Nasıl YapılırNedir?TeknolojiYaşam

Google Keep Nedir? Nasıl Kullanılır?

Hepimiz günlük hayatımızda bir not defterine ihtiyaç duyuyoruz. Alışveriş yaparken, günlük rutinimizi planlarken, arkadaşlarımızla buluşma ayarlarken, çalışma saatlerimizi düzenlerken bunları not edeceğimiz bir deftere ihtiyacımız oluyor. Günümüz çağında bu not defterini analog bir şekilde elimizde taşımak, kalem ile not etmek yerine telefonlarımız sayesinde not alabiliyoruz. Dünya devi Google, Google Keep ile bize ihtiyaç duyduğumuz o not defterini sunuyor. Şimdi gelin Google Keep nedir, nasıl kullanılır hep birlikte inceleyelim.

Google Keep Nedir?

Google Keep, dünya devi Google tarafından 2013 yılında piyasaya sürülen bir not defteridir. Yine 2013 yılında faaliyeti durdurulmuş olan Google Notebook yerine ilan edilmiştir. Hızlı, basit ve kullanışlı bir not defteri görevi gören Google Keep, hem iOS hem de Android cihazlarda kolaylıkla kullanılabilmektedir. Cihazında not defterine ihtiyacı olanlar için vazgeçilmez bir uygulama olan Google Keep, ücretsiz sürümü ile de kullanıcılarını memnun ediyor. Google Keep ile istediğiniz şekilde görsel, işitsel ya da yazılı notlarınızı kolaylıkla alabilirsiniz. 

Google Keep Özellikleri

 • Google Keep, yalnızca mobil cihazlarda kullanılabilen bir uygulama değildir. İsterseniz masaüstü ya da dizüstü bilgisayarınızda da kolaylıkla kullanabilirsiniz. 
 • Google Keep ile size özel bir yapılacaklar listesi oluşturabilirsiniz. Notlarınızı istediğiniz özelliğe, önceliğe göre sıralayarak kolaylıkla listeler oluşturup, işlerinizi planlamanız da mümkün.
 • Google Keep, kolayca entegre olabilme özelliğine de sahip. Senkronizasyon özelliği sayesinde Google Dökümanlarda bulunan yazınızı Google Keep’e aktarabilirsiniz. Notlarınız ile bir Google dökümanı üretmeniz bile mümkün olur. 
 • Google hesabı ile girdiğiniz Google Keep, sizler için bilgilerinizi, notlarınızı kaydeder. Böylece başka bir cihazdan aynı mail adresiyle giriş yaparsanız notlarınıza erişebilirsiniz. Cihazınızı unutmanız ya da kaybetmeniz notlarınızın da yok olması anlamına gelmez. Notlara istediğiniz zaman istediğiniz yerden ulaşabilirsiniz. Bu uygulama notlarınızı dilediğiniz her yerde size sunacaktır.
 • Sesli not alma özelliği sayesinde yazı yazmaya vaktiniz olmadığında sesli bir şekilde not alabilirsiniz. Bazen düşündüklerimizi cümlelere dökecek vaktimiz ya da motivasyonumuz olmuyor. Düşündüklerimizi not etmek de uzun ve zorlu bir yol gibi geliyor. İşte bu durumda sesli bir not alarak bu notu sonrasında cümlelere dökebilirsiniz.
 • Bu uygulama ile yalnızca sesli ya da yazılı not almazsınız. Bunun yanı sıra görsel notlar da alabilirsiniz. Gördüğünüz bir tabelayı, afişi, dövizi kolaylıkla notlarınıza ekleyebilirsiniz. İstediğiniz videoyu ya da fotoğrafı notlarınıza iliştirip notlarınızı zenginleştirebilirsiniz.
 • Bu not defteri uygulaması, renkli notlar özelliği ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Renkli not kağıtları ile birbirinden güzel, rengarenk notları kaydedebilirsiniz. Bu notlarda önemli gördüğünüz yerleri, dikkat çekmesini istediğiniz bölümleri farklı renkler ile belirtebilirsiniz.
 • Bu uygulamada ses ile yazma özelliği de mevcut  olarak bulunuyor. Dilediğiniz herhangi bir notu ses kayıt butonu ile not edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey ses ile yazdırma seçeneğine tıklayarak not almak istediğiniz şeyi söylemek oluyor. Bu sayede klavye kullanmanıza da gerek kalmıyor.
 • Not almak çok önemli fakat alınan bu notları unutmamak da büyük önem taşıyor. Ders saatleri, toplantı günleri, arkadaşlar ya da aileyle yapılan planların tarihleri bazen unutuluyor. Google Keep bu detayı da düşünmüş. Bu gibi unutmaları engellemek için size hatırlatıcı özelliği sunuyor. İstediğiniz herhangi bir nota hatırlatıcı ekleyerek bu notun unutulmamasını, uygulama tarafından size alarm ile hatırlatılmasını sağlayabilirsiniz.
 • Bu uygulama sayesinde iş ya da okul arkadaşınızla ortak da çalışabilirsiniz. Ortak çalışmalar, işbirliği çoğu zaman süreçleri kolaylaştırır. Notlarınız üzerinde biriyle ortak çalışmak isteyebilirsiniz. Bunun için de yapmanız gereken tek şey çalışmak istediğiniz kişinin mail hesabını ekleyip kaydetmek olacaktır. Bu sayede istediğiniz kişiyle notlarınızı paylaşabilir ve ortak bir şekilde çalışabilirsiniz.
 • Notlar sadece yazılı, sözlü, görsel olmak zorunda değil. Bazen içinde bulunduğumuz durumlara göre çizimler ile notlar almamız da gerekiyor. Google Keep, bu imkanı da sunuyor. Bu uygulama ile farklı çizimler yapabilir ve bunları not defterinize ekleyebilirsiniz. Böylece aklınıza gelen anlık çizim fikirlerini de kaçırmamış olursunuz.
 • Google Keep, ücretsiz olması ile de dikkatleri çeken bir uygulamadır. Rakiplerine göre en büyük avantajı ücretsiz olarak birçok özelliği sunmasıdır.
 • Bu uygulama, internete erişiminizin olmadığı yerlerde de kullanılabilir. Eğer internete erişiminizin olmadığı bir yerdeyseniz notlarınızı görmeye ve yeni notlar oluşturmaya devam edebilirsiniz. Yeni oluşturduğunuz bu notlar internete erişim sağladığınız andan itibaren tekrar senkronize edilir. Notlarınızı kaybetme ihtimaliniz olmaz.
 • Reklamlar, bazen dikkat dağıtıcı ve can sıkıcı olabiliyor. Bu not defteri uygulaması reklamsız çalışır. Böylece not alırken, notlarınıza erişmek isterken dikkatiniz dağılmaz.
 • Bu uygulamada birden fazla dil seçeneği mevcuttur. İstediğiniz dilde notlar alabilir ve bu notları paylaşabilirsiniz.
 • Google Keep, hem Android hem de iOS işletim sistemi destekli tüm cihazlarda sorunsuz bir şekilde çalışır.
 • Sade bir tasarıma sahiptir ve kolay kullanıma uygun bir ara yüzü vardır. Bu sebeple not defteri kullanmaya yeni başlayan biri de kolaylıkla kullanabilir.
 • Google Keep uygulaması kişiselleştirilebilir. İstediğiniz temayı ve yazı rengini, boyutunu seçip kendiniz karar verebilirsiniz.

Google Keep Nasıl İndirilir?

Google Keep uygulamasını indirmek için App Store ya da Google Play Store’a giriş yapmanız gerekir. Giriş yaptıktan sonra arama butonuna ‘Google Keep’ yazıp aratın. Karşınıza Google Keep uygulaması çıkacaktır. Bu uygulamanın yanında bulunan ‘İndir’ butonuna tıklayın. İndirme işlemi gerçekleştikten sonra bu uygulamayı ana ekranınızda göreceksiniz. Böylece indirme işlemi başarılı bir şekilde gerçekleşmiş olacak.

Google Keep Nasıl Kullanılır?

 • Az önce de bahsettiğimiz gibi Google Keep basit arayüzü sayesinde kolaylıkla kullanılabilir. Uygulamayı indirdikten sonra dört farklı türde not alabilirsiniz. Bunlar yazılı, sesli, görsel ve çizim ile oluşturulabilir.
 • Uygulamayı indirdikten sonra uygulamanın üzerine tıklayın. Burada bir başla butonu göreceksiniz. Başla butonuna tıkladıktan sonra sizden bir hesap seçmeniz istenecek. Bu uygulamayı kullanmak istediğiniz hesabı seçin. Hesabı seçtikten sonra direkt uygulamanın ana sayfasına yönlendirilmiş olacaksınız. 
 • Sağ alt köşede bulunan + butonuna tıklayarak yeni bir not oluşturmaya başlayabilirsiniz. 
 • Çizim yapmak istiyorsanız sol alt köşede bulunan ‘fırça’ butonuna tıklayın. Böylece çizim ile not alabilirsiniz.
 • Sesli notlar almak için de fırçanın hemen yanında bulunan ‘mikrofon’ butonuna tıklayın. Buraya tıkladıktan sonra cihazınızın mikrofon erişimine izin verin. Bu erişim iznini verdikten sonra sesli notlar almaya başlayabilirsiniz.
 • Görsel ya da video ile not almak istiyorsanız alt bölümde bulunan görsel butonuna tıklayın. Buradan da fotoğraf ya da video çekerek notlarınıza kaydedebilirsiniz.
 • Notlarınızı aramak istediğiniz zaman da en üst bölümde bulunan ‘notlarınızda arayın’ bölümüne tıklayarak aradığınız notu yazabilir ve bulabilirsiniz. 
 • Uygulama içi ayarlar için sol üst köşede bulunan imgeye tıklamanız gerekir. Bu imgeye tıkladıktan sonra karşınıza açılan listeden ayarları göreceksiniz.
 • Notlarınıza hatırlatıcı eklemek için aldığınız notun sağ üst köşesinde bulunan zil simgesine basın ve hatırlatılmasını istediğiniz tarihi ayarlayın.
 • Notlarınızı iğnelemek, öne çıkarmak içinde yine sağ üst köşede bulunan iğne simgesine tıklamanız gerekiyor. 
 • Notlarınızı biriyle ortak kullanmak istediğiniz zaman da yapmanız gereken şey notunuzun sağ alt köşesinde bulunan simgeye tıklayarak burada bulunan ‘ortak çalışılanlar’ seçeneğine tıklamak olacaktır. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra hangi hesapla paylaşmak istiyorsanız o hesabın mail adresini girin. 
 • Google Keep kolayca senkronize olduğu için Keep destekli tüm uygulamalara notlarınızı gönderebilirsiniz.
 • Keep uygulamasını Widget olarak ana sayfanıza ekleyebilir ve kolaylıkla, tek bir tuşla erişim sağlayabilirsiniz. Bunun için Android telefonunuzda ana sayfanın boş bir alanına uzun bir süre basın. Sonrasında karşınıza widgetlar çıkacak. Buradan Keep uygulamasını seçerek bu uygulamayı widgetlara ekleyebilirsiniz. iOS cihazlar için ise ana ekranı sağa kaydırın. Karşınıza çıkan sayfada en altta bulunan ‘düzenle’ seçeneğine gidin. Buradan Google Keep widgetını bulun ve ekleyin.
 • Herhangi bir görüntüden metin kopyalamak için de ‘Görüntü metnini yakala’ butonuna tıklayarak seçtiğiniz metni notlarınıza kolaylıkla kaydedebilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu