TeknolojiTelefonÜrünYaşam

iPhone 13 Özellikleri Ne Olacak?

Teknoloji severlerin yakından takip ettiği üzere tanıtımına sayılı günler kala iPhone 13 ile ilgili birçok sızıntı ortaya çıkıyor. Ortaya çıkan sızıntılar sonucunda cihazın çoğu özelliğinin belli olduğunu söyleyebiliriz. iPhone 13’ün tanıtımı yapılmadığı halde  kamuoyunda çok ses getirmiştir. Bu durumun ana nedeni;  bir önceki serinin yani iPhone 12’nin ciddi boyutlarda satışının gerçekleşmesidir. iPhone 13 serisiyle ilgili pek çok beklenti olduğunu da söyleyebiliriz. Tasarım hususunda özellikle tüketiciler tarafından çok fazla beklenti oluşmuştur. iPhone s5 serisindeki köşeli, keskin tasarımlar aynı zamanda iPhone 13 serisinde de olacak.  O nedenle iPhone 13 tasarımı ile ilgili genellikle kamuoyunda olumlu eleştirilere rastlamak mümkün. iPhone 13 serilerini de şöyle sıralayabiliriz:

 • iPhone 13
 • iPhone 13 Pro
 • iPhone 13 Mini
 • iPhone 13 Pro Max

iPhone 13 serisiyle ilgili kamuoyuna sunulan rapora göre, ekranında birtakım yeniliklerin olacağı da belirtilmiştir. 

iPhone 13 Tasarımı Hakkında Genel Bilgiler

iPhone özellikleri
iPhone özellikleri hakkında genel bilgiler

Eylül ayının yaklaşmasıyla birlikte  iPhone 13 tasarımı hakkında pek çok konu konuşulmaya başlandı. iPhone 13’ün genel tasarım özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

iPhone 13 serisinin ekran boyutları:

 • iPhone 13- 6.06 inç
 • iPhone 13 Pro Max-6.67 inç
 • iPhone 13 Mini- 5.42 inç
 • iPhone 13  Pro- 6.06 inç

iPhone 13 serisiyle alakalı paylaşılan render görüntüleri ve sızıntıları incelediğimizde;  tasarım bakımından olağanüstü değişikliklerin olmayacağını belirtebiliriz. Bloomberg tarafından yapılan yorumlara göre, 2021 model iPhone’ler Apple mühendislerince sadece “S” modeli şeklinde görülüyor. O yüzden de iPhone 13 serilerinin tasarımlarında diğer serilere göre büyük değişiklikler olmayacak. iPhone 13 serisinin boyutları aynı kalacak fakat daha büyük pillerle tasarlandığı için 0,26 mm kalınlaşacak. Diğer serilere göre iPhone 13 daha ağır olacak. Aynı zamanda kamera çıkıntıları da artacak. Serinin en büyük tasarım değişikliği ise kamera tarafında olacak. Çift kamera giriş modellerindeki sensörlerin çapraz şekilde yerleştirileceğine dair sızıntılar vardır. iPhone 13 serisinin diğer tasarımsal özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

Küçük Çentik

iPhone 13 tasarımıyla ilgili merak edilen konuların başında çentik boyutu geliyor. Ming- Chi Kuo isimli ünlü Apple analisti başta olmak üzere bazı güvenilir kaynaklara göre, 2021 iPhone modellerinde çentik boyutları küçülecek. 

Küçük çentik modelleri, iPhone 13 ile ilgili sızdırılan ekran panellerinde yer almıştır. O panellerde aynı zamanda kulaklık hoparlörü de üst çerçevede yer alıyor. Mac Otokara tarafından nisanda paylaşılan görüntülerde; iPhone 13 Pro serisinin, 5.35 mm. yükseklikte- 26.8 mm. genişliğinde çentiği olacağı görülmüştür. 

USB-C Yok

Ming-Chi Kuo, Apple İphone serisinde USB-C’ye geçiş olmayacağı belirtti.  Lightning bağlantı noktaları iPhone 13 serilerinde kullanılmaya devam edecek. 

Şarj Girişi Olacak

Apple aslında uzun süredir modern ve temiz cihaz görünümlü İphone tasarlama peşindeydi. Apple’in hayalindeki İphone serisi; düğmelerden ve bağlantı noktalarından arındırılmış olacaktı. iPhone 13 hakkında 2021 başlarında Lightning bağlantısı olmayacağı belirtilmiştir. Fakat son zamanlardaki sızıntılarda böyle bir durumun söz konusu olmadığı belirtilmiştir. 

120 Hz ve Her Zaman Açık Ekran

iPhone 13 tasarımı konusunda diğer bir önemli noktaysa, ekranı olduğunu söyleyebiliriz. iPhone 13 modelinin; 120 Hz yenileme hızlı LTPO arka plan teknolojili OLED ekranlardan oluşması bekleniyor. Aynı zamanda düşük tüketmesi de beklenen özellikler arasında diyebiliriz. Bloomberg’in belirttiğine göre aynı zamanda iPhone 13, her zaman açık ekran özelliğine de sahip olacak. Bu özellikten dolayı cihazın kapalı olsa dahi saat, bildirimler, tarih vb. veriler yine iPhone 13 ekranlarında görünecek. 

LİDAR Teknolojili Kamera 

iPhone 13 serilerinin kamera özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

 • iPhone 13 Pro: LİDAR+ Üçlü kamera kurulumu
 • iPhone 13 Mini: İkili kamera kurulumu
 • iPhone 13 Pro Max: LİDAR+ Üçlü kamera kurulumu
 • iPhone 13: İkili kamera kurulumu

Yukarıdaki bilgilerden yola çıkarak, kamera kurulumu anlamında diğer serilerden hiçbir farkı olmadığını söyleyebiliriz. Sensör teknolojisinde değişiklik olacak fakat kamera sayısı hemen hemen aynı olacak gibi görünüyor. LİDAR sensör pahalı olmasından dolayı tek üst modellerde bulunacak. Ming- Chi Kuo, iPhone 13 modellerine ait ultra geniş açılı kameraların  otomatik odaklamayı destekleyeceğini belirtti. Böylelikle iPhone 13 modellerinde keskin görüntüler elde edilebilecek. Apple’in tanıtımı yapılacak yeni telefon serisinde; f/1,8 diyagram açıklıktan oluşan alt birimli lensler olacak. Bu özellikle birlikte iPhone 13 serisinin profesyonel kameraya sahip olacağını söyleyebiliriz. 

iPhone 13 Depolama ve Pil Özellikleri

iPhone 13 modellerinin hepsinde batarya kapasiteleri artacak. Ayrıca 25 W hızlı şarj desteği de olacağını söyleyebiliriz. Jon Prosser tarafından atılan bir Tweet’te, serinin 1 TB depolama alanı ile kullanılmaya başlanacağı belirtildi. iPhone 13 serisinin şu varyantlarla satışa sunulacağı düşünülüyor:

 • 256 GB
 • 512 GB
 • 128 GB

iPhone 13 modellerinde yukarıda değindiğimiz üzere, büyük bataryalar tasarlanmıştır. iPhone 13 serileri, 25W hızlı şarj özelliğiyle piyasada yer alacak. Aynı zamanda bu serilerin ters teknolojileriyle de piyasaya çıkacağına dair kamuoyunda dedikodular yer alıyor. 

iPhone 13 Performansı

Apple’ın yeni cihazlarından iPhone 13 performansı da  teknoloji severler tarafından çok merak ediliyor. Cihaz şu özelliklere sahip olacak:

 • Wİ-Fİ 6E bağlantı teknolojisi
 • A15 Bionic yonga seti
 • 5G, mmWawe ve 6GHz ağlarına destek sunacak 5nm Snapdragon X60 modem

iPhone 13’lerin seleflerinde bir çip yükselme olacak. Cihazın güçlenmesi için gerekli olan yonga seti A15 Bionic diye isimlendirilecek. Cihazın hem verimliliğini hem de performansını artıran yonga,5nm üretim süreciyle piyasaya sunulacak. 

iPhone 13 Tanıtımı Ne Zaman Olacak?

iPhone özellikleri
iPhone tanıtımı ne zaman olacak?

Pandemi nedeniyle Apple tarafından iPhone 13 tanıtımı geçen sene ertelenmişti. Herhangi bir sorun çıkmadığı takdirde Apple, iPhone 13 tanıtımını 24 Eylül 2021’de yapacak. iPhone 13 tanıtımı dışında diğer merak edilen konuysa fiyatları olduğunu söyleyebiliriz. iPhone 13 serilerinin fiyatlarını şöyle sıralayabiliriz:

 • iPhone 13 Pro: 999 ABD Doları – 8. 556 TL + vergiler
 • iPhone 13 mini: 699 ABD Doları – 5.986 TL + vergiler
 • iPhone 13 Pro Max: 1099 ABD Doları- 9. 412 TL + vergiler
 • iPhone 13: 799 ABD doları- 6.843 TL + vergiler

Apple genellikle fiyatlarda sabit kalmayı tercih ediyor. iPhone 13 modellerinde de herhangi bir fiyat değişikliği yapmayı düşünmediğini söyleyebiliriz. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu