Nedir?Sosyal MedyaTeknolojiVideo OyunlarıYaşam

Konusuna Bilgisayar Oyunlarının İlham Verdiği Dizi ve Filmler

Bilgisayar oyunları, uzun zamandır hayatımızda yer alıyor. Birçoğumuz hayatımızın belirli bir döneminde bilgisayar oyunları ile zamanımızı geçirdik. Kimileri için hobi, kimileri için ise adeta yaşam tarzı haline gelmiş olan bilgisayar oyunları, bazı filmlere ve dizilere de ilham kaynağı oluyor. Belki de farkında olmadan izlediğimiz bazı diziler ya da filmler oynadığımız, tutkunu olduğumuz bilgisayar oyunlarının beyaz perdeye aktarımı olarak karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda konusuna bilgisayar oyunlarının ilham verdiği, dikkat çekici dizi ve filmleri sizler için inceledik. 

Konusuna Bilgisayar Oyunlarının İlham Verdiği Dizi ve Filmler

Popüler bilgisayar oyunlarının dizi, film versiyonları kulağa çok heyecan verici ve eğlenceli geliyor. Angry Birds, Minecraft, Monster Hunter gibi efsane oyunların da içerisinde bulunduğu bilgisayar oyunlarından ilham alınarak yapılmış dizi ve filmler sizlerle.

Hitman Ajan 47

Hitman, hemen herkesin bildiği ve sevdiği oyunlardan biri. Ajan 47 isimli ünlü bir suikastçinin hedefleri vurması ve hayatta kalması gereken bu oyun, macera, aksiyon ve nişancılık oyunu sevenler için vazgeçilmezler arasında yer alıyor. Oyun ile aynı adı taşıyan Hitman Ajan 47 filmi de bu ajanın hayat hikayesini konu alıyor. Filmde, hayatını her türlü tehlikeye karşı korumak isteyen bir ajanın yaşadığı zorlu mücadeleler seyirciye aktarılıyor.

Pers Prensi: Zamanın Kumları

2003 yılında piyasaya sürülen Pers Prensi oyununda, bir prensin gözü kara bir prenses ile düşmanlara karşı büyük bir mücadelesi konu ediliyor. Piyasaya sürüldüğü günden bu yana büyük hayran kitlesi oluşturan oyunlardan biri olan Pers Prensi 2010 yılında aynı adı taşıyan bir filme ilham kaynağı oldu. 

Filmde de tıpkı oyunda olduğu gibi mücadeleci bir prens ve yanında onunla her türlü sıkıntıya göğüs germeye hazır bir prensesin mücadelesini izliyoruz. Filmin başrolünde Jake Gyllenhaal yer alıyor. 

Lara Croft : Tomb Raider

Tomb Raider, aksiyon, macera sevenlerin vazgeçilmez oyunlarından bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Efsaneleşmiş oyunlar arasında yer alan Tomb Raider, Tomb Raider: Lara Croft isimli filmin biricik ilham kaynağı olarak biliniyor. Film, 2001 yılında vizyona girdi ve en yüksek hasılatlı filmlerden biri olarak tarihe geçti. Filmin başrolünde dünyaca ünlü yıldız oyuncu Angelina Jolie yer aldı. İlerleyen yıllarda birçok devam filmi de çekildi. 

Street Fighter

Bilgisayar oyunlarınıın belki de en eskisi olan Street Fighter, geniş bir oyuncu kitlesi olan, popüler oyunlardan biri. Bu  dövüş oyunu o kadar popüler hale geldi ki 1994 yılında aynı ismi taşıyan bir film vizyona girdi. Filmde de tıpkı oyunda olduğu gibi dövüş teması hakim. Bu filmde de müthiş bir yıldız oyuncu olan, efsane Jean-Claude Van Damme başrolde yerini alıyor. 

Max Payne

İsmini duymayan çok az kişinin olduğu Max Payne oyunu, ailesi ve sevdikleri bir mafya tarafından öldürülen Max Payne isimli keskin nişancının intikamını konu alıyordu. Bu oyun ile aynı ismi taşıyan ve oyunun konusu ile birebir aynı olan Max Payne filmi, 2008 yılında vizyona girdi. Büyük bir hasılat elde ederek listede yer almayı da başardı. 

Silent Hill

1999 yılında piyasada yerini alan Silent Hill, en ünlü korku-gerilim oyunları arasında yer alıyor ve çok seviliyor. Bu oyun, 2006 yılında aynı ismi taşıyan bir film olarak beyazperdede yerini aldı. Film, Silent Hill oyunu gibi korku ve gerilim öğeleri içeriyor. 

Sonic The Hedgehog (Kirpi Sonic) 1-2

Sonic, birçok kişi için nostaljik izler taşıyan bir kahraman olarak biliniyor. Yetişkinlerin çocukluğunu aklına getiren efsane oyun Sonic, Amerikan-Japon yapımı bir film ile beyaz perdede boy gösteriyor. Filmde, güçlerini ele geçirmek isteyen karanlık varlıklardan kaçarak Amerika Birleşik Devletlerine gelen uzaylı ergen Sonic’in hikayesi anlatılıyor. Macera, aksiyon, heyecan ve eğlence dolu bu film, 2020 yılında vizyona girdi ve Sonic karakterini sevenler tarafından büyük bir ilgi ile karşılandı. Her yaştan insanın heyecan ile takip ettiği Sonic, beyazperdede de kendini bir kez daha kanıtladı. 

İlk film, bazı eleştirmenlerden kötü not alsa da devam filmi çekildi. Kirpi Sonic 2, 2022 yılında gösterime girecek. Bu filmde de ana karakter Sonic olacak ve Sonic’in heyecan dolu maceraları anlatılacak.

Angry Birds Movie 1-2

Angry Birds, milyonlarca kişi tarafından bilinen, fazlasıyla popüler olan bir oyun. Piyasaya sürüldüğü 2009 yılından bu yana ikonik hale gelen ve çok sevilen bu oyun, 2016 yılında bir film olarak karşımıza çıktı. Angry Birds Movie, Sony Pictures şirketinin yapımcılığını üstlendiği, kahraman kuşların düşmanlar ile mücadele ettiği bir animasyon filmi olarak seyirci ile buluştu. Angry Birds Movie, birçok eleştirmenden de tam not almayı başardı. Film o kadar çok sevildi ki devam filmi de 2019 yılında çekildi. 352 milyon dolardan fazla hasılat yapan devam filmi, ailece izlenecek animasyon filmleri kategorisinde ilk üçe girmeyi de başardı.

Uncharted 

En popüler oyunlar listesinde yer alan Uncharted, Amerikan yapımı bir aksiyon-macera oyunu olarak biliniyor. Oyunda, çeşitli gizemleri ortaya çıkarmak için çabalayan bir hazine avcısı oluyorsunuz. 2007 yılında piyasaya sürülen Uncharted, hikaye anlatımındaki kalite, aksiyon ve maceranın yüksekliği, oyun standardının çok iyi olması sebebiyle popüler oyunlar arasında yerini alıyor. Uncharted oyununun sevenlerine bir müjde geldi. Bu oyundan ilham alan ve aynı adı taşıyan Uncharted filmi, 2022 yılında vizyona girecek. Filmde Örümcek Adam olarak tanıdığımız Tom Holland başrolde olacak. Film, Uncharted oyununu konu alıyor, macerayı ve aksiyonu bol bir görsel şölen sunmaya hazırlanıyor.

Cyberpunk: Edgerunners

Cyberpunk 2077, 2020 yılında piyasaya sürülen bir aksiyon oyunu olarak biliniyor. Bu oyun distopik bir dünyada geçiyor. Mekanik beceri, menzilli silah kullanımı, yakın dövüş seçeneklerinin var olduğu bu oyun, dünya çapında milyonlarca kişi tarafından oynanıyor. Birinci şahıs oyunları (First Person Shooter) arasında yer alan Cyberpunk 2077, film olan oyunlardan biri olarak da karşımıza çıkıyor.

Japonya merkezli dünyaca ünlü anime şirketi Studio Trigger ile anlaşan dev platform Netflix, Cyberpunk 2077 evreninde geçen bir film yapmak için anlaştı. Bu film bir anime olacak. Film Cyberpunk oyunundan ilham alınarak yapılacak. Filmde bu evrende yaşayan bir sokak çocuğunun hikayesi anlatılacak. Filmin 2022 yılında Netflix platformunda olması bekleniyor.

Monster Hunter

Aksiyon severleri heyecanlandıran oyun Monster Hunter, aynı isimli filmi ile de heyecanı zirvede tutmayı sürdürüyor. 2004 yılında piyasaya sürülen oyun, büyük canavarları öldürme ve metalar kazanma üzerine kurulu bir evrende geçiyor. Baş oyuncunun birbirinden zorlu ve macera dolu mücadeleler verdiği bu oyun milyonlarca kişi tarafından oynanıyor. 

Monster Hunter oyunu 2020 yılında sevenlerini mutlu edecek bir gelişme ile beyazperdeye taşındı. Oyun ile aynı ismi taşıyan Monster Hunter filmi, 4 Aralık 2020 tarihinde vizyona girdi. Film tıpkı oyun gibi canavarlara yakalanmamak ve onları öldürmek üzerine kurulu bir evrende geçiyor. Aksiyon severlerin heyecan ile izlediği Monster Hunter filminin başrolünde ünlü oyuncu Milla Jovovich yer alıyor. 

The Last Of Us

Hayatta kalma teması üzerine kurulu olan The Last Of Us oyunu, piyasaya sürüldüğü 2013 yılından bu yana büyük bir hayran kitlesi edindi. Oyun, bir salgın sebebiyle canavarlara dönüşen insanlardan kaçışı konu ediniyor. 2033 yılında bir distopya evreninde geçen oyunda büyük bir hayatta kalma mücadelesi vermeniz gerekiyor.

Çok çarpıcı bir konuya sahip bu oyunun filminin yapılması için projeler sürüyor. Chernobly mini dizisinin yaratıcısı, bu oyununun filmini yapmak için birçok ünlü oyuncu ile çalışmalarını sürdürüyor. Oyunun evreninde geçmesi planlanan bu filmin 2022 yılının sonlarına doğru vizyona girmesi planlanıyor.

The Division

Tom Clansy The Division oyunu da popüler oyunlar arasında yerini alıyor. Salgının ele geçirdiği insanlar ile mücadele dolu hayatta kalma savaşının konu edildiği oyun, milyonlarca kişi tarafından oynanıyor. Yine salgın temalı bir oyun olan Tom Clansy The Division, Netflix tarafından film yapılacak oyunlar listesinde de kendine yer buluyor. Covid-19 salgını ile daha da popüler hale gelen distopik salgın oyunları ve filmleri, platformlarda büyük bir ilgiyle karşılanıyor. 

Bunu fırsat bilen Netflix de bu oyunu film haline getirmeye hazırlanıyor. The Division isimli film oyun ile aynı evrende geçiyor. Black Friday gününde New York eyaletinde düzenlenen bir biyolojik terör saldırısını anlatan film, vizyon tarihini 2022 olarak belirledi. Filmin başrolünde de dünyaca ünlü oyuncu Jake Gyllenhaal yer alıyor. 

Resident Evil (Ölümcül Deney)

Hemen hepimizin en az bir kez izlediği filmlerden biri olan Resident Evil (Ölümcül Deney), 2002 yapımı bir aksiyon- bilim kurgu filmi. Bu film, aynı adı taşıyan Resident Evil oyunundan ilham alınarak yapıldı. Kıyamet sonrası bir evrende geçen film, oyun ile çok büyük benzerlikler taşıyor fakat oyun ile birebir aynı değil. Hikaye örgüsü açısından farklı olmasına rağmen konusunu oyundan alıyor. Filmde insanlar üzerinde deneyler yapan bir şirketin, yapay zeka tarafından ele geçirilmesi ve virüslerin dünyaya yayılması konu ediliyor. 

Aksiyon, macera ve bilim kurgu sevenlerin favorisi olan bu efsane film, gişe rekorları kırdı ve çok büyük bir hasılat elde etti. Daha sonra devam filmleri de çekildi. Bazı eleştirmenler tarafından olumsuz yorumlar alsa da hala izlenen ve popüler olan bu film serisi, en çok hasılat yapan filmler arasında yer almaya devam ediyor.

Minecraft

Minecraft, 2011 yılında piyasaya sürülen, yaratıcı, geliştirici bir hayatta kalma oyunu olarak biliniyor. Popüler oyunlar listesinde şüphesiz yer alan Minecraft da bir filme ilham vermeye hazırlanıyor. Film, dünyayı tehlike altına sokan Ender Dragon’u durdurmak için çabalayan bir genç kızın ve onun arkadaşlarının hikayesini anlatacak. Uzun zamandır heyecanla beklenen bu filmin vizyon tarihinin 2022 olması bekleniyor. Film, birçok aksilik sebebiyle sürekli vizyon tarihi değiştirmek zorunda kaldı. Sabırsızlıkla bekleyen hayranları da bir hayli fazla.

Devil May Cry

Yine distopik bir dünyada geçen salgını konu eden oyunlardan biri olan Devil May Cry da film olmaya hazırlanıyor. Netflix, geçtiğimiz yıllarda Devil May Cry oyununun bir animasyon filmi olması için kolları sıvadı. Ne zaman yayınlanacağı henüz belli olmayan bu film de oyun severler tarafından büyük bir heyecanla bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu