Nedir?Teknoloji

Link Kısaltma Siteleri

Günümüzde kurumsal şirketlerin ve markaların bilinirliğini artırmak için, dijital platformlarda yer alması gerekiyor. Web sitelerinin, sosyal medya uygulamalarının aktif olarak kullanılması, ilgili marka ve şirket için, daha fazla kişiye ulaşmanın yollarını sunuyor. Dijital reklam kampanyalarında ve tanıtım çalışmalarında, web sitelerinin linkleri paylaşılarak, hizmet yada ürünler hakkında daha fazla bilgi sahibi olunması için, ilgili sayfalara yönlendirme yapılıyor. 

Bir internet sitesine yönlendirme yapılabilmesi için, ilgili sayfanın URL’sinin paylaşılması gerekiyor. Ancak web site sayfalarının URL’leri bazen oldukça uzun ve karmaşık olabiliyor. Bu nedenle link kısaltma işlemine ihtiyaç duyuluyor. Link kısaltma ya da bilinen diğer adıyla Hyperlink tekniği, daha kısa ve anlamlı URL’ler oluşturarak, kullanıcıların daha kolay şekilde ilgili sayfaya ulaşmasına yardımcı oluyor. 

Link kısaltma, tüm web site sayfaları, blog yazıları ya da haber içeriklerinde uygulanabiliyor. Markaların ürün sayfaları için de yaygın olarak kullanılan link kısaltma, Hiperlink oluşturma, farklı siteler aracılığıyla uygulanabiliyor. En popüler link kısaltma siteleri ise aşağıdaki şekilde sıralanıyor.

 • TinyURL
 • Bitly
 • T.LY
 • Bit.do
 • BCVC
 • Adf.ly
 • L24.im
 • Rebrandly
 • BL.INK
 • TINY
 • T2M     

TinyURL      

Kuruluşu 2002 yılında gerçekleşen TinyURL, internet dünyasının ilk link kısaltma servisi olarak biliniyor. TinyURL, uzun URL paylaşımları yerine, internet kullanıcılarının haber portallarına, forumlara ve şirket web siteleri sayfalarına kolayca bağlanmalarının alternatif yolunu sunuyor. TinyURL link kısaltma servisi üzerinden, ilgili siteye ait bir link uzantısının, birkaç basit adımla kısaltılması mümkün oluyor. 

Link kısaltma işlemi, kullanıcıların ilgili linki hatırlamasına da fayda sağlıyor. Standart web site sayfa linkleri daha komplike ve uzun olduğu için, farklı sektörlerden birçok işletme ve marka link kısaltma yöntemini tercih ediyor. TinyURL, ilgili sayfanın uzun linkini temel olarak ikinci bir bağlantı oluşturarak, daha kısa link üzerinden tanımlı sayfaya yönlendirme sağlıyor. TinyURL ücretsiz versiyonu ile sınırlı sayıda link kısaltma işlemi gerçekleştirilirken, ücretli üyeliklerde birçok ek hizmetten yararlanmak mümkün oluyor. 

E-Ticaret siteleri, haber portalları ve yüksek sayıda web sitesi sayfasına sahip markalar, TinyURL ücretli üyelikleri tercih ediyor. TinyURL ücretli abonelikleri Profesyonel ve Toplu 100K olarak iki ayrı seçenek sunuyor. Profesyonel TinyURL aboneliği yıllık 119.88$ olarak belirtilirken, Toplu 100K aboneliği yıllık 1.188$ olarak fiyatlandırılıyor.

Bitly

Bitly link kısaltma sitesi ile 60 / 70 karakteri bulabilen URL’ler 10 / 15 karaktere kadar düşürülebilir. Twitter gibi sınırlı karakter sayısı ile hem açıklama metni oluşturmak hem de link paylaşımı yapmak isteyen kullanıcılar Bitly link kısaltma servisinden yararlanıyor. Bitly üyelik gerektirmeyen ücretsiz versiyonu ile birkaç saniye içerisinde ilgili sayfa linkleri kolayca kısaltılıyor. Bitly link kısaltma servisi sosyal medya platformları ile entegre şekilde de kullanılabiliyor. Bu şekilde, web sitesine kısaltılmış link üzerinden gelen ziyaretçilerin hangi platformdan geldiği, kaç tıklama aldığı gibi istatistiklerini görmek mümkün oluyor. 

Bitly link kısaltma servisinin Google Chrome uzantısı, iOS ve Android mobil cihaz uygulamaları da bulunuyor. Kullanıcılar hem bilgisayarlarından hem de mobil cihazlarından Bitly hizmetlerinden yararlanabiliyor. Bitly ücretsiz versiyonu dışında 3 ayrı ücretli abonelik paketi de bulunuyor. Bunlar;

 • Basic / Aylık 29$
 • Premium / Aylık 199$
 • Enterprise / Özel Fiyatlandırma

Bitly ücretli abonelik paketlerinde, sınırsız link kısaltma özelliği dışında, markalı ve ölçekli bağlantılar oluşturma, E-Posta desteği, analiz araçları gibi birçok hizmette bulunuyor.

T.LY

T.LY link kısaltma servisi, mevcut alan adının da oldukça kısa olması ile dikkat çekiyor. T.LY servisinde kişisel, kurumsal ve ekip abonelik paketleri seçenekleri bulunuyor. T.LY link kısaltma servisi hizmetleri içerisinde markalama, URL adres yönetimi gibi destekler de yer alıyor. 

T.LY, uzun URL bağlantılarının hem daha kısa hem de daha anlaşılır olmasını sağlıyor. Markaların kişiselleştirilme çalışmalarında özel alan adı ekleme hizmeti de sunan T.LY, günümüzde 7 milyondan fazla kısaltılmış bağlantıya imza atıyor. T.LY sisteminde, kısa bağlantılara yeni hedef pikselleri eklemek de mümkün oluyor. 

İlgili URL’ye tıklayan ziyaretçilerin nereden geldiğinin de ölçümlenebildiği platform, Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge ve Opera gibi tarayıcılar tarafından da destekleniyor. Tanımlı tarayıcılarda ücretsiz uzantı hizmeti de sunan T.LY abonelik paketleri ise aşağıdaki gibi sıralanıyor.

Hobby

Aylık 5$ olarak ücretlendirilen T.LY Hobby paketi, uygulamayı 5 gün ücretsiz deneme şansı sunarken, 30 gün için 500 kısa bağlantı oluşturma izni de veriyor. Paket içeriğinde ayrıca, SSL ile korunan özel alan adları, API erişimi ve özel istatistik araçları da yer alıyor.

Basic

Aylık 20$ olarak fiyatlandırılan Basic paketi, 5 günlük ücretsiz deneme sürümünün yanında, 4000 aylık kısa bağlantı oluşturma şansı tanıyor. Hobby aboneliğinde yer alan temel desteklerin yanında Basic paketinde ayrıca, bağlantıların yeniden hedeflenmesi hizmeti de bulunuyor.

Pro

T.LY Pro abonelik paketi aylık 50$ olarak ücretlendiriliyor. 5 günlük deneme sürümü bu paket içeriğinde de bulunurken, diğer paketlerde sunulan tüm hizmetlerin yanında, aylık 10.000 link kısaltma işlemi de Pro aboneliğinde yer alıyor.

Bit.do

Bit.do herhangi bir üyelik işlemi gerektirmeyen, ücretsiz link kısaltma servisleri arasında yer alıyor. Bit.do üzerinden link kısaltma işlemleri kolay bir şekilde gerçekleştiriliyor. Bit.do ana sayfasında bulunan alana kısaltılması istenilen linkin tanımlanması ve ardından “Shorten” sekmesine tıklanılması yeterli oluyor. Bit.do özel link kısaltma işlemleri için de kullanılabiliyor. Bunun için Bit.do alan adı ile başlayan ve uzantıda kullanıcının belirttiği kelimenin yer alması isteniyor. 

Bit.do servisi, QR kod üzerinden de link kısaltma işlemlerinin yapılmasını sağlıyor. Kullanıcıların link takip işlemlerini yürütebilmesi için de genel bir takip linki oluşturarak, ilgili URL’den bağlantı istatistiklerine ulaşılıyor. Bit.do servisi üzerinden gerçekleştirilen tüm işlemler, üye olmadan da yapılabiliyor.

BCVC

BCVC link kısaltma sitesi, standart URL kısaltma işlemleri yanında, site üzerinden oluşturulan linklere tıklandığında, ödeme yapan bir sistemi de içerisinde barındırıyor. BCVC link kısaltma servisinde, ilgili URL’ler tek tek kısaltılabilir yada opsiyonel olarak kurulan eklenti üzerinden toplu link kısaltma işlemleri de yapılabiliyor. BCVC, dünya genelinde masaüstü ve mobil ziyaretçi trafiği için yüksek ödeme yapan siteler arasında bulunuyor. 

BCVC sistemi kullanıcılarına popüler sosyal medya platformları olan Facebook, Instagram ve Twitter üzerinden de para kazanmanın yollarını aralıyor. BCVC istatistikleri eş zamanlı ve ayrıntılı şekilde kullanıcılar ile paylaşılıyor. BCVC sisteminde kötü amaçlı yazılımlara karşı Anti-virüs taraması da bulunuyor. API desteği de sunan BCVC, kullanıcılarına ödeme yapmak için PayPal yada Payoneer gibi ödeme yöntemlerinden yararlanılır. Bir link kısaltma servisinden fazlasını sunan BCVC, globalde birçok kullanıcı tarafından tercih ediliyor.

Adf.ly 

Adf.ly link kısaltma servisi, BCVC’de olduğu gibi, site üzerinden gerçekleştirilen kısaltma işlemleri ile oluşturulan bağlantılara tıkladığınızda, para kazanmayı sağlıyor. Adf.ly kullanımı oldukça basit şekilde ilerliyor. Kullanıcı Adf.ly ana sayfasında yer alan kısaltma alanına ilgili URL’yi tanımlayarak, yeni bir bağlantı yaratıyor. Oluşturulan bağlantıya her gelen her tıklama başına da belirli bir ücret ödeniyor. 

Adf.ly sisteminde üye olmadan link kısaltma işlemleri yapılabiliyor. Ancak linkler üzerinden para kazanmaya başlamak için üyelik şartı koşuluyor. Adf.ly sisteminde üyelik oluşturmak için kullanıcı hesabı açmak gerekiyor. Bunun için E-posta adresi, ad ve soyadı, şifre bilgileri yeterli oluyor. Adf.ly link kısaltma servisinde 10 ayrı dilde işlem yapılabiliyor. Türkçe dil seçeneği sistem içerisinde henüz bulunmuyor. Adf.ly, kurulumu oldukça kolay olan bir dizi komut dosyasını ilgili siteye ekleyerek, site ziyaretçilerinden para kazanma yöntemini hayata geçiriyor. Adf.ly sisteminde API desteği ve ziyaretçi istatistikleri de verilen hizmetler arasında yer alıyor.

L24.im          

L24.im, yerli yazılım şirketi Arge 24 tarafından oluşturulmuş olan, link kısaltma servislerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Kişisel ve kurumsal çözümler üreten L24.im, link kısaltma işlemleri dışında, ilgili URL’lerin analizleri ve raporlarını da hizmetleri arasında sunuyor. Üyelik sistemi ile çalışan L24.im sisteminde, üç farklı abonelik alternatifi bulunuyor. Bunlar;

Deneme

Ücretsiz olarak sunulan, 90 gün geçerli olan deneme abonelik paketi, 500 link eklemeyi mümkün kılıyor.

Profesyonel

Aylık 19$ olarak ücretlendirilen L24.im Profesyonel abonelik paketi bir yıl boyunca kullanım hakkı sunuyor. 1500 ayrı link ekleme ve kullanıcı ekleme özellikleri de bulunan abonelik, yıllık planda 120$ olarak fiyatlandırılıyor.

Kurumsal

L24.im Kurumsal abonelik paketi için, bir yıl boyunca yada sınırsız kullanım hakkı seçenekleri bulunuyor. API desteği, özel domain oluşturma ve 365 ayrı link ekleme, Kurumsal aboneliğin içerisinde bulunan hizmetler arasında gösteriliyor. Kurumsal plan fiyatlandırması için L24.im müşteri hizmetlerinden fiyat teklifi alınması gerekiyor.

Rebrandly

Rebrandly, kullanıcıların özel alan adları oluşturarak, kısa linklerini markalamak, tıklanma oranlarını izlemek ve paylaşmak için oluşturulan bir link kısaltma platformu olarak tanımlanıyor. Rebrandly, markalı bağlantı yönetimleri için eksiksiz çözümler sunarak, kişisel ve kurumsal müşterileri destekliyor. Rebrandly sisteminde kullanıcılar kendi çalışma alanlarını ve ekip üyelerini belirleyebiliyor. Özelleştirilmiş analitik veri yönetimi, birden fazla alan adı yönetimi, ziyaretçi trafiği yönlendirme ve derin bağlantı oluşturma, bağlantıların yeniden hedeflendirilmesi gibi birçok araç, Rebrandly hizmetleri arasında yer alıyor. Rebrandly abonelik sistemi, 5 ayrı alternatifi içerisinde barındırıyor. Bunlar;

Free

Ücretsiz deneme sürümü olan tanılanan Free aboneliği için, siteye üyeliğinin bulunması yeterli oluyor. Sınırsız hızlı yönlendirme, aylık 5000 tıklama trafiği izleme, 500 markalı bağlantı oluşturma, 5 ayrı özel alan adı tanımlama Free aboneliği içerisinde yer alıyor.

Starter

Aylık 29$ olarak fiyatlandırılan Starter aboneliği, sınırsız hızlı yönlendirme, 25000 tıklama trafiği izleme, 5000 markalı bağlantı oluşturma, 5 ayrı özel alan adı hizmetlerini içerisinde barındırıyor.

Pro

Aylık 69$ olarak ücretlendirilen Rebrandly Pro aboneliğinde, sınırsız hızlı yönlendirme, 150.000 tıklama izleme, 15000 markalı bağlantı, 5 özel alan adı oluşturma hizmetleri bulunuyor.

Premium

Aylık 499$’dan fiyatlandırılan Premium aboneliği, sınırsız hızlı yönlendirme, 1.500.000 tıklama izleme, 150.000 markalı bağlantı oluşturma, 20 ayrı özel alan adı, 31 aylık özel rapor ve 10 ekip üyesi ekleme özelliklerini kullanıcılara sunuyor.

Enterprise

Tüm hizmetlerin sınırsız olarak sunulduğu Enterprise abonelik paketi fiyatlandırması için, Rebrandly müşteri hizmetlerinden teklif alınması gerekiyor.

BL.INK

BL.INK, link kısaltma siteleri arasında, tüm verilerin takip edilebileceği komplike bir yapıyı bünyesinde barındırıyor. BL.INK, link kısaltma servisi dışında, güçlü bir analiz aracı olarak da görülüyor. Şirketler ve markalar, trend olan bağlantılarının detaylı istatistiklerine, konum bilgilerine BL.INK üzerinden ulaşabiliyor. Kişisel kullanıma da uygun olan BL.INK, daha çok kurumsal yapılara hizmet veriyor. BL.INK servisinde ücretsiz deneme sürümü de bulunuyor. site üyeliği ile kullanıcılar link kısaltma işlemlerini kolayca gerçekleştirebiliyor. Dünya genelinde milyonlarca kurumsal şirketin tercihi olan BL.INK abonelik paketleri ise aşağıdaki şekilde sıralanıyor.

Expert +

Aylık 48$ olarak ücretlendirilen Expert + aboneliği, sınırsız yönlendirme, 10.000 aktif bağlantı, 7.500 bağlantı izleme, 3 ayrı kullanıcı, 15 etki alanı hizmetlerini içerisinde barındırıyor.

SMB

Kobiler için oluşturulmuş olan SBM aboneliği, sınırsız yönlendirme, 50.000 aktif bağlantı, 15.000 bağlantı izleme, 15 ayrı kullanıcı tanımlama, 30 etki alanı, 250 dinamik bağlantı oluşturma hizmetlerini paketinde sunuyor.

Team

Şirket bünyesinde ortak çalışmalar yürüten ekipler için oluşturulan TEAM aboneliği, sınırsız yönlendirme, 250.000 aktif bağlantı, 30.000 bağlantı izleme, 25 ayrı kullanıcı, 60 etki alanı ve 500 dinamik bağlantı hizmetlerini içerisinde barındırıyor.

Business

Büyük ölçekli işletmeler için hazırlanan BL.INK Business aboneliği, sınırsız yönlendirmenin yanında, 500.000 aktif bağlantı, 60.000 bağlantı izleme, 50 ayrı kullanıcı, 100 etki alanı, 1000 dinamik bağlantı hizmetleri sunuyor.

Enterprise

Girişimcilere özel hazırlanan Enterprise aboneliği, tüm hizmet başlıklarını sınırsız kullanım ile sunarken, GDPR uyumluluğunu da paket içeriğine ekliyor. Enterprise aboneliği fiyatlandırması için BL.INK müşteri hizmetleri ile iletişime geçmek gerekiyor.

TINY

TINY link kısaltma servisinden yararlanmaya başlamak için, üyelik gerekiyor. Kullanıcı adı ve şifresi ile oluşturulan yeni üyeliklerin ardından, link kısaltma işlemleri kolayca yapılıyor. TINY servisinin link kısaltma işlemleri ücretsiz üyelikle gerçekleştirilirken, ekstra hizmetlerden yararlanmak için abonelik paketleri de bulunuyor. Her bir abonelik paketi farklı hizmet içerikleri sunuyor. Dünya genelinde 280.000’e yakın farklı markaya hizmet veren TINY abonelik alternatifleri ise aşağıdaki gibi sıralanıyor.

Basic

Temel TINY aboneliği olan Basic paketi, aylık 5$ olarak ücretlendiriliyor. Paket içeriğinde 1 adet özel alan adı, 2 ayrı kullanıcı, 500 bağlantı oluşturma, günlük 1000 bağlantı tıklama analizi hizmetleri yer alıyor.

Business

İşletmeler için hazırlanan TINY Business paketi aylık 25$’dan fiyatlandırılıyor. 3 özel alan adı, 10 ayrı kullanıcı, 50.000 bağlantı oluşturma, 15.000 bağlantı izleme hizmetleri de abonelik içerisine tanımlanıyor.

Pro

Daha çok büyük ölçekli işletmelerin ve ekiplerin tercihi olan TINY Pro aboneliği ücreti aylık 44$ olarak belirtiliyor. 10 özel alan adı, 50 ayrı kullanıcı, 50.000 bağlantı oluşturma, 15.000 bağlantı tıklama analizi paket içeriğine otomatik olarak ekleniyor.

Enterprise

TINY Enterprise abonelik paketi, kullanıcıya özel içeriklerle hazırlanıyor. Enterprise abonelik hizmet içeriği ve fiyatlandırması için TINY müşteri hizmetlerinden bilgi almak gerekiyor.

T2M

T2M link kısaltma sitesi hizmetlerinden yararlanmak için öncelikle üye olunması isteniyor. E-Posta adresi ve şifresi ile oluşturulan üyeliğin ardından, ana sayfa üzerinden link kısaltma işlemleri gerçekleştiriliyor. T2M ücretli abonelikleri ise aylık ve yıllık olarak fiyatlandırılıyor. Yıllık plan seçimleri kullanıcılar için daha avantajlı seçenekler sunuyor. T2M abonelik alternatifleri ise aşağıdaki şekilde belirtiliyor.

 • Basic / Aylık 5$
 • Standart / Aylık 9$ / Yıllık 89.91$
 • Pro / Aylık 29.99$ / Yıllık 269.91$
 • Premium / Aylık 89.99$ / Yıllık 809.91$
 • Dedicated / Özel Fiyatlandırma

T2M platformunda tüm abonelik paketlerinde sınırsız link kısaltma işlemi ve kontrol paneli standart içerikler arasında bulunuyor. Bağlantı yönlendirme sayıları, URL özelleştirmeler, URL tıklama verilerinin geçerlilik süreleri, sosyal medya paylaşım istatistikleri ve şifre koruma özellikleri ise abonelik paketine göre değişkenlik gösteriyor. T2M Dedicated abonelik paketi için de müşteri hizmetlerinden fiyat ve içerik bilgisi alınması gerekiyor. T2M abonelik detaylarına buradan ulaşılıyor.

Link Kısaltmanın Faydaları Nelerdir?

Teknolojik gelişmeler, gerek bilgisayar üzerinden tarayıcılarla, gerekse mobil cihazlardan web site linklerine ulaşmanın alternatif yollarını aralıyor. İşletme ve markalar, sundukları ürün ve hizmet linklerini forumlar, haber siteleri, sosyal medya uygulamaları gibi birçok platformda erişime sunuyor. Dijital pazarlama araçlarında da aktif şekilde yer verilen linkler, uzun ve karmaşık olduğunda kullanıcı açısından sorun yaratabildiği görülüyor. Paylaşılan linkler ortalama 60 karakteri bulabiliyor. Twitter gibi paylaşımlarda karakter sınırı bulunan platformlarda, kısaltılmış linkler ile URL karakter sayısı 10 ve altına kadar inebiliyor. Markaların kullanmayı tercih ettiği SMS pazarlaması ve reklamcılığı çalışmalarında da, toplu SMS gönderirken kısaltılmış linklerden yararlanmak, hem marka bilinirliği güçlendiriyor hem de potansiyel müşteri için akılda kalıcı etki yaratıyor. Bu nedenle birçok marka ve şirket, daha sade ve kısa link kullanımına yöneliyor. Hedef kitle ile paylaşılan URL’lerin link kısaltma işlemi ile sadeleştirilmesinin birçok faydası bulunuyor. 

Estetik Görünüm

Dijital dünyada ilk izlenimin mevcut ve potansiyel müşteri kitlesi tarafından ne kadar önemli olduğu biliniyor. Markaların ve işletmelerin paylaşmış olduğu içeriklerde URL karakter karmaşası yaşanmaması için link kısaltma işlemlerinden yararlanılıyor. Kısaltılmış linkler kullanıcılar tarafından daha estetik bulunurken, uzun ve karmaşık görünümün önüne geçiyor.

Linklerin Arşivlenmesi

Birçok işletme, kullanmış olduğu linklere belirli bir zaman sonra yeniden ihtiyaç duyabiliyor. Özellikle E-Ticaret siteleri, yoğun ürün seçeneği içerisinde linklerini kullanıcılarla paylaşırken genellikle arşivleme kısmını atlayabiliyor. Aradan geçen zamandan sonra yüzlerce, bazen de binlerce linke ulaşmak kolay olmuyor. Bu noktada link kısaltma sitelerinden yararlanmak, işlevsel bir çözüm sunuyor. 

Zaman ve emek kaybının da önüne geçen bu yöntem ile link takibi çok daha kolay gerçekleştiriliyor. Birçok link kısaltma sitesi, oluşturulan linkler için geriye dönük raporlamalar veriyor. Bu şekilde tekrar ihtiyaç duyulan linklere erişim kolayca sağlanabilir.

Linklerin Sınıflandırılması

Farklı sektörlerde hizmet veren şirketler ve markalar, konu ve hedef kitlelerine göre linklerini sınıflandırma ihtiyacında bulunuyor. Kayıt altına alınan linklerin belirli sınıflandırmaya tabi tutulması, çalışma akışını da rahatlatıyor. Link kısaltma siteleri özel alan adı (Domain) tanımlama hizmetleri ile farklı alanlarda hizmet veren işletmelerin linklerini spesifik uzantılarla oluşturuyor. Abonelik süresine göre aylık ve yıllık olarak kayıt altına alınan linkleri, bu sınıflandırmalar üzerinden bulmak oldukça kolay oluyor.

Linklerin Kişiselleştirilmesi

Markaların dijital pazarlama çalışmaları, ilgili markanın tanıtımına hizmet ediyor. Bir markanın bilinirliği, büyüme potansiyeli ile doğru orantılı işliyor. Ücretsiz link kısaltma servislerinden yararlanmak ve marka ile alakasız URL’ler oluşturmak, bilinirliği zedeleyebilir. Bu nedenle kurumsal çözümler sunan ücretli aboneliklerle linklerin kişiselleştirilmesi önem taşıyor. BL.INK gibi link kısaltma siteleri markalara link kişiselleştirme hizmetini sunuyor.

İstatistiklerinin Takibi

Küçük yada büyük işletmeler, E-Ticaret siteleri, paylaşmış oldukları linklerin takibini yaparak, geri dönüşüm oranlarını hesaplayabiliyor. İstatistikler hem dijital pazarlamanın hem de tanıtım çalışmalarının sürdürülebilirliğini sağlıyor. Yeni hedeflerin oluşturulmasında da çoğu zaman bu istatistiklerden yararlanılıyor. Link kısaltma siteleri, paylaşılan linklerin konum bazlı tüm istatistiklerini kullanıcıları ile paylaşıyor. Gün, hafta ve ay bazında hazırlanan istatistikler, işletmelerin tanıtım ve reklam çalışmaları için değerli bilgileri içerisinde barındırıyor.

Link Kısaltma Uzantıları

Google Chrome gibi tarayıcılara eklenen uzantılar, link kısaltma işlemlerinin daha hızlı gerçekleştirilmesini sağlıyor. Birçok büyük link kısaltma sitesinin tarayıcı uzantısı bulunuyor. Normal akışta, kısaltılması gereken bir link için ayrı sekme açmak, linki kopyalamak, açılan sekmeye eklemek birden fazla işlem gerektiriyor ve zaman kaybına neden oluyor. Özellikle günde binlerce link kısaltma işlemi gerçekleştiren markalar için, bu durum içinden çıkılmaz bir hale dönebiliyor. Link kısaltma uzantılarının kullanımı işlevsel bir çalışma akışı sağlıyor.

Hülya Ergün

2014 yılından beri kurumsal şirketlere sosyal medya hesap yönetimi konusunda destek vermekteyim. Content Writers Turkey (CWT) üyesiyim. Aynı zamanda, Türkiye’nin önde gelen içerik ajanslarında freelance olarak içerik yazarlığı yapmaktayım. Okumaya, araştırmaya, yazmaya ve yaratıcılığa açık her alana ilgi duyuyorum. Yoga ve meditasyon pratikleri ile enerjimi dengeliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu