GündemNasıl YapılırSağlık

Covid-19 Aşı Randevusu Nasıl Alınır?

Covid-19 pandemisi bir buçuk yıldır tüm dünyayı esir almış durumda. Bu salgından kurtulmanın en önemli yolunun aşı olduğunu herkes kabul ediyor. Ülkemizde de kısmen başlanan aşılama işlemi için öncelikli olarak randevu almak gerekiyor. Durum böyle olunca haliyle “Aşı randevusu nasıl alınır?” sorusu gündeme geldi. Bu yazıda aşı randevusunu nasıl alacağınız ile ilgili bilgilere ulaşacaksınız.

Covid-19 Salgınında Aşının Önemi Nedir?

Her ne kadar “Temizlik Maske ve Sosyal Mesafe” sloganıyla bir süredir pandemiyle mücadele etsek bile gördük ki salgın bir türlü sona ermiyor. Bu önlemlerin tamamının sağlık sisteminin çökmemesi için ve yoğun bakımların düzgün ve doğru çalışması için yapıldığı ortaya çıktı. 

Uzmanlar, salgının bitmesi ve hastalıktan korunabilmek için atılması gereken en önemli adımın aşılanma olduğunu söylüyor. Uzmanlar tarafından ortaya atılan bir düşünceye göre toplumun % 60’ının aşılanması durumunda salgının büyük oranda kontrol altına alınacağı söyleniyor. 

Durum böyle olunca Covid-19 aşısı tüm dünyada en büyük öncelik halini aldı. Aşı üretebilecek potansiyele sahip olan ülkeler kendi aşılarını geliştirip kendi toplumlarını aşılamaya başladı. Diğer ülkeler ise aşı üreten ülkelerden Covid19 aşısı satın alarak kendilerine bir program oluşturmaya çalışıyor.

Türkiyede Aşılanma Ne Durumda?

Ülkemizde de Çin’den alınan Sinovac aşısı ile sağlık personeli ve 60-65 yaş üzeri için bir aşılama programı bir süredir devam ediyor. Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamada Alman Bionthec Gmbh ile 120 milyon doz Bionthec aşısı alımı konusunda anlaşma sağlandığı belirtildi. 

Anlaşma neticesinde gelecek bu aşılar ile yaz aylarında 20 yaş üzeri üzeri nüfusun büyük oranda aşılanacağı konuşuluyor. Haziran ayı sonuna kadar 30 Milyon, Eylül ayı sonuna kadar 90 Milyon aşı ile toplamda 120 Milyon aşı ülkemize teslim edilecek. Bu sayede yaklaşık 60 milyon vatandaşımızın aşılanacağı tahmin ediliyor. Bu aşılama takvimi gerçekleşirse ülkemiz adına salgın kontrol altına alınabilir.

Aşılanacak Kişiler Nasıl Belirleniyor?

Ülkemizde öncelikli olarak etkili grupların aşılanması planlandı. Önce risk altındaki sağlık personeli, sonrasında hastalığın en ağır seyrettiği 65 yaş üstü aşılandı. Daha sonraları 60 ve en son 55 yaş üzeri için aşılamalar halen devam ediyor. Bazı kronik hastalıkları olan vatandaşlarımızın da risk faktörü olduğu için yaş kriterleri gözardı edilerek aşılanmaya alındığı gözlendi. Bu program dahilinde beşer yıllık periyotlarla yaş grupları aşılama kapsamına alınıyor. Aşılama kapsamına alınan yaş grubu, sağlık sistemi üzerinden randevu almak zorunda. Randevu alan vatandaşlarımız adına randevu alınan sağlık ünitesinde randevu tarihi için aşı tahsis ediliyor. Şimdi isterseniz aşı randevusunu nasıl alınacağından bahsedelim.

Aşı Randevusu Nasıl Alınır?

Öncelikli aşı randevusu e-Nabız sistemi üzerinden gerçekleştiriliyor. e-Nabız, e-Devlet sistemine benzeyen ve onunla entegre çalışan bir internet sitesi. İster e-Nabız için oluşturduğunuz şifre ile, isterseniz e-Devlet üzerinden bu siteye girmek mümkün. Bunun yanında SMS ile ya da MHRS sistemi ile aşı randevusu alabilirsiniz.

Covid 19 Aşı Randevusu Nasıl Alınır?

 • Telefonunuzun mesaj kısmına gelip aralarında birer boşluk bırakarak  AŞI T.C. Kimlik Numarası ve T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesini  2023‘e SMS atarak aşı uygunluk durumunuzu öğrenin.
 • Size SMS ile sunulan aşı onam formunu onaylayın. e-Nabız sisteminden de aşı onam formu onaylanabiliyor.
 • Bu aşamadan sonra ister Merkezi Hekim Randevu Sistemi’ne MHRS girerek, isterseniz  ALO 182 hattını arayarak randevu alabiliyorsunuz.
 • Randevu tarihiniz ve diğer tüm bilgiler SMS yoluyla size bildiriyor ayrıca e-Nabız sistemine kaydoluyor.
 • Randevunuzu e-Nabız üzerinden kendiniz gerçekleştirmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

e-Nabız Üzerinden Aşı Randevusu Nasıl Alınır?

e-Nabız kişisel sağlık verilerinizin kaydedildiği ve internetten tüm bu bilgilere ulaşabileceğiniz ve yönetebileceğiniz T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulmuş oldukça kullanışlı bir uygulamadır. İster internet tarayıcınıza https://enabiz.gov.tr adresine girerek, isterseniz e-Devlet üzerinden girebilirsiniz. e-Nabız web sitesinden girecekseniz bir kullanıcı adı ve şifre belirlemiş olmanız gerekiyor. Ancak e-Devlet’ten yapılan girişlerde böyle bir sorun bulunmuyor. O yüzden e-Devlet sistemine e-Devlet şifrenizle giriş yapmanız daha pratik olabilir. Eğer e-Devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine kimlik kartınızla başvurarak SMS olarak şifrenizi alabilirsiniz. 

 e-Nabız’dan  aşı randevusu almak için; 

 • Eğer kullanıcı adı ve şifresi oluşturmadıysanız en altta “e-Devlet Üzerinden Kayıt Olun” butonuna basın.
 • Açılan sayfada T.C. Kimlik numaranızı ve e-Devlet şifresini girerek “Giriş Yap” butonuna basın.
 • e-Nabız sistemi menüleriyle açılacaktır. Kişisel sağlık verileriniz soldaki menüdeki seçeneklerle gösteriliyor. Ana sayfada orta en üstte “Covid-19 aşı durumunu sorgulamak için lütfen tıklayınız.” ibaresini tıklayın. 
 • Ekranda “Covid-19 pandemik aşılaması için belirlenen öncelikli gruplar içerisinde yer almaktasınız.” Yeşil renkli  ibareyi görüyorsanız aşı randevusu alma hakkınız var demektir.
 • Bu aşamada sistem size bir “Aşı Onam Formu” adı altında aşı uygulaması için onay verdiğinizi ifade eden bir formu onaylamanızı isteyecektir.
 • Daha sonra “Aşı randevusu al” butonuna basın.
 • “Aile Hekiminden randevu al” ve “Hastaneden randevu al” olmak üzere iki seçenek ile karşılaşacaksınız.
 • Geçmiş dönemde Bionthec aşıları sadece hastanede yapılabiliyordu. Aile hekimleri ise sadece Sinovac aşılarını gerçekleştirebiliyordu. Yeni gelen Bionthec aşılarının Aile Hekimlerince de yapılabileceği söyleniyor.
 • “Hastaneden randevu al” seçeneğine gelirseniz ister il, ilçe ve hastane seçeneklerini kendiniz belirleyebilirsiniz. Bulunduğunuz konuma göre en yakın hastanenin adını sistemden bulun. Ve bu seçenekler arasında “Aşı uygulama odası”nı tıklayın.
 • “Randevu al” dediğinizde size bir olası randevu takvimi sunulacaktır.
 • Seçenekler içinden kendinize uygun Tarih ve Saat için randevunuzu oluşturun.
 • İşlem başarılı bir şekilde tamamlanırsa telefonunuza randevu tarihinizi ve diğer bilgileri içeren bir SMS alacaksınız.
 • Tebrikler “Aşı randevusu” oluşturdunuz.

Yapılan Bionthec aşı anlaşması ile gelen aşılar yakın zamanda birçok kişiye uygulanmaya başlayacak. e-Nabız sisteminden aşı uygunluğunuzu belirli aralıklarla kontrol edin. Medya ve Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarında hangi yaş gruplarının aşılanmaya başlayacağı açıkça belirtiliyor, bu haberleri sık sık takip edin. Yakın zamanda 50 yaş üstünün aşılandığı görülmekte. Bundan sonra 45 yaş üstü aşılaması ve 40 yaş üstü ve 5’er yaş düşerek 20 yaşa kadar inileceği tahmin ediliyor.

Aşı Pasaportu Nedir?

Dünya üzerindeki tüm devletlerin edindikleri aşı programları farklı farklı olduğu için ülkeler arasında seyahatlerin, kişilerin aşılanma durumuna göre değişiklikler olabileceği düşünülüyor. Çift doz aşılaması yapılmış ve son aşısının üzerinden en az 14 gün geçmiş bireylerin “Aşı Pasaportu” alarak farklı kısıtlama uygulamalarından muaf tutulacağı ve seyahat özgürlüğünü kazanabileceği konuşuluyor.

Yani bu durum aşılanmamış bireylerin ülkeler arası seyahatinde sorunlar çıkma ihtimali anlamına gelebilir. Ayrıca bir söylentiye göre özellikle Avrupa Birliği ülkelerinin bazı aşılar için onay verirken bazı aşılar için onay vermeyebileceği söyleniyor. Bu sebeple Ülkemiz adına yapılmış 120 Milyon dozluk Bionthec Aşısı alım anlaşması büyük önem arz ediyor.

Aşı Pasaportu Nasıl Alınır?

Özellikle Avrupa Birliği üyeleri ülkelerine seyahat etmek istiyorsanız aşılarınız tamamlandıktan sonra e-Nabız sistemine girip soldaki menüde “Covid-19 Aşısı” butonuna basarak, açılan sayfada “Covid-19 Aşı Kartı” sekmesine gelip Covid-19 Aşı Kartınızı oluşturmanız gerek. Bu belgeyi ister PDF olarak dijital ortamda saklayabilir, isterseniz bu dosyayı yazıcıdan çıktı olarak alabilirsiniz. Pasaport ve diğer belgelerinizin yanına aşı kartını eklerseniz ilave kısıtlamalarla karşılaşmayabilirsiniz. Sağlıkla kalın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu