Nedir?Teknoloji

Hosting ve Seo İlişkisi

Web sitelerin arama motorlarında ilk sıralara yükselmesini destekleyen SEO çalışmaları, Google algoritmaları dikkate alınarak gerçekleştirilmektedir. Google algoritmaları periyodik olarak güncellendiği için, SEO çalışmalarının da bu doğrultuda, dikkatle yapılması gerekmektedir. Algoritmalarla uyumlu olmayan SEO, web sitesi trafik akışını olumsuz etkilemektedir.

Hosting ve SEO ilişkisini tanımlamadan önce, kavramların anlamlarını bilmek gerekmektedir. Hosting nedir? sorusuna yanıt olarak, özetle, barındırma hizmeti ifadesi kullanılmaktadır. Hosting, Web sitelerinde yayınlanması istenen tüm sayfaların, resim dosyalarının, slayt ve dökümanların, internet kullanıcılarının erişebileceği bir bilgisayarda tutulması, barındırma hizmetidir. Barındırma hizmeti, Web sitelerinde kullanılan ya da kullanılmak istenen içeriklerin yüklendiği, arka plan desteği vermektedir.

SEO ise; arama motoru optimizasyonu olarak tanımlanmaktadır. Google algoritmaları önem sırası içerisinde, öncelikli konulardan biri de hosting olmaktadır. Mevcut Web sitesi ile uyumlu olmayan hosting paketlerinin, site hızını düşürdüğü ve trafik kaybetmesine neden olduğu görülmektedir. Hosting ve SEO ilişkisinde, en bilinen ve önem teşkil eden bileşen bu olmaktadır.

SEO Nedir? Neden Önemlidir?

SEO açılımı (Search Engine Optimization), Türkçe ifadesiyle arama motoru optimizasyonu olarak bilinmektedir. SEO, Web siteleri için, arama motorlarına uyum sağlayacak iyileştirme çalışmalarının bütünüdür. İnternet kullanıcıları, bilgi ya da herhangi bir ürünü aramak istediklerinde, arama motorlarını kullanırlar. Arama motorları bu özelliği ile Web sitesi sahiplerine ziyaretçi ve potansiyel müşteri kaynağı sunarlar.

SERP (Search Engine Results Page), arama motoru sonuç sayfasını ifade eden bir kısaltmadır. SERP sonuçlarında listelenen Web sitelerinin, genellikle ilk sayfalarının ziyaret ediliyor olmasının tespiti, SEO sektörünün oluşmasına ve gelişmesine katkı sağlamıştır. SEO çalışmalarının hedefi, anahtar kelime odaklı bir işleyişle, arama motorlarında üst sıralara çıkmayı sağlamaktır. SEO her zaman, Web sitelerinin en yüksek ziyaretçi sayısına ulaşmasını destekler.

SEO’nun önemi, arama motorlarında algoritmalara uygun alt yapısıyla üst sıralarda kalmaya devam ederek, sitenin dijital ortamda bilinirliğini arttırma oranı ile ölçülmektedir. Web sitelerinin, kullanıcı profilleri için anlaşılır, kullanıcı odaklı, ziyaretçilerine ihtiyacı olan bilgiyi veren içeriklerle oluşturulması büyük önem taşımaktadır. Aksi halde yapılan SEO çalışmaları yerini bulmayacak, yeterli olmayacaktır.

SEO Araçları Nelerdir?

Webmasterlar ve SEO uzmanları için SEO araçları önem taşımaktadır. Web sitelerinin arama motoru sonuçlarında üst sıralara çıkması, kullanılan SEO araçlarının yardımı ile gerçekleşmektedir. SEO araçları, bir Web sitesinin tüm analizlerinin gerçekleştirildiği yerdir. Sitede oluşan / oluşabilecek problemler, bu araçlarla belirlenir, düzenlenir. Başarılı bir sonuç için SEO stratejisi yapmayı da mümkün kılan araçlar, ücretli ve ücretsiz olarak iki farklı seçenekte karşımıza çıkmaktadır. 

Her biri Google ürünü olan ücretsiz SEO araçları aşağıdaki gibidir;

  • Google Search Console: Birçok farklı işlemi bir arada yapmayı sağlayan SEO yazılımı, Web siteleri için geniş kapsamlı inceleme ve raporlama desteği sunmaktadır. SEO’nun temel işlemleri olan Backlink çalışmaları, Robot.txt dosyalarının oluşturulması, Sitemap.xml ile site haritası çıkarılması, sitelerin mobil uyumluluk işlemlerinin her biri Google Search Console aracılığıyla yapılmaktadır.
  • Google Analytics: SEO uzmanlarının vazgeçilmez yazılımı Google Analytics, web sitelerinin ziyaretçi sayılarını, demografik bilgilerini, sitenin hangi saatlerde ziyaretçi çektiği, hangi sayfaların kaç görüntülenme aldığı gibi pek çok konuda bilgi sahibi olmayı, raporlama yapmayı mümkün kılıyor. Google Analytics aracılığı ile edinilen bilgiler, Web sitesi içeriklerini güncellerken ya da yeni içerikler oluştururken kullanıcı profili hakkında edinilen bilgiler, içerik üretimine ışık tutuyor. Bu bilgiler doğrultusunda hazırlanan içerikler, daha yüksek ziyaretçi çekme kapasitesine sahip oluyor.
  • Google Trends: Google’ın sunduğu ücretsiz SEO araçlarından biri olan Trends, oluşturulacak içeriklerde kullanılmak üzere bilgi vermektedir. Google Trens ile Web sitesinin bağlı olduğu ülke içerisinde yapılan aramalar görülebilir, karşılaştırma yapılabilir olmaktadır. Aynı zamanda güçlü bir anahtar kelime sorgu aracı özelliği taşımaktadır. Anahtar kelime arama istatistikleri, Web sitesinde yer alması gereken anahtar kelimeleri seçmeye yardımcı olmaktadır.

Yararlanabileceğiniz ücretli SEO araçları ise şöyledir;

  • Moz Analytics: Ücretli SEO araçları içerisinde en çok tercih edilen yazılımdır. Moz Analytics ile Web sitelerinin organik arama trafiği listeleri görüntülenebilir, anahtar kelime sıralamaları yapılabilir, sayfa performansları incelenebilir, tanımlı sosyal medya hesaplarının istatistiklerine girerek etkileşim oranları takip edilebilir.
  • SemRush: Bu yazılımın diğerlerinden farkı, Web sitelerinin link analizlerini yapmaya imkan tanımasıdır. Organik performansın ölçülmesi, hatalı sayfaların tespit edilmesi, site içi ve site dışı SEO analizi yapılması SemRush SEO aracı ile mümkündür. 
  • Ahrefs: HTML kodlardan esinlenerek isim verilen Ahrefs SEO aracı, ücretli olarak sunulan tüm SEO özelliklerini içerisinde barındırmaktadır. Tüm bunların dışında, sitenin backlink takipleri de bu yazılım ile yapılabilmektedir. Tüm SEO araçları ile Web sitesinin ihtiyacı olan SEO ayarları yapılabiliyor.

Hosting Sorgulama Nedir? Ne Değildir?

Web siteleri için barındırma hizmeti veren Hosting firmaları, sitenin alan adı üzerinden, internette yer almasını sağlıyor. Sürecin başlatılması için, “hosting sorgulama” yapan kişiler, aslında alan adının uygunluk durumunu bilmek istiyor. Çünkü hosting paketleri sorgulama gerektirmeyen, hazır hizmetler arasında bulunuyor. 

“Hosting alan adı” sorgulaması yapan kişiler de, Web sitelerine uygun Domain (alan adı) alıp almayacaklarını öğrenmek istiyor. Öncelikle alan adının tanımlanması, akabinde aynı firmadan Hosting hizmet paketi talep edilmesi, işlem akışında gerçekleşen adımları gösteriyor. Alan adı seçimi, Web sitelerinin bilinirliği ve arama motorlarında daha üst sıralara çıkmasını destekliyor. Site içerikleri ile alakasız alınan alan adları, Google algoritmaları tarafından hoş karşılanmıyor ve indexlemelerde (sıralamalarda) daha geride kalıyor.

Hosting hizmeti veren şirketler, Web sitesi sahiplerinin, metin, resim, doküman, video gibi farklı format ve içeriklerini sunmasına destek oluyor. Hosting sunucuları, barındırma işlemini kusursuz ve kesintisiz bir şekilde gerçekleştiriyor. Hosting hizmeti ile Web siteleri arama motorlarına uyumlu olarak internet içerisinde yerini alıyor.

Hosting ve SEO İlişkisinde Disk Seçimi

Google algoritmaları, sitenin erişiminde sorunla karşılaşılmayan, özgün ve doğru içeriklere yer veren, kullanıcı dostu ve yeniden ziyaret etme isteği uyandıran sitelere değer veriyor. Bu akışın gerçekleşmesinde en önemli pay, Hosting alınan şirketin güvenilirliği, kesintisiz hizmet sunması oluyor. Ayrıca, oluşturulacak Web sitesi projesi öncesinde, hosting paketlerinin özelliklerini inceleyerek, site ile uyumlu olan hizmet paketini belirlemek fayda sağlıyor. Hosting paketi seçiminde disk alanı önem taşıyor.

Seçimin yapılması, oluşturulacak Web sitesinin alanı ile hosting paket disk alanının uyumlu olmasını gerektiriyor. Web sitesi ağırlıklı olarak fotoğraf ve videolardan oluşuyor ise, disk alanı yüksek bir hosting paketi seçmek doğru bir karar oluyor. Yüksek veri deposuna sahip bir sitenin, düşük disk alanına sahip hosting paketine entegre edilmesi, sitenin geç açılması, donma yaşanması gibi sorunlara neden oluyor.

Google algoritmalarının verdiği site açılış hızını tutturamayan siteler, sıralama dışı bile kalabiliyor. Hosting paketi disk alanın belirlenmesinde önem taşıyan bir diğer konu da, SSD ya da SAS disk seçimi oluyor. SSD diskler diğer sürücüler ile kıyaslandığında, %150’ye yakın yüksek performans sunuyor. SAS disklerin avantajı ise veri kurtarma oranlarının yüksekliği şeklinde belirtiliyor. Doğru disk seçimi ile Web sitelerin akışı hızlandırılıyor, kullanıcı memnuniyeti ile yapılan SEO çalışmaları da yerini buluyor.

SEO çalışmalarının önemli bir parçasını da, hizmet verilen ülkede yer alan bir hosting firması ile çalışılması oluyor. Yerel hosting firması ile çalışmak, sitenin açılış hızını arttıran önemli bir seçim oluyor. Google internet dünyasında yer alan her Web sitesi için kalite puanı oluşturuyor. Doğru hosting paketi ve disk seçimi ile, etkili SEO çalışmalarının bir arada sunulması, siteye çekilen trafiğin artması, kalite puanını yükseltmek için gereken kriterler arasında bulunuyor.

Hülya Ergün

2014 yılından beri kurumsal şirketlere sosyal medya hesap yönetimi konusunda destek vermekteyim. Content Writers Turkey (CWT) üyesiyim. Aynı zamanda, Türkiye’nin önde gelen içerik ajanslarında freelance olarak içerik yazarlığı yapmaktayım. Okumaya, araştırmaya, yazmaya ve yaratıcılığa açık her alana ilgi duyuyorum. Yoga ve meditasyon pratikleri ile enerjimi dengeliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu