İşMobil UygulamalarNedir?Sosyal MedyaTeknoloji

Facebook Horizon Workrooms Nedir?

Facebook, 2021 yılının Ağustos ayında, düzenlemiş olduğu bir basın toplantısı ile yeni ürünü Horizon Workrooms ’u tanıttı. Çalışma şekillerinin dönüşüme uğradığı günümüzde, mevcut ihtiyaçları fark eden ve bu noktada yeni girişimlere imza atan Facebook, dijital toplantıları sanal ortamlara taşımayı amaçlıyor. Facebook Horizon Workrooms, son teknolojilerle üretilen, sanal ofis uygulaması olarak ifade ediliyor. Dünya genelinde büyük ve küçük ölçekli şirketler, evden çalışma modelini uyguluyor. Zoom gibi online toplantı platformları, iş hayatının ihtiyaçlarını bir noktaya kadar karşılayabiliyor. Oculus Quest için üretilmiş olan Facebook Horizon Workrooms ise ofis ihtiyaçlarını üst düzeyde karşılayan içeriği ile fark yaratıyor. Henüz beta sürümü ile kullanıma sunulan Facebook Horizon Workrooms, uzaktan çalışmanın zorluklarını minimum seviyeye taşımayı amaçlıyor. Facebook Horizon Workrooms, ofis çalışanlarının fiziksel mesafelerden bağımsız olarak, aynı sanal ortam içerisinde işlerini yürütmelerine imkan tanıyan, dijital bir amiral gemisi özelliği taşıyor.

Workrooms Özellikleri Nelerdir?

Facebook Horizon Workrooms, şirket bünyesinde çalışan ekiplerin, hem VR (Virtual Reality) ortamlarında hem de internet siteleri üzerinden bağlantılarını gerçekleştirebilecekleri ve eş zamanlı olarak beraber çalışabilecekleri, sanal çalışma ortamı sunan işbirliği aracı olarak da belirtilmektedir. Horizon Workrooms, ekiplerin VR (Sanal Gerçeklik) teknolojileri ile ortak çalışmalarını gerçekleştirmeleri, iletişim kurmaları için tasarlanmış olan, üst düzey ofis uygulaması olarak karşımıza çıkmaktadır. Horizon Workrooms uygulaması, ekipler için oldukça önem taşıyan beyin fırtınalarının gerçekleştirilmesi, toplantıların düzenlenmesi, ekip üyelerinin bir arada sosyalleşmesi için kullanılmaktadır. Facebook Horizon Workrooms beta sürümü, Oculus online mağazası üzerinden, buradan ücretsiz olarak indirilebilir. Facebook Horizon Workrooms uygulaması ile yapılabilecekler ve özellikleri aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır.

 • Ekip üyeleri, çalışma masalarını, bilgisayarlarını ve klavyelerini VR ortamına taşıyabilmektedir
 • Oluşturulan metinleri saklama özelliği de bulunan “Beyaz Tahta” ile ekip üyeleri arasında işbirliği yapmak mümkün olmaktadır
 • Çalışanların ekranlarını, toplantı notlarını ve dosyalarını VR ortamında paylaşılması sağlanmaktadır
 • Her bir çalışan, sanal odasının yerleşimini, kendi ihtiyaçları doğrultusunda yapılandırılması
 • Üç boyutlu ses teknolojileri, ifade seçenekli avatarlar ve “El Takibi” özelliği ile çalışanların sanal ortamda aktif olduğu gösterilmektedir
 • Outlook yada diğer takvim araçları üzerinden, senkronize VR toplantıları planlanmaktadır
 • Ofis üyeleri internet tarayıcıları üzerinden görüntülü aramalar yapabilir ve VR ortamında yürütülen toplantılara katılabilir

Horizon Workrooms Nasıl Kullanılır?

Horizon Workrooms uygulaması, sanal gerçeklik teknolojilerine yatkın olanların kolayca kullanabileceği bir araç olarak belirtilmektedir. Geleneksel video konferans uygulamalarından oldukça farklı özelliklere sahip olan Horizon Workrooms, VR teknolojileri ile avatarların çeşitli mimikleri ve jestleri kullanmaları ile yüksek etkileşimli bir sanal ofis ortamı yaratmaktadır. Horizon Workrooms uygulamasında 16 ekip üyesi aynı anda kendi avatarları ile toplantı yapabilmektedir. Ayrıca mevcut ekip üyelerinin dışında 34 kişiye kadar, video arama yöntemi ile toplantı akışını takip edebilmek mümkün olmaktadır. Horizon Workrooms uygulamasını kullananların geri dönüş yorumlarına göre, avatarların el / kol hareketlerini takip ederek, gerçek ses efektleri eşliğinde, ekip üyelerinin aynı ortamda bulunma hislerini yaşadıkları ifade edilmektedir. Facebook Horizon Workrooms uygulamasını en ideal şekilde kullanabilmek için, ekip üyelerinin sanal çalışma masalarının minimum 120 x 120 cm ebatlarında olması önerilmektedir. Sanal toplantılarda kullanılan beyaz tahta içinde 200 x 150 cm alana sahip olmak, en işlevsel kullanımı mümkün kılmaktadır. Horizon Workrooms uygulaması beta sürümü şuan sadece belirli ülkelerde kullanılabilmektedir. İlerleyen günlerde uygulamanın tüm dünya ülkelerinde kullanıma açılması beklenmektedir. Horizon Workrooms uygulamasını aktif olarak kullanabilen ülkeler aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır.

 • Avustralya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Kanada      
 • Almanya
 • Finlandiya
 • Fransa
 • İrlanda
 • İtalya
 • Japonya
 • Hollanda
 • Yeni Zelanda
 • Norveç
 • Polonya
 • Güney Kore
 • İspanya
 • İsveç
 • İsviçre
 • Tayvan
 • Birleşik Krallık
 • ABD

Facebook Horizon Workrooms Uygulaması Neler Sunuyor?

Facebook Horizon Workrooms uygulaması, en güncel teknolojileri Quest 2 ile deneyime sunuyor. VR teknolojilerinin kullanımı, hem sanal hem de karma gerçeklik ile ofis çalışanlarını bir araya getiriyor. Horizon Workrooms uygulamasında, masa ve klavye takipleri, kullanıcıların el takipleri, uzak noktadaki masaüstü işlem akışları, video konferanslarının entegrasyonları, uzamsal ses sistemleri ve yenilenmiş Oculus avatarları gibi birçok özellik bulunuyor. Horizon Workrooms kullanıcılarına farklı türlerde üretkenlik ve yaratıcılık deneyimi yaşatıyor. Horizon Workrooms, şirket içerisindeki ekip üyelerinin, konumlarından bağımsız olarak bir araya gelmelerini ve sanal toplantılarını yürütmelerini mümkün kılıyor. Horizon Workrooms uygulamasında, kullanıcılar avatarları ile VR toplantılarına katılabilir. Alternatif olarak, bir kullanıcının görüntülü arama üzerinden, bilgisayarları aracılığıyla sanal sanal toplantılara bağlanması mümkün oluyor. Ekip üyeleri projelerini oluştururken, Horizon Workrooms uygulamasının sanal beyaz tahta özelliğini kullanabiliyor. Tüm kullanıcılar, uygulama içerisinde kişisel bilgisayarlarını ve klavyelerini, iş arkadaşları ile beraber çalışabilmek için VR içerisine taşıyabiliyor. Horizon Workrooms en büyük avantajı ise ekip üyelerinin birlikte olma deneyimini sanal ortam üzerinden yaşamalarını sağlamak olarak gösteriliyor.

VR Alanında Bilgisayar Kullanımı

Horizon Workrooms uygulamasının kullanıcılarına sunduğu araçlar içerisinde en işlevsel olanı VR alanında bilgisayar kullanımı olarak belirtiliyor. Horizon Workrooms, VR da çalışırken, ihtiyaç duyulan araçları çalışma sistemine dahil etmeyi mümkün kılıyor. Workrooms, çalışanların fiziksel masaları ve uyumlu klavyelerini, sanal toplantı masalarında aktif olarak kullanabilmesini sağlıyor. Karma gerçeklik deneyimi olarak ifade edilen bu özellik, Mac ve Windows için entegre edilen Oculus Remote Desktop uygulaması ile birlikte de kullanılabiliyor. Workrooms uygulamasında, VR içerisinde tüm kullanıcı bilgisayarlarına tek tık ile hızlı erişim imkanı veriliyor. Kullanıcılar bu şekilde, sanal toplantıları sırasında not alma, Excel dosyası oluşturma gibi temel işlemlerini kolayca yürüyebiliyor. VR alanında bilgisayar kullanımı özelliği ayrıca, kullanıcı dosyalarının sanal ortama aktarılmasına ve paylaşılmasına izin veriyor.

Avatar ve Ses Özellikleri

Horizon Workrooms uygulamasında, yenilenmiş ve geliştirilmiş Oculus avatarları yer alıyor. Uzamsal ses teknolojileri ile birlikte kullanılan avatarlar, kullanıcı deneyimini bir üst seviyeye taşıyor. Uygulamanın bu özellikleri, katılıcıların daha doğal ve gerçekçi sohbetler yapmasını, etkili toplantılar düzenlemesini mümkün kılıyor. Horizon Workrooms avatarları, kullanıcılara kişiselleştirme özellikleri de sunuyor. Her kullanıcı kendi avatarını, yeni özellikler ekleyerek daha aktif hale getirebiliyor. Avatarların kişiselleştirme özelliği, kullanıcıların daha etkili ve doğal bir ortamda işbirliği yapmalarını amaçlıyor. Yüksek kalitede ve düşük gecikme özelliği bulunan uzamsal ses sistemleri ise kullanıcıların toplantıları sırasında, ekip arkadaşlarını çok daha iyi duymalarını ve anlamalarını destekliyor. Horizon Workrooms uygulaması, gerçek bir fiziki ortamda yaşanabilecek deneyimi sanal ofis ortamı içerisinde sağlıyor.

Sanal Beyaz Tahta Kullanımı      

Facebook Horizon Workrooms uygulaması, kullanıcılarına birçok farklı özellik sunuyor. Uygulama içerisindeki her Workrooms odası, eş zamanlı olarak ekip üyelerinin birlikte çizim yapabilmesini beyaz tahta kullanımı ile mümkün kılıyor. Facebook Horizon Workrooms uygulamasında beyaz tahta üzerinde, kontrol cihazının ters çevrilmesi ile kalem olarak kullanılması sağlanıyor. Beyaz tahta ayrıca, fiziksel bir masa etrafında yapılabilecek her işlemin kolayca uygulamasını destekliyor. Kullanıcıların kişisel bilgisayarlarındaki görüntüleri, beyaz tahtaya sabitlemesi de kullanım özellikleri arasında yer alıyor. Sabitlenen görüntüler üzerinde, beyaz tahta aracılığıyla işaretleme yapmak, ekip üyeleri ile değerlendirmek mümkün hale geliyor. Beyaz tahtalar, kullanıcının ihtiyacı olduğu süre boyunca uygulama içerisinde kalabiliyor. Bu şekilde kullanıcılar, istedikleri zaman geri dönerek, aynı oda içerisinde çalışmaya devam edebiliyor. Beyaz tahta kullanımı ile işi biten kullanıcı, beyaz tahtayı VR üzerinden dışarıya da aktarabiliyor.

Görev Odaklı Oda Kullanımı

Facebook Horizon Workrooms uygulamasında sanal odalar, kullanıcını ihtiyacına göre yapılandırılıyor. Ekip üyeleri işbirliği, sohbet yada sunuma odaklanırken, her bir durum için farklı oturma düzenleri oluşturuluyor. Workrooms odaları, ekip üyelerinin sayısına göre özel olarak boyutlandırılıyor. Facebook Horizon Workrooms uygulamasında oda kullanımı, grupların boyutlarına uygun olacak biçimde yukarıya yada aşağıya doğru ölçeklendirilebilir. Workrooms odalarının en işlevsel kullanımı için, her kullanıcının VR kulaklığı kullanımı öneriliyor. Ancak VR kulaklığı sahip olmadan da etkili bir oda kullanımı için alternatifler bulunuyor. Kullanıcıların bir Workrooms odasına görüntülü arama ile katılması, bu alternatiflerden biri olarak gösteriliyor. Facebook Horizon Workrooms kullanıcıları, ekip üyeleri ile toplantı bağlantılarını paylaşarak, konuklarını aramaya ve odalarına davet edebiliyor. Uygulamaya video aramalarından ulaşan katılımcılar da gerçek bir konferans odasına katılmış gibi video ekranında yer alıyor.

Facebook Horizon Workrooms uygulamasında, aynı oda içerisinde, 16 kişi aynı anda toplantı düzenleyebiliyor. Facebook Horizon Workrooms odalarında katılımcıların ellerini kullanabilmeleri için özel teknolojiler uygulanıyor. Bu şekilde en doğal ve etkili toplantı deneyimi mümkün oluyor. Facebook Horizon Workrooms uygulamasında el takibi özelliğinin aktifleştirilmesi, sunulan özellikleri uygulamaya başlamak için yeterli bulunuyor. Uygulamanın oda kullanım özellikleri içerisinde takvim entegrasyonları da bulunuyor. Workrooms içerisinde konumlanmış her oda, toplantı akışında ekiplerin sohbet edebilmesi, dosyalarını paylaşabilmesi, yeni toplantılar planlayabilmek ve davet gönderebilmek için araçlar sunuyor. Bu araçlardan biri de Google Takvim gibi kişisel takvimlerin entegrasyonu oluyor. Facebook Horizon Workrooms odasına senkronize edilen kişisel takvimler ile sunulan özellikleri hayata geçirmek mümkün hale geliyor.

Workrooms Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Facebook Horizon Workrooms uygulamasını ekip içerisinde ilk kez kullanacak kişinin, yeni bir hesap oluşturması gerekmektedir. Yeni kullanıcı hesabı oluşturmak için buradan isim ve mail adresi ile kayıt yapmak yeterli olmaktadır. Ancak mevcut ekip üyelerinden biri daha önce hesap oluşturmuş ise diğer ekip arkadaşlarını Workrooms odasına davet ederek, katılım sağlamalarını mümkün kılmaktadır. Ekip üyelerine E-Posta olarak iletilen davet sonrasında, ilgili linke tıklayarak Workrooms odasına katılım gerçekleşmektedir. Quest 2 ile Workrooms ’un kullanılmaya başlanması için öncelikle VR uygulamasının indirilip yüklenmesi ve kişiye özel Workrooms hesabının bulunuyor olması istenir. VR ortamında Workrooms’a giriş yaparken aşağıdaki adımlar takip edilmelidir.

 • Workrooms uygulaması açılır.
 • Workrooms site uygulaması girişi için, daha önce oluşturulan kullanıcı hesabının 8 haneli eşleştirme koduna ihtiyaç duyulmaktadır.
 • Tarayıcı üzerinden web sitesine buradan giriş yapılır.
 • Daha önce oluşturulmuş olan kullanıcı bilgileri ile giriş işlemleri tamamlanır.
 • Site uygulaması içerisinde sol köşede gösterilen “Kullanıcı Adına” tıklanır.
 • Ardından “Ayarlar” tıklanır.
 • Menüde “Başlıkları Eşleştir” tıklanır.
 • Workrooms VR uygulamasına geçilir.
 • Alınan eşleştirme kodu girilir ve “Gönder” sekmesine tıklanarak işlem adımları tamamlanır.

Bir kullanıcı, şirketi yada mevcut ekibi için Workrooms hesabı oluşturduğu zaman, katılıma davet edeceği Workrooms ekibini de oluşturmaya başlamaktadır. Workrooms hesabını oluşturan ve ekip üyelerine davet ileten kullanıcı, sanal ofisin ekip yöneticisi konumunda bulunur. Workrooms uygulamasında ekip yöneticileri, ekip üyeleri için çalışma odaları oluşturabilir. Açılan her çalışma odası, ekip toplantılarının yürütülebileceği ve iletişim kurabileceği sanal alan yaratır. Workrooms hesabı bulunan ve davet edilmiş olan kişiler, ilgili çalışma odasının ekip üyesi olarak tanımlanır. Çalışma odalarına dahil eden katılımcılar da kendi iş arkadaşlarına davet göndererek, ilgili odaya yeni katılımcı ekleyebilir. Workrooms odası üyesi olmayan ancak sadece toplantılara katılan kullanıcılar da bulunmaktadır. Bu kişiler Workrooms sisteminde çalışma odası konuğu olarak adlandırılır.

Facebook Horizon Workrooms Uygulaması Hakkında Sık Sorulan Sorular

Uygulamayı Kullanmak İçin Facebook Hesabının Olması Gerekiyor mu?

Yeni bir Workrooms ekibi oluştururken veya VR ortamında bir toplantıya katılmak isteniyorsa kullanıcının Facebook hesabının olması zorunlu tutulmaktadır.

Workrooms Hesabı Oluştururken Kişisel Verilere İhtiyaç Duyulur mu?

Kullanıcıların Workrooms hesabı oluşturmak için sadece adlarını ve E-Posta adreslerini girmeleri yeterli olmaktadır. Workrooms çalışma odalarına davet edilen katılımcıların da 18 yaşından büyük olma zorunluluğu vardır. Bunun dışında hesap oluştururken başka bir kişisel veriye ihtiyaç duyulmamaktadır.

Uygulamanın Desteklediği Klavyeler Hangileridir?

Workrooms odalarında VR ile senkronize çalışan klavyeler aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.

 • Apple Magic Keyboard
 • Logitech K830
 • MacBook Pro 13” / 15” / 16”

Uygulama İçerisinde Sanal Çalışma Masası Nasıl Ayarlanır?

Workrooms odalarında katılımcılar, çalışma masası menüleri üzerinde bulunan “Ayarlar” sekmesinden kişisel ayarlarını güncelleyebilir ve kişiselleştirebilirler. Bunun için ilgili alanda yönergeleri takip etmeleri yeterli olmaktadır.

Gerçek Görüntü Verileri Depolanır mı?

Workrooms uygulamasında Oculus Quest 2 sensörlerinin kullanımı ile katılımcıların fiziksel ortamlarını görüntülenmesine izin verilir. Ancak uygulama bu görüntü verilerini ve videoları depolamaz, bağımsız görüntüleme yapmaz yada saklamaz. Sensörlerden alınan görüntüler, sadece anlık olarak işlenmektedir. Worksrooms uygulamasında görüntüler cihaz içerisinden ayrılmaz ve Facebook sunucularına ulaşmaz.

Workrooms Hesabı Nasıl Silinir?

Bir kullanıcı hesabını kalıcı olarak silmek istediğinde, Workrooms uygulamasına giriş yapar ve sol alt kısımda yer alan ismine tıklar. Kullanıcı ismi altında çıkan menüden “Ayarlar” seçilir ve ardından “Profilimi Sil” seçilerek, kullanıcı hesabı kaldırılmış olur.

Hülya Ergün

2014 yılından beri kurumsal şirketlere sosyal medya hesap yönetimi konusunda destek vermekteyim. Content Writers Turkey (CWT) üyesiyim. Aynı zamanda, Türkiye’nin önde gelen içerik ajanslarında freelance olarak içerik yazarlığı yapmaktayım. Okumaya, araştırmaya, yazmaya ve yaratıcılığa açık her alana ilgi duyuyorum. Yoga ve meditasyon pratikleri ile enerjimi dengeliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu