Nasıl YapılırNedir?Teknoloji

Sanal Kredi Kartı Nedir? Nasıl Sanal Kart Oluşturulur?

İnternet üzerinden alışveriş yapma rutini 1994 yılına dayanmaktadır. İlk dijital alışveriş sitesi ünvanını taşıyan Amazon, insanların hayatına yeni bir alışkanlık getirmiştir. O günden bu yana dünya genelinde dijital alışverişi yaygınlaştıran milyonlarca web sitesi açılmıştır. Özellikle Covid-19 pandemisinde kısıtlamalar nedeniyle, internet alışverişlerinin popülerliği hiç olmadığı kadar yükselmiştir.

Müşteri kitlelerinin memnuniyetini arttırmayı amaçlayan, online alışveriş süreçlerini kolaylaştıran teknolojiler ise gün geçtikçe geliştirilmektedir. Sanal Kredi Kartı uygulamaları da bunlardan biri olarak gösterilmektedir. Kullanıcıların veri güvenliğini bir üst seviyeye taşımayı amaçlayan Sanal Kredi Kartı kullanımı ülkemizde de giderek artmaktadır. Tüketicilerin tüm temel ihtiyaçlarını yada hobilerine göre seçtikleri ürünleri sanal kredi kartı ile satın almaları mümkün hale gelmektedir.

Sanal Kart Nedir? Neden Kullanılır?

Online alışveriş süreçlerinde kullanılan kredi kartları, veri hırsızlığı gibi istenmeyen hallerde kullanıcıları oldukça zor durumlarda bırakmaktadır. Her kullanıcıya özel olarak tanımlanan kredi kartı limitleri, tüketici için risk halini almaktadır. İnternetten güvenle ve gönül rahatlığı ile alışveriş yapmak isteyen tüketicilerde bu durumda Sanal Kart kullanmayı tercih etmektedir. Sanal Kart yada bilinen diğer adıyla Sanal Kredi Kartı, ön ödemeli sistem ile çalışmaktadır. Kredi kartı sahipleri, sanal kartlarında kullanmak istedikleri limitleri belirleyerek, sadece o miktarda paranın hesaplarına aktarılmasını sağlamaktadır.

Bu şekilde mevcut kredi kartı limiti için söz konusu olan risk, minimum seviyeye taşınmaktadır. Her kullanıcı için internet alışverişi öncesi sanal kartına istediği miktarda para tanımlanabilmektedir. Kişisel verilerin güvenliği için maksimum avantaj sağlayan Sanal Kredi Kartı somut bir kaynak olmadığı için, üçüncü şahısların eline geçmesi de söz konusu olmamaktadır. Sanal Kartlar bankaların tanımlamış olduğu kişiye özel verileri barındıran, sadece sanal ortamda kullanılan kartlardır. Sanal Kredi Kartı kullanımının en büyük nedeni ise her alanda kişisel veri güvenliğini üst seviyede sağlamasıdır.

Sanal Kredi Kartı Ne İşe Yarar?

Online alışveriş deneyimlerinde mevcut kredi kartı bilgilerini web siteleri ile paylaşmak istemeyen kullanıcılara hitap eden Sanal kredi Kartı, bankaların müşterilerine sundukları bir ayrıcalık olarak belirtilmektedir. İnternet alışverişlerini güven içerisinde gerçekleştirmek isteyen kullanıcılar, Sanal Kart ile işlemlerini yürütebilir. Özel yada tüzel bir banka müşterisi, adına tanımlanan bir kredi kartına sahip olabilmektedir. 

Sanal Kart ise bu tanımlı kart limitinden aktarılan, miktarını sadece kullanıcının belirlediği bir araç olarak gösterilmektedir. Kullanıcılar her internet alışverişi öncesi Sanal Kart limitini yeniden güncelleyebilir. Sanal Kredi Kartı verileri, kullanıcının mevcut kart bilgilerinden farklı olarak oluşturulmaktadır. Sanal Kart numarası, son kullanma tarihi ve CVCCard Verification Code” Türkçe karşılığı ile “Kart Güvenlik Kodu” mevcut kredi kartı verilerinden bağımsızdır. Olası hırsızlık yada siber saldırı durumlarında, sanal kartlara tanımlı limitlerde daha az risk altına alınmaktadır. Kullanıcıların yaşayacağı olası mağduriyetlerin önüne geçmek için oluşturulan Sanal Kartların işlevi ve yararı bu şekilde açıklanmaktadır.

Sanal Kart Nasıl Oluşturulur?

Sanal Kredi Kartları bireysel yada ticari kullanım için oluşturulabilmektedir. Kredi kartı sahipleri, müşterisi oldukları bankaların şubesine giderek “Sanal Kart” başvurusunda bulunabilmektedir. Sanal Kart oluşturma süreci aynı zamanda İnternet Bankacılığı yada Telefon Bankacılığı aracılığıyla da yürütülmektedir. Fiziki şubeye gitmek istemeyen yada vakti olmayan kişiler sanal kartlarını oluşturmak için bu alternatiflerden yararlanabilmektedir. Sanal Kredi Kartı genellikle somut olarak kullanıcıya iletilmez. Sanal Kart bilgileri online ortamda tanımlanmakta ve kullanıcı ile paylaşılmaktadır. 

Sanal Kredi kartı başvurusu tamamen ücretsiz olarak yapılmaktadır. Yukarıda belirtilen seçenekler dışında yaygın olarak kullanılan Sanal Kart oluşturma alternatifi de Mobil Bankacılık üzerinden işlemektedir. İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılık Sanal Kart başvuru ve oluşturma işlemleri için aynı adımları takip etmek mümkün olmaktadır. Sanal Kart oluşturmak isteyen kullanıcılar için, aşağıdaki işlem akışını takip ederek birkaç adımda Sanal Kartları tanımlanabilmektedir. Bunun için;

  • Müşterisi olunan bankanın mobil uygulaması açılır yada İnternet Bankacılığı sayfasına giriş yapılır
  • Tanımlı kullanıcı bilgileri ve şifresi girilir
  • Her bankanın uygulamasına göre konumu değişkenlik gösteren “Kartlar” sekmesi bulunur
  • Açılan sekmede “Sanal Kart” sayfası ziyaret edilir
  • Sanal Kart Oluştur” sekmesi tıklanır
  • Her bankaya göre değişkenlik gösterebilen “Kullanıcı Bilgileri” girilir
  • Son adımda “Sanal Kart Limiti” tanımlanır
  • Tamam” sekmesi ile işlem akışı sonlandırılır

Sanal Kart Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Sanal Kart nasıl kullanılır?

Sanal Kredi Kartı, mevcut kredi kartları gibi kullanılmaktadır. İnternet alışverişleri sırasında, ödeme adımında “Kredi Kartı İle Ödeme” seçeneğine tıklanır. Açılan sayfada “Kart Bilgileri” alanına Sanal Kart’a ait kart numarası, son kullanma tarihi ve CVC verileri yazılır.

Sanal Kart ile alışveriş yaparken, kartımda limit yoksa alışveriş onaylanır mı?

Online alışveriş siteleri çalışma sistematiği, kart ile ödeme işlemlerinde, bankadan alınan onay ile yürütülmektedir. Kullanıcının ödeme yapmak istediği Sanal Kartında yeterli limit bulunmuyorsa, banka da ödeme işlemini onaylamayacaktır. Bu durumda kullanıcının gerçekleştirmek istediği alışveriş onayı da sağlanamayacaktır. Sanal Karta ait bakiyeyi yeniden tanımlamak ve ardından ödeme işlemini gerçekleştirmek, alışverişin onaylanması için yeterli olacaktır.

Sanal Kredi Kartı’nın avantajı nedir?

Sanal Kartların oluşturulması oldukça kolay ve zahmetsizdir. Birkaç adımla yada Telefon Bankacılığı yardımıyla Sanal Kart oluşturulması mümkün olmaktadır. Bunun dışında Sanal Kartların en büyük avantajı, kullanıcı güvenliğini bir üst seviyeye taşınması ve olası riskleri azaltması şeklinde belirtilmektedir.

Sanal Kart kullanmak güvenli midir?

Günümüzde teknolojik gelişmeler hem olumlu hem de olumsuz anlamda hayatı şekillendirmektedir. Kullanılan alt yapılar ve ileri teknolojiler alışveriş rutinlerini kolaylaştırırken, siber saldırı araçlarını da daha efektif hale getirmektedir. Hiçbir Online alışveriş sitesinin %100 güvenli olduğu iddia edilememektedir. Bu nedenle Sanal Kart kullanmak, yaşanacak tehditleri en aza indirerek, kullanıcı güvenliğini arttırmaktadır. Kullanıcıların tanımlamış olduğu Sanal Kart limiti belirli çerçevede sınırlı tutulduğu için, güvenlik konusu ilgili limitle doğru orantılı olacaktır.

Hülya Ergün

2014 yılından beri kurumsal şirketlere sosyal medya hesap yönetimi konusunda destek vermekteyim. Content Writers Turkey (CWT) üyesiyim. Aynı zamanda, Türkiye’nin önde gelen içerik ajanslarında freelance olarak içerik yazarlığı yapmaktayım. Okumaya, araştırmaya, yazmaya ve yaratıcılığa açık her alana ilgi duyuyorum. Yoga ve meditasyon pratikleri ile enerjimi dengeliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu