuluyor. Bunun yanı sıra birbirinden farklı ve eğlenceli animasyon kartları ile zenginleşen anılar, yepyeni görüntüsüyle fotoğrafları çok daha eğlenceli ve kullanışlı hale getiriyor.

Tüm bunların yanı sıra yenilen Apple Music size en yeni ve en iyi şarkıları sunuyor. Birbirinden çeşitli şarkılar arasından istediğinizi çok büyük kolaylıkla seçebiliyorsunuz. Arka plan sesleri sayesinde de istenmeyen sesler bastırılıyor, bu da kullanıcılara odaklanma, rahatlama olanağı tanıyor. Günlük hayatta da sıkça kullanılan sözlük uygulaması da gelişmiş zengin dil özelliğine yeni diller ekleyerek yoluna devam ediyor. Guceratça-İngilizce, Tamilce-İngilizce, Teluguca-İngilizce, Urduca-İngilizce seçenekleri de iOS 15 ile birlikte kullanıcılara sunulmuş. Basitleştirilmiş Çince için deyimler ve eş anlamlılar sözlüğü  de uygulamanın en yeni özelliklerinden sadece biri olarak karşımızda. 

Bul özelliği ile de artık aygıtınız kapalı olsa dahi 24 saat içerisinde aygıtınızı bulmak için bul ağından faydalanabiliyorsunuz. Bul ağı sadece kapalı aygıtlarınızın değil aynı zamanda silinmiş aygıtlarınızın da  konumu bulma özelliğine sahip oluyor. 

Game Center’da en sevdiğiniz ve en sık görüştüğünüz arkadaşlarınızla oyun oynamak artık çok kolay hale gelmiş görünüyor. Yapmanız gereken şey arkadaşlarınızı Mesajlar uygulaması ile oyuna davet etmek oluyor. Odak özelliği de oyun severleri sevindirecek bir özellikle kullanıcılara sunuluyor. Odak özelliği sayesinde oyun oynarken bildirimlere izin vermeyerek oyuna dilediğiniz gibi konsantre olabiliyorsunuz!

Kapsayıcı Dil seçeneği ile size nasıl hitap edileceğini siz belirliyorsunuz. Apple burada kararı tamamen size bırakıyor. Hitap şeklinizi ister kadın, ister erkek, ister nötr yapabiliyorsunuz.

Klavyede karşımıza çıkan metin imleci artık artık daha büyük olduğu için metinlerde yapacağınız düzeltmeler de çok daha kolay bir hal alıyor. İstediğiniz yeri büyüterek daha kolay seçebiliyorsunuz.

Notlarınızı diyi düzenleyebilmek, notlarda aradığınızı daha kolay bulabilmek için çok daha hızlı bir yol olan etiketler de iOS 15 içerisinde yer alıyor. İstediğiniz yerde etkiletleri kullanabiliyor ve etiketler üzerinden kolayca arama yapabiliyorsunuz. Özel Akıllı Klasörler ise notları etiketlere göre otomatik bir şekilde grupluyor. 

En sevdiğiniz Podcastleri dinlenmek de iOS 15 ile kolaylaşıyor. Dilediğiniz Podcast bölümlerini Şimdi Dinle özelliği sayesinde istediğiniz zaman bulabilirsiniz.

Kullanıcıların Ekran Süresi ile yakından ilgilenen Apple, iOS 15 ile bunu daha da geliştirmiş görünüyor. İsteğe Bağlı Atıl Süre sayesinde, atıl süreyi başlattığınız andan itibaren yalnızca sizin izin verdiğiniz uygulamalardan bildirimlere ve aramalara izin veriliyor. Ebeveynler için ise Ekran Süresi API’ını kullanarak ve gizliliği öncelik verecek şekilde temel kısıtlamalar yapma şansı sunuyor. 

Sesli Notlar ile kayıtlarınızı dilediğiniz hızda dinleyebilirsiniz. Kayıtlarınızı tek tek analiz eden sesli notlar, kayıtlarınızdaki sessiz yerleri tek bir tuşla atlamanızı sağlıyor. 

Kullanıcılar tarafından en çok sevilecek olma özelliğine aday yenilik ise sesi kapat tuşu bildirimi olacak gibi görünüyor. Aramalar sırasında yanlışlıkla sesi kapatmak tarih oluyor diyebiliriz. Çünkü iOS 15 bunun önüne geçebilmek için sesi kapat tuşuna dokunulduğunda artık sesli bildirim gönderiyor olacak.

Bu yeni sürüm ile birlikte okunaklı yazıları olan resimlerden metni kopyalayıp yapıştırma özelliği de geliyor. Artık size not etmeniz gereken bir resim gönderildiğinde not kağıtlarına ve kalemlere ihtiyacınız olmayacak!

iOS 15 Alabilecek Modeller

iPhone 6s, İphone 6s Plus, iPhone SE (2016 Model), iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X Serisi, iPhone 11 Serisi, iPhone SE (2020 Model), iPhone 12 Serisi iOS 15’i alabilecek modeller olarak karşımıza çıkıyor.

Kullanıcılara Göre iOS 15’in Avantajları ve Dezavantajları

Bunlar gibi birçok yeniliği bünyesinde barındıran iOS 15 kullanıcıların onayına sunuldu. Kullanıcıların büyük bir kısmı henüz yeni işletim sistemini geçişi sağlamadı. Bunda kullanıcılar tarafından dezavantaj olarak görülen özelliklerin de payı büyük. Şimdi kimi kullanıcıların çok beğendiği, kimilerinin ise onaylamadığı iOS 15’in avantaj ve dezavantaj olarak gösterilen yorumlarını inceleyelim: 

Dezavantajlar

Dezavantaj olarak görülebilecek özelliklerinden biri depolama alanını fazlasıyla doldurması olarak görülüyor. Özellikle iPhone 6, iPhone 6s ve benzeri aygıtların kullanıcıları düzenli olarak depolama alanında yetersizlik bildirimi aldıklarından şikayetçi oluyorlar. Bu aygıtların kullanıcıları arasında iOS 14 sürümünde kalmayı tercih etmediğine pişman olanlar bile var!

Dezavantaj olarak görülen durumlardan biri de şarjın eskiye oranla çok daha hızlı tükenmesi olarak gösteriliyor. Kullanıcılar, şarjın çok hızlı bir şekilde bittiğini ifade ediyorlar. 

Bazı kullanıcılar ise Safari’nin görünümünden memnun değil. Kimi kullanıcılar Safari’nin yeni halini Android telefonlarda yaygın kullanılan Chrome uygulamasına benzettiğini söylüyor. Kullanıcıların onayından geçmeyen bir diğer durum da bu yenilenen özelliklerin bir kısmının her cihaza gelmemesi gibi görünüyor. Özellikle iPhone 6, iPhone 6s, iPhone 7 kullanıcıları yeni sürümde bazı özelliklerden faydalanamadıkları için iOS 15’i onaylamadıklarını söylüyorlar.

Avantajlar

Avantajlardan bahsedenler de oldukça fazla. Cihazlarının eskiye oranla çok daha hızlı olduğu söyleyenlerin sayısının da bir hayli çok olduğunu görüyoruz. Uzamsal ses ile seslerin artık çok daha net olduğunu söyleyenler bu sürümden oldukça memnunlar. Hava Durumunda görüntülerin kalitesinin de onaydan geçtiğini söylüyorlar. E-postaların korunması gibi özellikler de gizliliğe önem verenler için büyük bir avantaj olarak görülüyor. Kullanıcılar özellikle odak konusunda iOS 15’e tam puan veriyorlar. Odak sayesinde fotoğrafların netliğinin ve kalitesinin fazlasıyla arttığını söyleyenlerin sayısı da oldukça fazla. Daha önceki sürümlerde yalnızca iPhone cihazlar arasında gerçekleşebilen Facetime görüşmelerinin artık Android ve Windows ile gerçekleştirilebilecek olması da kullanıcıları en çok memnun eden yenilik olarak göze çarpıyor. Kullanıcılardan bazıları iOS 15 güncellemesi sonrasında telefonlarının çok daha hızlı şarj olduğunu da söylüyor. Telefon Kapalıyken Bul özelliği de kullanıcılardan tam not almış bir başka özellik olarak karşımıza çıkıyor.

Avantajlarından ve dezavantajlarından bahseden kullanıcıların yanı sıra iOS 15 sürümünü gereksiz bulan kullanıcılar da var. Bu kullanıcılar birçok yeniliğin gereksiz ve çok da faydalı olmadığı görüşünde. Bazı kullanıcılar da Apple’ın internet bağlantı sorunu gibi daha büyük sorunlara odaklanması gerektiğini söylüyor. 

Henüz kullanıcıların birçoğu iOS 15’i tercih etmediği için en net yorumlar ilerleyen günlerde ortaya çıkacak. Ama şu anki duruma bakıldığında iOS 15, Apple kullanıcılarını beğenenler ve beğenmeyenler olarak ikiye ayırmış görünüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu