Mobil UygulamalarNasıl YapılırNedir?Sosyal MedyaYaşam

WhatsApp Grup Gizlilik Ayarı Nasıl Değiştirilir?

WhatsApp uygulamasını aktif kullanıyorsanız mutlaka güvenlik ve gizlilik ayarlarını kendinize göre düzenlemelisiniz. WhatsApp tarafından gündeme getirilen kullanıcı sözleşmesiyle birlikte gizlilik konusu da doğal olarak kullanıcıların aklını kurcalamaya başladı. Bu kapsamda; WhatsApp gruplarına izinsiz eklenmesi, herkese açık alanların gizlenmesi ve hikayeleri görenlerin ayarlanması gibi konularda önem kazanmıştır. WhatsApp’ın gizlilikle ilgili birçok ayarı bulunuyor. 

WhatsApp Grup Gizlilik Ayarlarının Değiştirilmesi

WhatsApp grup ayarları

Bir kişi WhatsApp gruplarına rehberinde kayıtlı olan ve olmayanlar tarafından kolayca eklenebiliyor. Sizin WhatsApp gruplarına dahil edilmeniz karşıdaki kişide numaranızın olmasına bağlıdır. Numaranızı bilenler hiç zorlanmadan uygulamanın gruplarına sizi dahil edebilirler. İstemediğiniz gruplara  eklendikten sonra anında gruptan çıktığınızda; numaranızla birlikte çıktığınıza dair bir bilgi ekranda görülüyor. Özetle, grup üyeleri tarafından numaranız görünmüş oluyor. O nedenle, WhatsApp grup ayarları konusunu küçümsememek gerekiyor. 

WhatsApp grup gizlilik ayarlarının düzenlenmesiyle haberiniz ve izniniz olmadan kimse sizi uygulamanın gruplarına dahil edemeyecek. Kendinizi kötü niyetli kişilere karşı güvene almış olacaksınız. Numaranız art niyetli insanların eline geçtiğinde; kumar, dolandırıcılık, hack, gayri resmi ve toplum ahlakına aykırı içerikler paylaşılabilir. Bu tarz durumlarla karşılaşmamak adına aşağıda belirttiğimiz hususları mutlaka yerine getirmelisiniz.

WhatsApp Grup Gizlilik Ayarları Değiştirme Aşamaları

WhatsApp grup gizlilik ayarları

Yukarıda WhatsApp grup gizlilik ayarlarının öneminden kısaca bahsettik. Bu hayati önem taşıyan ayarları şu şekilde düzenleyebilirsiniz:

  • iOS, Android cihazlarından WhatsApp’ı açınız.
  • Uygulamayı açtıktan sonra sağ üst köşede dikey şekilde üç nokta var. Bu üç nokta, “Diğer seçenekler simgesi” olarak tabir ediliyor.  O üç noktaya tıklayıp, “Ayarlar” sekmesini bulunuz. Sekmeyi bulduktan sonra ona tıklayınız.
  • “Ayarlar” sekmesine tıkladıktan sonra karşınıza “Hesap” butonu gelecek, onada tıklayınız.
  • Sonraki aşamada “Gizlilik” sekmesine tıklayınız.
  • “Gizlilik” sekmesinden sonra karşınıza “Gruplar” sekmesi gelecek. Burada gizliliği “Kişilerim” şeklinde güncellemeniz gerekiyor.

WhatsApp Seçenekleri Ne İfade Ediyor?

WhatsApp grup ayarları

WhatsApp grup ayarları yaparken karşımıza birkaç seçenek çıkıyor. O seçenekleri ve ne ifade ettiklerini şöyle belirtebiliriz:

Kişilerim

Tek rehberinizdeki kayıtlı kişiler  sizden onay almadan gruplara sizi dahil edebilir. Sizin rehberinizde olmayan kişi asla gruplara dahil edemez. Gruplara dahil etmeye çalışsa bile o kişi bildirim alır. Gruba davet etmeye çalışan yönetici, ilk önce size ulaşıp özel grup daveti göndermesi gerekiyor. “Gruba davet et” butonuna tıklaması ya da ilk “Devam” sonra “Gönder” sekmesine basmalıdır. Davetin kabulü için uygulama size 3 gün verir. O süre zarfında tıklayıp gruba dahil olabilirsiniz. 

Herkes

Rehberinizde kayıtlı olanda olmayanda herkes sizin onayınızı almadan direkt gruplara sizi ekler. 

Şunlar Hariç Kişilerim

Hariç olarak ayırt etmediğiniz ve rehberinizde kayıtlı olanlar tarafından gruplara onayınız alınmadan eklenebilirsiniz. Bu özelliği seçip harici şeklinde ayırt ettiğiniz kişileri seçebilirsiniz. Rehberinizde ekli olmayan kişi bu seçenek sayesinde sizi gruplara eklemeye çalışırken bildirim alır. Kayıtlı olmayan grup yöneticisinin sizi gruplara ekleyebilmesi için “Kişilerim” seçeneğinde bahsettiğimiz yöntemi uygulaması gerekiyor. 

WhatsApp Grup Yöneticileri Yetkisini Nasıl Genişletiyor?

WhatsApp uygulaması, Android sürümü için yepyeni bir özellik geliştirdi. O özellikle birlikte artık WhatsApp grup yöneticilerinin yetkisi çok artacak. “Kısıtlı gruplar” adlı özellikle birlikte yöneticiler gruptaki kişileri sessize alabilecekler. Bu özellikle birlikte gruplarda gereksiz sohbet edenler, mesaj yazanlar ve paylaşımlar yapanlar gruptan çıkarılmadan durdurulacaklar. 

Özellik etkin olduğu zamanlarda dahi grup yöneticileri mesaj atmaya devam ediyorlar. Grup yöneticilerinin tek etkin kullanabildiği bu özellik, önemli paylaşımların öne çıkmasını sağlıyor. Gereksiz paylaşımlar, yazışmalar olmadığı için önem arz eden tüm gönderiler üyelerin dikkatini çekiyor. 

Kısıtlı Gruplar Özelliği Nasıl Çalışıyor?

WhatsApp grup yöneticisi yetkisi, “Kısıtlı gruplar” özelliğiyle birlikte daha çok genişletilmiştir. Grupta yer alan kişilerin sesi kısıldığında tek yöneticiler tarafından atılan mesajlar ortada görünüyor. Ayrıca üyelerin yanıt veremeyeceklerine dairde bildirim ekranda vardır. Grup üyeleri “kısıtlı sohbet” kapsamında paylaşım yapmak istediklerinde yöneticiyle iletişime geçebilirler. WhatsApp grup yöneticisi de durumu diğer üyelere uygulama üzerinden bildirir.

Aynı zamanda medya dosyası ya da mesaj yayınlanmadan öncede yönetici onayından mutlaka geçiyor. Grup yöneticileri tarafından gruplar, her 72 saatte bir sınırlandırılıyor. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu