GündemİşNasıl YapılırNedir?TeknolojiYaşam

Dogecoin Nedir? Dogecoin Geleceği

Günümüz dünyasında her geçen gün yepyeni gelişmeler yaşanıyor. Gelişmelerin yaşandığı alanlardan biri de kripto para birimleri. Kripto para birimlerinden biri olan Dogecoin(DOGE) son zamanlarda gündemden hiç düşmüyor, merakla takip ediliyor. Piyasaların her gün değişmesi, dünyaca ünlü milyarder Elon Musk’ın açıklamaları kripto para dünyasını doğrudan etkiliyor. Özellikle Tesla markasının artık Dogecoin ile satış yapacağını duyurmasıyla piyasalar yeniden hareketlendi. Dogecoin de en çok merak edilenler arasında yerini aldı. Biz de bu yazımızda sizler için Dogecoin ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi araştırdık. 

Dogecoin Nedir?

Dogecoin kripto parası, 2013 yılında geleneksel bankacılık ücretlerinden muaf, eğlenceli bir ödeme sistemi kurmak isteyen yazılımcılar Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından üretilmiştir. Dogecoin’in kısaltması DOGE olarak bilinir. Litecoin tabanlı bir kripto para birimidir. Açık kaynak kodludur ve herhangi bir merkezi yoktur. Sembolü ise internet ortamında son derece popüler olan ve Doge olarak bilinen Shiba Inu cinsi bir köpektir. Dogecoin başlangıçta şaka amacıyla ortaya çıkmasına rağmen son dönemlerin en popüler kripto para birimleri arasında yerini almaktadır. 

Dogecoin’in Özellikleri Nelerdir?

  • Dogecoin, Litecoin tabanlı bir kripto para birimidir. Blok süresi Litecoin’den çok daha hızlıdır. Hızı sebebiyle kripto para borsasında hatırı sayılır bir kitleye sahiptir.
  • Dogecoin, kolay bir kullanıma sahiptir. Daha erişilebilir ve dost canlısı olmayı hedefler. Bitcoin’in karmaşık yapısı ile uğraşmak istemeyenlerin tercih ettikleri bir kripto para birimidir.
  • Bu kripto para biriminde bahşiş hizmeti vardır. Bahşiş hizmeti, kullanıcıların diğer kullanıcılara hak ettikleri için hizmetler karşılığında belirli bahşişler vermesidir. Bu sistem sayesinde kullanıcıların birbirileri ile etkileşim kurmasının yolu açılır.
  • Dogecoin, deflasyonist değil enflasyonist bir politika izleyerek diğer kripto para birimlerinden ayrılır. Yani herhangi bir madencilik sınırlaması bulunmamaktadır. Bu sebeple uzun vadeli işlemler için de avantajlı olarak görülür. 

Dogecoin ve Bitcoin Farkı

Dogecoin ve Bitcoin arasındaki en büyük fark ‘arz seviyeleri’ olarak gösteriliyor. Dogecoin’de herhangi bir arz sınırı bulunmuyor fakat Bitcoin’de belirli bir arz sınırı mevcut. Bu sebeple arz sınırının olmaması da bir kripto paranın zaman içerisinde değer kaybetmesi olarak yorumlanıyor.

Bitcoin ve Dogecoin’in ortaya çıkış amaçları da birbirinden son derece farklı. Bitcoin, lider bir merkezsiz dijital para birimi olma iddiasıyla ortaya çıktı. Dogecoin ise bir şaka coini olarak yaratıldı. Bu sebeple de Bitcoin’in çok daha sağlam temelleri olduğu söyleniyor.

Dogecoin Nasıl Alınır?

  • Dogecoin almak için ilk yapmanız gereken kripto para borsalarından birine giriş yapmaktır. Bu kripto para borsalarını kendiniz seçebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek şey seçtiğiniz kripto para borsasının Dogecoin’i listeleyip listelemediği olmalıdır.
  • Seçtiğiniz kripto para borsasına giriş yapmak için öncelikle kimlik bilgileriniz ile üye olmalısınız. 
  • Üyelik işleminden sonra çevrimiçi cüzdanınıza para yatırmanız gerekiyor. Bunun için de seçtiğiniz borsanın ‘yatırma’ bölümüne gidin. Burada ne kadar yatırmak istiyorsanız o tutarı girin. Bu işlemi borsanıza göre kredi ya da banka kartınızla, ya da diğer ödeme seçenekleri ile gerçekleştirebilirsiniz. 
  • Para yatırma işleminizi başarılı bir şekilde gerçekleştirdikten sonra seçtiğiniz kripto para borsasında Dogecoin ya da DOGE yazarak aratın. Burada karşınıza çıkacak olan listeden Dogecoin’i seçin. Miktarı girdikten sonra ödemeyi onaylayın. Eğer kredi kartınız ile alışveriş yapıyorsanız 3D güvenlik taramasını onaylamanız gerekecek. Bu işlemden sonra Dogecoin’i satın almış olacaksınız.

Dogecoin Alacağınız Bazı Kripto Para Uygulamaları

Dogecoin satın almak istiyorsanız iyi bir kripto para uygulaması seçmeniz gerekiyor. Şimdi gelin hep birlikte Dogecoin satın alabileceğiniz bazı kripto para uygulamalarını inceleyelim.

Binance

Binance, dünyanın lider kripto para uygulamalarından biri olarak biliniyor. Dijital varlıklar ile alışveriş yapan kullanıcıların uğrak noktası olan Binance, birçok dilde hizmet veriyor. Bu kripto para uygulamasından birçok coin’i satın alabilmeniz mümkün.

Bitexen

Türkiye’nin en popüler kripto para borsalarından biri olan Bitexen, kolay, hızlı ve güvenilir olma iddiası taşıyor. Bu uygulamada da birden fazla coin’i listeleyebilir ve güvenilir bir şekilde satın alabilirsiniz.

Bitpanda

2014 yılında kurulmuş bir Avusturya borsası olan Bitpanda, çoklu dil seçeneği ve güvenilirliği sayesinde tercih edilen uygulamaların başında geliyor. Bu uygulamadan da kolayca Dogecoin’i ve dilediğiniz diğer coinleri satın alabilirsiniz.

Paribu

Türkiye’nin para borsalarından bir diğeri olan Paribu, 2017 yılında kuruldu. Bu uygulamadan dilediğiniz coin’i satın almanız mümkündür.

Kraken

Türkçe dil desteği bulunan uygulamalardan olan Kraken, 2011 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde kuruldu. Bu uygulamadan havale, kredi ya da banka kartı ile Dogecoin’i ve dilediğiniz diğer coinleri satın alabilirsiniz. 

Dogecoin ve Elon Musk

Dogecoin denince akla gelen ilk isimlerden biri hiç şüphesiz Elon Musk oluyor. Ünlü girişimci Elon Musk ile ilgili detaylı bilgiyi bu yazımızda bulabilirsiniz. Dogecoin, uzun bir süredir Elon Musk’ın oyuncağı olarak gösteriliyor. 

Elon Musk, yaptığı açıklamalarla, girişimleri ile kripto para borsasını doğrudan etkiliyor. Şimdi de Elon Musk ve Dogecoin arasındaki bağlantıya bir göz atalım.

Twitter Paylaşımları 

Tesla ve SpaceX’in CEO’su olan Elon Musk, twitter platformunda yaptığı açıklamalar ile Dogecoin’e yatırım yaptığını açıklayan tweetler atarak bu kripto para birimini yükseltti. Twitter’da sadece bir emoji paylaşarak Dogecoin’in değerini yüzde 20 artıran Musk, Dogecoin’in Bitcoin’den daha kullanışlı olduğunu belirtiyor. Yaptığı açıklamalar ile sık sık Dogecoin’e destek veren Elon Musk, bu coin’in değerlerinin yükselmesine büyük katkı sağlıyor. Ünlü milyarderin attığı bir tweet sayesinde Dogecoin’in değeri saniyeler içerisinde artıyor. Bu sebeple Dogecoin kullanıcıları da milyonlarca dolar kar etme şansı yakalıyor.

Tesla Dogecoin ile Ödeme Almaya Başladı

Geçtiğimiz Mayıs ayında piyasaları hareketlendiren bir açıklama oldu. Tesla’nın CEO’su olan Elon Musk, Tesla ürünlerinin Dogecoin ile satılabileceğini söylemişti. Sadece bir ihtimal olan bu açıklama bile Dogecoin değerlerini yüzde 20 civarında arttırmıştı. Geçtiğimiz gün ise beklenen oldu ve Tesla’nın, Dogecoin ile ödeme alacağı dünyaya duyuruldu. Elon Musk, yine Twitter’dan attığı tweette ‘Tesla merch buyable with Dogecoin’ ifadelerini kullandı. ‘Merch’ yan ürün anlamında kullanılan bir sözcük olduğu için burada Tesla araçlarının değil, Tesla’nın yedek parçalarının ya da aksesuarlarının Dogecoin ile satın alınabileceği anlaşılıyor. 

Şirket, kısa bir süre önce Bitcoin aracılığı ile ödeme almaya başlamış fakat bunu kısa bir süre sonra iptal etmişti. Sebebi ise Bitcoin’in yeterince çevreci olmaması gösterilmişti. 

Bazı kullanıcılar, sosyal medya hesaplarında paylaştıkları görseller ile Tesla’nın bu ödeme almayı test ettiğini gözler önüne serdi. Piyasalar da bu durum karşısında hareketlilik gösterdi ve Dogecoin değerleri yüzde 11 oranında arttı. Dogecoin, Twitter gündeminde uzunca bir süre konuşuldu.

Tam tarihi kesin olarak bilinmese de çok kısa bir süre sonra Tesla’dan Dogecoin ile alışveriş yapmak mümkün hale gelecek. 

Dogecoin’in Geleceği

Dogecoin ile ilgili merak edilenlerden biri de bu kripto paranın geleceği oluyor. Kripto para dünyası ile yakından ilgilenenler ve uzmanlar tahminlerde bulunuyor. Fakat bunların hiçbiri bir yatırım tavsiyesi değil. Dogecoin, son zamanlarda son derece popüler olan kripto para birimlerinden biri olarak biliniyor. Bu yükselişin devam etmesi durumunda Dogecoin’in değerinin artacağı tahminler arasında yer alıyor. Elon Musk’ın sık sık Dogecoin’e yatırım yaptığını belirtmesi de bu kripto para biriminin gelecek vaad ettiğine dair inançları arttıyor. Fakat bugün destek veren Elon Musk, desteğini başka bir kripto para biriminde yana kullanabilir. Bu da uzmanlar tarafından belirtilen görüşlerden yalnızca biri. 

Dogecoin 2022 yılına hızlı bir giriş yaptı. Uzmanlara göre Dogecoin 2022 yılında ralli yaparak yatırımcılarını mutlu edebilir. Bu coin bugüne kadar yüzde 15.000 kar yaptı. Geçtiğimiz günlerde diğer kripto para birimlerinin hızlı bir şekilde düşmesine rağmen bu coin artışını sürdürdü. Bu sebeple kripto para yatırımcıları ve uzmanları bu coinin artışını sürdüreceğini söylüyor. Dogecoin, 2021 yılının başından bu yana yaklaşık yüzde 2.956 artış gösterdi. 

Önemli not; burada yazılan konular durum tespiti ve bilgilendirme amaçlıdır, yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu