KonsolNedir?TeknolojiÜrünVideo Oyunları

Demon’s Souls Oyunu Tanıtımı

Sony Interactive Entertainment Europe tarafından yayınlanan, 2020 yılının Kasım ayında piyasaya sürülen Demon’s Souls, aksiyon kategorisinde yer alan oyunlar arasında gösteriliyor. Demon’s Souls ilk oyunu 2009’da PlayStation 3 için tasarlanmıştı. Hidetaka Miyazaki ’nin direktörlüğünde, aralarında From Software, SIE Japan Studio ve Shirogumi’nin olduğu geliştiricilerle 11 yıl sonra yeniden oyuncularla buluşturulan Demon’s Souls, PlayStation 5 oyunlarından biridir. “Souls” türünün başlangıcı olarak gösterilen oyun, son versiyonu Demon’s Souls ile yine adından sıkça söz ettirmeyi hedefliyor. Boletaria adı verilen bir krallıkta geçen oyun, çetin mücadeleleri ve adrenalin yüklü sahneleri içerisinde barındırıyor. Oyunun Almanca, Fransızca İngilizce, İspanyolca ve İtalyanca ses seçenekleri bulunuyor. Aralarında Türkçe dil seçeneğinin de yer aldığı 15 farklı ekran diline sahip Demon’s Souls oyunu, şimdiden gamerların favori oyunları arasına girmeyi başarmış durumda.

Demon’s Souls Oyununa Genel Bakış

Demon’s Souls oyunu, Nexus olarak tanımlanan üstten ilerliyor. Nexus, malzeme depolarının bulunduğu, satın alma işlemlerinin yapıldığı, oyun karakterlerinin gelişiminin sağlandığı merkez noktasını ifade ediyor. Nexus ’dan başlayarak Boletaria Krallığına ait 5 farklı bölge içerisinde hareket etmek mümkün oluyor. Oyunun ilk birkaç bölümünün geçilmesinin ardından, tüm bölgelere ait kilitler de otomatik olarak açılıyor. Bu şekilde oyuncuların istedikleri yoldan ilerleyebilmesi sağlanıyor. Demon’s Souls oyununun bölge dağılımı birin biri 1/1, ikinin ikisi 2/2 gibi oluşumlarla yaratılıyor. Oyunda tüm bölgelerin açılıyor olması her yöne ilerlemeyi mümkün kılsa da, oyunda seviye atlamak, bölgeler içerisinde kazanılan başarılara bağlı hale getirilmiş. Demon’s Souls oyununun bu kurgusu, hem daha iyi bir strateji oluşturmayı mümkün kılıyor hem de oyuncuların meydan okuma hissini güçlendiriyor. Oyunun hikâyesi, bütünleştirilmiş görsel faktörlerle ayrı bir anlam kazanıyor. Latria kulesinin manzarasında büyülenirken, demir ocakların lavlarla kaplı atmosferi oyunculara farklı dünyalar arasında geçiş yaratıyor. Demon’s Souls oyununun gotik atmosferi, her seviyesinde oyuncuları içerisine çekmeyi başarıyor.

Demon’s Souls Oyunu İpuçları

Demon’s Souls, macera tutkunları ve cesur ruhlar için rehber niteliği taşıyor. Boletaria topraklarında geçen yolculuk, oyun ilerledikçe daha eğlenceli hale geliyor.

 • Oyunun birinci seviyesinde temel sınıflar tanıtılıyor. Daha önceki sürümlerden tanıdığımız “Rogue” sınıfının devamı şeklinde ilerleyen sınıflar, ruhların kullanımı ile seviye atlamayı mümkün kılıyor.
 • İkinci seviyede oyuncuların cesareti sınanıyor. Her bir aksiyon sahnesi içerisinde farklı riskleri barındırıyor. Gereksiz ve fazladan yapılan her savunma, oyuncuyu ölüme daha fazla yaklaştırıyor.
 • Üçüncü seviye oyunculara kestirme yolların da var olabileceğini gösteriyor. Bir süre önce geride bırakılan Kemer Taşı geçidine dönüş için, oyuncuların ihtiyacı olan ekipmanlar tam da bu noktada devreye giriyor. Oyunun bu bölümü en zorlu yolculukları kısaltmanın alternatiflerini de gösteriyor.
 • Demon’s Souls oyununun dördüncü seviyesi, sınırlı sayıdaki envanter ile neler yapabileceğinizi bulmanızı sağlıyor. Taşınan ağırlıkların kontrol edilmesi, koşu mesafelerinin kontrolü gibi aksiyonlar, bu seviyede yaşanıyor. Taşınan ağırlığa göre değişen renkler, oyun kurgusunun motive edici detayları arasında gösteriliyor.
 • Beşinci seviye Nexus’a varışı ve daha uzak noktalara ilerlemek için kullanılan Kemer Taşının hikâyesini işliyor. Ziyaret edilen her bir diyar, giderek daha fazla tehlike içeriyor. Oyunun kurgusunda yer alan Kemertaşı, özellikle yeni başlayan oyuncuların görevlerini tamamladıkları yer olarak belirtiliyor.
 • Altıncı seviyede bedenlenmiş bir insan ya da hayalet olma arasında yapılan seçimler ele alınıyor. Beden formuna geçildiğinde tüm hayat gücüne sahip olurken, hayalet formunda bu gücün yalnızca yarısı kullanılabiliyor.

Demon’s Souls Nasıl Oynanır?

Demon’s Souls oyununu özel kılan detaylar arasında karakter animasyonları göze çarpıyor. Oyunda kullanılan her silah ya da zırh için tasarlanmış, ayrı birer animasyon tarzı bulunuyor. Oyunun hikâyesi birçok silah seçeneğini kullanma şansı da tanıyor. Çeşitli bıçaklar, kılıçlar ve mızraklar, oyuna aksiyon araçlar arasında yer alıyor. Tüm bunların yanında, özel ekipmanların bulunarak kullanılması için özel stratejiler geliştirmek gerekiyor. Demon’s Souls oyununda yer verilen silah kullanımları, bir aksiyon oyunu için oldukça önem taşıyor. Oyun tarzının yaratılmasında etkili olan bu durum, yan karakterlerde de işliyor. Demon’s Souls oyununda seviye atlama geçişleri, toplanan ruhlarla sağlanıyor. Oyunun farklı bölümleri hakkında merak uyandıran bu ayrıntı, oyundan alınan keyfi de arttırıyor. Zorluk derecesi oldukça yüksek oyunlardan biri olan Demon’s Souls, düşman yapısı ve araştırma süreçlerinde yaşanan zorluklarla ortaya çıkıyor. Ziyaret edilen her alanda farklı düşman karakterleri ile karşılaşmak olası oluyor. Birden karşımızda beliren düşmanlar, uygulanan stratejilerin çeşitlenmesini gerektiriyor. Uygulanan her bir yeni taktik, oyunun başarısını geliştiriyor.

Demon’s Souls Oyununda Başlangıç Sınıfının Geçilmesi

Demon’s Souls oyuncuları görevlerini kabul ettikleri anda, bir sınıf seçmeleri gerekmektedir. Bu sınıflar, şövalye, hırsız ya da büyücü olabilmektedir. Her bir sınıf, kendi içerisinde artıları ve eksileri barındırmaktadır. Destansı bir yolculuk yaşatmayı hedefleyen Demon’s Souls oyununda başlangıç sınıfı, yolculuğa hazırlık olarak da ifade edilmektedir. Süreç içerisinde öğrenmek, gelişmek ve iblis avcısı olabilmek için yeni yetenekler kazanmak mümkündür. Oyundaki karakterlerin silahları, zırhları ve büyüleri, yolculuğu daha renkli hale getirmektedir. Bu noktada tek sorun ise istatistik puanlarının iyi düşünülmesidir. Puanların doğru şekilde harcanması, karakterin daha fazla gelişmesine katkı sağlamaktadır. Yolculuk boyunca en güçlü olmak ve güçlü kalmak için bu yetenekler iyi bir zemin hazırlamaktadır. Oyunun kurgusunda yer alan başlangıç noktası, Demon’s Souls topraklarında macera yaşamak isteyenler için en kolay yerlerden biri olmaktadır. Bu bölümün başarılı şekilde bitirilmesi için R3 çubuğunun kullanılması, oyunculara avantaj sağlamaktadır. Demon’s Souls oyununun acımasız dünyasında, başlangıç sınıfında kılıç ve kalkan kullanmak, varlığı korumanın uygun yolları arasında bulunmaktadır. Oyunun sadece bu bölümünde rastlanan “Tutunuş Yüzüğü” hayalet formundan ruh formuna geçişte ekstra güç kazandırmaktadır.

Demon’s Souls Oyununda Checkpoint Sistemi

Demon’s Souls oyuncuları, oyunun her bir seviyesinde tetikte olmak durumunda kalıyor. Bu kadar aksiyon dolu bir oyunda, farklı bir yaklaşım da beklenmiyor. Oyunda kazanılan ruhların kaybedilmemesi için ise yaradana sığınmak gerekiyor 🙂 Oyun kurgusunda yer verilen zorlukların temel nedeni “Checkpoint” sistemi oluyor. Demon’s Souls oyunu, ölümü telâfi etmeyen bir kurgu ile karşımıza çıkıyor. Oyunda tüm bölümlerin bazen baştan oynanması gerekebiliyor. Tam bu noktada ise uygulanabilecek bir püf noktası bulunuyor. Haritalarda yer alan kestirme yolların açılması ve harita kullanımındaki yeteneklerin geliştirilmesi, oyuncuları girdikleri girdaptan kurtarmayı amaçlıyor. Demon’s Souls oyununun belki de en güzel yanı, oyunculara yaşattığı başarı hissi oluyor. Her bir seviye kendi içerisinde farklı zorlukları barındırırken, oyuncular bir sonraki seviyeye geçmenin keyfini sonuna kadar yaşayabiliyor. Oyunun en adrenalin dolu sahneleri ise yüklü bir ruh ile “Boss” savaşlarının verilmesi oluyor. Checkpoint sistemi oyunun her anında oyuncunun peşini bırakmıyor. Bu durum oyunu daha ilginç ve zorlayıcı kılıyor. Demon’s Souls oyun kurgusunda yer alan bir diğer özellik ise keşif dinamikleri oluyor. Kısa yolların bulunması, haritanın en ücra köşelerinde materyal avının yaşanması, merak ve keşif dengesini oldukça iyi oluşturuyor. Uygulanan stratejilerin sonuç vermesi ile birlikte gelen başarı hissi, oyunu devam ettirmek için gerekli motivasyonu sağlıyor.

Demon’s Souls Oyununda Tendency Sistemi

Demon’s Souls oyun kurgusunun öne çıkan başka bir özelliği de Tendency (Eğilim) sistemi oluyor. Tendency sistemi oyunculara önce biraz karışık gelse de yeni kapılar açmayı sağlayan stratejisi, oyuna ayrı bir ahenk katıyor. Demon’s Souls oyununda alınan kararlar ve girilen riskler, bulunulan bölgenin tamamıyla aydınlanmasına ya da kararmasına neden olabiliyor. Bedenlenmiş bir insan formunda savaşırken, masum NPC’lerin öldürülmesi halinde Tendency puanları düşürülüyor. Ardından tüm bölgenin karanlığa gömüldüğü görülüyor. Tendency sistemine göre, yeni alanların kilidini açmak da mümkün oluyor. Oyunda ihtiyaç duyulan bazı özel araçların ya da silahların kilitlerinin açılması için, Tendency sisteminin dinamikleri kullanılıyor. Demon’s Souls’un Tendency sistemi ile oyuncular her bir aşamada yeni yerler keşfetmenin tadına varabilir. Oyundaki genel işleyiş ve Tendency sistemi, risklerin dengesi üzerine kuruluyor. Oyuncunun aldığı risk kadar mükafat oranı da artıyor. Tendency sistemi oyunu daha keyifli hale getirirken, oyuncuların daha dikkatli olmasını destekliyor.

Demon’s Souls Multi Mod Özelliği

Oyunun bir diğer dinamiği ise Çoklu Oyuncu Modu olarak karşımıza çıkıyor. Demon’s Souls oyununun hikayesi boyunca kullanılabilen Multi Mod ile diğer oyuncuların bırakmış oldukları not ve izler ile yeni heyecanlar yaşamak mümkün oluyor. Demon’s Souls oyununun göze çarpan bir başka detayı da, hayalet formunda  iken, diğer oyuncuların dünyasını izlemek oluyor. Ayrıca oyunun belirli bölümlerinde insan formuna girerek, oyun arkadaşlarınızı kendi dünyanıza davet etme seçeneğiniz de bulunuyor. Demon’s Souls oyununun çoklu oyuncu modu, yardımlaşmanın önemi ya da diğer oyunculara ait dünyaların istilası üzerine işliyor. Bu özellik, oyuna farklı bir boyut kazandırıyor.

Demon’s Souls DualSense Özelliği

PS5 platformunda oynanan Demon’s Souls oyunu, farklı görsel seçenekleri içerisinde barındırıyor. Daha kaliteli görsellik arayanlar 30 FPS (Saniyedeki Kare Sayısı), yüksek performans arayanlar ise 60 FPS seçeneklerini kullanmayı tercih ediyor. Gamerların ortak görüşü ise 60 FPS seçiminin her zaman daha mükemmel sonuçlar yarattığı yönünde oluyor. Demon’s Souls oyununda yenilenen grafikler, oyun müzikleri ve seslendirmeler, önceki versiyonlardaki performansı bir üst seviyeye taşıyor. Oyunun atmosferine derinlik kazandırılması için eklenen orkestra müzikleri, oyuncuların film tadında oyun deneyimi yaşamasını mümkün kılıyor. Demon’s Souls oyununda yer alan DualSense özelliği, kılıç dövüşlerinde ve yay kullanımlarında mükemmel bir gerçeklik hissi yaşatıyor. Oyun kurgusunda geçen patlama sahneleri ve dev yaratıkların nefes seslerinde DualSense özelliği ile oyuncular titreşimleri hissedebiliyor.

Demon’s Souls Oyun Özeti

Demon’s Souls, Boletaria Krallığında geçen aksiyon oyunlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Aksiyon ve macera oyunlarında genellikle tek bir dünya üzerinden işleyen kurgu, Demon’s Souls oyununda izole haldeki 5 ayrı dünyada geçiyor. Oyunun her seviyesi kendi içerisine birçok zorluk derecesini barındırıyor. Alışılanın aksine bu zorluklar, düşmanın daha güçlü olması gibi yüzeysel nedenlere dayanmıyor. Demon’s Souls oyununun aşamaları özet olarak şöyle işliyor.

 • Birinci dünyada, geçtiği her yeri yakan bir yaratıktan kurtulmak gerekiyor
 • İkinci dünyada hemen hemen bütün silahlara karşı dayanıklılık kazanmış yaratıklarla savaşmak gerekiyor
 • Üçüncü dünyada zihin avcıları ile dolu labirent içerisinde kendi yolunuzu bulmanız gerekiyor
 • Dördüncü dünyada her şey beklenenden de kötü gelişiyor
 • Beşinci dünyada ise kısmen daha güçsüz varlıklarla mücadele etmek gerekiyor

Demon’s Souls oyun kurgusunun bu özelliği, tüm oyun sürecinde farklı deneyimler yaşamayı mümkün kılıyor. Yeni bir yeni dünyada, yeni dinamikler oyuncuyu karşılıyor. Demon’s Souls oyununu alternatiflerinden ayıran birçok özelliğinin yanında, kurgusu dikkat çeken unsurlar arasında bulunuyor. PlayStation 5 platformu için yayınlanan Demon’s Souls oyunu Standart Sürümü 619.00 TL ’den satışa sunuluyor. Belirli bir süre için %25 indirim fırsatı bulunan sürümü 05.08.2021 tarihine kadar 464.25 TL ’den almak mümkün oluyor. Demon’s Souls oyunu Dijital Deluxe Sürümü ise 779.00 TL’den satışa sunulurken, yine 05.08.2021 tarihine kadar %20 indirimle 623.20 TL’den satın alınabiliyor. Oyun satın alma linkine ise PlayStation Store üzerinden “Buradan” ulaşılabiliyor.

Hülya Ergün

2014 yılından beri kurumsal şirketlere sosyal medya hesap yönetimi konusunda destek vermekteyim. Content Writers Turkey (CWT) üyesiyim. Aynı zamanda, Türkiye’nin önde gelen içerik ajanslarında freelance olarak içerik yazarlığı yapmaktayım. Okumaya, araştırmaya, yazmaya ve yaratıcılığa açık her alana ilgi duyuyorum. Yoga ve meditasyon pratikleri ile enerjimi dengeliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu