Mobil UygulamalarNedir?TeknolojiYaşam

En İyi Hava Durumu Uygulamaları

Dijital dönüşüm, her alanda insanların yaşamlarını kolaylaştırmaya devam etmektedir. Gelişmiş teknolojik uygulamalar, tek bir dokunuşla aranılan bilgiye ulaşmayı mümkün kılıyor. Günümüzde en çok yararlanılan teknoloji ürünlerinden biri de hava durumu uygulamaları olarak karşımıza çıkıyor. Geçmişten günümüze hava durumu hakkında edinilen en temel bilgiler sadece yakın tarihleri içeren sıcaklık değerleri ile kısıtlı kalıyordu.

Ancak güncel hava durumu uygulamaları, hem yakın hem uzak tarihli hava tahminlerini, yağış ihtimallerini, rüzgar yönlerine dair bilgileri, kullanıcılara sunuyor. Küresel iklim değişikliği nedeniyle mevsimsel döngülerin şaşırtıcı etkisi tüm dünyada yaşanırken, hava durumu uygulamaları, insanların olası tedbirleri alabilmesine yardımcı olmaktadır. İnternet kullanıcılarına yol gösterici nitelik taşıyan, en iyi hava durumu uygulamaları ise aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

 • AccuWeather
 • Today Weather
 • eWeather HD
 • Apalon Apps
 • The Weather Channel
 • Clime: NOAA Weather Radar Live
 • Weather Underground
 • Weather Live
 • Windy.com
 • WetterOnline            

AccuWeather

Dünya genelinde en iyi ve en popüler hava durumu uygulamaları arasında, günlük 1,5 milyonun üzerinde ziyaretçi sayısı ile AccuWeather ilk sırada gelmektedir. Güncel birçok mobil cihazın Default uygulamaları içerisinde de yer alan AccuWeather, 100’ün üzerinde dil seçeneği ile kullanıcılarına hizmet vermektedir. AccuWeather tasarımcıları, uygulamanın ismini Accurate Weather “Doğru Hava Durumu” cümlesinin kısaltması olarak kullanılmaktadır.

Alternatifleri arasında hizmet kalitesini vurgulayan bu ismin seçilmesi, çok doğru temellere dayanmaktadır. AccuWeather, kesin ve net sonuçları ile kullanıcıların en çok tercih ettikleri hava durumu uygulamaları arasına girmektedir. AccuWeather uygulaması, güncellenmiş hava durumu verilerinin yanında, radar animasyonlarını, uygu görüntülerini ve yağış tahminlerini hizmetleri içerisinde sunmaktadır.

Ülkemizde henüz aktif hale getirilmeyen ancak globalde yaygın olarak kullanılan uygulamanın “MinuteCast” özelliği ise GPS sistemleri üzerinden iki saatlik yakın hava durumu tahminlerini de belirtmektedir. AccuWeather uygulamasının MinuteCast özelliği bazı Avrupa ülkelerinde ve ABD eyaletlerinde kullanıcılarına hizmet vermektedir. Yakın zamanda tüm kullanıcılara açılacak olan özellik, uygulamayı daha da popüler hale getirecektir. AccuWeather hava durumu uygulamasını iOS işletim sistemine sahip cihazla buradan, Android cihazlara ise buradan indirmek mümkün olmaktadır.

Today Weather

Kullanıcı dostu, anlaşılır arayüzü ve profesyonel grafikleriyle en iyi hava durumu uygulamaları arasına giren Today Weather, yerel hava durumu tahminlerinden, lokasyon bazlı ölçümlerine kadar doğru verileri ile dikkat çekmektedir. Küresel ölçekte veri kaynakları kullanan uygulama, her ülke için de farklı veri kaynaklarını sistemlerine yansıtmaktadır. Today Weather hava durumu uygulamasının veri analizi yaptığı kurumların başında “ABD Ulusal Hava Raporu Servisi”, “İspanya Meteoroloji Ajansı”, “Norveç Meteoroloji Enstitüsü” gelmektedir.

Today Weather’ın öne çıkan özellikleri arasında ise kullanıcılarının mobil cihazlarına yükledikleri uygulamalarını kişiselleştirilmiş ve özelleştirilmiş ayarlarla değiştirebilmeleri gösterilmektedir. Today Weather uygulamasında, dünyanın neresinde olursanız olun, bulunduğunuz bölgedeki hava durumu verilerini görüntülemek oldukça kolaydır. Kullanıcılar uygulama üzerinden 7 / 24 hava tahminlerine, yağış ihtimallerine ve rüzgar yönlerine ulaşabilmektedir.

Today Weather uygulamasının fark yaratan özelliklerinden diğerleri de “Polen Sayımı” ve “UV İndeksi” verileri olarak karşımıza çıkmaktadır. Today Weather verileri ile dolunay, yeniay gibi spesifik doğa olaylarını yakından takip etmek de mümkündür. Uygulamanın “Radar” opsiyonu, yağış alan bölgelerin yerlerini belirlemekte, yağış hareketlerini hesaplamakta ve yoğunluğunu belirlemekte kullanılmaktadır. Today Weather hava durumu uygulamasını Android işletim sistemine sahip cihazlara buradan, iOS cihazlara ise buradan indirmek mümkün olmaktadır.

eWeather HD

eWeather HD hava durumu uygulaması, verilerini bağımsız hava ajanslarından sağlamaktadır. eWeather HD uygulamasının popülerliği, hava tahminlerinin yüksek doğruluk içermesinden gelmektedir. Uygulama güncel hava durumu bildirimlerinin yanında, son depremlerin takibi, fırtınaların tahmini, basınç değişim değerleri gibi verileri de kullanıcılarına sunmaktadır.

eWeather HD hava durumu uygulamasında seçili bölgedeki geçmiş hava durumu arşivleri, kullanıcıların tatillerini uygun zaman aralığında planlamalarına katkı sağlamaktadır. Yıllık hava durumu verileri arasında karşılaştırma yapma özelliği de bulunan uygulama, dünya genelinde milyonlarca kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. eWeather HD uygulamasının “Barometre” özelliği, eski yada ileri tarihli seçimlerle, atmosfer basınç değişikliklerinin de mevcut diyagramında görüntülenmesini mümkün kılmaktadır.

eWeather HD hava durumu uygulaması her saat başında verilerini güncellenmektedir. Kullanıcıların interaktif bir şekilde katılım sağlayabildikleri uygulama, hava kirliliği tahminlerini de bildirimlerine eklemektedir. eWeather HD uygulamasının favori özelliklerinden olan hava kalitesi ölçümleri aşağıdaki parametreleri içermektedir.

 • PM2.5
 • PM10
 • OZON
 • NO2
 • NO
 • CO

eWeather HD uygulamasında ayrıca, kasırga tahminleri, deprem bildirimleri, yıllık / aylık / haftalık hava durumu arşivleri, ekinoks ve gündönümü verileri gibi istatistiklere de yer verilmektedir. eWeather HD hava durumu uygulamasını iOS işletim sistemine sahip cihazla buradan, Android cihazlara ise buradan indirmek mümkün olmaktadır.

Apalon Apps

Canlı Hava Durumu” sloganıyla bilinen Apalon Apps, milyonlarca kullanıcının tercihi olarak gösterilmektedir. Alternatif hava durumu uygulamalarının tüm özelliklerini içerisinde barındıran Apalon Apps, şık tasarımı ve kolay kullanımı ile öne çıkmaktadır. Hava koşullarına kesin tahminler getiren uygulama, tasarımında yer alan animasyonlu grafiklerle de adından söz ettirmektedir.

Uygulamanın tasarımı kullanıcıların hava durumu verilerini çok daha kolay ve anlaşılır şekilde yorum yapabilmesine imkan tanımaktadır. Haftalık hava durumu tahminlerinin, lokasyon bazlı sıcaklık değerlerinin, rüzgar hızlarının ve yönlerinin takip edilmesi Apalon Apps uygulamasında mümkün olmaktadır. Apalon Apps hava durumu uygulamasının diğer özellikleri aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır.

 • Basınç ölçümlerin
 • Yağış ihtimalleri
 • Nem oranları
 • Şimşek ve yıldırım bildirimleri
 • Gün doğumu ve batımı zamanları

Apalon Apps uygulamasının standart ve “Premium” seçenekleri de bulunmaktadır. Standart Apalon Apps kullanıcıları sınırlandırılmış özellere erişim sağlamaktadır. Premium aboneliğine sahip kişiler uygulamayı reklamsız olarak kullanabilir ve mevcut özelliklerin yanında daha kapsamlı verilere de ulaşabilir. Apalon Apps hava durumu uygulamasını Android işletim sistemine sahip cihazlara buradan, iOS cihazlara ise buradan indirmek mümkün olmaktadır. 

The Weather Channel

The Weather Channel hava durumu uygulaması, kullanıcılarına “Canlı” ve güncel tahminler sunmaktadır. The Weather Channel uygulamasının en iyiler arasına girme nedeni ise lokasyon bazlı hava durumu tahminlerine ait haberlerin, kullanıcıların cihazlarına bildirim olarak iletilmesi gösterilmektedir. The Weather Channel hava durumu uygulamasında, canlı radar haritaları ve haftalık / aylık hava koşulları raporları da yer almaktadır.

Tatillerini yada iş seyahatlerini organize etmek isteyenlerin favori uygulaması olan The Weather Channel, iki haftaya kadar hava durumuna uygun plan yapabilmeyi sağlamaktadır. Sunduğu geleceğe dönük raporların doğruluğu ve netliği, uygulamanın daha geniş kitleler tarafından kullanılmasına neden olmaktadır. The Weather Channel hava durumu uygulamasının öne çıkan özellikleri ise aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır.

 • Eş zamanlı hava tahminleri
 • Anlık bildirimler
 • Gök gürültüsü ve fırtına uyarısı
 • Rüzgar hızı raporları
 • Günlük sıcaklık değerleri
 • Polen ve alerjen uyarıları

The Weather Channel uygulaması, kullanıcılarına ihtiyaçları olan tüm hava tahminlerini ve daha fazlasını sunmaktadır. Uygulamanın standart ve “Premium” paketleri arasındaki temel fark ise ücretli abonelik kullanımlarının reklamlarla bölünmemesi olarak belirtilmektedir. The Weather Channel hava durumu uygulamasını iOS cihazlara indirmek için buradan, Android işletim sistemine sahip cihazlara indirmek için de buradan ulaşılmaktadır.

Clime: NOAA Weather Radar Live

Profesyonel veri kalitesi ve kolay kullanımı ile dikkat çeken Clime: NOAA Weather Radar Live hava durumu uygulaması, zenginleştirilmiş içeriği ile en iyiler arasına girmeyi başarıyor. İnteraktif özellikli harita kullanımı, eş zamanlı ve animasyonlu hava tahmin görüntüleri, kullanıcıların her türlü hava muhalefetine karşı hazırlıklı olmasını mümkün kılmaktadır. Clime: NOAA Weather Radar Live hava durumu uygulaması “Gerçek Zamanlı” verileri ile kullanıcıların ihtiyacı olan bilgilere ulaşmasını sağlamaktadır.

Uygulamada hem güncel hem de hissedilen sıcaklık değerleri, yağış tahminleri, nem oranları, rüzgar hız ve yön bilgileri gibi detaylı verilere erişim sağlamak oldukça kolaydır. Kullanıcıya özel “Kişiselleştirilmiş” ayarlar, en sık kullanılan özellikleri ön plana çıkarmaya yardımcı olmaktadır. Bildirim özelliklerinin işlevselliği, kullanıcıların uygulamaya giriş yapmadan da hava tahminleri hakkında bilgi sahibi olmasını desteklemektedir.

Clime: NOAA Weather Radar Live uygulamasının “Premium” özellikleri ise aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır.

 • Limitsiz konum kaydı ve kayıtlı konumlara ilişkin hava durumu bildirimleri
 • Yüksek oranda doğruluk içeren yağış tahminleri
 • Kasırga izleme özellikleri
 • Yıldırım uyarısı ile yıldırımların eş zamanlı olarak izlenebilmesi
 • Tüm özelliklere reklâmsız erişim sağlanması

Clime: NOAA Weather Radar Live hava durumu uygulamasını Android işletim sistemine sahip cihazlara buradan, iOS cihazlara ise buradan indirmek mümkün olmaktadır.                  

Weather Underground

Weather Underground hava durumu uygulaması, kullanıcılarına lokasyonlarına en yakın hava istasyonlarından alınmış verileri aktarmaktadır. Weather Underground uygulaması ile “Hiper Yerel Hava Tahminleri”ne ulaşmak mümkün olmaktadır. Uygulamanın bu özelliği en hassas verileri ve tescilli tahminleri kullanıcıları ile buluşturuyor. En iyi hava durumu uygulamaları arasında gösterilen Weather Underground, “Doppler Radar Teknolojisi” ile tasarlanmıştır. Bu teknoloji, özelleştirilmiş hava durumu uyarıları ile kullanıcılarına bütünsel bir hizmet sunmaktadır.

Gelecek 10 gün içerisindeki hava durumu tahminlerine, Doppler radar görüntülerine, hava sıcaklığı güncellemelerine, rüzgar yönü ve hızı verilerine Weather Underground uygulamasından erişim sağlamak mümkündür. Uygulamanın “Özelleştirilmiş Deneyim” fonksiyonu, kullanıcıların açık ve koyu modlar arasında seçim yapmasını sağlamaktadır. Bu özellik ile birbirinden farklı harita türlerine ve birimlerine de ulaşmak mümkün hale gelmektedir.

NOAA “Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi” verileri ile desteklenmiş olan uygulama, geliştirilmiş hava durumu raporlarını içerisinde barındırmaktadır. Kişiselleştirilmiş ayarlar, Weather Underground kullanıcılarının yerel hava koşullarına dair detaylı bilgilere ulaşmasına yardımcı olmaktadır. Reklamsız kullanım için premium abonelik seçenekleri de bulunan Weather Underground hava durumu uygulamasını iOS cihazlara indirmek için buradan, Android işletim sistemine sahip cihazlara indirmek için de buradan ulaşılmaktadır.

Weather Live

En iyi hava durumu uygulamaları arasında gösterilen Weather Live, bölgesel ve global hava durumu verilerini kullanıcıları ile buluşturuyor. Weather Live uygulaması ile en doğru ve net hava tahminlerine erişim sağlamak mümkün olmaktadır. 14 günlük periyotlarda da hava tahminleri sunan uygulama, uzun vadeli planların daha kolay bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Uygulamanın öne çıkan özellikleri aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır.

 • Mevcut ve hissedilen sıcaklıklar
 • Yıldırım izleme özellikleri
 • Rüzgâr yönü ve hızının takibi
 • Basınç oranları ve yağış tahminleri
 • Gün doğumu ve gün batımı zamanları
 • Hava radarları ve haritalama özellikleri
 • Sürücüler için hava durumu görüntüleri

Weather Live hava durumu uygulaması, canlı animasyonların ve hareketli grafiklerin eşliğinde, kullanıcılarına şık ve işlevsel bir tasarım sunmaktadır. Weather Live uygulaması tasarımı “Kompakt” yada “Ayrıntılı” moda kullanılmaktadır. Uygulamaya entegre edilecek bir “Widget” yardımıyla, uygulamayı açmaya gerek kalmadan hava durumu verileri kolayca kontrol edilmektedir. Uygulamanın standart ve premium paketleri arasındaki tek fark ise reklâmsız kullanım olarak açıklanmaktadır. Weather Live hava durumu uygulamasını Android işletim sistemine sahip cihazlara buradan, iOS cihazlara ise buradan indirmek mümkün olmaktadır.

Windy.com

Windy.com hava durumu uygulaması 40’dan fazla dilde kullanılmaktadır. Windy.com’un en iyi hava durumu uygulamaları arasında gösterilme nedeni ise paraşütçülerin, sörfçülerin, balıkçıların, kurtarma ekiplerinin, pilotların ve birçok profesyonelin, uygulamayı kullanması olarak açıklanmaktadır. Windy.com uygulaması, tatil planı yapanlar, tropik fırtınaları takip edenler, yağmur tahminlerini bilmek isteyenler gibi geniş kitlelere hitap etmektedir. Windy.com hava durumu uygulaması ile en güncel ve doğru tahmin verilerine ulaşmak mümkündür.

Windy.com uygulamasını alternatiflerinden ayıran en önemli özellik ise kaliteli içeriklerin kullanıcılarla buluşturulması olarak gösterilmektedir. Uygulama ayrıca tamamen ücretsiz ve reklâmsız olarak hizmet vermektedir. Hava durumu takibini keyifli hale getiren şık tasarımı, uygulamanın geniş kullanıcı kitlelerine ulaşmasına yardımcı olmaktadır. 40 farklı hava durumu haritasının konumlandırıldığı uygulamada küresel ve yerel tahmin modelleri kullanılmaktadır. Windy.com uydu ve Doppler radarları ile detaylı hava durumu verilerini içerisinde barındırmaktadır.

Windy.com hava durumu uygulamasında görüntüleme frekansları ise 5 ilâ 15 dakika aralığında değişmektedir. Uygulama içerisinde hava sıcaklık tahminleri, rüzgâr yön ve hızı bilgileri, dünya genelinde havaalanı lokasyonları, 1500’ün üzerinde yamaç paraşüt noktası gibi veriler bulunmaktadır. Özelleştirilebilir ayarları, kullanıcıların öncelikli bildirimleri almasına yardımcı olmaktadır. Yüksek çözünürlüğe sahip uydu görüntüleri, irtifa seviyeleri, metrik ölçümlemeler, spesifik konuların yağış beklentileri gibi bilgilere Windy.com uygulamasından kolayca erişim sağlanmaktadır. Windy.com hava durumu uygulamasını iOS cihazlara indirmek için buradan, Android işletim sistemine sahip cihazlara indirmek için de buradan ulaşılmaktadır.

WetterOnline

En iyi hava durumu uygulamalarının son sırasında WetterOnline gelmektedir. WetterOnline tamamen ücretsiz olarak hizmet verirken, kullanıcılarının saatlik ve günlük hava tahminlerine ulaşmayı mümkün kılmaktadır. 14 günlük periyotlardaki hava durumu trendleri, dünya genelinde canlı radar görüntüleri, yağış beklentileri, uygulamanın öne çıkan özellikleri arasında yer almaktadır. Rüzgar ve sıcaklık radarı, uygulamanın çok daha net ve yüksek doğruluk barındıran verileri paylaşmasını desteklemektedir.

WetterOnline hava durumu uygulaması kullanıcılarına UV indeksi, polen ölçümlemeleri, kar yağışı derinlikleri gibi özel hizmetler de sunmaktadır. Popüler hava durumu uygulamalarından biri olan WetterOnline, şimşek, yıldırım, gök gürültüsü, gündoğumu ve gün batımı gibi özel zamanlayıcı verilerini de kullanıcıları ile paylaşmaktadır. WetterOnline uygulamasından yerel veya dünyanın herhangi bir bölgesindeki hava tahminlerine ulaşmak mümkündür.

Uygulamayı alternatiflerinden ayıran bir başka özellikte, bölgesel kara sularının sıcaklık değerlerinin detaylı olarak gösterilmesidir. WetterOnline ile tatil planı yaparken, deniz suyu sıcaklığına göre karar vermek mümkün olmaktadır. Uygulamada aktarılan rüzgar yönü ve hızı gibi bilgiler, profesyonel sörfçülerin ve balıkçıların öncelikli bildirimleri arasına girmektedir. Uygulama ayrıca polen ve çevre kirliliği ölçümlerini de kullanıcılarına sunmaktadır. İşlevsel özellikleri ve şık tasarımı ile dikkat çeken WetterOnline hava durumu uygulamasını Android işletim sistemine sahip cihazlara buradan, iOS cihazlara ise buradan indirmek mümkün olmaktadır.

Hülya Ergün

2014 yılından beri kurumsal şirketlere sosyal medya hesap yönetimi konusunda destek vermekteyim. Content Writers Turkey (CWT) üyesiyim. Aynı zamanda, Türkiye’nin önde gelen içerik ajanslarında freelance olarak içerik yazarlığı yapmaktayım. Okumaya, araştırmaya, yazmaya ve yaratıcılığa açık her alana ilgi duyuyorum. Yoga ve meditasyon pratikleri ile enerjimi dengeliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu