KonsolNedir?TeknolojiÜrünVideo Oyunları

Spider-Man Miles Morales Oyunu

Marvel’in Spider-Man dünyasında yaşanan son macerasında, yeni karakterimiz Miles Morales olarak karşımıza çıkıyor. Oyun da Miles Morales’i, yeni düzenine alışmaya çalışırken görüyoruz. Ana karakterimiz bir yandan da yeni Spider-Man olabilmek için, Peter Parker’ın izinden gitmeye çalışıyor. Ummadığı bir anda karşılaştığı tehdit, Miles Morales için sorumluluk almayı gerektiriyor. Marvel’in New York şehrinde geçen bu yeni macerada, kahramanımızın şehri kurtarması için Spider-Man rolünü üstlenmesi gerekiyor. Oyunun sloganı ise “Mükemmel ol, Kendin ol” şeklinde belirtiliyor. Marvel’s Spider-Man Miles Morales oyununda, Miles Morales karakterinin üstün güçlere kavuşması ile yaşadığı deneyimlere şahit olunuyor. Insomniac Games ’in geliştirdiği, Sony Interactive Entertainment ’ın yayınladığı oyun, PlayStation 4 ve PlayStation 5 platformlarında oynanabiliyor. Aksiyon ve macera kategorisinde yer alan Marvel’s Spider-Man Miles Morales oyunu piyasa sürülüş tarihi ise 2020 yılının Kasım ayına denk geliyor. “BAFTA Games Award for Music” ödülüne de lâyık görülen Spider-Man Miles Morales oyunu, yeni maceraları ile kullanıcıların favori oyunları arasına girmeye aday oluyor.

Spider-Man Miles Morales Karakterleri

Marvel’s Spider-Man Miles Morales oyununa yön veren kahramanların karakter özellikleri aşağıdaki şekilde belirtiliyor.

Miles Morales

Oyunun ana karakteri Miles Morales, New York şehrinin yeni Spider-Man’i olarak karşımıza çıkıyor. Genetiği ile oynanmış olan “Oscorp” örümceği tarafından ısırılan Morales, birdenbire eşsiz güçlere sahip oluyor. Babasını ansızın kaybeden Morales, mentorlüğünü yapacak olan Peter Parker ile tanışıyor. Peter Parker’ı ikna ederek, onun tarafından eğitilmeye başlıyor. Miles Morales, New York’un doğu Harlem bölgesinde yaşamının yeni bir bölümüne başlıyor. Bu başlangıç, içerisinde birçok sorumluluğu da getiriyor. Aile ve sosyal çevresini idare etmeye çalışırken, günlük yaşam ve kahraman kimliğini dengelemek için, karakterimize büyük iş düşüyor. Yakın gelecekte şehri tehdit eden bir güç, Morales için Spider-Man olmayı ve sahip olduğu her şeyi geride bırakmayı gerektiriyor.

Rio Morales

Miles Morales’in annesi olan Rio Morales, New York’da yapılacak yeni seçimlerde aday olarak gösteriliyor. Rio Morales, eşini kaybetmesinin ardından, oğlu Miles ile birlikte doğup, büyümüş olduğu Harlem bölgesine yeniden yerleşiyor. Rio Morales çevresini ve halkını çok seviyor. Onları korumak ve haklarını savunmak adın mücadele veriyor. Roxxon Enerji Şirketinin bölgede açılacak yeni tesisine karşı çıkan Rio Morales, komşularını, yaşadığı bölgenin doğasını korumak adına, şirket yönetimi ile dev bir savaşa giriyor.

Peter Parker

Orjinal Spider-Man karakteri olan Peter Parker, Oscorp örümceğinin ısırması ile özel güçler kazanan Miles Morales ’e akıl hocalığı yapmayı kabul ediyor. Peter Parker, babasını kaybetme sürecinde zorlu anlar yaşayan Miles Morales’i gönüllü işlerde çalışması için destekliyor. FEAST de çalışmaya başlayan Miles Morales’in hayatı tam da bu noktada değişiyor. İlk başlarda çok istekli olmasa da Peter Parker, Miles Morales’in hayatında önemli bir yere sahip oluyor. Miles’e sahip olduğu güçleri nasıl kullanacağı ve yöneteceği hakkında destek veriyor. Yaşam deneyimlerinden de kesitler aktaran Peter Parker, Miles Morales’in yeni kahraman olması için elinden geleni yapıyor. Barış görüşmeleri için New York ’dan ayrılmak zorunda kalan Peter Parker, geri dönünceye dek şehrin korunması görevini Miles Morales ’e devrediyor.

Ganke Lee

Yeni kahramanımız Miles Morales’in en iyi dostu ve sırdaşı, Ganke Lee karakteri olarak karşımıza çıkıyor. Ganke Lee doğduğu andan itibaren, tüm yaşamını Harlem’de geçiriyor. Yazılım geliştirme uzmanı olmak için Brooklyn Visions Akademi ’de eğitim görüyor. Miles Morales’in ihtiyacı olan tüm desteği sunan Ganke Lee, arkadaşının en zor zamanlarında yanında oluyor. Ganke Lee, New York haklının Spider-Man karakterini daha yakından tanıması ve etkileşime girebilmek için yeni bir uygulama üzerinde çalışıyor. Spider-Man uygulaması ile şehre yeni bir vizyon kazandırmayı amaçlıyor.

Spider-Man Miles Morales Oyun İncelemesi    

Marvel’s Spider-Man Miles Morales oyununun ana karakteri Miles Morales, New York şehrinde yeni bir düzen kurarken, Örümcek Adam güçlerini de kazanmaya başlıyor. Miles Morales, şehrin yeni yıl hazırlıkları sırasında, Raft’tan kaçan mahkumların geri iade edilmesi için konvoya eşlik ediyor. Oyunculara hızlı bir New York turu sunan oyunun giriş bölümü, arka plân görselleri ile büyüleyici bir atmosfer yaşatıyor. Peter Parker’ın şehirden ayrılması ile şehrin yönetimi oyunculara bırakılıyor. Oyuna başlarken Roxxon enerji şirketi ile tanışmak, Rio Morales’in seçim çalışmaları ile karşılaşmak, Miles Morales’in eski dostu Ganke Lee ’yi bulmak, oyunun kurgusunu şekillendiriyor. Oyunun çerçevesi, Roxxon enerji şirketi ile savaş halinde olan Underground ve liderleri Tinkerer arasında geçen çekişmelerin yanında, New York şehrinin eski huzuruna kavuşması için sürdürülen yardımlardan oluşuyor. Marvel’s Spider-Man Miles Morales oyunununda öncelikle, acemi kahraman Miles Morales’in ilk görevlerini başarıyla tamamlanması için çalışılıyor. Diğer taraftan da kahramanlık ve özel yaşam dengesini kurmak için Miles Morales’in hayatına çeki düzen vermesi sağlanıyor. Oyunun geliştiricisi Insomniac Games, film tadında bir kurguyla oyuna giriş yapıyor. Marvel’s Spider-Man Miles Morales’in ilk andan oyuncuyu içine çeken hikâyesi, yepyeni bir maceranın kapılarını aralıyor.

Spider-Man Miles Morales Oyunu Teknik Detayları

Oyunda iki farklı Spider-Man’in ortak mücadelesine şahit olunuyor. Miles Morales kaçak mahkumların peşine düşerken, etrafta uçarak gezen Peter Parker, şehri tehdit eden diğer unsurlarla uğraşıyor. Orijinal Marvel’s Spider-Man oyununun neredeyse yarısı uzunluğunda bir oyun deneyimi sunan Marvel’s Spider-Man Miles Morales, oluşturulan ana hikayesinin tamamlanması ortalama 10 saati buluyor. Oyunculara birçok avantaj sunan bu durum, ana ve yan karakterlerin yönetilmesini kolaylaştırıyor. Sadece oyun sürelerini uzatmak amacıyla eklenen gereksiz görevler, oyunda yer almıyor. Bu da daha kaliteli, özgün bir oyun deneyimi yaşamayı sağlıyor. Marvel’s Spider-Man Miles Morales oyununda, bir tanesi opsiyonel seçilen, toplam 4 farklı Boss dövüşleri bulunuyor. Opsiyonel şekilde sunulan dövüş, orijinal oyundaki Boss ’lardan daha sert gerçekleşiyor. Oldukça güçlü düşmanlara sahip oyun kurgusunda, sadece 4 dövüş yöntemi oyuncuları kısmen sınırlıyor.

Spider-Man Miles Morales Nasıl Oynanır?

Orijinal Marvel’s Spider-Man oyununa aşina olanlar, Marvel’s Spider-Man Miles Morales oynarken zorluk çekmiyor. Bir önceki oyunda sunulan tüm özellikler, bu oyunda da devam ettiriliyor. İlk oyunda görevleri yerine getirerek açılan birtakım yetenekler, Marvel’s Spider-Man Miles Morales oyununda direk şekilde kullanılabiliyor. Peter Parker’ın desteği ile yeteneklerini geliştiren kahramanımız Miles Morales, özel güçlerini kullanabilmek için birçok teknik kullanıyor. Miles Morales, Peter Parker ’ın sahip olduğu tüm yeteneklere sahip olduğu gibi, farklı güçlerde özellikleri arasında yer alıyor. Bunlardan biri de Miles Morales ’e özgü Venom yeteneği oluyor. Bir çeşit biyoelektrik saldırısını ifade eden Venom özelliği, rakiplerini ve düşmanlarını sersemleterek güçsüzleştirmeyi sağlıyor. Miles Morales’in en çok işine yarayan özelliklerden bir diğeri de görünmezlik gücü oluyor. Oyuna eklenen bu yeni özellikler, kahramanımızı yönetirken, uygulanabilecek alternatif yöntemler içeriyor ve dövüş sahnelerinin daha renkli olmasını sağlıyor. Oyunda Venom yeteneğinin savunma halinde olan düşmanları alt etmek için kullanılması, oyun akışını hızlandırıyor. Miles Morales yeteneklerinin farkında vardıkça ve güçlendikçe, Venom özelliği düşmanların parçalanması, alan saldırılarının yapılması, ağ atma mesafesinin uzaması gibi ekstra özellikleri devreye sokuyor.

Spider-Man Miles Morales Görevleri

Miles Morales’in ana görevleri yanında, oyunda çeşitlilik sunan birçok yan görevde bulunuyor. Miles ’in yakın arkadaşı Ganke Lee ’nin hazırlamış olduğu uygulama üzerinden, New York halkı yardım isteklerini doğrudan iletebilir. Elbette kahramanımız ve onu yöneten bizler de gelen istekler doğrultusunda yardıma koşuyor. Bu ekstra görevler sırasında Miles’in yeni yetenekleri de keşfediliyor. Yan görevler oyun akışına ayrı bir keyif katıyor. Miles Morales’in yan görevleri arasında kedilerin takip edilmesi, güvercinlerin kovalanması, plazaların camlarını silen personelin bozulan iskeletinin düzeltilmesi gibi farklı aksiyonlar yer alıyor. Miles’in yan görevlerini yürütürken acemiliğini üzerinden atması bir avantaj gibi görünse de, arka planda bu görevlerin iletilmesinin daha farklı bir amacı olduğu da fark ediliyor. Daha büyük işlerin müdahale edilmeden yürütülmesi için, çoğu zaman yapay yan görevlerle Miles Morales’in oyalanması da sağlanıyor. Yine de yan görevlerin bir diğer avantajı, kazanılan puanlar ile kostümlerin açılması oluyor. Marvel’s Spider-Man Miles Morales oyununda kullanılabilecek 19 farklı kostüm seçeneği yer alıyor. Sadece biri dışında, tüm kostümler oyun sırasında kazanılan puanlar ile açılabiliyor. Her bir kostüm, kendine has ekstra özellikleri içerisinde barındırıyor. Kostümler aynı zamanda, karakterin daha az hasar almasını, daha çok Venom enerjisi toplamasını sağlıyor. Açılan bir kostüme ait özellikler, farklı Spider-Man kostümlerinde de kullanılabiliyor.

Spider-Man Miles Morales Platform Özellikleri

Marvel’s Spider-Man Miles Morales oyunu, PlayStation 4 platformunda, 30 FPS (Saniyedeki Kare Sayısı) ile çalışabiliyor. PlayStation 5 platformu için ise performans ve sinematik özelliklerde seçenekler bulunuyor. Bunlardan biri 60 FPS ile oyunun daha akıcı oynama seçeneği olurken, 30 FPS opsiyonu da bulunuyor. PlayStation 5 platformunda 30 FPS ile Spider-Man Miles Morales oynarken, “Ray Tracing” teknolojisinden yararlanılıyor. Bu teknoloji, Miles’in Underground ile savaşlarında ışık şovunun görsel bir şölene dönüşmesini sağlıyor. PlayStation 5 versiyonu, oyunu varsayılan olarak 4K (4.000 piksel) olarak destekliyor. Oyuncular PS5 versiyonunda hem 60 FPS hem de 30 FPS seçeneklerine sahip olsalar da, genel tercih, oyunun büyük bölümünde 60 FPS ile oynanması yönünde oluyor. Bu şekilde oyunun performansı daha üst seviyeye çıkarılabiliyor. Özellikle Miles Morales’in yakın dövüş ve saldırı sahnelerinde, 60 FPS nin hız faktörünü oldukça etkilediği görülüyor.  Spider-Man Miles Morales oyunu yükleme süresi PS4 için kısmen daha uzun olsa da PS5’de kullanılan SSD teknolojisi ile oyun daha hızlı şekilde açılabiliyor. Her iki platformda da, uzun haritalarda ilerlerken yükleme sorunları yaşanmıyor.

Spider-Man Miles Morales Oyun Özeti

Spider-Man macerasına yeni katılan karakterimiz Miles Morales ile Spider-Man Miles Morales oyunu, Örümcek Adam tutkunlarına bambaşka bir heyecan yaşatıyor. İki farklı karakterin bakış açısıyla, New York şehrinin farklı yönlerini keşfetmek mümkün oluyor. Orjinal oyunun dışına çıkan hikâyeler, yeni özellikler, yeni karakterler ve kostümler, oyun kurgusunu daha renkli hale getiriyor. Oyunda yer alan Spider-Man uygulaması, geç kalınmış bir fikir gibi gelse de, yeni görevlerin oluşturulmasında ayrı bir avantaj sağlıyor. Kahramanlarımızdan Miles Morales’in aile ve arkadaşlık ilişkileri, Peter Parker ile eğitim süreci, oyunun öne çıkan detayları arasında yer alıyor. İkonik Spider-Man karakterine yeni yorum getiren Spider-Man Miles Morales oyunu, her geçen gün kullanıcı sayısını arttırıyor. PlayStation 4 ve PlayStation 5 için yayınlanan Marvel’s Spider-Man Miles Morales oyunu, Standart sürümü 459.00 TL den satışa sunuluyor. 05.05.2021 tarihine kadar %25 indirim fırsatı bulunan oyunu 344.25 TL’den, Ultimate Edition sürümünü ise indirimli olarak 501.39 TL den PlayStation resmi web sitesinden, “Buradan” almak mümkün oluyor. Marvel’s Spider-Man Miles Morales PS5 versiyonu, ek bir ücretlendirme yapılmadan, PS4 versiyonu ile aynı fiyattan alınabiliyor.

Hülya Ergün

2014 yılından beri kurumsal şirketlere sosyal medya hesap yönetimi konusunda destek vermekteyim. Content Writers Turkey (CWT) üyesiyim. Aynı zamanda, Türkiye’nin önde gelen içerik ajanslarında freelance olarak içerik yazarlığı yapmaktayım. Okumaya, araştırmaya, yazmaya ve yaratıcılığa açık her alana ilgi duyuyorum. Yoga ve meditasyon pratikleri ile enerjimi dengeliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu