İşMobil UygulamalarNedir?Sosyal MedyaTeknoloji

Influencer Ne Demek? Türkiye’nin En Etkili 10 Influencer’ı

İçerisinde bulunduğumuz 21. Yüzyılda, yaşam alışkanlıklarını dijital dönüşüm ve beraberinde getirdiği teknolojiler şekillendirmektedir. Geleneksel sistemde yer alan satış ve pazarlama çalışmaları güncelliğini yitirirken, yerine online yöntemler geçmektedir. Bu yöntemlerden biri de Influencing “Etkileyici Pazarlama” olarak gösterilmektedir.

Influencing, kitleleri etkileme gücüne sahip olan, “İnternet Ünlüsü” tanımıyla da bilinen kişiler aracılığıyla yürütülen sosyal medya pazarlamasını ifade etmektedir. Influencing çalışmalarını internet ortamına taşıyan kişiler ise Influencer’lar olmaktadır. Influencer genel anlamıyla etkileyen kişi şeklinde açıklanmaktadır. Sosyal medya platformlarını aktif kullanan, yaptıkları paylaşımlarla dünya genelinde milyonlarca internet kullanıcısına ulaşan bu kişiler, Influencer olarak tanımlanmaktadır.

Ülkemizde de Influencer kavramı son yıllarda giderek popülerleşmektedir. Büyük ve küçük ölçekli işletmeler, markalar, Influencer çalışmalarıyla hedef kitlelerine çok daha kolay bir şekilde ulaşabilmektedir. Influencer’lık artık trend mesleklerden biri haline gelmektedir. Influencer’lar takipçilerinin satın alma eğilimlerini ve kararlarını etkileme kapasitesine sahiptir. Bu nedenle markalar ve işletmeler için potansiyel müşterilere ulaşmanın etkili yöntemlerinden biri olarak Influencer’lar ile çalışmak gösterilmektedir.

Influencer Türleri Nelerdir?

Bir Influencer yaptığı marka anlaşması sonrasında, markaya ait ürün yada hizmeti takipçileri ile paylaşmaktadır. Genellikle öneri olarak sunulan bu ürün ve hizmetler, takipçiler tarafından ilgi görmektedir. Reklam ve tanıtım çalışmalarının bir parçası olan Influencer Marketing ile internet ünlülerinin sosyal medya kanallarında paylaştıkları blog yazıları, postlar ve hikayeler üzerinden kitlelere ulaştırılmaktadır. İnternetten para kazanmak için en etkili ve hızlı yollardan biri olan Influencer’lık ile ilgili detaylı bilgi almak için de buradaki yazımıza başvurabilirsiniz.

Influencer Marketing çalışmalarının bu kadar popüler olma nedeni ise internet ve sosyal medya kullanım oranlarının hızla yükselişi olarak gösterilmektedir. We Are Social araştırmaları 2019 yılında, dünya genelinde 3,5 milyarın üzerinde kişinin sosyal medya profiline sahip olduğunu belirtmektedir. Markalar ve işletmeler için potansiyel müşterilere ulaşmanın bundan daha kolay ve etkili bir yolu olmadığı için Influencer çalışmaları her gün daha fazla yaygınlaşmaktadır.

Marka anlaşmaları çerçevesinde çalışan Influencer’lar temel olarak iki ayrı grupta ele alınmaktadır. Bunlar;

 • Takipçi sayısına göre Influencer
 • İçerik tarzına göre Influencer olarak belirtilmektedir.

Takipçi Sayısına Göre Influencer’lar

Markaların “Dijital Pazarlama” çalışmaları içerisinde yer alan Influencer’lar, takipçi sayısına göre değerlendirilirken, alt kategorilerde farklı türlere ayrılmaktadır. Bunlar da;

 • Mega Influencer
 • Makro Influencer
 • Mikro Influencer olarak tanımlanmaktadır.

Mega Influencer

Yapılan kategorilendirmede takipçi sayısı maksimum düzeyde olan kişiler “Mega Influencer” olarak adlandırılmaktadır. Takipçi profili konusunda genel bir kriter aranmayan Mega Influencer’ların sosyal medya hesaplarında 1 milyonun üzerinde takipçisi yer almaktadır. Bu kişiler en güçlü erişim kanalını sundukları için Mega Influencer olarak adlandırılırlar.

Mega Influencer’lar arasında film yıldızları, sporcular, müzisyenler, TV ünlüleri bulunmaktadır. Bazı Mega Influencer’lar internet ortamında popüler olarak bu kategoriye alınırken, bazıları da yaşam tarzları sayesinde internette yüksek sayıda takipçi edinmeleri ile tanınmaktadır.

Makro Influencer

Mega Influencer’lara göre bir alt kategoride sınıflandırılan Makro Influencer’lar, özellikle satış ve pazarlama çalışmalarında yer alırlar. Influencer Marketing stratejilerinin önemli bir parçasını kapsayan Makro Influencer’lar, markaların ve işletmelerin ürün ve hizmetlerinin sunumu için çalışmaktadırlar.

Takipçileri ile daha yüksek etkileşim içerisinde olan Makro Influencer’lar, ürün ve hizmet sunumlarında en iyi geri dönüşümün alındığı kategoriyi işaret etmektedir. Makro Influencer’ların takipçi sayıları ise 40.000 ile 1 milyon arasında değişmektedir. Makro Influencer’lar genellikle yardımcı oyuncu yada internetten yeni yeni ünlü olmaya başlayan kişileri kapsamaktadır.

Mikro Influencer

Influencer türleri arasında yer alan bir başka kategori Mikro Influencer’ları tanımlamaktadır. Mikro Influencer’lar spesifik konularda bilgi sahibi olan kişileri işaret etmektedir. Bu kişilerin takipçi sayıları genellikle düşük rakamlara karşılık gelmektedir. Mikro Influencer’ların düşük takipçi sayılarına rağmen tercih edilme nedeni ise geniş kitlelere erişim sağlamasalar bile, takipçileriyle yakından ilgilenmeleri ve etkili iletişim kurmaları olarak gösterilmektedir.

Samimi ve yakın iletişimleri, Mikro Influencer’ların takipçileri ile aralarında doğal bir bağ oluşmasına neden olmaktadır. Bu da markaların sadık müşteri kitlesi oluşturma hedefleri ile uyum sağlamaktadır. Mikro Influencer’lara Instagram, Twitter, YouTube gibi sosyal medya platformlarında rastlamak mümkündür.

Takipçi sayıları 1.000 ile 40.000 arasında değişen Mikro Influencer’lar, büyük ölçekli marka ve işletmeler ile çalışabildiği gibi, güven veren butik ve yerel küçük markalarla da işbirliği gerçekleştirilebilmektedir.

İçerik Tarzına Göre Influencer’lar

Influencer türleri arasında bulunan “İçerik Tarzına Göre Influencer” kategorisi, kendi içerisinde üç alt gruba ayrılmaktadır. Bunlar;

 • Blogger’lar
 • YouTuber’lar
 • Sosyal medya paylaşımcıları olarak belirtilmektedir.

Blogger’lar

Takipçi kitlesi ile aktif şekilde iletişim kurma özelliği taşıyan Blogger’lar, Influencer’lar içerisinde fark yaratmaktadır. Çok daha güncel, çok daha gerçekçi paylaşımları ile dikkat çeken Blogger’lar, markaların son yıllarda işbirliği çalışmaları için tercih ettiği Influencer kategorisinde yer almaktadır. Blogger’lığın geçmişine baktığımızda, ilk blog yazısının 1994 yılında Justin Hall tarafından oluşturulup, Links.net üzerinden paylaşıldığı görülmektedir.

2000’li yıllara geldiğimizde ise Blogger’lık popüler olmaya başlamıştır. Blogger’ların “Dijital Pazarlama” çalışmalarına dahil edilmesi ise yakın geçmişte ortaya çıkmaktadır. Blogger’lar işbirliği yaptıkları markaların ürün yada hizmet içeriklerini takipçi kitleleri ile paylaşmadan önce, mutlaka kendileri denemek istemektedir. Bu şekilde çok daha gerçekçi ve samimi bir tanıtım yapmaları mümkün hale gelmektedir. Dünya genelindeki Blogger’lar finansal konularda, sağlık alanında, müzik, resim, gezi gibi yaşam tarzı başlıklarında oluşturdukları içerikleri takipçileri ile paylaşmaktadır.

Blogger’ların popüler olması ve yüksek takipçi sayılarına ulaşmalarının nedeni ise takipçi kitlelerine karşı gösterdikleri samimiyet ve saygı olarak açıklanmaktadır. Bu nedenle Blogger’ların organik takipçi sayıları her geçen gün giderek artmaktadır. Etkileşim içerisinde oldukları takipçiler de Blogger’lara ve sunduğu marka ürünlerine güven duymaktadır. Etkileşim gücü yüksek olan Blogger’lar, Influencer türleri arasında en başarılı kategoriyi oluşturmaktadır.

YouTuber’lar

İçerik tarzına göre kategorilendirilmiş olan Influencer’lardan bir diğeri de YouTuber’lar olarak karşımıza çıkmaktadır. YouTuber kavramı hem dünya genelinde hem de ülkemizde popülerliğini sürdürmektedir. Marka ve işletmelerin YouTuber’ları “Influencer Marketing” çalışmalarına dahil etme nedeni de bu popülerlikleri olarak gösterilmektedir.

YouTube izlenme oranları incelendiğinde, geniş kitlelere erişim sağlama kapasitesi bulunan YouTuber’ların etki gücü de buna paralel olarak artmaktadır. Farklı konularda içerikler üretilen YouTuber’lık ile markalarla yapılan işbirliği çalışmalarıyla oldukça iyi gelirler elde edilebilmektedir. YouTuber nedir, nasıl başarılı bir YouTuber olunur? sorularına cevap arıyorsanız, konuyla ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

YouTuber’ların diğer sosyal medya platformları ünlülerine göre en büyük avantajı, kanallarının abone sayısı yeterince yüksek olmasa da, izlenme sayılarının milyonları bulabilmesi olarak gösterilmektedir. YouTube platformunda birçok kişi, bir kanala üye olmak yerine sadece ilgili kanalın videolarını izlemeyi tercih edebilmektedir. Bu durum YouTuber’lara ait videoların milyonlarca kişiye ulaşmasını ve izlenmesini mümkün kılmaktadır. Markalar da YouTuber’lar ile yaptıkları anlaşma kriterlerini kanal abonelikleri değil, izlenme sayıları üzerinden oluşturmaktadır.

Sosyal Medya Paylaşımcıları

Gerek YouTuber’lar gerekse Blogger’lar yeni takipçilere ulaşmak için sosyal medya platformlarından yararlanmaktadır. Tüm Influencer’ların popülerliklerini artırmanın yolu sosyal medya paylaşımlarından geçmektedir. Influencer’lar arasında tercih edilen trend sosyal medya araçları Instagram ve Twitter olarak gösterilmektedir.

Influencer’lar sosyal medya hesapları aracılığıyla, takipçi kitlesi ile kolay bir şekilde iletişim kurabilirler ve yeni takipçilere ulaşmaları da mümkün hale gelir. Bir Blogger için yeni içerik oluşturmak, YouTuber için yeni video hazırlamak uzun sürelere alırken, sosyal medya hesaplarında post yada hikaye paylaşımı yapmak çok daha pratik hale gelmektedir. Bu şekilde hemen her gün takipçi kitleleri ile etkileşimde olmak, bilinirliklerini sürdürmek de kolaylaşmaktadır.

Türkiye’nin Popüler Influencer’ları

Influencer kavramı dünya genelinde ve ülkemizde her geçen gün yaygınlaşırken, sektöre yeni isimler de dahil olmaya başlamaktadır. Geçmişten günümüze “İnternet Ünlüsü” olma yolculuğunda hala popülerliğini koruyan Türkiye’deki Influencer’lar aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır.

 • Danla Bilic
 • Eylül Öztürk
 • Aykut Elmas
 • Oğuzhan Uğur
 • Yasemin Sakallıoğlu
 • Şeyda Erdoğan
 • Pelin Akil
 • Duygu Özaslan
 • Berkcan Güven
 • Damla Altun

Danla Bilic

Danla Bilic ismiyle tanınan “Neslihan Damla Aktepe”, 1994 doğumlu genç Influencer’lardan biridir. Makyaj konularında oluşturduğu içerikler ve videolarla popüler olan Danla Bilic, ilk olarak Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarla kitlelerin ilgisini çekmiştir. Güncel Instagram takipçisi 5.8 milyon olan Danla Bilic’in takipçi kitlesi üzerindeki etki oranı 9.90 olarak belirtilmektedir.

Eylül Öztürk

Tiyatro geçmişi de bulunan Eylül Öztürk, doğal halleri ve takipçileri ile yakın ilişkisi ile tanınmaktadır. Yaşam tarzı ve aile temalarında paylaşımları ile dikkat çeken Eylül Öztürk, özellikle anne / bebek kategorisinde yer alan markaların Influencer Marketing çalışmalarında yer almaktadır. Yakın dönemde başarılı girişimci kimliği ile de geniş kitleler tarafından tanınmaya devam eden Eylül Öztürk’ün güncel Instagram takipçi sayısı 3.4 milyondur. Eylül Öztürk’ün takipçi kitlesi etki oranı ise 9.85 olarak ifade edilmektedir.

Aykut Elmas

Eğitimini Halkla İlişkiler üzerine yapan Aykut Elmas’ın, Influencer’lar arasında fark yaratma nedenlerinden biri de insanlarla etkili iletişim kurabilme kapasitesi olarak gösterilmektedir. İlk kez Vine üzerinden paylaşmış olduğu videolar ile popülerliğini başlatan Aykut Elmas günümüzde oyunculuk ve YouTuber’lık yapmaya devam etmektedir. Güncel Instagram takipçi sayısı 6.7 milyon olan Aykut Elmas’ın kitleler üzerindeki etki oranı ise 9.85 olarak gösterilmektedir.

Oğuzhan Uğur

1984 doğumlu Oğuzhan Uğur, sanatsal alanlardaki başarısı ile tanınmaktadır. Müzisyenlik, senaristlik, film yönetmenliği, karikatüristlik Oğuzhan Uğur’un aktif olarak içerisinde yer aldığı mesleklerdendir. YouTube kanalı ve Instagram üzerinden yaptığı paylaşımlar ile her yaş grubundan takipçisi tarafından sevilen Oğuzhan Uğur, komedi yeteneğinin yanında hayata dair tespitleri ve söylemleri ile de takdir kazanmaktadır. Oğuzhan Uğur’un güncel Instagram takipçi sayısı 2.6 milyonu bulurken, insanlar üzerindeki etki oranı ise 9.80 olarak belirtilmektedir.

Yasemin Sakallıoğlu

Oyuncu ve yönetmen kimliği ile tanınan Yasemin Sakallıoğlu’nun Influencer olma yolculuğu, kendi ev ortamında çektiği eğlenceli videolarla başlamıştır. Doğal halleri, gerçeğini sansürsüz yansıtması ile kitleler tarafından oldukça sevilen Yasemin Sakallıoğlu, internet dünyasının en eğlenceli ünlüleri arasında gösterilmektedir. Instagram platformunda 5.5 milyon takipçisi bulunan Sakallıoğlu’nun kitleleri etkileme oranı ise 9.77 olarak açıklanmaktadır.

Şeyda Erdoğan

1998 doğumlu en genç Influencer’lardan biri olan Şeyda Erdoğan, 15 yaşından beri sosyal medya platformlarında aktif olarak yer almaktadır. YouTube kanalındaki “İplik” video serisiyle genç kızların gönlünü fetheden Şeyda Erdoğan, makyaj ve kişisel bakım konularındaki paylaşımları ile dikkat çekmektedir. Şeyda Erdoğan’ın 1.9 milyon Instagram takipçisi bulunurken, kitleler üzerinde etki oranı ise 9.73 olarak gösterilmektedir.

Pelin Akil

Sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu olarak tanınan Pelin Akil, Türkiye’deki popüler Influencer’lar arasında yer almaktadır. Mesleğinden dolayı geniş kitleler tarafından bilinirliği bulunan Pelin Akil’in sosyal medya paylaşımları da ilgi çekmektedir. Influencer Marketing çalışmalarının aranan ismi olan Pelin Akil, özellikle ev, anne, bebek kategorisinde yer alan markaların tercihleri arasındadır. Instagram takipçi sayısı 3.1 milyon olan Pelin Akil’in, internet dünyasında kitle etkileme oranı da 9.70 olarak açıklanmaktadır.

Duygu Özaslan

1991 doğumlu Influencer Duygu Özaslan, ilk kez YouTube video içerikleri ile tanınmaya başlamıştır. Life Style “Yaşam Tarzı” ve makyaj konularında içerikler üreten Duygu Özaslan, özellikle kadın takipçilerinin beğenisini kazanmaktadır. Renkli kişiliği ve samimi iletişimi ile  kozmetik sektörünün Influencer Marketing çalışmalarında aranan isimlerinden biri olmaktadır. Duygu Özaslan’ın güncel Instagram takipçi sayısı 2 milyon olarak belirtilirken, kitleleri etkileme oranı da 9.70 olarak açıklanmaktadır.

Berkcan Güven

BEGE” takma adıyla tanınan Berkcan Güven, 1996 doğumlu genç Influencer’lardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkiye’de popülerliği yüksek olan Influencer, YouTuber ve şarkıcı olarak tanınmaktadır. 2014 yılında beri kendi şarkılarını yazıp, seslendiren Berkcan Güven, her yaş grubundan takipçi kitlesine hitap ettiği bilinmektedir. 2.9 milyon Instagram takipçisine sahip Berkcan Güven’in, insanları etkileme oranı ise 9.68 olarak gösterilmektedir.

Damla Altun

Türkiye’de popüler olan bir başka sosyal medya fenomeni de Damla Altun olarak listeye alınmaktadır. Damla Altun kişisel bakım, makyaj ve yaşam tarzı kategorilerinde ürettiği videolar ile tanınmaktadır. Renkli kişiliğini ve sempatisini içeriklerine yansıtan Damla Altun, Influencer’lar arasında özel bir yere sahiptir. Özel hayatı en çok merak edilen Influencer’lardan biri de Damla Altun olarak gösterilmektedir. Takipçileri ile yakın ilişkisi, dürüst ve samimi açıklamaları Damla Altun’un her geçen gün daha fazla takipçi kazanmasını da desteklemektedir. Instagram’da 699 bin takipçisi bulunan Altun’un kitle etkileme oranı ise 9.65 olarak belirtilmektedir.

Türkiye’nin popüler Influencer’ları listesine her geçen gün bir yenisi eklenmektedir. Dijital içeriklerin kitleler tarafından ilgi görmesi ve trend haline gelmesi, yeni Influencer’ların da sektöre katılma nedeni olarak gösterilmektedir. Yukarıda listelenen popüler Influencer’ların kitle etkileşim oranları, CreatorDen Influencer Ajansının 2019 yılında gerçekleştirmiş olduğu araştırma sonuçlarına dayanmaktadır. Sektörel metrikler göz önüne alınarak hesaplanan oranlar, listedeki isimlerin popülerliğinin nedenini de ortaya koymaktadır.

Hülya Ergün

2014 yılından beri kurumsal şirketlere sosyal medya hesap yönetimi konusunda destek vermekteyim. Content Writers Turkey (CWT) üyesiyim. Aynı zamanda, Türkiye’nin önde gelen içerik ajanslarında freelance olarak içerik yazarlığı yapmaktayım. Okumaya, araştırmaya, yazmaya ve yaratıcılığa açık her alana ilgi duyuyorum. Yoga ve meditasyon pratikleri ile enerjimi dengeliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu