Nasıl YapılırNedir?ÖneriTeknoloji

Gravatar Nedir? Nasıl Kullanılır?

Profillerimizi düzenlerken en önem verdiğimiz yerlerden biri de profil fotoğraflarımız oluyor. Birçoğumuz kaydolduğumuz web sitelerine profil fotoğraflarımızı tek tek yüklemekten hoşlanmıyoruz. İşte bu durumda özellikle WordPress tabanlı web sitelerinde yazar ya da editör olarak görev alan kişiler için büyük kolaylık sağlayan Gravatar devreye giriyor. Kolay kullanımı ile son derece popüler olan gravatar ile ilgili merak edilen her detayı sizler için araştırdık.

Gravatar Nedir?

Gravatar’ın ne olduğunu anlamak için öncelikle avatar kelimesini bilmek gerekiyor. Avatarlar, sanal dünyada sizi tanımlayan küçük resimler olarak karşımıza çıkar. Bu avatarlar kişiden kişiye göre değişir. Gravatar (Globally Recognized Avatar) anlamına gelir. Yani dünya çapında sizi tanıtan avatarlar gravatar olarak bilinir. 

Gravatar, 2007 yılında Tom-Preston Werner ile Automattic firması tarafından geliştirilmiş bir web servisidir. Bu servis sayesinde kişisel fotoğrafınızı ya da avatarınızı kullandığınız e-posta adresinize entegre edebilirsiniz. Entegre işleminden sonra üye olduğunuz tüm platformlarda bu profil fotoğrafınız ya da avatarınız otomatik olarak gösterilir. Yani üye olduğunuz web sitelerine tek tek fotoğraf yüklemek zorunda kalmazsınız.

Özellikle WordPress web sitelerinde içerik üreticileri için büyük kolaylık sağlar ve bu sebeple sıkça kullanılır. Gravatar ücretsiz olması sebebiyle de en çok tercih edilen web servislerinden biridir. Ücretsiz bir şekilde, dilediğiniz kadar e-posta adresini sisteme yükleyebilir, bu e-posta adresine profil fotoğrafınızı ya da avatarınızı entegre edebilirsiniz. 

Gravatarı kullanmanız halinde giriş yaptığınız WordPress web sitelerine profil fotoğrafı eklemeniz gerekmez. Gravatar bunu sizin adınıza yapar. 

Gravatar’ın Özellikleri

 • Gravatar’ın en dikkat çekici ve en sevilen özelliği tamamen ücretsiz olmasıdır. Üye olmak için ya da kullanmak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez.
 • Herkesin göreceği profil fotoğrafanızı ya da avatarınızı tek bir yerden dilediğiniz gibi kolaylıkla yönetebilirsiniz.
 • Gravatar sadece profil fotoğrafınıza ya da avatarınıza değil, eğer isterseniz bağlantılarınıza, fotoğraflarınıza, iletişim bilgilerinize erişim sağlar. Böylece tüm bu bilgileri de tek bir merkezden yönetebilirsiniz.
 • Kullanım kolaylığı sayesinde kullanıcıların sevdiği web servislerinden biridir.
 • Türkçe de dahil olmak üzere 50’den fazla dil seçeneği bulunur. Çoğu web servisi İngilizce olarak hizmet verdiği için kullanıcılar açısından bazı sıkıntılar çıkabiliyor. Fakat Gravatar, çoklu dil seçeneği sayesinde de kullanım kolaylığı sağlıyor.
 • Gravatar, sadece WordPress ile entegre değildir. WordPress’in yanı sıra Slack, GitHub gibi platformlar ile de entegre olabilir.

Gravatar Nasıl Kullanılır?

 • Gravatar’ı kullanmak için öncelikle en çok kullandığınız e-posta adresine ihtiyacınız var. Gravatar’a üye olurken aktif bir şekilde kullandığınız e-postanızı seçmeniz önemlidir.
 • Gravatar’ın web sitesine giriş yapın. Ekranda sağ orta kısımda yer alan ‘Gravatarınızı oluşturun’ butonuna tıklamanız gerekiyor. 
 • Bu butona tıkladıktan sonra otomatik olarak WordPress web sitesine yönlendirilmiş olacaksınız. Burada bir form karşınıza çıkacak. Bilgilerinizin istendiği bu formu eksiksiz bir şekilde doldurun. 
 • Formu doldurduktan sonra E-posta adresinize bir onay E-postası gelecek. Bu onay e-postasında bulunan aktivasyon linkine tıklayın. Linke tıkladıktan hemen sonra Gravatar sitesine yönlendirileceksiniz.
 • Karşınıza yeni bir sayfa açılacak. bu sayfada ilk olarak bir profil fotoğrafı ya da bir avatar tanımlamanız istenecek. Bu avatarı ya da profil fotoğrafını JPG ya da PNG formatında olacak şekilde sisteme aktarın. 
 • Sisteme aktarma işleminden sonra görselinizin boyutunu seçin ve kaydet butonuna tıklayın.
 • İşleminiz burada gerçekleşmiş olacak. Artık bu E-posta adresi ile üye olduğunuz her web sitesinde seçmiş olduğunuz profil fotoğrafınız ekstra hiçbir ayarlamaya gerek olmadan görünecek.

Neden Gravatar Kullanmalıyım?

 • Herhangi bir web sitesi, sizin avatarınızı görüntülemek için deposunda saklı tutmak zorundadır. Bu durum web siteleri için ek özellikler ve eklentiler gerektirir. Bu sebeple bazı web siteleri özel avatarları devre dışı bırakmayı tercih ederler. Gravatar, avatarlarınızın dosyalarını doğrudan gravatar web sitesinden sunar ve üçüncü taraf web sitelerinin avatarınızı depolamasına gerek kalmaz. Avatarlarınızı her web sitesinde kolaylıkla kullanabilirsiniz.
 • Gravatar sayesinde avatarınızı kolaylıkla dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Bu saniyelerinizi alır ve hızlı, kolay bir biçimde gerçekleşir. İstediğiniz görseli istediğiniz zaman avatarınız olarak belirleyebilirsiniz. 
 • Gravatar, size bir tanınırlık sağlar. İsterseniz bir web sitesinin yöneticisi olun, isterseniz de bir web sitesinde yalnızca üye olun. Gravatar tıpkı adında da geçtiği gibi global olarak tanınmanıza imkan tanır. Her web sitesinde aynı kimliği sürdürmenize ve korumanıza yardımcı olur.
 • Gravatar, size ayrıca bir güven oluşmasını da sağlar. Günümüzde birçok bot hesap var ve bu hesapları gerçek hesaplardan ayırmak bir hayli zor olabiliyor. Gravatar ile kendi avatarınızı oluşturduğunuz için yaptığınız yorumlarda ya da girmiş olduğunuz içeriklerde tanınmanızı ve size güven oluşmasını sağlar. Gravatar sayesinde gerçek bir kişi olduğunuzu ispat da etmiş olursunuz.
 • Bir web sitesinde içerik üreticisiyseniz gravatar profiliniz sayesinde okuyuculara içerikleriniz, çalıştığınız web siteleri hakkında bilgi de verebilirsiniz. Gravatar profilinize tıklayan kullanıcılar sizin hakkınızda bilgi sahibi olabilir. Böylece web sitenizin trafiğini de arttırabilir, daha çok okuyucuya ve kullanıcıya hitap edebilirsiniz.
 • Gravatar kullanarak bir marka bilinci oluşturabilirsiniz. Gravatar kimliğiniz ile var olan markanızı güçlendirebilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu