KonsolNedir?TeknolojiÜrünVideo Oyunları

Ratchet and Clank: Rift Apart Oyunu Tanıtımı

Geliştiricisinin Insomniac Games, yayıncısının Sony Interactive Entertainment olduğu Ratchet and Clank: Rift Apart oyunu, PlayStation 5 platformu oyuncularını bekliyor. 2021 Haziran ayında piyasaya sürülen Ratchet & Clank: Rift Apart, macera ve üçüncü şahıs nişancı oyunları arasında gösteriliyor. Oyun, ana karakterler Ratchet ve Clank ’ın farklı boyutlarda geçen maceralarını ve bambaşka bir gerçeklikte yer alan kötü niyetli imparatorluğa karşı verdikleri mücadeleyi işliyor. Aksiyon sahnelerinin ağırlıkta olduğu oyunda, etkileyici görsellere ve sıra dışı silah kullanımlarına da yer veriliyor. Gamerlara boyutlar arası bir macera yaşatan Ratchet & Clank: Rift Apart, farklı galaksilerde farklı hikayeler içeriyor. Türkçe’ye  Ratchet & Clank: Ayrı Dünyalar olarak çevrilen oyunun, Almanca, Fransızca, İngilizce, İspanyolca başta olmak üzere, 14 farklı ses seçeneği bulunuyor. Ratchet and Clank: Rift Apart oyununun ekran dilleri ise mevcut ses seçeneklerinin yanında, Türkçe, Yunanca, Rusça gibi alternatifleri de içerisinde barındırıyor.

Ratchet and Clank: Rift Apart Oyununa Giriş

Ratchet & Clank: Rift Apart oyunu, bilinenin aksine yalnızca çocuklara değil, her yaştan oyuncuya hitap ediyor. Ratchet & Clank: Rift Apart, kurgusunda yer alan farklı hikayeleri ve süprizleri oyuncularla buluşturuyor. Oyunun fragmanında da karşımıza çıkan sürprizler, oyun ilerledikçe aksiyon dolu sahnelerle göz dolduruyor. Ratchet & Clank: Rift Apart oyunu, bir kutlama seremonisi ile başlıyor. Oyunun baş kahramanları olan Ratchet and Clank, en az onlar kadar sevilen Captain Qwark, yaşadıkları komünün müteşekkirliği ile karşılanıyor. Boyutlar arası kapı açabilme işlevi bulunan bir silah geliştiren Clank, kutlamalar sırasında silahı kaybediyor. Oyunda Doctor Nefarious karakteri bu silahı ele geçirerek, her şey yolunda giderken yeni bir kaosa neden oluyor. Tam da bu noktada yollarını ayırmak zorunda kalan ana karakterler Ratchet and Clank, bir araya gelmenin ve yaşanan karmaşayı çözmenin yollarını arıyor. Ratchet & Clank: Rift Apart, oyunun başından itibaren olağanüstü bir tempo ile ilerliyor. Oyunun ilk dakikaları kullanıcılara, bir aksiyon filminin içinde oldukları hissini yaşatıyor. Ratchet & Clank: Rift Apart oyununda macera ve aksiyon dengesi oldukça iyi kuruluyor. Gamerların favori oyunları arasına girmeye aday olan Ratchet & Clank: Rift Apart, tüm süreç boyunca keyifli bir oyun deneyimi yaşatıyor.

Ratchet and Clank: Rift Apart Oyununda Silah Kullanımı

Ratchet and Clank: Rift Apart oyununun dikkat çeken detaylarından biri de kullanılan silahların çeşitliliği oluyor. Aksiyon sahnelerinin gerçekliğini ve kalitesini bir üst seviyeye taşıyan silah kullanımı, oyuncuların savaş hikayelerindeki yolculuğunu değiştiriyor. Oyunda 20’den fazla silah seçeneğine yer veriliyor. Kahramanlarımızın kullandıkları silahların her biri farklı özellikler taşıyor ve bu detay oyunda ayrı hikayeler yaratma şansı tanıyor. Oyunun kurgusunda önemli bir yer taşıyan tabancalar, pompalı tüfekler ve roketatarların yanında, fantastik dokunuşlu araçlara da rastlanıyor. Silahların içerisinde en ilgi çekici olanı ise rakiplerinizi bahçe sular gibi sulayarak, yeşermesini sağlayan silah oluyor. Oyun içerisinde alternatif olarak, rakiplerinizi buz kütlesine çeviren silahlardan da yararlanmak mümkün oluyor. Macera ve nişan alma kategorisinde yer alan Ratchet and Clank: Rift Apart oyunun silah detayları bu noktada büyük önem taşıyor. Oyunda kullanılan silahlar için ayrı birer yetenek ağacı da bulunuyor. Her bir silaha ayrı olarak tanımlanan yetenek ağaçları 5 seviyeden oluşuyor. Başarılı geçen her seviyede, yetenek ağacının pasif alanları açılıyor. Oyuncuların topladıkları kristaller ise silahların güncellemeleri için kullanılıyor. Oyunun kurgusuna ayrı bir eğlence katan silahlar, oyunculara adrenalin dolu dakikalar yaşatmayı vaat ediyor.

DualSense Özelliği

Ratchet and Clank: Rift Apart oyununda karşımıza çıkan DualSense özelliği, oyunu başka bir boyuta taşıyor. DualSense özelliğinin oyuna yansıması ise aşağıdaki şekillerde görülüyor.

  • Oyunun nişan alma noktalarında geliştirilmiş tetik hissinin yaşanması
  • Titreşim motoru ile gerçeklik algısını arttırmak
  • Kablosuz şarj adaptasyonu ile oyuna ara vermeden şarj edilmesi
  • Sesle kontrol edilmesi

Ratchet and Clank: Rift Apart oyununun silah kullanımlarında ön plâna çıkan “Dual Sense” özelliği, oyunun genel dinamiklerini bir üst seviyeye taşıyor. Birbirinden farklı silah kullanımlarında, farklı tepkiler vermeye programlanmış olan Dual Sense özelliği, oyuna ayrı bir renk katıyor. Darbe odaklı silah kullanımlarında gerçeklik algısı o kadar yükseğe taşınıyor ki, oyuncuların kendilerini bir savaşçı gibi hissetmesi kaçınılmaz oluyor. Ratchet and Clank: Rift Apart oyununda kullanılan “Haptic Technology” ya da bilinen genel ifadesiyle 3D dokunma özelliği, DualSense ile birleşince gamerların aklını başından alacağa benziyor. Silah kullanımlarına incelikle entegre edilen bu özellikler, oyunu kontrol ederken nasıl bir strateji oluşturmak gerektiğinin de altını çiziyor.

Ratchet & Clank: Rift Apart Nasıl Oynanır?

Ratchet & Clank: Rift Apart oynarken farklı dinamiklerle hareket etmek mümkün oluyor. Serinin diğer oyunlarında da karşımıza çıkan mini oyunlar ve bulmaca sekansları, kurgu içerisinde keyifli bir dağılım gösteriyor. Ratchet & Clank: Rift Apart oyunu, Ratchet ve Rivet karakterlerinin belirlenmiş mühimmatlarla yürüttükleri operasyonları ve Clank karakterinin hikayeye dahil oluşunu içeriyor. Oyun, genel olarak bu üç karakterin yönetilmesi ile ilerliyor. Ratchet & Clank: Rift Apart oyununun bazı noktalarında ise küçük bir robotun yönetilmesi ile hackleme detaylarına yer veriliyor. Oyunda farklı gezegenler ziyaret edilerek, serbestçe dolaşarak, ekstra görevler de üstleniyor. Oyunun kurgusunda yer verilen ekstra görevler, mevcut yeteneklerin geliştirilmesini ve yeni aksiyonların meydana gelmesini destekliyor. Ratchet & Clank: Rift Apart oyununun hikayesi saf bir eğlence unsuru taşımasa da oyuncuya yaşattığı aksiyonlarla her bir seviyeyi en iyi şekilde atlama isteği uyandırıyor. Oyunu zıplamalar, tutunmalar gibi bilindik hareketlerle oynamanın yanında, ayağa takılan jet motorları ile farklı manevralar yaparak yürütmek de seçenekler arasında bulunuyor. Ratchet & Clank: Rift Apart oynayışını belirleyen dinamiklerden biri de kostüm kullanımı olarak detaylandırılır. Oyun süresince kask, göğüs zırhları, çizmeler gibi 3 bölüme ayrılmış olan kostüm sisteminden yararlanabiliyor. Her hikayeye ayrı olarak kurgulanan farklı kostümlere rastlamak da oyun akışında karşımıza çıkan sürprizler arasında yer alıyor. Her bir kostüm kendisine özgü özellikleri içerisinde barındırırken, oyuncuya ekstra bonuslar kazandıran dinamiklere de sahip oluyor.

Ratchet and Clank: Rift Apart Oyunu Teknik Detayları

Ratchet and Clank: Rift Apart oyunun ön plâna çıkan özelliklerinden biri de görsel kullanımları oluyor. Muhteşem bir görselliğe sahip oyun, ışıklandırmalar ve karakter modellemeleri ile çevre tasarımlarını uyumlu bir şekilde işliyor. Kullanılan efektler, fragmanda yer verilen görüntülerin çok ötesine geçiyor. Yaratılan atmosfer, oyunun akışını en ideal şekilde yönlendiriyor. İdeal bir kurguda olması gereken grafik öğeleri, Ratchet and Clank: Rift Apart oyununda kullanıcılara sunuluyor. Oyunun her alanında yer verilen canlılık ve hareketlilik, bazen ufukta uçan kuş sürüleri, bazen de havada süzülen modern araçlar olarak karşımıza çıkıyor. Yeşil alanları istila eden böcekler bile oyuna ayrı bir görsellik ve gerçeklik katıyor. Yaşayan bir dünyada olması gereken tüm detayların kullanıldığı Ratchet and Clank: Rift Apart oyununda, işlenen hikaye oyunculara teknik detaylara ne kadar önem verildiğini ispatlıyor. Oyunun standart sürümü 30 FPS (Saniye içerisinde yer verilen kare sayısı) ile deneyimlenir iken, yakın tarihte çıkan yaması ile 60 FPS performansı yakalanıyor. Bu özelliği ile oyunda Ratchet ve Clank karakterlerinin maceraları oyunculara ayrı bir görsel şölen yaşatıyor. Oyunda kullanılan Ray Tracing (Işın İzleme) teknolojisi, aksiyon filminde hissedilen duygu yoğunluğunu, oyun içerisinde yaşama imkânı sağlıyor.

Ratchet & Clank: Rift Apart Oyun Özeti

Oyunda yer verilen ana ve yan karakterler, animasyon filmlerinde görmeye alışkın olduğumuz yüz ifadelerini kullanıyor. Oyuna ayrı bir tat katan bu detay, arka plânda işleyen oyun müzikleri ve seslendirme özellikleri, Ratchet & Clank: Rift Apart’ın kategorisinin en iyileri arasında yer almasını sağlıyor. Oyunun diğer serilerinden de tanıdığımız David Kaye, James Taylor ve Armin Shimerman, Ratchet & Clank: Rift Apart oyununda da karakterlerimize sesleri ile eşlik ediyor. Seslendirme dünyasının favori isimlerinden Jennifer Hale, oyundaki Rivet karakterinde sesi ile karşımıza çıkıyor. Gerek görselliği gerekse seslendirmeleri ile hikâye kurgusunu muazzam bir bütünlüğe taşıyan oyun,  Türkçe menüsü ve altyazı seçenekleri ile oyuncuların gönlünü almayı başarıyor. Ratchet & Clank: Rift Apart oyunu özet olarak, Ratchet ve Clank karakterlerinin maceralarını işliyor. Boyutlar arası bir aksiyon yaşatan oyun, fantastik öğeleri de içerisinde barındırıyor. Çılgın silahların kullanımı ile hareketlilik dolu anlar yaşatan oyun, her bir seviyede yeni sürprizler sunmayı başarıyor. PS 5 oyunlarından alışkın olduğumuz büyüleyici atmosfer ve oyun dinamikleri Ratchet & Clank: Rift Apart için de geçerliliğini koruyor. Sony Interactive Entertainment ’ın PlayStation 5 platformu için yayınlamış olduğu Ratchet & Clank: Rift Apart oyununun Standart Sürümüne sahip olmak isteyenler için, PlayStation Store resmi sitesinden “Buradan” 619.00 TL ’ye satın alınabiliyor. Oyunun Digital Deluxe Sürümü ise 699.00 TL ’den satışa sunuluyor. Standart sürüme ek olarak, beş zırh seti, fotoğraf modlu çıkartma seti, dijital oyun müzikleri, dijital sanat kitabı ve oyun içi geliştirme malzemeleri, Ratchet & Clank: Rift Apart oyununun Digital Deluxe sürümünde yer alan özellikler arasında bulunuyor.

Hülya Ergün

2014 yılından beri kurumsal şirketlere sosyal medya hesap yönetimi konusunda destek vermekteyim. Content Writers Turkey (CWT) üyesiyim. Aynı zamanda, Türkiye’nin önde gelen içerik ajanslarında freelance olarak içerik yazarlığı yapmaktayım. Okumaya, araştırmaya, yazmaya ve yaratıcılığa açık her alana ilgi duyuyorum. Yoga ve meditasyon pratikleri ile enerjimi dengeliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu