Nasıl YapılırNedir?TeknolojiYaşam

Kişisel İtibar Yönetimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Günümüzde gerek sosyal medya kanallarında, gerekse haber portallarında itibar zedelenmesi hikayelerine sıkça rastlanmaktadır. Kişiler böyle bir başlarına gelmediği sürece, bu hikayeleri hayıflanarak okumaya ve takip etmeye eğilim göstermektedir. Kişisel itibar, Influencerlar gibi popüler bir karakter olarak tanınmasa da herkesin bilgi sahip olması gereken bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Hangi konumda olursa olsun, kişilerin itibar yönetimi konusunu yakından incelemeye ihtiyacı vardır. Dijital dünyada sonsuz sayıda veri, yorum ve paylaşım yer alır. Bu veriler her zaman doğu bilgileri içermeyebilir. Yanıltıcı yada yanlış bilgiler, kişilerin itibarını zedeleme potansiyeli taşır. Kişisel itibar yönetimi, bir kişi hakkında arama motorlarında yapılan sorgular sonucunda ortaya çıkan tüm verileri kapsar. İnternet üzerinden yapılan kişi sorgularında karşılaşılan, kişisel itibarı zedeleyen alanlar ise şöyle sıralanır.

  • Yayınlanan yanlış haberler
  • Sahte sosyal medya profilleri
  • Kişiye yönelik olumsuz ve yanıltıcı yorumlar
  • Kişi hakkında bilinçli yada bilinçsiz şekilde yapılan şikayetler
  • Forum ve sözlük sitelerinde kişi hakkında karalama kampanyaları
  • Rahatsız edici ve gerçeği yansıtmayan görsel yada video paylaşımları

Kişisel İtibar Yönetiminin Önemi

Dijital dünyada paylaşılan her veri, ilgili kişinin online kimliğini oluşturur. Kişinin saygınlığının sürdürülebilir olması için paylaşılan bilgilerin periyodik olarak kontrol edilmesi gerekir. Kişisel itibar yönetimi, internet üzerinden yapılan sorgularda kişi hakkında olumlu imaj yaratmak için yürütülen bir dizi çalışmayı içerir. 

Kişisel itibar yönetimi sadece kişi hakkında yapılan olumsuz yorum ve söylentilerden ibaret değildir. Gerçek dünyada her bireyin bir itibarı ve etki alanı vardır. Basit bir video yada içerik, dijital ortamda bir anda viral olma potansiyeline sahiptir. Bu durum, bireylerin itibarlarını ve etki alanlarını olumsuz etkileyebilir. 

Sadece “Ünlü” kategorisine alınan kişilerin değil, her bireyin kişisel itibar yönetimine özen göstermesi gerekir. Günümüzde İK (İnsan Kaynakları) birimleri bile iş görüşmesi yapmadan önce kişilerin internet dünyasındaki varlıklarını araştırmaktadır. İster iş hayatında isterse sosyal çevresinde olumsuz bir imaja sahip olan bireyler, kişisel itibar yönetimi konusunu dikkate almayanlar arasından çıkmaktadır. Kişisel itibar tamamen bireylerin sorumluluğundadır. Kişisel itibar yönetimi, dijital dünyada arzu edilen kişisel imajı yaratmanın yolunu açmaktadır.

Kişisel İtibar Yönetiminin Yararları Nelerdir?

Teknolojik gelişmeler, kişisel imajın daha görünür hale gelmesini desteklemektedir. Hangi konumda olursa olsun, bireylerin dijital dünyada oluşturdukları bir kimliğe sahip olmaları gerekmektedir. Kendilerini doğru şekilde ifade edebilen, vermek istedikleri mesajı ve imajı yaratabilen kişiler hem iş hayatında hem de sosyal yaşamlarında daha başarılı olmaktadır. Yeni fırsatların oluşması da yaratılan kişisel itibar yönetimi ile mümkün hale gelmektedir. Kişisel itibar yönetiminin sağladığı faydalar ise aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır.

Kim Olmak İstediğinizi Kendiniz Tanımlarsınız

Kişisel itibar yönetimi, yeni bir marka yaratma sürecine benzetilebilir. Bireylerin bu süreçte kendilerine sormaları gereken ilk soru “Nasıl tanınmak istedikleri” olmalıdır. Güçlü ve zayıf yanlarını, tehdit ve fırsatlarını SWOT analiz ile belirleyen kişiler, dijital dünyada yaratmak istedikleri imajı da kolayca oluşturabilirler. Ne yapmak, nasıl görünmek, ne olmak istediklerini bilen bireyler, kişisel itibar yönetimi konusunda güçlü bir adım atmış olurlar. Günlük yaşamda yaratılan kişisel tarz gibi internet ortamında yaratılan kişisel itibar da üzerinde düşünülmesi ve uygulamaya konulması gereken bir alandır.

Başarı Potansiyelinin Artışı

İnternet dünyasında kendilerini net bir şekilde ifade eden kişiler, insanlar tarafından da doğru şekilde algılanır. Bilgi birikimini, eğitim ve becerilerini saklama eğilimi gösteren kişilerin yeni iş fırsatlarını yakalaması pek kolay olmayacaktır. Bunun aksine, Linkedin gibi platformlarda güçlü profiller oluşturan, sosyal medya hesaplarında tutarlı ve net bir imaj çizen kişiler, iş hayatındaki bağlantılarının da dikkatini çekme potansiyeli taşırlar. Yeni bir network ağı oluşturmak, yeni iş fırsatları yaratmak günümüzde artık oldukça kolay şekilde işlemektedir. Kişisel itibar yönetimi, bireylerin hedeflerine daha hızlı ulaşmalarına, başarılarını artırmaları ve arzu ettikleri sosyal çevrelerin bir parçası olmalarına imkan tanımaktadır.

Güvenli Bir Alan Oluşturmak

Bireyler kişisel itibar yönetimi konusunu uygulamaya aldıklarında, kontrollü ve güvenli bir alan oluşturmaya da başlarlar. Hangi alanda ne derece aktif olunması gerektiği, tamamen kişiye özel bir seçimdir. Bireyler sınırlarını kendileri belirlediği bir dijital çevre oluşturabilir, dünya genelinde network ağına sahip olacak şekilde kişisel itibar yönetimi de yaratabilirler. Bu durumda dikkat edilmesi gereken nokta ise kişisel itibarın düzenli olarak takip edilmesidir. Network ağı genişledikçe ve bağlantılar çoğaldıkça kişiler hakkında yapılabilecek olumsuz yorum ve görüşler de meydana çıkabilmektedir. Tüm bunların doğru şekilde yönetilmesi yine kişinin sorumluluğundadır. Kişisel itibar yönetimi, sunulan imajın sürdürülebilir olduğundan emin olmayı gerektirir.

Kişisel İtibar Nasıl Yönetilmelidir?

Kişisel itibar yönetimi için atılacak ilk adım online platformlarda bir varlık oluşturmaktır. İnternet bağlantısı ve bir bilgisayar yada mobil cihaz ile dijital varlığınızı yaratmaya başlayabilirsiniz. Eğer henüz almadıysanız bir E-Posta adresi, kendinizi detaylı şekilde ifade etmek, sahip olduğunuz yetenek ve becerileri sergilemek için bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Kişisel itibar yönetiminde, web sitesi için alınacak alan adının (Domain) kişiye özel olması önerilmektedir. Tüm bunların dışında dijital kimlik oluşturmak için kullanabileceğiniz birçok sosyal medya aracı da bulunmaktadır.

Linkedin

Kişisel itibar yönetiminde online özgeçmişinizi Linkedin üzerinden paylaşabilir, yeni iş fırsatlarına yaklaşabilirsiniz. Linkedin platformu sahip olduğunuz becerileri ve eğitimlerinizi sergileyebileceğiniz ideal bir alandır. Birçok işletme ve marka, yeni takım arkadaşı ararken Linkedin aracılığıyla da ilanlar yayınlamaktadır. Linkedin platformunun bir diğer avantajı ise iş hayatında dair network ağının oldukça kolay bir şekilde genişletilmesini sağlamasıdır.

Facebook

Günümüzde Facebook platformunda yer almayan pek fazla kişi kalmamıştır. Facebook kurulduğu 2004 yılından günümüze, insanların dijital varlıklarını ortaya koydukları en popüler alanlar arasında olmuştur. Facebook platformunda hem özel hem de iş hayatına dair paylaşımlar yapmak mümkündür. Dünya genelinde yeni insanlara ulaşmak ve bağlantı kurmak da Facebook üzerinden kolayca yapılmaktadır. Facebook Messenger özelliği de bağlantı listenizle hızlı ve kolay iletişim kurmak için sunulan işlevsel araçlardan biridir.

Twitter

Aktif olarak kullanılmasa da kişisel itibar yönetimi kapsamında her bireyin Twitter profili açması önerilmektedir. Ne kadar çok dijital kaynakta yer alırsanız, bilinirliğiniz ve bağlantılarınızı çoğaltmanız o derece yüksek olacaktır. Twitter ve diğer sosyal medya araçlarını kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de kişisel imajınızla örtüşen paylaşımlar yapmanızdır. Kişisel itibar yönetimi her zaman bireylerin sorumluluğundadır. Kitleler tarafından nasıl algılanmak istiyorsanız o şekilde bir imaj çizmeniz önerilmektedir.

Instagram

Daha çok özel hayatın paylaşıldığı, kişilerin hobilerini, ilgi alanlarını ifade ettikleri Instagram platformu kullanıcı sayısını her geçen gün arttırmaktadır. Kişisel itibar yönetiminde Instagram kanalında da bir profile sahip olmak, insanların sizi daha yakından tanımasını sağlayacaktır. Yaratmak istediğiniz imajı oluştururken Instagram’ın IGTV, Reels gibi yeni özelliklerinden de faydalanabilirsiniz. Diğer sosyal medya kanallarında olduğu gibi paylaşımlarınızda ilgili etiketlere (Hashtag) yer vermek, daha kolay şekilde bulunmanıza ve kitlenizi genişletmenize yardımcı olacaktır.

YouTube

Bir video platformu olan YouTube, dünya genelinde en yüksek kullanıcı sayısına sahip araçlar arasında bulunur. We Are Social Digital verileri, 2021 yılında YouTube kullanıcı sayılarının 2 milyara ulaştığını göstermektedir. Kişisel itibar yönetimi uygulamalarında YouTube gibi video platformları oldukça işlevsel hizmetler sunmaktadır. Kişiler yansıtmak istedikleri imajlarını, kısa yada uzun videolar çekerek takipçi kitleleri ile paylaşmaktadır. Uzmanlık alanlarına göre yada hobiler için çeşitli video alternatifleri bulunmaktadır. Dijital dünyada varlığınızı nasıl göstermek ve sergilemek istediğinize bağlı olarak, YouTube üzerinden bilinirliğe ve güçlü bir imaja sahip olmak mümkündür.

Sosyal Medya Profilleri Nasıl Oluşturulmalıdır?

Kişisel itibar yönetiminde, arama motorlarında nasıl görünmek istediğiniz ile doğru orantılı olarak bir dijital kimlik belirleyebilirsiniz. İnternet kullanıcılarının arama motorlarında sizi daha kolay bulabilmesi için her bir sosyal medya profilinizi aynı isimle açmanız önerilmektedir. Hatta web sitenizi de aynı alan adıyla oluşturmak, kişisel imaj bütünlüğü için oldukça önemlidir. Sosyal medya profilleri oluşturulurken, almak istediğiniz isim daha önce alındıysa ikinci isminizi de ekleyerek yeni bir deneme yapabilirsiniz. Gerçek hayatta olduğu gibi dijital kimlik oluştururken de özgünlük önemli bir detay olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Başkalarının tercih ettiği, popüler kısaltmalar yada nickname ler yerine özgün isimler bulmak daha akılda kalıcı olacaktır. Sosyal medya hesaplarından aynı profil resmini kullanmak da yine dijital kimlik ve imaj çalışması için artı değer katacaktır. Bu şekilde internet kullanıcıları sizi daha kolay tanıyacak ve profil resminizle özdeşleştirebilecektir. Ayrıca yapılan araştırmalar gülümseyen profil resimlerinin insanlar üzerinde daha olumlu etki bıraktığını göstermektedir. Profil resmi seçiminizi bu kritere uygun olarak yapmanız önerilmektedir. Kişisel itibar yönetiminde sosyal medya bileşenleri konusunda dikkat edilmesi gereken adımlar ise aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır.

İtibar Faaliyeti İçin Aktiflik

Kişisel imajın sürekliliği için çevrimiçi görünürlük önemli bir adımdır. Kişisel itibar, sosyal medya kanallarında ne derece aktif olduğunuz, ne paylaştığınız, ne sunduğunuz ile doğru orantılıdır. Bu seçim kişiye göre değişse de, belirli bir plan dahilinde ilerlemek bilinirliğinizi ve kişisel itibarınızı arttıracaktır. Aktiflik bileşenin de önemli olan bir diğer nokta da dijital paylaşımlarınızın görünürlüğüdür. Bazı kişiler sadece bağlantıları ile paylaşımda bulunurken, bazıları tüm gönderilerini “Herkese Açık” şekilde yayınlamaktadır. 

Gizlilik ayarları tamamen kişisel bir seçimdir. Unutulmaması gereken, amacınız daha fazla kişiye erişmek ve daha fazla bilinirlik elde etmekse, paylaşımlarınızı sınırlamadan yayınlamanızdır. Sosyal medya kullanımında bazı kişiler Instagram platformunda daha aktif olmayı tercih ederken, bazıları Linkedin için sürekli online olmayı ve paylaşım yapmayı istemektedir. Bu seçim de hangi alanda hangi beklenti ile paylaşım yaptığınıza bağlı olarak değişmektedir. Eğer yoğun bir tempoya sahipseniz ve düzenli olarak paylaşım yapmakta zorlanıyorsanız sosyal medya yönetim araçlarından yararlanabilirsiniz. Hootsuite, Buffer ve Sprout Social gibi araçlar, sosyal medya paylaşımlarınızı tek bir platform üzerinden yönetmeyi sağlamaktadır. Ayrıca paylaşım istatistiklerini ve günlük / haftalık / aylık veri etkileşimleri takip etmek yine bu araçlar ile mümkün hale gelmektedir.

İtibar Tehditleri

Kişisel itibar yönetimi ciddi bir takip ve iyileştirme sürecini içerisinde barındırır. Bilindiği gibi internet dünyasında her bir kullanıcının fikrini beyan etmesi, yorum yapması oldukça kolaydır. Kişisel itibar yönetimini tehdit eden paylaşımların takibi ve zamanında müdahale edilmesi, yarattığınız imajın zedelenmesini önleyecektir. İnsanların kişisel itibarınız ve imajınız ile ilgili açıklarınızı bulmasını beklemeden önce, düzenli olarak arama motorlarında isminizi aratmanız ve karşınıza çıkan verileri değerlendirmeniz fayda sağlayacaktır. İtibar tehditleri konusunda karşılaşılan bir başka konu da, kişilerin anlık duygusal tepkiler vererek, yanlış paylaşımlar yapması olarak görülür. 

Kişisel itibarınızı ve imajı korumak için internet üzerinde yaptığınız paylaşımlar öncesinde mutlaka birkaç dakika düşünmeniz önerilir. Bu şekilde yanlış anlaşılmanın ve yanlış algılamanın da önüne geçilmektedir. Unutulmaması gereken, kişisel itibarın sorumluluğu her zaman kişinin kendisindedir. İtibar tehditleri konusunda önerilen bir başka uygulama da geçmiş verilerin temizlenmesidir. Instagram DM paylaşımları, Facebook Messenger yazışmaları periyodik olarak temizlendiğinde, ileride yaşanabilecek olası sorunların da önüne geçilmektedir. Kişisel itibar yönetimi, dijitalleşmiş dünyada varlığını sürdüren her bireyin sorumluluk alanına girmektedir. Kişisel itibar yönetimi doğru ve uygun şekilde yapıldığında, bireylere güç, yeni fırsatlar ve yeni ortamlar sunulabilmektedir.

Hülya Ergün

2014 yılından beri kurumsal şirketlere sosyal medya hesap yönetimi konusunda destek vermekteyim. Content Writers Turkey (CWT) üyesiyim. Aynı zamanda, Türkiye’nin önde gelen içerik ajanslarında freelance olarak içerik yazarlığı yapmaktayım. Okumaya, araştırmaya, yazmaya ve yaratıcılığa açık her alana ilgi duyuyorum. Yoga ve meditasyon pratikleri ile enerjimi dengeliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu