KonsolNedir?TeknolojiÜrünVideo Oyunları

The Last of Us Remastered Oyunu

Naughty Dog tarafından geliştirilmiş olan The Last of Us Remastered oyununun, yayıncısı Sony Computer Entertainment olarak belirtiliyor. Aksiyon, macera, korku kategorisinde yer alan The Last of Us Remastered, ilk olarak PlayStation 3 platformunda yayınlanan The Last of Us oyununun yeniden düzenlenmiş hali olarak karşımıza çıkıyor. Sony The Last of Us Series ’in 2014 çıkışlı oyununun tasarımını ise Jacob Minkoff üstleniyor. PlayStation 4 platformu için özel olarak yeniden kurgulanan The Last of Us Remastered, 200’ün üzerinde “Yılın Oyunu” ödülüne lâyık görülüyor. Oyunun yenilenmiş versiyonu, kullanıcılarına 1080p görüntü kalitesi ile genişletilmiş karakter modelleri ve iyileştirmeler sunuyor. The Last of Us Remastered oyununun kurgusunu, tüm dünyayı etkisi altına alan bir salgından sonra yaşanan olaylar dizisi oluşturuyor. Hayatta kalma oyunu olarak da ifade edilen The Last of Us Remastered, çıkış tarihinden itibaren Gamer ’ların favori oyunları arasında yer almaya devam ediyor.

The Last of Us Remastered Oyunun Hikâyesi

Önlenemez bir salgının tüm dünyayı sarmasının ardından, 20 yıla yakın bir zaman geçiyor.  Salgın nedeni ile hastalığa yakalanmış olan insanların birçoğu kaybedilirken, yaşama tutunmaya devam edenler ise kısıtlı yiyeceklere sahip olabilmek için mücadele ediyor. Hayatta kalma konusunda yetenekli olan Joel, 14 yaşlarındaki kız çocuğu Eliie ’nin askeriyeye ait karantina bölgesi sınırlarından kaçırılması için işe alınıyor. Joel için küçük çaplı bir iş gibi başlayan macera, ABD geneline yayılan bir yolculuk haline dönüşüyor. The Last of Us Remastered oyunun hikâyesi böyle başlıyor. Oyun, terk edilmiş ve tehlikeli bölgelerde geçerken, oyunda aşk, sadakat, korku ve hayatta kalmaya dair pek çok farklı tema işleniyor. İnsanlar, dünyadaki tüm haklara sahip olduğunu düşünen yegâne varlıklar olarak karşımıza çıkıyor. Dünya üzerinde her şey, insanın istediği şekilde gelişiyor. The Last of Us Remastered, tam da bu acınası durumu ortaya koyan bir oyun özelliği taşıyor. Hayattaki olağanüstü durumlar bazıları için yaşam mücadelesi olurken, bazıları bunu fırsata çevirmeye çalışmaktadır. İnsanların içerisinde bulunan sahip olma içgüdüsü, tüm kaynakları tüketene kadar devam edecektir. The Last of Us Remastered, mevcut sistemde nasıl hayatta kalacağını öğreten bir stratejiyi kurgusunda barındırıyor.

The Last of Us Remastered İncelemesi

Hayatta başımıza gelen olaylar ve dramlar, bazen daha güçlü olmayı zorunlu kılıyor. Bazı durumlarda kendimizi daha kolay toplayarak hayata devam ederken, bazen yerden kalkmak zaman alabiliyor. The Last of Us Remastered oyununun ana karakteri Joel, hepimizin yaşadığı süreçleri gözler önüne seriyor. Dünyadaki acılar ve sorunlar bazen öyle bir hale gelir ki, Joel gibi her şeyi düzeltmek ve yeniden başlamak isteriz. The Last of Us Remastered bir yeniden başlangıç hikâyesi şeklinde de yorumlanabilir. Kaldığımız yerden devam etmek, hayata yeniden tutunmak. The Last of Us Remastered oyununda işlenen, salgının ardından yaşanan çarpık gelecek senaryosu, içerisinde birçok dinamiği barındırıyor. Hala hastalıkla mücadele eden kişiler, bilinçsiz bir yaşam sürdürürken, saldırgan tavırlar sergiliyor. Şehirlerin pek çoğu boşaltılıyor ve yaşam alanları sınırlandırılıyor. Her yerde karantina bölgelerine rastlanıyor. Sınırlamalar, sıkıyönetimler yaşamın her anında hissediliyor. Hayatta kalma çabası devam eden halk, güvenlik sistemleri, baskı kuran rejimler, isyancılar, amaçları dünyadan daha fazlasını almak olan yağmacılar, oyunun yan karakterleri arasında gösteriliyor.

The Last of Us Remastered Oyununa Yakından Bakış

Geçimini kaçakçılık yaparak sağlamaya çalışan Joel ve salgından sonra doğmuş olan Ellie karakterleri, oyunun gidişatını belirliyor. Joel’in küçük bir kargo görevi ile başlayan macerası, farklı boyutlarda yaşanıyor. Ellie karakteri ise eşsiz özelliklere sahip bir kız çocuğu olarak karşımıza çıkıyor. The Last of Us Remastered oyununda Joel ve Ellie enteresan bir ikili oluyor ve birlikte zihin algısı düşük yaratıklar, güçlü düşmanlar ile savaşmak zorunda kalıyor. 2014 yılında piyasaya sürülen oyun, yenilenmiş özellikleri ile oyuncuların beklentilerinin üzerinde performans gösteriyor. The Last of Us Remastered oyunu sinematik öğeleri içerisinde barındırıyor olsa da karakterlerin aksiyon sahnelerindeki konumları oyunun kalitesini ortaya koyuyor. Oyunda geçen her bir diyalog tamamen organik şekilde gelişiyor. Oyuncuları hikâyenin içine çeken bu özellik, savunma ve saldırı sahnelerinde de oldukça etki yaratıyor. Dualshock hoparlör ile yakın seslerin duyulması ve sesli günlüklerin dinlenmesi mümkün oluyor. The Last of Us Remastered oyunu, alan bulmacaları üzerinden şekilleniyor. Aksiyon sahneleri çözülen bulmacalar içerisinde harekete geçiyor. Genel hatları ile oyunda, belirli bir alanda karşılaşılan düşmanlarla savaşarak, onları yendikten sonra başka bir aşamaya geçiliyor. Alan girişlerinin, düşmanların konumlarının her defasında değişmesi, oyuna ayrı bir dinamik kazandırıyor.

The Last of Us Remastered Özellikleri

The Last of Us Remastered oyununda belirlenen stratejiler, daha hızlı yol almayı ve daha fazla aksiyon yaşamayı mümkün kılıyor. Oluşturulacak stratejiler fazla sayıda iken, uygulama yolları biraz sınırlı kalıyor. Karakterlerin silaha sarılarak ilerletilmesi, iyi bir çözüm olarak gösterilmiyor. Oyunu renklendirmek ve imkânları çoğaltmak için, puan toplama süreçleri oldukça işe yarıyor. Karakterin geliştirilmesi ve ekipmanların arttırılması bu yolla sağlanıyor. Joel karakterinin özel yeteneklerinden biri olan, sesleri uzak mesafeden bile duyması, oyunda çok işimize yarıyor. Bu özel yetenek sayesinde, düşmanlar yakın mesafeye gelmeden önce önlem almak ve hazırlık yapmak mümkün oluyor. Bazı temel dinamikler oyunun PlayStation 3 versiyonu olan The Last of Us çağrıştırıyor olsa da eklenen yeni özellikler ile bambaşka maceralar yaşanıyor. Ayrıca yapılan geliştirmeler, grafiklerin görüntü kalitelerinden de anlaşılıyor. Işıklandırma, kaplama gibi detaylar, oyunda daha kolay ilerlemeyi ve odaklanmayı destekliyor.

Teknik Özellikler

The Last of Us Remastered oyunu özelliklerinden bir diğeri ise FPS seçimi olarak karşımıza çıkıyor. Oyunun menü seçeneklerinden 30 FPS yada 60 FPS seçilerek, ilerleyebiliyor. Oyunu 60 FPS ile oynamak isteyenlerin karşılaşabileceği durumlardan biri de kısmen de olsa grafik kaybı oluyor. Ancak her halükarda, oyunun hızı ve aksiyonlarını yakalamak için 60 FPS ideal bir seçim olarak gösteriliyor. PlayStation 4 için yenilenen The Last of Us Remastered oyunu, daha önce yayınlanmış olan içerikleri de bünyesinde barındırıyor. Oyuna eklenen ekran dil seçenekleri arasında Türkçe altyazı seçeneği de bulunuyor. Bu özellik özellikle bizleri oldukça memnun ediyor. Yakın zamanda Türkçe dublaj özelliğin eklenmesi beklense de, bazı oyunlarda orijinal dilinde oynamanın zevki The Last of Us Remastered için de geçerli oluyor. Oyunun 1080p ekran çözünürlüğü, ses sistemleri ve oyun müzikleri, öne çıkan yapılandırılmış teknik özellikler arasında yer alıyor. Alan derinlikleri, karakter tasarımı, ışıklandırma detayları, oyunun kalitesini bir üst seviyeye taşıyor. İlk çıktığı 2014 yılında herkesi kendine hayran bırakmış olan oyunun geliştirilmiş hali oyunculara keyifli bir deneyim yaşatıyor. The Last of Us Remastered oyunu, Almanca, Fransızca, Portekizce, İngilizce, İspanyolca ve İtalyanca seslendirme dillerini içerisinde barındırıyor. Bu dillere ek olarak Türkçe, Norveççe, Yunanca gibi ekran dil seçenekleri de kullanıcılara sunuluyor. PlayStation 4 Pro için geliştirilmiş olan The Last of Us Remastered oyunu 84.00 TL den satışa sunuluyor. Oyunu PlayStation resmi web sitesinden, “Buradan” satın almak mümkün oluyor.

The Last of Us Remastered Özeti

The Last of Us Remastered oyununda ağırlıklı olarak Joel karakteri yönetiliyor. The Walking Dead serisinden tanıdığımız Rick Grimes karakteri ile benzer özellikler taşıyan Joel, oyunda çok daha sağduyulu davranışlar sergiliyor. Bu durum puan kaybetmemizin önüne geçerken, daha gerçekçi stratejiler oluşturmayı da mümkün kılıyor. Geçmişi pek de iyi olmayan ve pişmanlıkları bulunan Joel, Ellie karakteri ile karşılaşınca farklı bir adama dönüşüyor. Dışarıdan oldukça sert ve ketum görünen Joel, içinde yumuşak bir kalbi saklıyor. Ellie, Joel ’in insani yönlerini ortaya çıkarmakta başarılı oluyor. Joel karakterinin hikâyesi ve tavırları, oyun dinamiklerine de yansıyor. Düşmanlara karşı aşırı acımasız olan Joel, Ellie söz konusu olduğunda korumacı yanını hikâyeye yansıtıyor. Joel karakteri bildiğimiz süper kahramanlara pek benzemiyor. Oyun içerisinde çabuk yorulabildiği, nişan alırken sorun yaşadığı durumlar oluyor. Bu özellikleri nedeni ile çakı gibi küçük materyallerin kullanımında kendisini oldukça geliştiriyor. Oyunun yakın dövüş sahnelerinde avantaj sağlayan bu durum, uygulanan stratejiler ile başarıya ulaştıran yollar sunuyor. The Last of Us Remastered oyununun hiçbir aşamasında karakterler birdenbire düşmana karşı avantajlı duruma geçmiyor. Ancak bu şekilde daha fazla aksiyon sahnesi kurguya dahil edilmiş oluyor. Sınırlı kaynaklar ve karakterlerin sınırlı yetenekleri ile büyük işler başarmak yine de mümkün oluyor. Aradaki dengenin bulunması ve oyunun çözülmesi, biraz da oyuncunun hayal gücüne ve uyguladığı stratejilere göre şekilleniyor.

Hülya Ergün

2014 yılından beri kurumsal şirketlere sosyal medya hesap yönetimi konusunda destek vermekteyim. Content Writers Turkey (CWT) üyesiyim. Aynı zamanda, Türkiye’nin önde gelen içerik ajanslarında freelance olarak içerik yazarlığı yapmaktayım. Okumaya, araştırmaya, yazmaya ve yaratıcılığa açık her alana ilgi duyuyorum. Yoga ve meditasyon pratikleri ile enerjimi dengeliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu