Mobil UygulamalarNasıl YapılırNedir?Sosyal MedyaTeknolojiVideo Oyunları

Twitch Nedir? Twitch Abonelik Nasıl Yapılır?

Twitch, online video oyunlarının, elektronik ve spor alanlarında yer alan içeriklerin, canlı görüntülendiği platforma verilen isimdir. 2011 yılının Haziran ayında aktif olarak yayına başlayan Twitch ya da bilinen diğer adıyla Twitch TV, girişimci ve yatırımcı Justin Kan ile Emmett Shear ortaklığında kurulmuştur. Aynı zamanda Justin TV’nin de kurucusu olan Kan, özellikle gamerlara hitap eden yeni platformuyla, her geçen gün daha fazla kullanıcı kitlesine hitap etmektedir. Twitch sosyal medya platformunda ağırlıklı olarak “League of Legends” oyun kategorisinde canlı yayın içeriklerine rastlanmaktadır. Kullanıcılar, yaptıkları canlı yayınlarla 5000 takipçinin üzerine ulaştıklarında, Twitch platformu ile anlaşma yaparak, para kazanma imkanına da sahip olmaktadır. Twitch üzerinden canlı yayın yapan kişiler, izleyici kitlesi ile eş zamanlı iletişim kurulabilmektedir. Twitch sadece oyuncular (Gamer) için değil, birçok farklı alanda içerik üretimi yapan kişilere de fırsat tanımaktadır. Kişilerin yetenekleri ve uzmanlık alanları doğrultusunda, online resim dersleri, müzik yayınları gibi seçeneklerde platform bünyesinde yer almaktadır.

Twitch Özellikleri Nelerdir?

Sosyal medya platformları, aynı ilgi alanına sahip kişileri bir araya getirmenin en kolay yollarından biridir. Eğlence anlayışının, iletişim yöntemlerinin online platformlara taşındığı günümüzde, Twitch de dijital dünyada yerini almaktadır. Twitch, özellikle gamerların keyifli zaman geçirmesi için ideal bir ortam sunmaktadır. Globalde popülerliğini sürdüren uygulama, aynı zamanda dünya genelinde başlatılan canlı yayınlara aktif olarak katılmayı da mümkün kılmaktadır. Bu özelliği ile oldukça renkli ve zengin bir içerik akışı sunan Twitch, kullanıcılarına belirli bir hedef kitleye ulaştıklarında, para kazanma imkanı da sağlamaktadır. Twitch platformunda, spesifik oyunlarda başarılı olan birçok kullanıcı, platform ile yaptığı anlaşma ile belirli miktarda gelir elde edilebilmektedir. Twitch platformunda para kazanmak için, kullanıcının seçtiği alanda canlı yayın yaparak, geniş bir kullanıcı kitlesini etkiliyor olması ilk kriterdir. Kullanıcılar 5000 ve üzeri takipçiye ulaştıklarında Twitch üzerinden para kazanma şansına sahip olmaktadır. Twitch platformunda para kazanmanın farklı yolları bulunmaktadır.

Twitch Abone Olmanın Yolları Nelerdir?

Twitch platformunun abonelik sistemi, uygulamanın partner ve iştirakçilerinin hayranları ile etkileşim içerisinde bulunmasını ve ödüllendirmesini amaçlamaktadır. Twitch abonelik seçenekleri kullanıcılar için birçok avantaj sunmaktadır. Bunlar;

 • Twitch platformunda kullanılabilecek özel ifadeler
 • Twitch abone rozeti
 • Canlı yayınları reklamsız izleme seçenekleri şeklinde belirtilmektedir.

Twitch Prime abonelerine sunulan ekstra avantaj ise ilgili kanala abone olduktan sonra ya da aboneliğin yenilenmesi durumunda, kullanıcının sohbet penceresinde “Paylaş” sekmesinin aktifleştirilir. Twitch kullanıcısının aboneliği devam ettikçe, ilgili sekme görünür kalmaktadır. Twitch Prime paylaş düğmesi, partnerlerin ya da iştirakçilerin belirlediği uyarıları tetikleyerek, yayıncı ile abone arasında, özel mesaj iletişim seçeneği sunmaktadır.

Prime Aboneliği

Twitch prime aboneliği ile ayda bir kez ücretsiz kanal aboneliğine hak kazanılmaktadır. Böylece kullanıcılar bir partnerin ya da iştirakçinin kanalına, ayda bir defaya mahsus olmak üzere ücretsiz şekilde abone olabilmektedir. Twitch platformunda “Abone Ol” sekmesi tıklandığında, açılan ilk alandan abonelik seçenekleri görüntülenmektedir. Twitch Prime aboneliğini aktifleştirmek için de “Ücretsiz Abone Ol” simgesine tıklamak yeterli olmaktadır.

Ücretli Abonelikler

Twitch ücretli abonelikleri arasında seçim yapmak için 3 ayrı kademe seçeneği sunulmaktadır. Kullanıcılar hangi fiyat aralığındaki hangi kademeyi seçeneklerini belirleyebilir. Twitch ücretli abonelikleri, sunulan ödeme yöntemleri ile satın alınmış olan ve aylık olarak yenilenebilen ürünleri ifade etmektedir. Twitch abonelik ödeme yöntemleri lokasyona göre değişmekle birlikte, aşağıdaki şekilde belirtilmektedir.

 • Kredi / Banka Kartı
 • Twitch Gift Cards
 • PayPal
 • Amazon Pay
 • Xsolla

Twitch ücretli abonelikleri, kullanıcılara aylık, iki aylık ya da altı aylık periyotlarla abonelik fırsatı da sunmaktadır. Twitch diğer abonelik ödeme yöntemleri arasında, lokasyona bağlı olarak, aşağıdaki ek seçenekler de bulunmaktadır.

 • Apple Pay
 • Banka Havalesi
 • Paysafecard
 • Kripto Para

Twitch kullanıcıları hangi seçeneği satın alacaklarına ve ödeme yöntemlerine karar verdiklerinde “Satın Alma İşlemini Onayla” butonuna tıklayarak, abonelikleri hemen başlatılmaktadır.

Mobil Cihaz Aboneliği

Twitch platformu Android ya da iOS cihazlardan abonelik işlemlerine de izin vermektedir. Mobil cihaza Twitch uygulaması indirilerek kolayca abone olmak ve abonelik hediye etmek mümkündür.

iOS Aboneliği

Twitch uygulamasının dijital ürünü olan abonelik jetonu ile iOS cihazları üzerinden kullanıcılar favori kanallarına kolayca abone olabilmektedir. Twitch abonelik jetonları aylık abonelikler için kullanılmaktadır. Twitch sisteminde 1 abonelik jetonu, aylık birinci kademe aboneliğe karşılık gelmektedir. Bu abonelik ile kullanıcılar, Twitch ifadelerine, abone rozetlerine, abonelere özel olarak tasarlanan sohbetlere, reklamsız izleme seçeneklerine sahip olmaktadır. Sunulan tüm abonelik avantajları, hediye edilen aboneliklerde de geçerli olmaktadır.

Android Aboneliği

Twitch platformuna Android cihazlar üzerinden abone olmak oldukça kolaydır. Android cihazlara Twitch uygulaması indirdikten sonra, belirli bir kanal canlı yayın yaparken, bu videoya dokunmak ve “Abone Ol” sekmesine ulaşmak mümkündür. Kullanıcılar belirlemiş oldukları abonelik kademelerine göre seçim yaptıktan, ödeme yöntemlerini girdikten sonra Twitch yayınlarını Android cihazlarından izlemeye başlayabilirler.

Twitch TV Aboneliği

Kullanıcılar Twitch TV üzerinden de aboneliklerini kolayca başlatabilir. Subs Twitch TV ile favori yayıncılara mobil ve masaüstü cihazlar üzerinden abone olunmaktadır. Google Chrome gibi bir tarayıcı, masaüstü bilgisayar ya da bir mobil cihazda açılır, ilgili linke buradan tıklanır ve spesifik bir yayıncının bulunması için arama çubuğundan yararlanılır. Arama sonuçlarında belirlenen yayıncının kanalına tıklayarak, abonelik sayfasına ulaşmak mümkün olmaktadır. Kullanıcı abone olmak istediği kanalı ve abonelik ücretini belirledikten sonra, aboneliği aktif hale gelmektedir.

Twitch Abonelik Kademeleri

Twitch abone seçenekleri, kademeler ile belirlenmektedir. Twitch platformunda üç ayrı kademe bulunmaktadır. Bunlar;

Kademe 1

Standart Twitch kademesidir. Bir aylık fiyatlandırması 4.99$ olarak tanımlanmaktadır. Twitch kademe 1 aboneliği içerisinde yine bir ay olmak üzere Twitch Prime özelliği hediye edilmektedir.

Kademe 2

Twitch kademe 2 aboneliği aylık 9.99$ olarak ücretlendirilmektedir. Twitch 2 ve 3 kademe abonelerine bazı ayrıcalıklar da sunmaktadır. Twitch kademe 2 abonelik paketinde, bir katmanlardan faydalanmak mümkündür. Ayrıca, 5 özel ifade, 1 özel ifade değiştirici, 1 yetenek kullanımı abonelik paketinin sunduğu ekstra ürünlerdendir.

Kademe 3

Twitch platformunda kademe 3 fiyatlandırması aylık 24.99$ olarak yapılmaktadır. Twitch kademe 3 abonelik paketlerinin avantajları arasında, iki katmandan yararlanma, 5 özel ifade ve 2 özel ifade değiştirici, 2 yetenek kullanımı bulunmaktadır.

Çok Aylık Abonelikler

Twitch kullanıcıları, hangi kademe aboneliğe sahip olurlarsa olsunlar, çok aylık abonelik sistemine kolayca geçiş yapabilirler. Twitch kullanıcıların varsayılan abonelikleri, yayıncılara desteğin sürdürülmesi için aylık olarak yenilenir ve bu doğrultuda ücretlendirme yapılır. Bir kullanıcı birden fazla aboneliğe sahip olduğunda, seçmiş olduğu plana göre çok aylık abonelik sisteminde 3 ya da 6 aylık dönemler için de ücretlendirilebilir. Çok aylık aboneliğe geçmek için, abone ücretlendirmesi alanında, ilgili seçimi yapmak yeterlidir.

Twitch Platformundan Nasıl Para Kazanılır?

Twitch, ilgi çekici canlı yayınları ile kullanıcılarına iyi vakit geçirme imkanı tanırken, düzenli kullanıcıların tutkularını kariyere dönüştürmesini de mümkün kılmaktadır. Twitch kullanıcıları, sevdikleri ve ilgi duydukları içerikleri, hedef kitleleri ile paylaşarak, hızlı gelir elde etme şansına sahip olmaktadır. Hızlı para kazanmanın farklı yöntemlerini arayanlar, konuyla ilgili yazımızı da buradan inceleyebilirler. Twitch platformunda her kanal kendi özelliklerini taşımaktadır ve birbirinden farklıdır. Bu nedenle Twitch, kullanıcıları için farklı para kazanma alternatiflerine de yer vermektedir. Bunlar;

Abonelikler ve Bağış Sistemi

Twitch uygulamasında abonelik sistemi, Twitch partneri ya da iştirakçileri için oluşturulmuş olan bir para kazanma yöntemidir. Twitch kullanıcılarının izleyici kitlesi, kullanıcıların kanalına anlık ya da aylık olarak ödeme yaparak destek olurlar. Bu bağış sistemi, Twitch kullanıcısının daha fazla ve zengin içerikler üretmesini teşvik amacı taşımaktadır. Twitch kanallarına aboneliği bulunan ziyaretçilerin, ilgili kanalın ifadelerine ya da kanal sahibinin belirleyeceği farklı avantajlara sahip olabilmektedir.

Bits Yöntemi

Twitch platformunda Bit’ler, izleyici kitlesinin sohbet içerisinde “Cheer” yapmak için kullandıkları ve yayıncıya desteklerini ifade ettikleri bir araç olarak tanımlanmaktadır. Bit genel olarak sohbet mesajı alanını belirtmektedir. Twitch kullanıcıları, takip ettikleri yayıncılara Bit’ler ile desteklerini göstermektedir. Twitch partneri ya da iştirakçisi olan yayıncılar, kanallarında Cheer yaparken kullanılan her Bit için gelir elde etmektedir. Bu gelir tutarı Twitch tarafından 0.01$ olarak tanımlanmaktadır. Twitch yayıncıları Bit kullanımını canlı yayınlarına entegre ederek, daha fazla bağış almanın eğlenceli ve farklı yollarını da bulmaktadır. Yayıncının eriştiği hedef kitle arttıkça, kazanacağı Bit miktarı potansiyeli de buna bağlı olarak artmaktadır. Bir Twitch kullanıcısı, izlediği kanaldaki bir canlı yayına Cheer yapabilmek için Bit kullandığı anda, Cheermote adı verilen efektif ifadeler yayıncının sohbet ekranında görüntülenmektedir. Böylece yayıncı, aktif canlı yayını sırasındaki gelen Bitleri kolayca takip edebilmektedir.

Reklamlar

Twitch reklamları, yayıncıların kariyerlerini ilerletmesi ve gelir kaynaklarını artırmak için önemli bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır. Twitch reklamları, canlı yayın sırasında, sayfa akışında görüntülenebilecek şekilde yerleştirilebilir ya da akış içerisinde ilgili partner tarafından yönlendirilerek şekilde izleyici kitlesine gösterilebilir. Twitch reklamları ile para kazanmak oldukça kolaydır. Twitch yayıncıları yaptıkları spesifik konulu yayınlar için çeşitli reklamlar almaktadır. Örneğin yeni çıkan bir PlayStation 5 oyununun tanıtımını yapan Twitch yayıncısı, ilgili oyun için direk PlayStation ile ya da oyunun satışı gerçekleştiren E-Ticaret siteleri ile reklam yapma şansına sahip olmaktadır. Twitch platformunda reklamlar ile para kazanmak çeşitlendirilebilecek bir alandır. Canlı yayında resim dersi veren bir Twitch yayıncısı, kullandığı malzemelerin markası ile sponsorluk anlaşması yapabilir ve onların reklamları üzerinden oldukça iyi miktarda para kazanabilir.

Amazon Ortaklığı

Twitch platformunda Amazon ortaklığı programı bünyesinde de para kazanmak mümkündür. Yayıncılar sayfalarında spesifik ürünlerin bağlantılarını izleyici kitleleri ile paylaşarak, yönlendirici bir satış ortaklığı yapabilir. Canlı yayını izleyen ve ilgili bağlantıya tıklayan Twitch kullanıcıları da yayıncıya Amazon ortaklığı ile para kazandırmış olur. Bu yöntemi kullanmanın en işlevsel yolu ise yayıncıların kullanmış oldukları ses ve görüntü ekipmanlarını Amazon üzerinden almalarıdır. Böylece yayıncılar kullandıkları araçların bağlantı linklerini izleyicileri ile anlamlı şekilde paylaşılması mümkün olmaktadır. Amazon ortaklığı programı globalde kullanılan bir yöntemdir. Ancak bazı durumlarda, bazı ülkeler anlaşma dışı olabilmekte ve kısıtlanabilmeltedir. Bunun için Twitch üzerinden ilgili konunun netleştirilmesi gerekmektedir.

Bit Uzantıları

Twitch platformunda Bit’ler yalnızca Cheer yapmak için kullanılmaz. Bit uzantıları ile yayıncılar kanallarında özgün ve interaktif deneyimler yaratabilirler. Canlı yayınları daha ilgi çekici hale getiren ve farklı görsel efektler içeren Twitch Bit uzantıları, partner ya da iştirakçi yayıncıların gelir kaynağını da oluşturmaktadır. Twitch platformunda yayıncılar, kullandıkları her Bit uzantısı için 0.01$ lık gelirin %80’nini elde edebilmektedir. Kalan %20’lik gelir ise uzantı geliştiricilere aktarılmaktadır. Twitch yayıncıları alternatif Bit uzantılarını araştırarak, canlı yayınlarına nasıl en doğal ve ilgi çekici şekilde entegre edebileceklerini belirleyerek, kolay bir şekilde para kazanmaya başlayabilirler.

Twitch Partner Programı Nedir?

Twitch partner programı, bir kullanıcı ya da iştirakçi konumundan, yayıncılık yapmayı kariyeri haline getirmek isteyenlere özel hazırlanan uygulamalar bütünüdür. Twitch platformunda yer alan partnerler, oyun yayınlarından müzik kanallarına, sanat aktivitelerinde yemek programlarına kadar geniş bir alanda içerikler oluşturabilmektedir. Twitch partner programı, yayıncılığını bir üst seviyeye taşımak isteyen kullanıcıları için “Yayıncı Eğitim Kampı” olarak tanımlanan bazı destekler de sunmaktadır. Twitch partner programının yayıncılara sunduğu birçok avantaj bulunmaktadır. Bu avantajların başında, Twitch partnerlerinin platformda geçirdikleri süreler boyunca para kazanmalarına imkan tanınmasıdır. Twitch para kazanma yöntemlerinin başında, kanal abonelikleri, Amazon ortaklığı, reklamlar gelmektedir. Twitch partner programının diğer avantajları arasında ise kanal özelleştirmeleri yer almaktadır. Twitch partnerleri, hayranlarının abonelik sürelerine bağlı olarak, özel sohbet rozetleri, özgün ifadeler, kullanıcı profil rozeti gibi seçeneklerle kanallarını özelleştirebilirler. Twitch kanal özelleştirme özellikleri arasında, kanal sahibinin ifadelerindeki ön ek kodlarını değiştirebilmeleri, özel Bit rozeti oluşturabilmeleri, onaylı kullanıcı rozeti yaratabilmesi de yer almaktadır. Twitch partner programı ayrıca, her bir yayıncıya, sohbet robotu için yaşam boyu kanal aboneliği sunmaktadır. Twitch partnerleri, genişletilmiş VODVideo On Demand” depolama alanlarına da sahip olmaktadır. Partnerler program dahilinde Twitch özel destek ekibine kolayca ulaşabilmektedir. Twitch partner programında yer alan her bir yayıncı, teknik yardım bölümünden destek alarak, kendi yayın ekiplerini de oluşturabilmektedir. Programda sadece partnerlere özel olarak tanımlanan fırsatlar da yer almaktadır. Spotlights, Partner Paneli, Streamer Zones ve birçok avantaj, program içerisinde yayıncılara sunulmaktadır. Twitch partnerleri, kanalları için kalite seçeneklerinin erişimine sahip bulunmaktadır. Twitch kalite seçenekleri, izleyicilerinin en yüksek deneyimini yaşayabilmesi için, yayın görüntü kalitesinin düzenlenmesine imkan tanımaktadır. Twitch partner programının sunduğu avantajlardan biri de, rekabet içerisinde yayıncıların canlı yayınlarını, istekleri doğrultusunda 15 dakikaya kadar geciktirme opsiyonları olarak belirtilmektedir.

Kimler Partner Programına Alınır?

Twitch partner programına dahil olmak isteyen yayıncıların, belirtilen kriterleri karşılıyor olması gerekmektedir. Bu kriterlerin başında, 5000 ve üzeri izleyici sayısına ulaşılması gelmektedir. Twitch izleyici sayıları belirlenirken, paylaşımlar, yeniden izlenmeler, gala programları, ana sayfa odakları, abonelik yayınlarından gelen izleyici kitlesi mevcut sayıdan muaf tutulmaktadır. Twitch topluluk kurallarına, hizmet koşullarına ve DMCADigital Millennium Copyright Act” kurallarının uygulandığı içeriklerin sunulması, aranan kriterler arasında yer almaktadır. Detayları belirtilen kriterlerden sonra yayıncılar, “Yayıncı Eğitim Kampı” programına da katılmak zorundadır. Twitch partner programı kriterlerinin tümünün karşılanması halinde yayıncılar, “Başarılar Paneli” üzerinden partnerlik başvurusunda bulunabilirler. Başarılar paneli https://dashboard.twitch.tv/achievements partner başvuru butonu üzerinden iletilen yayıncı başvuruları değerlendirmeye alınarak, 1 / 7 iş günü içerisinde onay alıp almadıkları yayıncılara iletilir.

Twitch Platformu İstatistikleri

Dünya genelinde oldukça geniş bir kullanıcı kitlesi bulunan Twitch platformu, 2020 verilerine göre 8 milyona yakın yayıncıyı bünyesinde barındırmaktadır. Özellikle gamerların favorisi olan platform, farklı alanlarda birçok yayıncıyı ve izleyiciyi bir araya getirmektedir. Twitch platformu için gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda, ortaya çıkan ilginç istatistikler aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır.

 • Z kuşağı da dahil olmak üzere, globalde tüm Twitch kullanıcılarının ortalama üç saatini uygulama kanallarında geçirdikleri görülmektedir
 • Standart bir Twitch yayıncısı, bir gün içerisinde minimum 6 saatini canlı yayın yaparak geçirmektedir
 • Twitch platformunda oyun turnuvaları sırasında, günlük izleyici sayısı 350 bin ile 1 milyon arasında değişmektedir
 • Twitch partnerleri, oyun canlı yayınlarında, reklam ve diğer para kazanma yöntemleri ile bir defada 500$ a yakın kazanç sağlayabilmektedir
 • Twitch platformunda en popüler yayıncıların aylık kazançları 50 bin doları bulmaktadır
 • Türkiye kullanıcıları arasında Twitch partnerleri ise maksimum 5.000 TL kazanabilir. Çünkü ülkemizde bağış yapma oranları oldukça düşük kalmaktadır
 • Twitch platformunda, yayıncıların günümüze dek gerçekleştirdiği en yüksek bağış 1 milyon dolar olarak belirtilmektedir

Hülya Ergün

2014 yılından beri kurumsal şirketlere sosyal medya hesap yönetimi konusunda destek vermekteyim. Content Writers Turkey (CWT) üyesiyim. Aynı zamanda, Türkiye’nin önde gelen içerik ajanslarında freelance olarak içerik yazarlığı yapmaktayım. Okumaya, araştırmaya, yazmaya ve yaratıcılığa açık her alana ilgi duyuyorum. Yoga ve meditasyon pratikleri ile enerjimi dengeliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu