AileNasıl YapılırNedir?Teknoloji

Google Family Link Nedir? İnternette Çocuğunuzu Nasıl Kontrol Edersiniz?

Günümüz teknoloji dünyası, yaşam akışımızı ve alışkanlıklarımızı yönlendirmeye devam ediyor. İş ilişkilerinden sosyal bağlantılara, alışveriş ihtiyaçlarından eğitim konularına kadar oldukça geniş bir alanda dijital araçlardan yararlanılıyor. Hayatımızı kolaylaştıran bu araçlar, çocuklarımız söz konusu olduğunda ayrı bir özen ve dikkat gerektiriyor. Bilgiye ulaşmanın hiç olmadığı kadar kolay gerçekleştiği bu çağda, bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve kontrollü kullanım sağlamak amacıyla hazırlanan platformlar bulunuyor. Bu platformlardan biri de Google Family Link olarak karşımıza çıkıyor. Google Family Link, aile bireylerinin teknoloji kullanımlarının daha sağlıklı bir şekilde oluşturulmasına yardımcı oluyor. Google Family Link, çocukların ve gençlerin internet üzerinde gerçekleştirdikleri faaliyetlerin, dijital kurallar çerçevesinde belirlenmesini sağlamaktadır. Google Family Link ile ebeveynler, çocuklarının kullanmış oldukları mobil cihazlardaki parametreleri ayarlama ve yönetme işlemlerini kolayca yürütmektedir. Google tarafından sunulan Google Family Link özet olarak, ebeveyn denetim hizmeti olarak tanımlanmaktadır.

Google Family Link Özellikleri Nelerdir?

Google Family Link ebeveynlere çocuklarının güvenli ve kendi belirledikleri sınırlarda, gezinti yapma, oyun oynama ve keşfetme imkânı sunmaktadır. Family Link’in sunmuş olduğu hizmetlerin özellikleri ise aşağıda sıralanmaktadır.

1- Çocuklar İçin En İyi İçerikler

Google Family Link çocuklara uygun olan en iyi içeriklerin bulunması konusunda yol göstermektedir. 3 farklı alanda hizmet veren içerik düzenlemesi şöyledir.

Etkinliklerin Görüntülenmesi

Çocuklar doğaları gereği oldukça meraklıdır ve farklı konuları keşfetme eğilimi göstermektedir. Family Link etkinlik görüntüleme özelliği ile çocukların mobil cihazlarında gerçekleştirmiş oldukları etkinliklerin raporları oluşturulabilmektedir. Bu özellik, çocukların en sevdikleri uygulamalar içerisinde ne kadar süre geçirdiğini ebeveynlerin görmesini sağlamaktadır. Google Family Link etkinlik görüntüleme özelliği ile çocukların mobil cihazlarını nasıl kullanacakları kolayca belirlenmektedir.

Çocukların Kullandığı Uygulamaların Yönetilmesi

Google Family Link bildirimleri, çocukların Google Play Store üzerinden hangi uygulamaları indirmek istediklerini ebeveynlere iletmektedir. Ebeveynler gelen bildirimler doğrultusunda, indirilmek istenen uygulamaları hem onaylayabilmekte hem de gerektiği durumda engellenebilir özelliktedir. Çocukların uygulama içerisindeki satın alma işlemlerinin yürütülmesi de bu özellik ile sağlanmaktadır. Ebeveynler ayrıca, çocuklarının mevcut uygulama listesinde yer alan belirledikleri uygulamaları gizleyebilir.

Sağlıklı Keşif Yapma Özgürlüğü

Çocukların sınırlanmış ve güvenli kriterler çerçevesinde keşif yapabilmeleri, ebeveynler için oldukça önemlidir. Hangi uygulamanın hangi yaş aralığına uygun olduğunun belirlenmesi, Google Family Link işlevsel özelliklerinden biridir. Ebeveynler uygulamaların belirlenmesi konusunda, eğitmenlerden de destek alabilmektedir. Google Family Link ebeveyn ayarları ile sadece eğitimcilerin önerdiği uygulamalar listelenip, diğerleri liste dışı bırakılabilir.

2- Ekran Başında Geçirilen Sürelerin Belirlenmesi

Dijital platformların çeşitliliği, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda ekran başında geçirilen sürelerin gittikçe uzamasına neden olmaktadır. Çocukların otokontrol sistemleri yaşları gereği henüz yeterince gelişmemiş olduğu için, bu noktada ebeveyn yönlendirmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Google Family Link çocuklar için ekran başında geçirilen sürelerin belirlenmesinde 2 farklı yöntem önermektedir. Bunlar;

Sınırların Ayarlanması

Çocukların belirli konularda yönlendirilmesi, sağlıklı bir bilişsel gelişim için oldukça önem taşımaktadır. Google Family Link ile çocukların mobil cihazlarında geçirdikleri süreleri, ebeveynlerinin belirlemesi mümkün olmaktadır. Çocukların sağlıklı bir denge kurabilmeleri için mobil cihaz kullanımlarındaki zaman sınırlamaları Google Family Link ile yönetilmektedir. Google Family Link, çocukların mobil cihazlarında uyku, yemek ve ders çalışma zamanlarının ayarlanmasına imkan tanımaktadır.

Çocukların Mobil Cihazlarının Kilitlenmesi

Çocukların merak ve keşif dürtülerinin gerçekleştirilmesi sadece dijital platformlarla sağlanmamaktadır. Her çocuğun dışarıda vakit geçirmeye, arkadaşları ile paylaşım içerisinde olmaya ihtiyacı bulunmaktadır. Google Family Link çocukların daha sağlıklı bir mobil cihaz kullanımı için, ihtiyaç duyulduğunda ya da belirlenmiş zamanlarda, ebeveynlerin çocukların mobil cihazlarını uzaktan kilitlemesini mümkün kılmaktadır.

3- Çocukların Konumlarının Belirlenmesi

Google Family Link eşsiz özelliklerinden biri de en kıymetli varlıklarımız çocuklarımızın nerede olduklarının belirlenmesini sağlamasıdır. Çocukların hem dünyayı keşfetmesi hem de güvenli sınırlar içerisinde bulunduğundan emin olunması ebeveynler için önem taşımaktadır. Google Family Link ile ebeveynler, mobil cihazları yanında olduğu sürece çocuklarının hangi konumda olduğunu öğrenmesine yardımcı olmaktadır.

Google Family Link Nasıl Kullanılır?

2018 yılında hizmete sunulan Google Family Link, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu pek çok ülkede kullanılmaktadır. Google Family Link kullanmaya başlamak için öncelikle bir Gmail hesabına sahip olmak gerekmektedir. iOs ve Android işletim sistemlerinin desteklediği Family Link, akıllı telefonlar ve tabletlerle uyumlu şekilde çalışmaktadır. Google Family Link ’i Android cihazlara yüklemek için ücretsiz olarak Google Play Store’dan “Buradan” indirmek mümkün olmaktadır. iOS cihazlar için ise App Store üzerinden “Buradan” Google Family Link uygulaması indirilmektedir. Google Family Link, 13 yaşın altındaki tüm çocukların, daha güvenli ve ebeveyn kontrolünde dijital platform kullanımlarına destek olmaktadır. Google Family Link kullanımı için aşağıdaki adımlar takip edilmektedir.

 • Google Family Link sayfasına “Buradan” giriş yapılır
 • Açılan sayfada “Başlayın” sekmesi tıklanır
 • İlgili alana ebeveyne ait Gmail kullanıcı adı ve şifresi girilir
 • Hesaba giriş yaptıktan sonra karşımıza çıkan sayfada “Aile Grubu Oluştur” sekmesi tıklanır
 • Yeni sayfada “Aile Grubunuza Üye Davet Edin” başlığı çıkmaktadır
 • Listelenen mail adresleri içerisinde, daha önce oluşturulmuş olan aile bireylerinin (çocukların) mail adresleri seçilir
 • Ve ardından davet işlemleri tamamlanır
 • Aile üyelerine gönderilen bildirim kabul edildiğinde, “Aile Gruba Git” sekmesi tıklanır ve açılan sayfada eklenmiş olan tüm aile üyeleri ve yöneticisi görüntülenir

Aile grubu yöneticisi, 13 yaşın altındaki tüm çocukların Gmail hesapları üzerinden Google Family Link özelliklerini kullanabilmektedir. Bu özellikler ile çocukların mobil cihaz kullanım ayarlarını kişiselleştirmek mümkün olmaktadır.

Google Family Link Hakkında Merak Edilen Sorular ve Yanıtları

Çocuklar ve gençlerin daha güvenli internet kullanımları için geliştirilmiş olan Google Family Link, Android 7.0 (Nougat) ve üzeri sürümler, 5.0 (Lollipop) ile 6.0 (Marshmallow) sürümlerine sahip cihazlarda kullanılmaktadır. Google Family Link ayrıca iOS 11 ve üzeri sürümlere sahip iPhone ve iPad cihazları ile uyumlu şekilde çalışmaktadır. Google Family Link hakkında en çok merak edilen sorular ve yanıtları ise aşağıda sıralanmaktadır.

Family Link İşleyiş Prensipleri Nasıldır?

Google Family Link ile çocukların mobil cihaz kullanımları ebeveynlerinin denetimlerinde gerçekleşmektedir. Family Link, ailelerin çocuklarının mobil cihaz kullanımlarında kendi kurallarını belirlemesine yardımcı olmaktadır. Gerekli uyumluluğuna sahip mobil cihazlara Google Family Link uygulaması indirilerek, kullanıma hemen başlamak mümkündür. Çocuklar ya da gençler için oluşturulan hesaplar, ebeveynlerin hesaplarına bağlanarak, gerekli yönetim işlemleri sağlanmaktadır. Hesapların birbirine bağlanmasının ardından, çocukların ekran başında geçirdikleri süreler, içerik yönetimleri Google Family Link uygulaması üzerinden kişiselleştirmek mümkün olmaktadır.

Family Link İle Uygunsuz İçerikler Engellenebilir Mi?

Google Family Link çalışma prensiplerinde, uygunsuz içeriklerin engellenmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak, çocukların hangi uygulamaları görüntüleyebilecekleri, hangilerini indirebilecekleri, ebeveyn ayarları ile filtrelenebilir. Google Chrome gibi arama motoru araçları farklı filtreleme seçenekleri sunmaktadır. Gerekli durumlarda bunlardan yararlanmak mümkün olmaktadır. Aynı şekilde YouTube platformu için oluşturulan “Kısıtlı Mod” seçeneği, ebeveynlerin çocukları için içerik sınırlamasına izin vermektedir.

Web Tarayıcılarında Family Link Kullanılır Mı?

İnternet üzerinde gerçekleştirilen hareketlerin sınırlandırılması için ailelerin sordukları soruların başında, Family Link’in web tarayıcılarında kullanılıp kullanılmadığı gelmektedir. Aileler, çocukları için açmış oldukları hesap ayarları üzerinden tarayıcılarda bazı yönetimleri gerçekleştirilebilmektedir. Ancak ekran başında geçirilen süreleri sınırlandırma gibi spesifik Family Link özellikleri, sadece Android ve iOS cihazlara yüklenen uygulama üzerinden yapılabilmektedir.

Google Family Link Bildirim Yönetimi

Family Link, ebeveynlerin hangi bildirimleri almak istediklerini belirlemelerine imkan tanımaktadır. Family Link bildirim yönetimi aşağıdaki adımları takip edilerek yapılabilmektedir.

 • Mobil cihazlar üzerinden Google Family Link uygulamasına giriş yapılır
 • Sol üstte yer alan “Menü” sekmesine tıklanır
 • Açılır menüden “Bildirim Ayarları” seçilir
 • Listelenen ayarlar içerisinde, değiştirilmek istenen bildirimler seçilir
 • Tanımlı her çocuk için, seçili bildirimler açılır ya da kapatılır

Bildirimlerin tarayıcı üzerinden düzenlenmesi için de;

 • Buradan” Google Family Link adresine giriş yapılır
 • Sol üst köşede yer alan “Menü” sekmesi seçilir
 • Açılan listede “Bildirim Ayarları” tıklanır
 • Değiştirilecek bildirim türü seçilir
 • Tanımlı çocukların hesaplarına ait bildirim seçenekleri açılabilir ya da kapatılabilir

Google Family Link uygulaması üzerinden ebeveynlerin alabileceği bildirimler ise şöyledir;

 • Uygulama Bildirimleri: Çocuklar yeni bir uygulama indirmek istediğinde ebeveyne bildirim iletilir
 • Web Site İstekleri: Çocukların Google Chrome üzerinden engellenen bir siteye erişim sağlamaya çalışması durumunda bildirim iletilir
 • Etkinlik Kontrolü: Çocuklara tanımlanmış olan “Google Etkinlik Ayarları” değiştirildiğinde ya da güncellendiğinde bildirim iletilir
 • Konum Ayarı: Yönetici ebeveynlerden biri çocuklara ait konum ayarını değiştirdiğinde bildirim iletilir

Hülya Ergün

2014 yılından beri kurumsal şirketlere sosyal medya hesap yönetimi konusunda destek vermekteyim. Content Writers Turkey (CWT) üyesiyim. Aynı zamanda, Türkiye’nin önde gelen içerik ajanslarında freelance olarak içerik yazarlığı yapmaktayım. Okumaya, araştırmaya, yazmaya ve yaratıcılığa açık her alana ilgi duyuyorum. Yoga ve meditasyon pratikleri ile enerjimi dengeliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu