GündemMobil UygulamalarNasıl YapılırNedir?SağlıkTeknoloji

Covid-19 Aşı Pasaportu Nedir? Nasıl Alınır?

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi devam ederken, normalleştirilmiş yaşama adaptasyon süreci yaşanıyor. Türkiye’de Covid-19 aşı uygulamaları 2021 yılının Ocak ayından itibaren başlamıştı. İlgili tarihten sonra bireyler e-Nabız üzerinden aşı randevularını oluşturarak, Covid-19 aşılarını yaptırmıştı. 

Güncel olarak eksik aşısı bulunanların aşılama uygulamaları hala devam etmektedir. Covid-19 aşı bilgilerine HES (Hayat Eve Sığar) mobil uygulaması üzerinden ulaşmak mümkündür. İkinci doz aşılarını tamamlayan kişiler e-Nabız yada HES uygulamasından “Covid-19 Aşı Kartı” kimliklerini görüntüleyebiliyor. Bireylerin aşı kimliklerine eklenen QR kod okutulduğunda ise e-Nabız üzerinden ilgili aşı kartının doğruluğu teyit edilebiliyor.  

Dijital aşı sertifikası olarak da tanımlanan aşı kartı fikri, öncelikle “Covid-19 Aşı Pasaportu” olarak adlandırılmıştır. Ancak tanım içerisinde yer alan “Pasaport” açıklaması bireylerin veri güvenliklerini riske ettiği ve toplumsal eşitsizlik yarattığı yaklaşımıyla değiştirilmişti. Covid-19 aşı kartı güncel olarak “Covid-19 Dijital Aşı Sertifikası” olarak adlandırılmaktadır.

Covid-19 Aşı Sertifikası Nasıl Görüntülenir?

Kademeli olarak gerçekleşen normalleşmenin ardından, aşılama uygulamaları da hızlı bir şekilde devam ediyor. İki doz aşısını tamamlayan bireyler, Covid-19 aşı sertifikalarını oluşturmaya hak kazanıyor. e-Nabız sistemi, HES uygulaması ve Health Pass üzerinden görüntülenebilir olan Covid-19 aşı sertifikası, şehirlerarası ve yurtdışı seyahatlerinde büyük kolaylık sağlıyor. Bireylerin Covid-19 aşı sertifikaları, iki doz aşısını tamamlayanlar için sistem tarafından otomatik olarak oluşturuluyor. 

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Covid-19 pandemi yönetimi kapsamında e-Nabız, HES ve Health Pass uygulamalarını birbiri ile entegre ederek güncelleme yaptığını belirtiyor. Bu şekilde iki doz aşısını tamamlamış olan bireyler her bir sistem ve uygulama üzerinden aşı sertifikalarını kolayca görüntüleyebiliyor. Sisteme eklenen bir diğer yeni özellik ise “AB Uyumlu Sağlık Pasaportu” uygulaması oluyor. Yurtdışı seyahatlerinde kullanılmak üzere hazırlanan AB Uyumlu Sağlık Pasaportu, kimlik kontrollerinde bireylerin yurtdışı çıkış işlemlerini kolaylaştırmayı hedefliyor.

AB Uyumlu Sağlık Pasaportu Nasıl Oluşturulur?

Yurtdışı seyahatleri için aşı sertifikası görüntülemek için, HES uygulaması ana ekranına eklenen “AB Uyumlu Sağlık Pasaportu” sekmesine tıklandığında, sistem otomatik olarak Health Pass uygulamasına yönlendirmektedir. İlgili uygulama mobil cihazlara yüklendiğinde, bilgilendirme ekranı çıkmaktadır. Kullanıcılar bilgilendirmeleri okuyup kabul ettikten sonra, kamera erişimlerine de izin vermeleri gerekmektedir. Son adımda ise “Gizlilik Politikaları”nın okunup, onaylanması istenmektedir. 

Kullanıcılar dijital aşı sertifikalarını görüntüleyebilmek için ilk önce e-Nabız sistemine giriş yapmalıdır. Kişiye özel tanımlı hesap üzerinden Covid-19 sekmesine tıklandığında “AB Uyumlu Sağlık Pasaportu” bölümüne ulaşılmaktadır. Sistem içerisinde iki doz aşısını tamamlayanların aşı bilgileri, bağışıklık ve test sertifikaları da görüntülenebilmektedir. Sertifikalarını dijital aşı kartlarına eklemek isteyenler “Dijital Sağlık Sertifikası Ekle” bölümünden, ilgili sertifikalarını ekleyebilir.

HES Uygulaması Üzerinden Aşı Kartı Çıkartma

İki doz Covid-19 aşısını tamamlayan bireyler, aşı kartlarını çıkartma konusunu araştırıyor. HES (Hayat Eve Sığar) uygulaması, tanımlı kullanıcıların dijital sağlık bilgilerini görüntülemenin en kolay ve işlevsel yolunu sunuyor. Covid-19 aşı kartının oluşturulması, kullanıcıların tüm seyahat faaliyetlerinin ve yurtdışı çıkışlarının kolay bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı oluyor. 

HES uygulaması üzerinden “Covid-19 Aşı Bilgilerim” sekmesi tıklandığında, sistem otomatik olarak aşı kartını oluşturuyor. Opsiyonel olarak kullanıcılar aşı kartlarında pasaport bilgilerinin de yer almasını isterse, “AB Uyumlu Sağlık Pasaportu” bölümüne tıklayarak, pasaport numaralarını ilgili ekrana yazmaları yeterli oluyor. sistem tarafından otomatik olarak oluşturulan Covid-19 aşı kartları hem QR kod ile dijital olarak hem de çıktı alınarak resmi evrak statüsünde kullanılabiliyor.

e-Nabız Üzerinden Aşı Kartı Çıkartma

Covid-19 pandemisi başladığından beri en yoğun kullanılan uygulamalar ardında e-Nabız sistemi gelmektedir. Tanımlı kullanıcılar e-Nabız üzerinden sağlık sertifikalarına, aşı uygulamalarına kolayca erişim sağlamaktadır. Aşı randevularının oluşturulması gibi seçenekler de yine e-Nabız üzerinden yapılmaktadır. e-Nabız, HES ve Health Pass uygulamalarının birbirine entegre edilmesi de kullanıcıların her bir uygulama üzerinden aşı kartlarını çıkartmalarına imkan tanımaktadır. İki doz aşısını tamamlayan bireyler, e-Nabız sistemine giriş yaparak “Covid-19 Aşı Durumu” sekmesini seçmelidir. İlgili bölüm seçildiğinde, tanımlı kullanıcının Covid-19 bilgileri ve aşı kartı sistemde görüntülenmektedir. HES uygulamasında olduğu gibi e-Nabız sisteminde de “Covid-19 Aşı Kartı” hem QR kod ile dijital hem de çıktı alınarak kullanılabilmektedir. Aşı kartı çıkartmak “Covid-19 Aşı Kartı” ekranına ulaşarak yapılmaktadır. Yine HES uygulamasında olduğu gibi, kullanıcılar aşı kartlarında pasaport bilgilerinin de yer almasını isterse, “AB Uyumlu Sağlık Pasaportu” bölümünden kendi pasaport numaralarını aşı kartlarına ekleyebilir.

Hülya Ergün

2014 yılından beri kurumsal şirketlere sosyal medya hesap yönetimi konusunda destek vermekteyim. Content Writers Turkey (CWT) üyesiyim. Aynı zamanda, Türkiye’nin önde gelen içerik ajanslarında freelance olarak içerik yazarlığı yapmaktayım. Okumaya, araştırmaya, yazmaya ve yaratıcılığa açık her alana ilgi duyuyorum. Yoga ve meditasyon pratikleri ile enerjimi dengeliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu