Mobil UygulamalarNasıl YapılırNedir?Teknoloji

Spotify Nedir? Nasıl Ücretsiz Kullanılır?

Spotify, merkezi İsveç olan, müzik veri akışı ve podcast hizmetleri sunan bir platform olarak tanımlanmaktadır. Spotify müzik platformu, Sony, EMI, Universal gibi dünyanın önde gelen plâk şirketlerinin telifinde olan müzikleri, kullanıcılarının sınırsız bir şekilde dinlemesine izin vermektedir. Spotify, düzenli olarak aynı radyoları, aynı şarkıları dinlemekten sıkılan kitlelere, farklı bir alternatif sunmaktadır. Güncel müzik listelerinin ve dünya genelinde yayın yapan birçok farklı radyonun Spotify içerisinde barındırılıyor olması, kullanıcıları için dünyaya açılan yeni bir kapı olarak gösterilmektedir. Spotify sistemi içerisinde yer alan müziklere, sanatçıların, albüm adlarının, şarkı isimlerinin ya da seçilmiş tarzların arama kriterleri eşliğinde ulaşılabilmektedir. Spotify için geçtiğimiz dönemde 3 ay ücretsiz deneme sürümü bulunurken, şu an güncel olarak 60 günlük ücretsiz deneme sürümü sunmaktadır. Sonrasında aylık abonelikler sistemi içerisinde çalışmakta olan, popüler dijital müzik platformları arasında bulunmaktadır. Spotify ücretsiz kullanımına dair detaylar, yazımızın devamında yer almaktadır.

Spotify Nedir? Nasıl Kullanılır?

Spotify özellikle son yıllarda, müzik veri akışı sistemleri içerisinde öne çıkan platformlardan biri olmaktadır. Spotify kullanımı ise oldukça basittir. Spotify kullanımına başlamadan önce, masaüstü bilgisayar ya da mobil cihazlar üzerinden üyelik işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Üyelik gerçekleştirildikten sonra Spotify’a hem bilgisayarlar hem de Spotify application (Uygulaması) üzerinden erişim sağlanmaktadır. Spotify uygulaması, Android ve iOS işletim sistemleri tarafından da desteklenmektedir. Spotify’ın ayrıca Facebook sosyal medya platformu entegrasyon seçeneği de bulunmaktadır. Facebook entegrasyonu yapılan Spotify hesapları, dinledikleri şarkıları arkadaşlarının görmesini sağlamaktadır.

Spotify kullanım özellikleri arasında en sık dinlenen listeler de yer almaktadır. Uygulama menüsünün sol üst köşesinde bulunan “Gözat” butonu yardımıyla, bu listelere ulaşmak mümkün olmaktadır. İlgi alanları doğrultusunda pop, caz, Latin ya da fitness gibi spesifik aramalarla, müzik listeleri kişiye özel olarak seçilebilmektedir. Spotify kullanıcıları için oldukça geniş bir yelpazede müzik seçeneği sunmaktadır. Club müzikler, Country ya da Etnik müzik listeleri Spotify içerisinde yer alan seçeneklerden bazılarıdır. Seçilen listeler, Spotify ‘ın “Karışık Çal” özelliği ile liste sıralaması dışında, karışık şekilde dinleme seçeneği de yaratmaktadır. Kullanıcılar beğendikleri listeleri Spotify “Takip Et” özelliği ile çalma listelerine eklenmektedir. Kullanım kolaylığı sağlayan birçok özelliği ile Spotify günümüzde en sevilen müzik platformları arasında gösterilmektedir.

Spotify Premium Nedir? 

Spotify Premium, Spotify kullanıcılarına birçok ayrıcalık sunan bir paket özelliği taşımaktadır. 50 milyonun üzerinde şarkı, Spotify Premium paketi ile yüksek kalitede dinlenebilme seçeneği ve kullanıcılarına sınırsız erişim sağlamaktadır. İnternet bağlantısının olmadığı zamanlarda da çevrimdışı müzik listelerine ulaşmak Spotify Premium ile mümkün olmaktadır. hem yurtiçi hem de yurt dışı seyahatlerinin eğlenceli eşlikçisi olmayı hedefleyen Spotify, bu paketi ile kullanıcılarına reklamsız şekilde müzik dinleme imkanı yaratmaktadır. Spotify Premium paketinde ayrıca sınırsız şekilde müzik atlama hakkı da yer almaktadır. Spotify Premium kullanımının öne çıkan özelliklerinden biri de kişisel liste oluşturma seçeneğidir. Oluşturulan listelerle, yapay zeka teknolojileri sayesinde, kişi listesine en uygun ve en benzer şarkı seçeneklerini kullanıcılarına önermektedir. Aynı zamanda kullanıcıların kişisel listelerini paylaşma seçenekleri de bulunmaktadır. Spotify radyo özelliği ise liste oluşturmak için zamanı olmayanlara hitap ediyor. İşlevsel bir seçenek sunan radyo özelliği, kullanıcıların en sık dinlemiş oldukları şarkıları, yapay zeka teknolojileri ile arka arkaya çalmaya devam ediyor ve kullanıcılarına kişiye özel radyo modu yaratıyor.

Geçtiğimiz 2020 yılında, Spotify yeni kullanıcılarına özel olarak hazırladığı 3 aylık ücretsiz deneme sürümünü dünyaya tanıtmıştı. Ancak Aralık 2020 itibari ile Spotify Premium 3 aylık deneme paketi teklif süresi tamamlanmıştır. Yerini, yeni teklif paketi olan Spotify Premium 2 aylık deneme sürümüne bırakmıştır. Şu an güncel olarak Spotify Premium’un 2 aylık ücretsiz deneme sürümü bulunmaktadır. Spotify 60 günlük ücretsiz şekilde sunulan deneme teklifinin şartlarına ise BURADAN ulaşılabilmektedir. 

Spotify Aile Nedir?

Spotify Premium paketleri içerisinde bulunan diğer bir seçenekte “Spotify Aile” paketi olmaktadır. Aynı evde yaşayan bireylerin, toplam da 6 Premium hesabını kullanmaları mümkün olmaktadır. Spotify Aile paketinin 1 aylık ücretsiz deneme sürümü de bulunmaktadır. Deneme sürümü sonrasında Spotify Aile paketi için belirlenen aylık abonelik ücreti ise 29.99 TL olarak belirtilmektedir. Spotify tüm kullanıcılarına özel hizmetler sunmayı amaçlayan, dünya genelinde milyonlarca abonesi bulunan, dijital müzik platformudur. Spotify Aile paketinden yararlanmak için gerekli işlem adımları ise aşağıdaki şekilde belirtilmektedir.

 • Yeni kullanıcılar için “Kaydol” sekmesinden sisteme kayıt gerçekleştirilir
 • Kişisel kullanıcı bilgileri ve şifresi ile Spotify sisteminde oturum açılır
 • Aynı evde yaşayan aile üyeleri Premium hesabına davet edilir
 • Aile bireyleri, belirtilen adreslerinde online olduklarında bağlantı davetini kabul eder
 • Adres bilgilerinin doğrulanması yapılır
 • Ve tüm aile bireyleri Spotify Aile paketinden yararlanmaya başlar

Spotify Parti Kurma Özelliği Nedir?

Dünya genelinde popüler müzik platformlarından biri olan Spotify, kullanım özelliklerine her geçen gün yenisini ekliyor. Bu özelliklerden biri de “Parti Kurma” modu olarak karşımıza çıkıyor. Spotify parti kurma modu, arkadaş çevreniz ile birlikte müzik dinlemenizi sağlıyor. Henüz beta aşamasında sunulan parti kurma özelliğinin aktifleştirilmesi, Spotify kullanıcısının arkadaşlarına ilettiği bir kod kullanımı ile sahibinin kendisi olduğu bir oda meydana getirilerek oluşturulur. Açılan kişisel oda sayesinde, arkadaşlarınız ile birlikte müzik dinlemeniz mümkün oluyor. Spotify parti kurma modu, opsiyonel olarak FaceTime, Skype gibi harici platformlara da entegre edilebiliyor. Bu şekilde kullanıcıların sanal bir eğlence ortamı kurması hedefleniyor. Dünyanın neresinde olursa olsun, parti kurma özelliğini kullanarak arkadaşlarınızla aynı müziği dinlemek için yapılması gereken işlem akışı aşağıdaki şekilde belirtiliyor.

 • Spotify uygulaması açılır
 • Müzik listesinden herhangi bir şarkı seçilir
 • Şarkı ekranının sol köşesinde bulunan “Kullanılabilir Cihaz” simgesi tıklanır
 • Grup Oturumunu Başlat” seçilir
 • Karşımıza çıkan “Spotify Kodu” ekran görüntüsü alınarak, arkadaş listenize iletilir
 • Arkadaş listenizde bulunan her kullanıcının da aynı adımları uygulayarak, belirtilen “Grup Oturumunu Başlat” ekranına ulaşması beklenir
 • Arkadaşlarınız bu ekranda çıkan “Katılmak İçin Tara” sekmesini tıklayarak, sizin iletmiş olduğunuz Spotify kodunu listeden seçmeleri gerekir
 • Arkadaş listeniz, sizin iletmiş olduğunuz kodu listelerinde seçtikten sonra, grup oturumu tamamlanmaktadır

Ardından, dilediğiniz müzikleri Spotify party modu ile size özel açılan odada, arkadaşlarınız ile birlikte dinlemeniz mümkün olmaktadır.

Spotify Automix Nedir?

Dünya genelinde popüler müzik platformları arasında yer alan Spotify, sistemleri içerisinde sürekli güncellemeler yapmaktadır. Yapılan güncellemeler kullanıcıların bazen olumlu bazen de olumsuz tepkilerine neden olmaktadır. Spotify son güncellemesi ise Automix özelliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Spotify Automix, kullanıcıların şarkı listeleri arasında yaptıkları atlamaları hatırlatmaya yarayan bir işlev olarak tanımlanmaktadır. Automix algoritmaları, çalan her müziğin BPM (Beats Per Minute) sayısını tespit ederek, çalan şarkının sonu ile yeni çalacak şarkının arasında, yumuşak bir geçiş oluşmasını sağlamak için yaratılmıştır. BPM, müzik parçalarında temponun belirlenmesini sağlayan birim olarak ifade edilmektedir. BPM’ler dakika başına düşen vuruş sayılarının belirlenmesi için kullanılmaktadır. Spotify Automix özelliği, bu teknoloji ile şarkılar arasında yaşanan duraklamaların ortadan kaldırılması için otomatik DJ modu da sunmaktadır. Spotify Automix, kullanıcıların otomatik oynatma listelerinin üzerinde çalışarak, Default (Varsayılan) olarak aktif hale getirilecektir. Çalınan müziğin her bir şekilde durmasını engelleyen bu özellik, parti ortamları için işlevsel bir kullanım sunmaktadır.

Spotify Artist Nedir?

2017 yılının ortalarında kullanıma sunulan Spotify Artist Dashboard, ilk önce beta sürüm, ardından mobil versiyonu ile kullanıcılara tanıtılmıştı. “Spotify for Artist” ismi ile piyasaya sürülen uygulama, müzisyenlere hitap etmektedir. Spotify Artist uygulamasının mobil versiyonunun da bulunması, müzisyenlerin mobilite durumlarının yüksek oluşu olarak gösterilmektedir. Müzisyenler, Spotify for Artist uygulaması ile şarkılarının kimler tarafından, hangi lokasyonda, nasıl dinlendiğini eş zamanlı veri akışı ile takip edilmektedir. Uygulama aynı zamanda, müzisyenlerin dinleyici kitlesinin cinsiyet ve yaş gibi demografik bilgileri ne ulaşmalarını da sağlamaktadır. Hem masaüstü hem de mobil uygulama içerisinde, sanatçıların kişisel bilgilerini ekledikleri, kendi çalma listelerini paylaşabilecekleri bir alanları da olmaktadır. Hayran kitlesi ile etkileşimlerinin arttırılması için plânlanan Spotify for Artist uygulaması, sanatçılara ve müzisyenlere yönelik, teknolojinin sunduğu avantajlardan biri olarak gösterilmektedir.

Spotify Blend Nedir?

Spotify içerisinde birçok farklı özelliği barındıran, teknolojik gelişmeleri yakından takip eden ve uygulayan dijital müzik servislerinden biri olarak gösterilmektedir. Spotify uygulama birimlerinden biri de “Sadece Sen” özelliği olmaktadır. Spotify Sadece Sen özelliği, kullanıcıların dinlemiş oldukları tüm şarkıların ve sanatçıların karşılaştırılmasını ifade etmektedir. Bu özellik ile Spotify, kullanıcılarının müzik zevkini analiz ederek, en iyi hizmeti sunmayı amaçlamaktadır. Spotify’da analiz edilen listeler sonucunda, kullanıcıya özel çalma listesi önerileri sunulmaktadır. Spotify Sadece Sen özelliği, içerisinde astroloji okumaları ile kullanıcılarına özel listelerin yer aldığı bir sayfa da oluşturmaktadır. Kişiselleştirilmiş hizmet sunan Spotify Sadece Sen (Only You) özelliği, kullanıcılar tarafından oldukça sevilmektedir. Spotify Sadece Sen özelliğinde “Spotify Blend” adı verilen farklı bir ek özellik daha bulunmaktadır. Spotify Blend ise kullanıcıların ikinci bir çalma listesi oluşturmasına yardımcı olmaktadır. Spotify Blend özelliği, birleştirilmiş müzik zevklerine uygun olarak, kişiye özel karışım sunarak,  listeleri kullanıcıların arkadaşları ile paylaşılmasını mümkün kılmaktadır. Spotify otomatik çalma listelerinde olduğu gibi Blend özelliğinde de listeler günlük periyotlarla güncellenmektedir. Spotify Blend özelliği hem ücretsiz deneme sürümlerinde hem de Premium kullanıcılar için hizmet vermektedir.

Spotify Canvas Nedir?

Spotify Canvas özelliği, kullanıcılar için müzik dinleme ekranlarında görüntülenen, 3 ilâ 8 saniye aralığında süren, video kliplerin döngülerini sunmaktadır. Hem beta hem de mobil uygulamada kullanımı mümkün olan Spotify Canvas özelliği, birçok kullanıcı tarafından beğenilmektedir. Bazı kullanıcı kitlelerinin ise mobil cihazların batarya sürelerini kısalttığı için Spotify Canvas özelliğini kullanmayı tercih etmediği de görülmektedir. Çalma listelerinde yer alan şarkılar çevrimdışı dinlendikleri zaman, müziğe eşlik eden Canvas videoları da internet kullanımını minimum seviyede gerçekleştirmektedir. Android ve iOS işletim sistemlerinin desteklemiş olduğu Spotify Canvas özelliğinin, yakın zamanda akıllı televizyonlarda da uygulanabilir olması beklenmektedir. Opsiyonel bir özellik olan Spotify Canvas, ayarlanabilir seçenekler de sunmaktadır. Spotify Canvas özelliğini devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımlar takip edilmektedir.

 •  Spotify ekranının da yer alan “Ayarlar” kısmı ziyaret edilir
 •  Menüden “Çalma” kategorisi seçilir
 •  Ardından “Canvas” özelliği tıklanır
 • Ayarları “Off” konumuna getirilerek, Canvas özelliği kolayca devre dışı bırakılır

Hülya Ergün

2014 yılından beri kurumsal şirketlere sosyal medya hesap yönetimi konusunda destek vermekteyim. Content Writers Turkey (CWT) üyesiyim. Aynı zamanda, Türkiye’nin önde gelen içerik ajanslarında freelance olarak içerik yazarlığı yapmaktayım. Okumaya, araştırmaya, yazmaya ve yaratıcılığa açık her alana ilgi duyuyorum. Yoga ve meditasyon pratikleri ile enerjimi dengeliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu