Nedir?Sosyal MedyaTeknoloji

En İyi Online Fotoğraf Düzenleme Siteleri

Önemli bir sunum yapacağımızda, sosyal medyada bir paylaşımda bulunacağımızda ya da herhangi bir günde çekilmiş fotoğraflarımızdan bir anı yaratmak istediğimizde aklımıza ilk gelen şey: Fotoğraf düzenlemek

Fotoğraflar günümüzde adeta görsel bir günlük görevi görüyor. Özel günlerde fotoğrafları en iyi kalitede paylaşmak ya da saklamak hemen herkesin en çok istediği şeylerden biri oluyor. Bizler için anıları ölümsüz hale getiren fotoğrafları her zaman eğlence amaçlı kullanmıyoruz. Bazı zamanlarda da ödev ya da önemli iş sunumları için de kalitesi yüksek görsellere, fotoğraflara ihtiyaç oluyor. 

Fotoğrafların kaliteli olması ve istediğimiz şekillerde kullanabilmemiz için en çok ihtiyaç duyduğumuz şey de şüphesiz Online Fotoğraf Düzenleme Siteleri oluyor. Bu yazımızda da sizler için en iyi online fotoğraf düzenleme sitelerini araştırdık. Şimdi gelin bunları birlikte inceleyelim.

Online Fotoğraf Düzenleme Sitesi Nedir?

Fotoğraf, doğada ya da çevremizde var olan objeleri, kişileri, varlıkları, kısacası her şeyi ışık ve elektronik yollarla bir yüzey üzerine saptama yöntemidir. Kısacası ışık yardımı ile iz bırakmaktır. Akıllı telefonların artmasıyla birlikte fotoğraf artık her zaman her yerde çekilebilir hale geldi. Artık her alanda fotoğrafları kullanıyoruz. Fotoğraf sitelerinde, reklam kampanyalarında kullanmak için, özel günlerimizi kaydetmek için fotoğraflara ihtiyaç duyuyoruz. Fakat hepimizin atladığı çok önemli bir nokta var. Fotoğraf çekmek tek başına yeterli değil. O fotoğrafları düzenlemek de gerekiyor. Fotoğrafları düzenlemek için ise ihtiyacınız olan şey iyi bir fotoğraf düzenleme sitesi oluyor. Bu fotoğraf düzenleme siteleri sayesinde fotoğraflarınızı bir üst seviyeye taşıyabilir, profesyonel hale getirebilirsiniz. Peki hangi fotoğraf düzenleme siteleri en iyisi? Gelin bu soruya beraber cevap arayalım.

En İyi  Online Fotoğraf Düzenleme Siteleri

Günümüzde birçok online fotoğraf düzenleme sitesi var. Fakat bazıları yeterince iyi işlevlere sahip değil. Burada sizler için en iyi ve en güvenilir online fotoğraf düzenleme sitelerini bulabilirsiniz.

Adobe Photoshop Express

Mobil fotoğraf düzenleme alanında en iyilerden biri de Adobe Photoshop Express. Ücreti yüksek muadillerinin aksine Adobe Photoshop Express ücretsiz bir şekilde piyasaya sürüldü. Adobe Photoshop Express profesyonel fotoğrafçılardan çok hızlı ve yüksek kalitede fotoğraf düzenlemek isteyen kullanıcılara hitap edecek şekilde hazırlandı. Kolay erişimi ve sunduğu özellikler ile de kullanıcılarından tam not almayı başardı. 

Geliştirilmiş kontrast, perspektif, satürasyon, pozlandırma gibi özellikleri ile temel düzenleme olanaklarına çok kolay bir şekilde erişim sağlıyor. Tüm bunların yanı sıra kullanıcılar istedikleri fotoğrafları istedikleri biçimde kolaj haline getirebiliyor. Hem de kalitesi hiç bozulmadan. 

Fotoğraflara dilediğiniz gibi metinler de yükleyebiliyorsunuz. Adobe Photoshop Express sayesinde elde ettiğiniz görüntüleri isterseniz galerinize kaydedebilirsiniz. İsterseniz de kaydetmeye gerek kalmadan Facebook, Dropbox, Google Fotoğraflar üzerinden paylaşabiliyorsunuz. Elde ettiğiniz görüntüleri beğenmediğiniz takdirde de istediğiniz gibi fotoğrafın orijinal haline dönüş yapabiliyorsunuz. Adobe Photoshop Express ile profesyonel sonuçlar elde etmeniz çok kolay.

GIMP

GIMP, ileri seviyedeki kullanıcılara özel olarak tasarlanmış bir fotoğraf düzenleyici olarak karşımıza çıkıyor. GIMP de tamamen ücretsiz ve en iyi ücretsiz fotoğraf editörü olarak anılıyor. Yeni başlayan kullanıcılar renk ayarları, kırpma, otomatik görüntü iyileştirme gibi özelliklerden kolaylıkla faydalanabilir. 

İleri seviyedeki kullanıcılar ise içeriğe duyarlı ölçekleme, yüz değiştirme, kıvrımlar ve kişiselleştirilmiş fırçalar gibi özelliklerden faydalanabilir. GIMP, tamamen özelleştirilebilir bir arayüze sahip ve bu da onu muadili programların önüne geçiriyor. 

GIMP, aktif bir açık kodlu kaynak yazılıma sahip. Bu sayede kullanıcılar programı kullanmaya devam ederken GIMP kendini sürekli olarak geliştiriyor, güncellemeler yapabiliyor. GIMP, her işletim sistemi ile entegre bir şekilde çalışabiliyor. USB belleklere kaydedilebiliyor. Bu fotoğraf düzenleme sitesi diğer sitelere göre çok daha karmaşık bir ara yüze sahip olduğu için anlaşılması biraz zor görünüyor. Fakat anlaşıldıktan sonra harika işler çıkarmak mümkün. 

Pixlr

Fotoğraf düzenleme uygulamaları listesinde yer alan harika bir fotoğraf düzenleyici daha: Pixlr! Çoğu kişinin yalnızca bir uygulama olarak bildiği Pixlr yalnızca uygulama değil, bir sitesi de mevcut! Pixlr çoğu yerde Photoshop uygulamasının alternatifi olabilecek tek fotoğraf düzenleyici olarak gösteriliyor. 

Pixlr, hem mobil olarak hem de masa üstü biçimde rahatlıkla kullanılabilir. Pixlr ile temel görüntüleme işlemlerinin hepsini yapabilirsiniz. Fotoğraflar üzerine yazı yazabilir, arka planlarını istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Kesme kırpma işlemlerini çok kolay bir biçimde gerçekleştirebilir, fotoğraflarınızdan istediğiniz şekilde kolajlar hazırlayabilirsiniz. Pixlr ile fotoğraflarınızda birden çok efekti aynı anda kullanabilirsiniz. Katmanlı çalışmalar alanında da çok iyi olan Pixlr, hızı ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Windows, iOS, Linux işletim sistemleri ile entegre çalışabilen Pixlr, diğer görüntü işleme uygulamalarının aksine marka damgasını fotoğraflarınıza işlemiyor. Tamamen ücretsiz olan Pixlr, çoğu kullanıcı tarafından büyük bir ilgiyle kullanılıyor!

PhotoScape X

PhotoScape X yeni başlayan ama çok etkileyici özellikler arayan kullanıcılar için harika bir olanak! Uzayıp giden araçlar listesi ile dikkatleri üzerine çeken PhotoScape X, son derece kolay kullanımı sayesinde de kendini hayran bırakıyor. Tek tıkla iyileştirme özelliği üzerinde de yoğun çalışan PhotoScape X, kullanıcılar tarafından en çok sevilen ve kullanılan fotoğraf düzenleyicilerden biri olarak bu listede yer alıyor. Bu programda binlerce filtre, fırça, şekil, akıllı kesme, renk seçici, klon damga bulmak çok kolay. 

Bu kadar çeşitlilik kafa karıştırır sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Son derece geniş yelpazeli olanaklar sunan PhotoScape X, kullanım rahatlığı sayesinde size keyifli bir düzenleme sunuyor. Dijital fotoğraf makineleri için sunulan RAW dönüştürme özelliği sayesinde profesyonel fotoğrafçılar da PhotoScape X’i sıklıkla kullanıyor. 

Diğer dosya türleri için de dilediğiniz gibi düzenleme, değiştirme, yeniden adlandırma özelliklerini kullanabiliyorsunuz. Sosyal medya profillerinizi eğlenceli hale getirecek binlerce çıkartma, efekt, metin ve fırça da Photoscape X ile sunuluyor. PhotoScape X de tamamen ücretsiz. 

Canva

Canva da tamamen ücretsiz bir online fotoğraf düzenleme sitesidir. Canva, poster, davetiye, kart, reklam, sosyal medya afişleri gibi birçok görseli en profesyonel şekilde hazırlamanızı sağlar. Canva, sadece profesyonel kullanıcılara hizmet etmiyor. Canva’yı kullanmak için harika bir tasarım becerisine gerek yok. Canva’nın tasarımlarla dolu harika sitesinde girdiğinizde hayal gücünüzde geliştirdiğiniz tasarımı yaratmak dakikalar içinde ve son derece zahmetsiz gerçekleşiyor. 

Türkçe kullanım özelliği sayesinde de hiçbir karmaşa yaşanmıyor. Canva’nın sitesine girip üye olduktan sonra önünüze harika bir tasarım dünyası açılıyor. Diğer sitelerin aksine Canva’da herhangi bir reklamla ya da e-bülten ile karşılaşmıyorsunuz. 

Canva en çok kartvizit yapmak isteyen kişiler tarafından kullanılıyor. Tamamen kendinize ait bir tasarım ile istediğiniz boyutta, renkte, yazı stilinde kartvizitlerinizi tasarlayabilirsiniz. Kolay arayüzü sayesinde hiçbir karmaşa yaşamadan ihtiyacınız olan görselleri Canva aracılığı ile kısa bir sürede tasarlayabilirsiniz. 

Canva, tüm bu özellikleri sayesinde birçok kullanıcıdan geçer not alıyor. Canva’yı ister iş hayatınız için önemli bir tasarımda, isterseniz eğlence amaçlı yaptığınız tasarımlarda dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. İsterseniz hazır şablonlardan faydalanabilir, isterseniz de tamamen sizin hayal ürününüz olan şablonları yaratabilirsiniz. Ve bunları yapmanız için hiçbir sınırınız yok.

BeFunky

BeFunky, ileri ya da başlangıç seviyesi fark etmeksizin her seviyedeki kullanıcıya hizmet eden bir fotoğraf düzenleme sitesi. Kolay kullanımı sayesinde fotoğraflar üzerinde yapılan iyileştirmeler ile son derece profesyonel sonuçlar almak mümkün hale geliyor. Kolay ve düzenli arayüzü sayesinde de doğru araçları bulmak ve görüntü üzerindeki anlık değişimleri tek bir hareketle görmek kolaylaşıyor. 

BeFunky ile tüm düzenlemeleri istediğiniz anda görebilirsiniz ve bu düzenlemeleri çok kolay bir şekilde geri alabilirsiniz. BeFunky, üç bölüme ayrılmış bir programa sahip. Bunlar fotoğraf editörü, kolaj oluşturucu ve tasarım oluşturucu olarak karşımıza çıkıyor. Fotoğraf düzenleyici, pozlama ve kontrast, portre rötuş, birden çok efekt, yaratıcı üst katma, doku gibi özellikleri sunuyor. Kolaj ve tasarım bölümleri ise tamamen kullanıcılar tarafından özelleştirilebilir binlerce şablon ile birlikte sunuluyor. Bu premium özelliklerin hepsi tamamen ücretsiz! Çok sayıda yaratıcı şablonu, efektleri, geniş yelpazeli özellikleri ile BeFunky en iyi online fotoğraf siteleri listesinde yer almayı fazlasıyla hak ediyor.

Fotor

Karmaşık bir arayüze sahip olmayan, bu sebeple de yeni başlayan kullanıcılar için harika bir site olan Fotor, kolay arayüzü sayesinde herkesin en çok kullandığı sitelerden biri oluyor. Fotor ile parlaklık ve doygunluk gibi kolay işlemlerin yanı sıra kırışık giderme, diş beyazlatma, lekeleri yok etme gibi özellikleri de bulabiliyorsunuz. Özellikle sosyal medya kullanıcıları tarafından sevilen Fotor, Instagram’da paylaşılacak gönderilerden önce uğranan ilk yer oluyor! Kusurları giderme özelliğinin yanı sıra çok çeşitli efektler, çıkartmalar ile de kullanıcılarından onayı alıyor. Fotor fotoğrafları sadece estetik açıdan düzeltmek üzerine kurulu bir site değil. Tüm bu ilgi çekici düzeltmelerin yanında kolaj ve tasarım bölümleri de var. Bu bölümlerde de kullanıcılar hazır şablonlardan istediklerini seçip eserlerini yaratabiliyorlar. Bu şablonlar kategorize edilmiş bir şekilde karşınıza geliyor. Örneğin: genel kolajlar, sosyal medya kolajları, belgelendirme, reklamlar… Bu sayede de kullanıcılar aradıkları şablonu büyük bir kolaylık ile bulup oluşturmaya başlıyorlar. İçeriklerin kalitesi de fazlasıyla yüksek! Fotor ile oluşturduğunuz görseller son derece profesyonel bir şekilde oluyor. Fotor tüm bu hizmetleri tamamen ücretsiz bir şekilde veriyor.

Paint.NET

Paint.NET ilk başlarda Microsoft Paint programına alternatif olması için bir üniversite öğrencisi tarafından kuruldu. fakat yıllar içinde çok sevildi ve popüler fotoğraf düzenleyici siteler arasına girmeyi başardı. Paint.NET net ve anlaşılır arayüze sahip ve bu sebeple kullanıcılar tarafından seviliyor. Bu programı anlamak için uzun uğraşlar vermeye gerek yok. Bu sebeple de başlangıç seviyesindeki kullanıcılar için son derece ideal. Paint.NET parlaklık, kontrast, kıvrım, tonlama, gradyan, seviye, sınırsız geri alma gibi birçok özelliği sunuyor. Yazılımcılar tarafından geliştirilen eklentileri de sorunsuz bir şekilde destekliyor. Paint.NET de tamamen ücretsiz bir şekilde kullanılabilir.

InPixio

InPixio, online paylaşımlar için kullanılan ve çok hızlı hizmet veren, yaratıcı düzenlemeleri ile dikkat çeken bir fotoğraf düzenleyicisi diyebiliriz. InPixio altı farklı programdan oluşuyor. Photo Editor programı sayesinde temel görüntüleri kolaylıkla düzeltebiliyorsunuz. Photo Maximizer programı kaliteyi düşürmeden yakınlaştırma ve fotoğrafların kalitesini yükseltme amacıyla kullanılabilir. Photo Focus ile en net görüntüleri oluşturmanız kolaylaştırılıyor.

Photo eraser ile fotoğrafta bulunan istemediğiniz nesneleri bir dokunuş ile yok edebilirsiniz. Photo Cutter ile fotoğraflarınızın arka planında istediğiniz değişiklikleri yapmanız sağlanıyor. Son olarak Photo Clip programı ile de çeşitli fotomontajlar oluşturabiliyorsunuz. InPixio ile sosyal medyada istediğiniz gibi paylaşımlar yapmanız kolay hale geliyor. Tüm bu özelliklerin yanında bu sitede yüzlerce filtreyi, yaratıcı çerçeveleri bulabilmeniz de mümkün. InPixio tüm işletim sistemlerine entegre olabiliyor. Ayrıca tamamen ücretsiz.

Photopea

Photopea, geçmişte Photoshop kullanmış kullanıcıların hemen anlayabileceği, harika bir fotoğraf düzenleyici site. Photopea tıpkı Photoshop gibi yeni başlayanlar için karmaşık görülebilecek bir yapıya sahip ve hiçbir üyelik gerektirmeden kullanılabiliyor. Photopea’yı kullanmak için siteye girmeniz yeterli oluyor. Sonrasında tasarım yapmak istediğiniz görseli ya da oluşturmak istediğiniz tasarımı kendi zevkinize göre yapabiliyorsunuz. Photopea son derece hızlı çalışıyor ve kullanım süresi boyunca takılma, yavaşlama gibi sıkıntıları göstermiyor. Geniş tasarım, düzeltme, renk, şablon seçenekleri sayesinde de farklı tasarımlar oluşturmanıza büyük kolaylık sağlıyor. Tüm bunların yanı sıra tasarımlarınızı psd yani Photoshop Belgesi olarak kaydetmenize olanak sağlıyor. Photopea da tamamen ücretsiz kullanıma sahip. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu