Nasıl YapılırNedir?TeknolojiVideo Oyunları

FPS Nedir? Önemi Nedir ve Nasıl Ölçülür?

Bilgisayar oyunları uzun bir süredir hayatımızda ve birçok kişi büyük bir heyecanla bu oyunları oynuyor, takip ediyor. Özellikle son dönemlerde popülerliği hızla artan bilgisayar oyunları ile birlikte hayatımıza da yepyeni kavramlar giriyor. Bunlardan biri de FPS. Özellikle nişancı ya da rekabetçi oyunlarda çok daha fazla önemli olan FPS, oyunları akıcı bir şekilde oynamak için gerekiyor. Bilgisayarında oyun oynayan birçok kişinin sık sık karşılaştığı FPS kavramı da merak edilen konular arasında yer alıyor. Biz de bu yazımızda sizler için FPS Nedir? FPS ne için önemlidir ve FPS nasıl ölçülür? gibi soruların cevaplarını araştırdık. 

FPS Nedir?

FPS, iki farklı unsurun kısaltmasıdır. Bunlar First Person Shooter (Birinci Şahıs Nişancı) ve Frames Per Second (Saniyede Kare Sayısı) olarak bilinir. Bu yazımızın konusu ‘Saniyede Kare Sayısı’ olan FPS olacaktır.

Frames Per Second (FPS) görüntü cihazlarının performansını ölçme birimidir. Ardışık olarak konumlanmış bir dizi kare ya da görüntünün bir ekran panelinde görüntülendiği frekans olarak da açıklanabilir. FPS, yalnızca bilgisayar oyunları için değil, film ve dizi görüntüleri için de büyük önem taşır. Görüntü cihazınızın performansını ölçmeye yarayan FPS, görüntüleme ekranında saniyede gerçekleşen tam kare tarama sayısıdır. FPS kısaca bir saniyede ekrana aktarılan kare olarak tanımlanır.

FPS Önemi Nedir?

FPS, daha hızlı ve akıcı görüntüler elde etmeyi sağlar. FPS ne kadar yüksek bir hıza sahipse bu görüntüler de o kadar net ve akıcı bir şekilde yansır. Yüksek bir FPS değeri görüntü kalitesini artırmakla birlikte tepki süresini de artırır. Bu durum da kullanıcılar açısından büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Hızlı bir FPS değeri sayesinde ekranda hızla hareket eden cisimler de çok daha net bir şekilde görülebilir. Özellikle nişancılık oyunlarında hızlı bir şekilde hareket eden cisimler vardır. Bu sebeple düşük bir FPS değeri oyun kalitesini ve zevkini büyük bir oranla düşürecektir. FPS özellikle rekabetçi oyunlarda ve nişancı oyunlarında büyük önem taşır. Çünkü bu oyunlar hızlı tepkiler gerektirir. 

FPS değeri yüksek ise oyun zevki artar ve görüntü kalitesi yükselir. Bu iki durum da oyun severler için fazlasıyla önemlidir. Yüksek bir görüntü kalitesi oyunların çok daha iyi bir şekilde oynanmasını sağlar. FPS değeri düşükse nesneleri görmek zorlaşır, oyunun verimi de azalır. Oyuncu, oyun sırasında tepki vermekte gecikir ve oyunda dezavantajlı bir konuma gelir. FPS değerinize bağlı olarak rakipleriniz önüne geçebilir ya da gerisinde kalabilirsiniz.

FPS Değeri Nasıl Ölçülür?

FPS değerinizi ölçmek için birden fazla program bulunmaktadır. Bu programlar Fraps, NVIDIA, Steam, PlayClaw, ve GeForce Experience olabilir. En çok tercih edilen FPS değeri ölçme programlarından biri olan Fraps ile FPS değeri ölçümünü gelin beraber inceleyelim. 

Fraps ile FPS Değeri Nasıl Ölçülür?

  • İlk olarak yapmanız gereken Fraps programını indirmek olacaktır. 
  • Programı indirdikten sonra kurulumunu gerçekleştirmeniz gerekiyor. 
  • Kurulum gerçekleştirme işleminden sonra karşınıza açılan sayfada üst köşede gördüğünüz ‘FPS’ bölümüne tıklayın.
  • Burada ekranın sağ kısmında yer alan ‘Overlay Corner’ bölümünden FPS değerini görmek istediğiniz yeri seçin.
  • ‘Overlay Hotkey’ isimli kısımdan ise FPS göstergesini açıp kapamanızı sağlayacak tuşu yazın. Bu tuşu siz belirleyeceksiniz. İstediğiniz her tuşu belirleyebilirsiniz.
  • Tüm bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra kaydedin. Kaydettikten sonra dilediğiniz oyunda FPS değerinizi görebilirsiniz.

FPS Değeri Kaç Olmalıdır?

FPS değerinin oyun kalitesini artırdığından bahsetmiştik. Bu durumda da en çok merak edilenlerden biri ideal FPS değeri oluyor. Günümüzde oynanan oyunları ele aldığımız takdirde en ideal FPS değerinin 30 ve üzeri olduğunu söylemek mümkün oluyor.

30 FPS değeri idealdir. Kusursuz bir oyun deneyimi sunmaz fakat oyunları kaliteli bir şekilde oynamanızı sağlar. FPS değeri 30’un altına düştüğü takdirde oyun ve görüntü kalitesi düşer. Oyunlar neredeyse oynanamaz hale gelir. Takılmalar, duraklamalar ve donmalar meydana gelir. 

Eğer oyunları pürüzsüz bir şekilde oynamak isterseniz FPS değerinin 60 ve üzeri olması gerekir. Bu değerde oyunlar son derece akıcı bir şekilde oynanabilir.

Ancak akıcı bir görüntü elde etmeniz için FPS tek başına yeterli olmayacaktır. Eğer monitörünüzün yenileme hızı yeterli değilse FPS değeriniz ne kadar yüksek olursa olsun görüntünüz akıcı ve kaliteli olmaz. Bu sebeple FPS değerinizin yüksekliği ile birlikte monitör yenileme hızınızı da geliştirmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu