Nasıl YapılırNedir?Teknoloji

Google My Business Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google My Business, işletmeler için, müşterileri ile etkileşimlerini artırmanın yollarını sunan profesyonel bir Google servisi olarak tanımlanmaktadır. Google My Business ile işletme profili oluşturularak, arama sonuçlarında ve Google haritalarda yer alarak, mevcut ya da potansiyel müşterilerle etkileşime geçmek mümkün olmaktadır. Google My Business hem küçük hem de büyük ölçekli işletmelere ait dijital kaynakların, optimizasyonlarının yapıldığı önemli servislerden biri olarak gösterilmektedir. Google My Business, işletmelerin lokal bazlı ya da dünya genelinde hedef kitlelerine daha kolay ulaşmalarını sağlamak, işletmelere ve hizmetlerine dair bilgileri ulaştırmak amacıyla hizmet veren ücretsiz bir Google servisidir. Google My Business, web sitelerinin SEO çalışmalarında yer alan önemli optimizasyonlardan biridir. Google algoritmaları web dünyasında yer alan işletmeleri desteklerken, kullanıcılarının da en doğru ve başarılı işletmelere yönlendirilmesini sağlamak için geliştirilmektedir. Google My Business bu amacı yerine getiren araçlardan biri olarak belirtilmektedir. Google My Business kullanımına dair detaylı bilgiler ise yazımızın devamında yer almaktadır.

Google My Business Kullanımı

İşletmeler için web sitelerine organik trafik çekmenin en işlevsel ve etkili yollarından biri Google My Business kullanımı olmaktadır. Google My Business’ın aktif ve doğru yöntemlerle kullanımı, hem işletmelerin müşterileri ile etkileşimlerini desteklemekte hem de geri dönüş oranlarını ölçülebilir boyutta arttırmaktadır. Bu sağlamanın yolu Google My Business sistemini etkili ve doğru şekilde kullanmaktan geçmektedir. Google My Business kullanırken oluşturulacak optimizasyonlar, hem Google algoritmalarını memnun edecek hem de müşterilerin tercih edeceği bir profil oluşturmaktan geçmektedir. Küçük ya da büyük ölçekli tüm işletmelerin Google My Business kullanması, konusunda uzman kişiler tarafından önemle tavsiye edilmektedir. Potansiyel ve mevcut müşterilerin işletmeye erişimini kolaylaştıran bir araç olan Google My Business, marka bilinirliğini arttırmanın da en etkili yollarından olmaktadır. Google My Business kullanımında şirket profilinin etkili şekilde oluşturulması, profilde görsel kullanımlarına yer verilmesi, gerektiği durumlarda reklam bütçeleri ayrılması, bir işletmeyi dijital platformlarda tanıtmanın etkili yolları arasında bulunmaktadır.

Google My Business Kurulumu Nasıl Yapılır?

Google My Business kullanımı hem Google algoritmaları hem de kullanıcıları açısından önem taşımaktadır. Google My Business kurulumu için öncelikle bir işletme kaydı ve profili oluşturulması gerekmektedir. Google My Business kurulumunu başlatmak için BURADAN resmi web sitesi ziyaret edilmektedir. İşletme profili oluştururken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri, işletmeye ait adres bilgiler doğru girilmelidir.

Çünkü Google haritalar konum bilgileri girilen adres üzerinden oluşturulmaktadır. Google My Business profiline tanımlanan işletmenin açık adresi, kullanıcılara mevcut konum olarak gösterileceği için adres bilgilerinin hatalı girişi kurulumun başarısız olmasına neden olmaktadır. Google My Business kurulumun ikinci önemli detayı ise işletmelerin hizmet bölgelerinin belirlenmesidir. Hizmet verilen alan lokasyon bazlı seçilerek, öncelikle bölgesel konum belirlenmeli, ardından şehirlerarası ya da ülkeler arası hizmet veriliyor ise buna göre tercihler yapılmalıdır. Hizmet alanı, kullanıcıları ve müşterileri doğru yönlendirmek adına dikkat edilmesi gereken noktalardan biri olmaktadır. Google My Business kurulumunda oluşturulması gereken bir başka alan ise iletişim bilgileridir. İşletmeye ait web sitesi, mail adresi, sabit ve mobil telefon bilgileri, iletişim alanına eklenmesi gereken, Google My Business kurulum aşamalarından biridir.

Google My Business Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Google My Business temel kurulum aşamaları tamamlandıktan sonra, işletme profilinin optimizasyonunun yapılması gerekmektedir. Google My Business optimizasyonları, işletmelerin dahili SEO çalışmalarının önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Çünkü yapılan optimizasyon çalışmaları, arama motoru sonuç sayfalarına (SERP sonuçlarına) direk yansıtılmaktadır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, Google algoritmaları SEO çalışmaları yeterli olan web sitelerini ve Google My Business hesaplarını öncelikli sıralamaya almaktadır. Google My Business optimizasyonuna “Bilgi” alanları düzenlenerek başlanmaktadır. Bunun için aşağıdaki alanların dikkatli ve doğru şekilde doldurulması gerekmektedir.

 • İşletmenin açık adres bilgileri
 • İşletmenin çalışma saatleri
 • İşletmeye ait sabit ve mobil telefon numaraları
 • Resmi web sitesinin adresi
 • Randevu oluşturma “URL” si
 • İşletmenin sunmuş olduğu hizmet ya da ürünler
 • İşletmeye ait iş tanımının açıklanması
 • İşletmenin kuruluş tarihi
 • Görseller                                       
 • İşletmeyi tanıtan detaylı açıklamalar   

Google My Business Profil Düzenlemesi

Mevcut bir Gmail hesabı ile Google My Business’a kayıt olduktan, kurulumu yapıldıktan ve optimizasyon adımları gerçekleştirildikten sonra, işletmeye ait profil içerisinde bazı düzenlemeler yapılmaktadır. Bunlardan biri konum kontrolü olarak karşımıza çıkmaktadır. Google My Bussiness kurulumda eklenen konumun doğruluğunun teyit edilmesi, işletme profilini düzenlerken yapılacak işlemlerden biri olmaktadır. Google My Business işletme profilinin önem taşıyan alanlarından biri de işletmenin tanıtıldığı açıklama alanıdır. Bu alan, mevcut ya da potansiyel müşterilerin, işletme hakkında bilgi sahibi olacağı bölümdür. İşletmenin sunmuş olduğu tüm hizmet ya da ürünlere bu alanda yer verilmektedir.

Kullanıcıların ve müşterilerin işletme hakkında daha fazla bilgi sahibi olması için, bu alanın eksiksiz şekilde doldurulması fayda sağlamaktadır. Bu şekilde hem Google kullanıcılarını doğru işletmeye yönlendirir hem de kullanıcılar ihtiyaç duyduğu hizmet ya da ürüne daha kolay ulaşılır. Google My Business profil düzenlemesi tamamlandıktan sonra, işletmenin kurulumunun tamamlanması için doğrulama yöntemi oluşturulmaktadır. Doğrulama yöntemi hem konum bilgisi hem de işletmeye ait telefon bilgilerini kullanmaktadır. Google merkezden iletilen doğrulama kodu genellikle posta yoluyla iletilmektedir. Bu nedenle işletmeye ait adres bilgisinin doğru oluşturulmuş olması önem taşımaktadır. Google My Business doğrulama kodu işletmeye ulaştığında, bu kod ilgili alana girilerek, işletme profilinin tüm düzenlemeleri tamamlanmış olmaktadır.

Google My Business Görsel Düzenlemesi

Google My Business işletme profilinde mutlaka kullanılması gereken detaylardan biri de görsellerdir. İşletmeyi tanıtan ve bilgi veren görsel kullanımı, profili daha güçlü kılmaktadır. Google My Business işletme profillerinde kullanılan görsellerin “JPG” ya da “PNG” formatında olması gerekmektedir. Görsel boyutları ise 5 ilâ 10 MB, çözünürlükleri ise 720 x720 olarak belirtilmektedir. Google My Business işletme profilinde kullanılacak görseller için filtre, dekoratif işleme ya da işaret gibi biçimlendirme işlemleri yapılması önerilmemektedir. İşletmeyi ön plâna çıkaracak, yüksek kalitede görseller uygun olmaktadır. Google My Business için oluşturulabilecek görsel seçenekleri ise aşağıda yer almaktadır.

 • Google My Business profili kapak görseli
 • Google My Business işletme profil görseli
 • Google My Business hizmet yada ürün görselleri

Google My Business profil görseli, müşterileri karşılayan ilk görseldir. Ardından kapak görseli kullanımı ile müşterilerin işletmeyi daha iyi anlaması sağlanmaktadır. Ürün ya da hizmet görselleri ise işletme hakkında kullanıcıların daha fazla bilgi sahibi olmasını desteklemektedir.

Google My Business Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Google My Business (Google Benim İşletmem), işletmelerin internet ortamında tanıtımlarına yardımcı olan, bilinirliklerini arttıran, ücretsiz kullanım sağlayan bir araç olarak belirtilmektedir. Google Chrome dünya genelinde en yaygın kullanılan arama motorlarından biridir. Bir Google ürünü olan Google My Business kullanımı, hedef kitlenin işletme profiline ulaşmasını ve erişimini desteklemektedir. Google içerisinde marka bilinirliği yüksek olan işletmeler, müşterilerinin dikkatini de o derecede çekmektedir. Google My Business hizmeti, bilinen geleneksel reklam çalışmalarına oranla, çok daha işlevsel ve ücretsiz bir alternatif sunmaktadır. Google My Business hakkında sık sorulan sorular ve yanıtları ise aşağıda yer almaktadır.

Google My Business Doğrulama Kodu Nedir?

Google My Business işletme profili oluşturulduktan sonra, adres bilgilerinin girilmesi ile Google haritalarda işletmenin kaydı otomatik olarak çıkmaktadır. Google My Business hesabının kurulumu tamamlandıktan sonra ise doğrulama adımı gerçekleştirilmektedir. Google My Business doğrulama kodu, profilde oluşturulan işletmeye ait bilgilerin teyidini sağlayan, rakam ve sayılardan oluşan, Google tarafından işletmenin açık adresine yollanan bir kod olmaktadır. Doğrulama kodu girildikten sonra işletme resmi olarak Google My Business sistemine dahil edilmektedir. Bunun için aşağıdaki adımlar takip edilmektedir.

 • Google My Business web sitesine giriş yapılır
 • Tüm profil alanları doldurulur
 • Kurulum tamamlandı ise işletmenin adı yazılarak listede seçilir
 • Seçilen işletme adına tıklanır
 • İşletmenin size ait olduğuna dair bilgiler girilir
 • Son adımda “Gönder” sekmesine tıklanır

Google My Business tarafından iletilen doğrulama kodu geldiğinde, ilgili alana kod tanımlaması yapılarak, Google My Business hesabı aktif hale getirilir.

Google My Business Şube Ekleme Nasıl Yapılır?

Google My Business, birden fazla şubesi olan işletmeler için çoklu konum ekleme özelliği sunmaktadır. Google My Business çoklu konum özelliklerinden yararlanmak için, Google haritalar, arama ve Google mülklerinde yer almak, oluşturulan kalite yönergelerinin kaşılamak gerekmektedir. Google My Business şube eklemek için gerekli çoklu konum yönergeleri aşağıdaki şekilde belirtilmektedir.

 • İşletmelere ait 10 ya da daha fazla konum bilgisi, toplu olarak eklenebilir ve doğrulanır
 • Konumların yönetimi için “Konum Grubu” oluşturulması gerekmektedir
 • İşletmeye ait tüm konum bilgilerinin yer aldığı bir e-tablo oluşturulmalıdır     
 • Bu işlem yönergesi, tüm konum bilgilerini tek bir doğrulama ile teyit edilmesini sağlamaktadır
 • Google My Business hesabına oluşturulan e-tablo eklenmelidir
 • Her bir konum incelenerek varsa hataları giderilmelidir
 • Google My Business kontrol paneli içerisinde listelenen konumlar için toplu doğrulama isteği iletilir
 • İşletme adresine iletilen toplu doğrulama kodu sisteme girilerek, aktivasyonları tamamlanır

İşletme konumları e-tablolar yardımı ile düzenlenebilir, ekleme yapılabilir ve gerekli durumlarda kaldırılabilir. “Google My Business adres değiştirme” işlemleri de Google My Business kontrol panelinden yürütülmektedir.

Google My Business Kapatma Nasıl Yapılır?      

Bir işletmenin hizmetlerine son vermesi gibi durumlarda, Google My Business işletme hesabı tamamen kaldırılır. Google My Business da gerçekleştirilen işletme kaldırma işlemleri kalıcı olmaktadır. Bir işletmenin Google My Business da yeniden aktif hale getirilmesi için, yeni bir doğrulama gerekmektedir. Bunun için kapatma işlemini başlatmadan önce, işletme profilini kaldırmak istediğinizden emin olunmalıdır. Google My Business işletme hesabının kapatılması için aşağıdaki adımlar uygulanmaktadır.

Bir İşletme Profilini Kapatmak
 • Bilgisayarınızın tarayıcısından Google My Business hesabında oturum açılır
 • Giriş yapılan hesap mutlaka kapatılması istenen profil olmalıdır
 • Hesabın kapatılması istenen profil tıklanır
 • Ekranında sol köşesinde yer alan “Bilgi” sekmesi seçilir
 • Açılan ekranda “İşletmeyi Kapatın” ya da “Kaldırın” butonuna tıklanır
 • Tamam” seçilerek, işletme hesabının Google My Business Dan kaldırması sağlanır
Birden Çok İşletme Profilini Kapatmak
 • Google My Business içerisinde oturum açılır
 • Kayıt olurken kullanılan hesap ile giriş yapıldığından emin olunur
 • Ana sayfa içerisinde yer alan, kaldırılmak istenen bir ya da daha fazla konum seçilir
 • Ekranın sağ köşesinde bulunan “İşlemler” sekmesi tıklanır
 • Ardından “İşletmeler” seçilir     
 • Seçili işletmelerin yanında bulunan “Kaldır” butonuna tıklanır
 • İşlem akışında hata mesajı ile karşılaşılırsa, her bir işletme tek tek de kaldırılabilir
Google Haritalardan İşletme Profilini Kaldırmak
 • Google haritalara BURADAN giriş yapılır
 • Google My Business hesabı ile oturum açılır
 • Haritalar içerisinde, kaldırılması istenen işletme seçilir
 • Ekranın sol yanında yer alan “Düzenleme Öner” sekmesi tıklanır
 • Hemen altında bulunan “Kapat” ya da “Kaldır” seçilir
 • Ekranda çıkan talimatlar takip edilerek, işletmenin haritalardan kaldırılma işlemi tamamlanır

Kullanıcı tarafından tamamlanan işlemlerden sonra Google gelen kaldırma isteğini incelemeye almaktadır. Google inceleme ekibi, işletmeyi süreç ile ilgili bilgilendiren mail iletebilir. Google’a iletilen kaldırma isteği onaylandığında ise işletme haritalardan kalıcı olarak silinir.

Google My Business Kullanmanın İşletmelere Sağladığı Avantajlar

Google My Business, dijital dünyada varlığını sürdüren işletmelerin, mevcut ve potansiyel müşterilerine ulaşmalarını, internet ortamında görünürlük ve bilinirliklerini arttırlamalarını sağlamaktadır. Aynı zamanda, müşterilerin ve hedef kitlenin, işletmeye ait bilgileri çok daha hızlı ve kolay şekilde ulaşması Google My Business ile mümkündür. Kullanıcıların işletmelere ait yol tarifini, iletişim bilgisini ve işletmeye yapılan yorumları görebildikleri alan yine Google My Business olmaktadır. Google My Business sisteminin işletmelere sağlamış olduğu avantajlar ise aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır.

 • Hedef kitlenin ve müşterilerin, işletmeler hakkında bilgi sahibi olması Google My Business yorumları ile işlevsel bir özellik kazandırmaktadır
 • Google My Business, işletmelerin hangi konumlardan görüntülendiğini, erişilen, kitlenin lokasyon bilgilerini, etkileşimlerini ve birçok ölçülebilir değeri kullanıcılarına sunmaktadır
 • Google My Business, işletmelerin yerel sıralamalarda çıkmasını ve haritalarda kolayca bulunmasını sağlamaktadır
 • Google My Business kullanımı oldukça kolay olan, ücretsiz şekilde sunulan, etkin bir araç özelliği taşımaktadır

Hülya Ergün

2014 yılından beri kurumsal şirketlere sosyal medya hesap yönetimi konusunda destek vermekteyim. Content Writers Turkey (CWT) üyesiyim. Aynı zamanda, Türkiye’nin önde gelen içerik ajanslarında freelance olarak içerik yazarlığı yapmaktayım. Okumaya, araştırmaya, yazmaya ve yaratıcılığa açık her alana ilgi duyuyorum. Yoga ve meditasyon pratikleri ile enerjimi dengeliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu