Nedir?Teknoloji

En İyi Ekran Kaydedici Programlar

Gelişen teknolojiler her an ne yaptığımızı paylaşmanın farklı yöntemlerini sunuyor. Sosyal medya çılgınlığı ile başlayan anlık hareket bildirimi, yakın tarihte ekran kaydedici programlarıyla yeni bir boyut kazanıyor. Ekran kaydedici programlar (Screen Recorder), YouTube ve Twitch tarzı platformlardaki ekran paylaşımlarının artması ile popülerliğini bir üst seviyeye taşıyor. İnsanlar oynadıkları oyunları ya da farklı ekran görüntülerini paylaşmak için, ekran kaydedici programlardan yararlanıyor. Güncel platformların İnfluencerları, içeriklerini zenginleştirmek için de ekran kaydedici ile hazırladıkları videoları, takipçi kitleleri ile paylaşıyor. Bu durum ekran kaydedici programlarının daha fazla merak edilmesine yol açıyor. Normal şartlarda ekranda yapılan işlemlerin kaydedilmesi, harici araçlarla da sağlanabiliyor. Ancak ekran kaydedici programlar, kullanıcılara çok daha pratik çözümler sunuyor. En iyi ekran kaydedici programlar ise aşağıdaki şekilde sıralanıyor.

 • Camtasia
 • iSpring Free Cam
 • Loom
 • Apowersoft
 • Movavi Screen Recorder
 • HitPaw Screen Recorder
 • TinyTake
 • Bandicam
 • Icecream Screen Recorder
 • Ezvid
 • Windows Oyun Çubuğu
 • OBS
 • ScreenCast-O-Matic

Camtasia 

Camtasia Studio, TechSmith tarafından geliştirilmiş olan, videoların düzenlenmesi ve kaydedilmesi için hazırlanan programlardan biridir. Camtasia Studio genel bir yazılımlar topluluğu olarak da ifade edilmektedir. Camtasia Studio yazılımlarında, ekran kaydedici, düzenleyici, üzerinde kırpma ve kesme işlemlerinin yapıldığı efekt verici, görüntüleyici gibi bir dizi işlemin gerçekleştirildiği alt ürünler bulunmaktadır. Bizim odaklandığımız Camtasia ürünü ise Recorder (Kaydedici) olmaktadır. Çalıştığınız ekramdaki görüntülerin kaydedilme işlemleri Camtasia Recorder ile yürütülmektedir. Camtasia, diğer alternatiflerine göre daha yüksek kalitede ve özelliklerde hizmet vermektedir.

Camtasia ile ekran görüntüsü alınırken, sesin de kaydedilmesi mümkün olmaktadır. Ya da alternatif olarak kaydedilen görüntüye sonradan yeni bir ses efekti de eklenebilir. Klavye Mouse yardımıyla kaydedilen ekran görüntüsü üzerinde farklı efektlerde uygulamak Camtasia ile mümkün olmaktadır. teknoloji dünyasında ilk 10’a giren ekran kaydediciler arasında yer alan Camtasia, Windows işletim sistemlerinde ve iOS tabanlı mobil cihazlarda kullanılabiliyor. Camtasia ’nın öne çıkan özelliklerinden biri de arka planda sunduğu “Yeşil Ekran” desteği oluyor. Bu özellik sayesinde, videonun arka planında sizin belirlediğiniz bir görselin kullanılma şansı ortaya çıkıyor. Camtasia İngilizce, Fransızca, Almanca, Çince, Japonca, İspanyolca ve Portekizce dil seçeneklerini de içerisinde barındırıyor. Ücretsiz deneme sürümü de bulunan Camtasia ’nın satış fiyatı ise güncel olarak 249 $ olarak belirtiliyor.

iSpring Free Cam 

iSpring Free Cam, Windows işletim sistemlerinde kullanılan, ücretsiz bir ekran kaydedici programıdır. iSpring Free Cam ile ekran görüntülerinin kolay bir şekilde kaydedilmesi, düzenlenmesi ve eş zamanlı paylaşılması mümkün olmaktadır. iSpring Free Cam ekran kaydedicinin Online eğitim sunumları ve kurumsal videoların oluşturulması için de gelişmiş özellikleri bulunmaktadır. iSpring Free Cam programının öne çıkan diğer özellikleri ise aşağıda sıralanmaktadır.

 • iSpring Free Cam anlaşılması ve uygulaması kolay bir arayüze sahiptir
 • Kullanıcılarının tüm ekran görüntüsü, seçili ekran görüntüsü ya da tek bir pencereyi kaydetme seçenekleri vardır
 • Program çalıştırılırken hem sistem sesini hem de mikrofon kullanımı ile harici ses çıkışını kaydetmek mümkündür
 • Ekran kaydedici programın zaman sınırlaması bulunmamaktadır ve kullanıcılarına özgürlük sağlar
 • iSpring Free Cam ile kaydedilen ekran görüntülerine filigran eklemesi yapılmaz

iSpring Free Cam programı, ekran hareketlerinin belgelenmesi ve çevrimiçi paylaşımların çıktılarını değiştirmek için gerekli olan tüm yardımcı araçları da sunmaktadır. iSpring Free Cam programının avantajları ise aşağıdaki şekilde belirtilmektedir.

 • Ekran kaydedici kayıt çözümleri
 • Kısa yol tuşu destekleri
 • Yüksek kalitede video kayıt seçenekleri
 • Kaydedilen görüntülerin tek tık ile YouTube kanalına yüklenmesi

Loom 

Loom, Google Chrome uzantısı ya da masaüstü uygulaması ile kullanımı mümkün olan, ücretsiz olarak sunulan, ekran kaydedici yazılımıdır. Popüler ekran kaydedici programlar arasında yer alan Loom, ekip çalışmalarına da yeni bir boyut kazandırıyor. Loom programı ile kaydedilen ekran görüntüleri, hızlı ve kolay bir şekilde ekip arkadaşları arasında paylaşılabiliyor. Bilgisayar kamerası üzerinden de kayıt alabilen Loom, ekran görüntülerine kamera kayıtlarını ekleyerek yeni bir format oluşturulmasını sağlıyor. Loom programı kaydedilen ekran görüntülerinin tek bir link ile paylaşılmasını da mümkün kılıyor. Kurumsal çalışmalarda sıklıkla tercih edilen ekran kaydedici programlardan biri olan Loom, uzun metinlerle iletişim kurmanın yerini, video aracılığıyla veri aktarımına bırakıyor. Loom programı kullanıcılarına, hem anlık eş zamanlı görüntülerin iletilmesi hem de satır içi paylaşım seçeneklerini sunuyor. Loom program yazılımında yer alan Slack entegrasyonu, ekran görüntülerinin paylaşım süreçlerini ekstra hızlandırıyor. Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR : General Data Protection Regulation) uyumluluğuna sahip olan Loom, tüm veri gruplarının güvende tutunmasını sağlıyor.

Apowersoft 

Apowersoft, Windows ve Mac işletim sistemlerinin desteklemiş olduğu, çevrimiçi ekran kaydedici programlar arasında yer alıyor. Hemen hemen tüm tarayıcılarda çalışabilen, bilgisayar ekran görüntüsünün alınması için başlatıcı uygulamasına sahip olan, web tabanlı program Apowersoft, kullanıcılarına tamamen ücretsiz olarak sunuluyor. Apowersoft ekran kaydedici yaklaşık olarak 800 KB boyutunda kayıt işlemi gerçekleştirebilir. Ekran etkinliklerinin yüksek kalitede kayıt altına alınabildiği Apowersoft programının avantajları ise aşağıdaki şekilde belirtiliyor.

 • Zaman sınırlaması bulunmayan Apowersoft, ekran görüntülerini filigran kullanmadan kayıt altına almaktadır
 • Apowersoft ile MP4, WMV, AVI, ASF ve MPEG gibi birçok formatta video dosyası oluşturmak mümkün olmaktadır
 • Apowersoft kullanıcılarına video çözünürlük ayarı yapabilme, videoları kesme ya da döndürme, videoya ait hızı, kontrast ayarını ve parlaklığını ayarlama gibi ekstra özellikler sunmaktadır
 • Apowersoft ile ekran görüntülerine metin, çizgi, vurgu ekleri yapmak ve eş zamanlı olarak yayınlamak mümkündür

Apowersoft, kullanıcılarına işlevsel özellikler sunan, basit arayüzü ile her seviyede bilgisayar kullanıcısına hitap eden popüler programlardan biri olmaktadır. Tarayıcıya yüklenen Apowersoft başlatıcısı, kişiselleştirilmiş ayarlar yapmayı da mümkün kılmaktadır. Default (Varsayılan) ayarlarla da anında kayıt yapmaya başlanabilir. Apowersoft ile kaydedilen ekran görüntüleri Video, YouTube ve Google Drive içerisine doğrudan yüklenebilir.

Movavi Screen Recorder 

Movavi Screen Recorder, bilgisayar ekranlarındaki görüntülerin kaydedilmesinde kullanılan popüler yazılım programlarından biridir. Movavi Screen Recorder ’ın ücretsiz deneme sürümü olduğu gibi 69.95 TL / 89.95 TL / 185.95 TL olarak tanımlanan ücretli paket seçenekleri de bulunmaktadır. Movavi Screen Recorder temel ekran kaydedici özelliğinin yanında, görüntülere başlık ekleme, geçiş yaratma gibi ekstra kullanıcı özellikleri de sunmaktadır. Movavi Screen Recorder ile saniyede 60 kare yi bulan Full HD videolar çekmek mümkün olmaktadır. Movavi Screen Recorder ekran kaydedici programın sunduğu diğer özellikler ise aşağıda sıralanmaktadır.

 • Movavi Screen Recorder ekran kaydedici, ekran görüntülerini yakalanması ve videoların düzenlenmesi araçları ile entegre şekilde çalışmaktadır
 • Akışlı videoların oluşturulması, Skype çağrısı yapılması, oyunlar ve programlar, eş zamanlı olarak çalıştırılmaktadır
 • Ekran görüntü içeriklerine özel efektler vermek, süslemeler yapmak, renk filtreleri uygulamak Movavi Screen Recorder ile mümkün olmaktadır
 • Çoklu seçeneklerle ekran kayıt seçimleri özelleştirilebilir
 • Ekran görüntüleri HD ya da Full HD olarak kaydedilmekte ve bulut servisleri ile paylaşılmaktadır

HitPaw Screen Recorder 

HitPaw Screen Recorder, resim içerisinde resimler oluşturma opsiyonu sunan, kamera ve bilgisayar ekranını eş zamanlı olarak kayıt yapabilen, en işlevsel ekran kaydedici programlardan biridir. HitPaw Screen Recorder programında farklı kaydetme seçenekleri bulunmaktadır. Bunlar;

 • Web kamerasının ve ekranın aynı anda kullanıldığı kayıt türü
 • Ana ekran ve web kamerasının entegre çalıştığı kayıt türü
 • Sadece ekran ya da sadece web kamerasının kullanımı ile gerçekleşen kayıt türleri

HitPaw Screen Recorder temel özelliklerinden olan monitör fonksiyonu, kayıt sırasında işleyişin doğru şekilde ilerlediğini takip etmeyi sağlamaktadır. Hangi içeriğin kayıt altına alındığı, yine bu özellik ile takip edilmektedir. Aynı zamanda kayıt esnasında farklı efektler uygulamak da HitPaw Screen Recorder ile mümkündür. Güncel olarak sadece Windows işletim sisteminin desteklediği HitPaw Screen Recorder programının pek yakında Mac sürümünün çıkarılacağı da bilinmektedir. Ücretsiz deneme paketi bulunan HitPaw Screen Recorder için aylık, yıllık abonelik seçenekleri de bulunmaktadır. HitPaw Screen Recorder aylık kullanım paketi 9.99$ olarak belirtilirken, yıllık paket ücreti ise 29.99 $ olarak tanımlanmaktadır. HitPaw Screen Recorder için ayrıca “Ömür Boyu Plan” paket seçeneği de kullanıcılarına sunulmaktadır. Bu paketin ücreti de 49.99 $ olmaktadır. HitPaw Screen Recorder ücretli paketleri içerisinde en avantajlı paket olan “Lifetime Plan”, limitsiz kullanım sunan, filigran ve reklam içermeyen ekran kaydedici özelliklerinde yararlanmayı mümkün kılmaktadır.

TinyTake 

TinyTake ekran kaydedici programı, ekran görüntülerini yakalamanın, videoları kaydetmenin, paylaşmanın, ücretsiz ve en hızlı yolu olarak gösterilmektedir. TinyTake programının kullanışlı arayüzü ile ekran görüntülerini yakalamak oldukça kolaydır. Kayıt altına alınması istenilen herhangi bir pencere ya da bölge seçilerek, üzerinde vurgu yada metin kutusu eklenerek, farklı işaretlemeler yapmak mümkündür. TinyTake ile kaydedilen ekran görüntüleri kolayca paylaşılmaktadır. TinyTake programının temel özellikleri ise aşağıda sıralanmaktadır.

 • TinyTake ile dakika uzunluğunda seçili bölge ya da web kamerası görüntüsü kaydedilmektedir
 • Kayıt altına alınan videolara harici resim eklemek TinyTake mümkün olmaktadır
 • TinyTake programı, ürün inceleme videolarında, demo hazırlıklarında, hata bildirimi iletimlerinde kullanılmaktadır
 • TinyTake programı ile görüntülerin üzerinde açıklamalar eklemek kolay ve kullanışlı olmaktadır
 • Programın “Başlat / Bitir” ayarları ile açıklamaların ne zaman görüntüleneceği belirlenmektedir
 • TinyTake programı ile kaydedilen videolar, e-posta ile gönderilmektedir
 • Yerel sürücülerde ya da Web ’de paylaşılabilir

TinyTake ekran kaydedici programının ücretsiz versiyonu tamamen kişisel kullanım içindir.  2 GB depolama alanı bulunan ücretsiz planın kayıt sınır ise 5 dakika olarak belirtilmektedir. TinyTake yıllık ücretli paketleri ise aşağıdaki şekilde belirtilmektedir.

 • Standart TinyTake Planı / 29.95 $
 • Plus TinyTake Planı / 59.95 $
 • Jumbo TinyTake Planı / 99.95 $ olarak tanımlanmaktadır.

Bandicam 

Piyasaya ilk sürüldüğünde Bandisoft, sonrasında Bandicam Company tarafından geliştirilmiş olan Bandicam, ekran görüntülerini kaydeden, kapalı kaynak kullanımlı yazılım olarak tanımlanmaktadır. Bandicam programı ekran kaydedici özelliği, oyunların ve web kameralarının görüntülerinin yakalanması için en işlevsel özellikleri içerisinde barındırmaktadır. Bandicam, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda, ekranda olan herhangi bir görüntünün yüksek kalitede yakalanmasını ve kaydedilmesini sağlamaktadır. Bandicam programı ile bilgisayar ekranındaki belirlenmiş alanların kaydedilmesi, DirectX, OpenGL ya da Vulkan grafik teknolojileri ile kullanılan oyunların ekran görüntülerinin yakalanması da mümkün olmaktadır. Bandicam işlevsel özelliklerinden biri de yüksek sıkıştırma oranı ile oyunların yakalanmasında gösterdiği üstün performans olmaktadır. Kaydedilen video kalitesi, özgün çalışmaya benzer şekilde alınmaktadır. Ücretsiz deneme sürümü olan Bandicam ’in 39.95 $’dan başlayan farklı ücretli paketleri de bulunmaktadır. Bandicam temel özellikleri ise aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır.

 • Bandicam, bilgisayar ekranındaki tüm görüntülerin kolayca yakalanması için basit yapılı bir arayüze sahiptir
 • Bandicam ile ses kaydı, web kamera yerleşimi, gerçek zamanlı çizimler gibi işlemler, 24 saatlik kayıt süreleri ile kaydedilmektedir
 • Bandicam, 4K UHD oyun videoların kaydedilmesi ve 480 FPS video ya kadar ekran yakalama özelliği sunmaktadır
 • Bandicam ile web kamerasından, Xbox ’lardan, PlayStation ’lardan, mobil cihazlardan ve IPTV gibi harici bir kaydın da gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır

Icecream Screen Recorder

Icecream Screen Recorder, ekran görüntülerinin tamamının ya da belirlenen herhangi bir bölümünün kaydedilmesini sağlayan, kullanımı oldukça kolay olan, ekran kaydedici programlardan biridir. Icecream Screen Recorder ile sorunsuz bir şekilde uygulamaların ve oyunların, eğitim videolarının, webinar ve canlı yayınların gerçekleştirilmesi mümkün olmaktadır. Icecream Screen Recorder programı ile Skype aramaları ve çok daha fazlası yapılmaktadır. Ücretsiz 5 dakika kayıt alabilen deneme sürümü bulunan Icecream Screen Recorder ’ın Pro versiyonu ise tek bir defaya mahsus olarak 29.95 $’dan satın alınmaktadır. Icecream Screen Recorder ’ın Pro versiyonu sınırsız kayıt özelliğini, videoya kişisel filigranın eklenmesini, ticari kullanımı içerisinde barındırmaktadır. Windows, Mac ve Android işletim sistemlerinin desteklemiş olduğu Icecream Screen Recorder programı, birçok platformda verdiği hizmetlerle, en iyi ekran kaydediciler arasında girmektedir. Icecream Screen Recorder programının öne çıkan avantajları ise aşağıda sıralanmaktadır.

 • Kayıtların kesilmesi, düzenlenmesi
 • Kişiselleştirilmiş ayarlara izin vermesi
 • Kayıtların akış hızının değiştirilebilmesi
 • Kaydedilen videonun farklı formatlara dönüştürülebilmesi
 • Kısayol tuşlarının işlevselliği
 • Mouse efektlerinin uygulanması
 • Eş zamanlı olarak kayıtların Skype ile paylaşılması

Ezvid 

Windows işletim sistemi tarafından desteklenen Ezvid, kullanımı en kolay ve hızlı ekran kaydediciler arasında yer almaktadır. Ezvid programı ile eş zamanlı Facecam ve ses sentezi yapılmaktadır. Eğlenceli bir kullanım alanı sunan Ezvid, oyunların, masaüstü ve tarayıcı görüntülerinin en iyi ekran yakalama özelliklerini içerisinde taşımaktadır. Kaydedilen videolara ücretsiz dahili müzik ekleme, ekran üzerinde açıklama metinleri ve çizgiler oluşturma, Ezvid ’in öne çıkan diğer özellikleri arasında gösterilmektedir. ABD merkezli yazılım ve medya şirketi Ezvid Inc. tarafından 2009 yılında piyasaya sürülen Ezvid ekran kaydedici programı, kullanıcılarına ücretsiz olarak sunulmaktadır. Üstün özellikleri ile öne çıkan Ezvid, hem video düzenleyici hem de ekran kaydedici olarak kullanılmaktadır. YouTube, Facebook gibi platformların içerik üreticileri tarafından tercih edilen Ezvid, hızlı ve kolay kullanımı ile en iyi ekran kaydedici programlardan biri olmaktadır. Ezvid programı, ses kaydının alınması, Facecam, ses sentezleri, ekran çizimleri, hız kontrolleri ve efekt uygulamalarını içerisinde barındırmaktadır. Tek bir tıklamayla ekran görüntülerinin kaydedilmesi Ezvid ile mümkündür. Kaydedilen videolar üzerinde yapılan değişiklikler, direkt olarak YouTube platformuna yüklenebilmektedir.

Windows Oyun Çubuğu 

Microsoft, Windows 10 sürümünde bulunan oyun çubuğu, ekran görüntülerinin yakalama işlemi için kullanılan özelliklerden biridir. Windows 10 güncellemeleri oyun çubuğu modunu her geçen gün daha fazla geliştiriyor. Güncellemeler ile sunulan yenilikler, oyun performanslarının iyileştirilmesi ile görüntü yakalama kalitesini bir üst seviyeye taşıyor. Windows oyun çubuğunun temel işlevi, ekran görüntüsünün alınması ve oyunlarda yer alan önemli anların video kesitler şeklinde oluşturulması şeklinde belirtiliyor. Özellikle seslerin ve görüntülerin kayıtlarının gerçekleştirilmesini destekleyen Windows oyun çubuğunda Spotify entegresi de bulunuyor. Oyun severlerin eş zamanlı olarak müzik dinleyebilmesi için tasarlanmış olan bu ekstra özellik, çalan şarkıların seslerinin ayarlanması ve şarkı atlama opsiyonunu içerisinde barındırıyor. Windows oyun çubuğunda ayrıca, arkadaşlarınız ile sohbet etmenizi sağlayan, hem yazılı hem de sesli şekilde düzenlenebilen Xbox Social sekmesi de bulunuyor. Xbox Social sekmesi ile arkadaşlarınızın hangi oyunları oynadığını ve oyunlara dair detayları görmek mümkün oluyor. Kişiselleştirilmiş ayarların da gündeme geldiği Windows oyun çubuğu, kullanıcılarının tüm ihtiyaçlarını karşılayacak boyutta kompleks bir hizmet sunmayı amaçlamaktadır.

OBS 

OBS (Open Broadcaster Software) Windows 7 ve üzeri, Mac ve Linux işletim sistemleri tarafından desteklenen ekran kaydedici programlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle YouTuber’ların ve oyun videoları çekenlerin favori programları arasında gösterilen OBS,  açık kaynak kod kullanımlı bir yazılımdır. OBS, kullanıcıları için tamamen ücretsiz hizmet vermektedir. OBS programında birçok işlevsel özellik bulunmaktadır. OBS ekran kaydedici temel olarak 4 kısımdan oluşmaktadır. Bunlar;

 • Sahneler (Scenes): Bu alanda canlı sesler ve video akışlarının yönetilmesi, metin eklenmesi gibi işlemler yürütülmektedir.
 • Ses Mikserleri (Audio Mixer): Mikser kısmı, seslerin ayarlanması, ses kısma gibi kontrollerin yapıldığı alandır.
 • Değişim Alanı (Transition): Kaydedilen ekran görüntülerinin düzenlenmesi ve değiştirilmesi bu kısımda yapılmaktadır.
 • Controller (Controls): Başlat / Durdur gibi temel işlemlerin gerçekleştirildiği alandır.

OBS, Twitch, Gaming ve YouTube gibi platformlara eklenmek üzere ekran videoları hazırlayan kullanıcıların favori programları arasında gösterilmektedir.

ScreenCast-O-Matic 

ScreenCast-O-Matic, ekran görüntülerini yakalama ve kaydetme işlemleri için kullanılan, görüntülerin kolayca oluşturulmasını ve düzenlenmesini sağlayan ekran kaydedici yazılımlarından biridir. ScreenCast-O-Matic, Windows, Mac, iOS , Android işletim sistemleri ve Google Chromebook tarafından desteklenmektedir. Ücretsiz deneme sürümü bulunan ScreenCast-O-Matic ’in ücretli paketleri de bulunmaktadır. Bunlar;

ScreenCast-O-Matic Deluxe

Aylık 1.65 $ olarak ücretlendirilen bu paket içerisinde kolay video düzenleme araçlarını, bilgisayar sesini kaydetme özelliklerini, güncellenmiş ses efektlerini içerisinde barındırmaktadır. Ayrıca, komut dosyaları ile yazılmış olan kayıtların kullanımı, kayıtlara çizgi eklenmesi ve yakınlaştırılması, alt yazı özellikleri, yeşil arka plan özelliği paketin öne çıkan avantajları arasında gösterilmektedir.

ScreenCast-O-Matic Premier

Premier paketi ise Deluxe paket özelliklerine ek olarak, CTA ve ek açıklama düğmelerini kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır. Özel video oynatıcısı ve kontrol panelleri, stok kitaplığı Premier paketin öne çıkan özellikleri arasındadır. Video Hosting hizmeti, video kaydı paylaşım seçenekleri ve işbirlik paketleri de Premier ile kullanıcılara sunulan avantajlar olmaktadır. Ayrıca 100 GB bant genişliği ve reklamsız web free web sitesi özellikleri, Premier paketinin tercih edilme nedenleri arasında gösterilmektedir.

Hülya Ergün

2014 yılından beri kurumsal şirketlere sosyal medya hesap yönetimi konusunda destek vermekteyim. Content Writers Turkey (CWT) üyesiyim. Aynı zamanda, Türkiye’nin önde gelen içerik ajanslarında freelance olarak içerik yazarlığı yapmaktayım. Okumaya, araştırmaya, yazmaya ve yaratıcılığa açık her alana ilgi duyuyorum. Yoga ve meditasyon pratikleri ile enerjimi dengeliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu