Nedir?ÖneriYaşam

Tatilde Mutlaka Görülmesi Gereken Ege Koyları

Kalabalıktan uzak, maviyle yeşilin birleştiği Ege Koyları tatilcilere muhteşem deniz deneyimi sunuyor. Turizm cenneti olan Türkiye, yaz dönemlerinde Akdeniz ve Ege kıyılarında çok fazla turist ağırlıyor.Ülke turizmine katkılarının çok büyük olduğunu söyleyebiliriz.  Ilıman havasıyla, tarihi yerleriyle aynı zamanda doğal güzellikleriyle Ege, hem dünyada hem de ülkemizde çok dikkat çekiyor. Denizi, doğası, havası haricinde Ege birde yemekleriyle de insanları cezbediyor. Tarihte farklı farklı medeniyetleri ağırlayan Ege aynı zamanda sımsıcak insanlarıyla da ilgi çekiyor. Misafirperver insanlarını gördükten sonra Ege’den hiç ayrılmak istemeyeceksiniz. Ege Bölgesi; sığ sularıyla, derin denizleriyle ve ince kumlarıyla farklı arayış içerisindeki tatilcilere birçok seçenek sunuyor. 

Muhteşem Ege Koyları

Tatilde gezilecek Ege Koyları
Muhteşem Ege Koyları

Şirin köyleriyle, zeytinyağıyla, masmavi deniziyle ve sebze çeşitleriyle ünlü Ege Koyları şöyle sıralanabilir:

Bencik Koyu- (Datça- Muğla)

Tatilde Mutlaka Görülmesi Gereken Ege Koyları
Bencik Koyu

Hisarönü Körfezi’yle Gökova Körfezi arasında kalan bölgede Bencik Koyu yer alıyor. Bencik Koyu, doğal liman olma özelliği taşıyor. Datça Yarımadasının en dar noktasında konumlanmıştır. Bencik Koyunun çevresinde konaklama merkezleri yoktur. O nedenle koyun çok temiz olduğunu söyleyebiliriz. Çok fazla keşfedilmeyen bu koya, sadece gezi tekneleri uğruyor. 

Kavaklıburun Koyu- (Kuşadası-Aydın)

Tatilde Mutlaka Görülmesi Gereken Ege Koyları
Kavaklıburun Koyu

Ege’de gezilecek en güzel koylar içerisinde yer alan Kavaklıburun Koyu, Aydın’ın Kuşadası ilçesi sınırlarındadır. Dilek Yarımadası içerisinde konumlanan Kavaklıburun Koyunun 1 km kıyısı bulunuyor. Aynı zamanda en uzun plaja  Kavaklıburun Koyu sahiptir. Kalamaki Koyu diye de adlandırılan Kavaklıburun Koyu, Dilek Yarımadası Milli Parkı’nın giriş kapısından 9 km içeride yer alıyor. Koy; berrak ve temiz görünümüyle ziyaretçilerden tam not alıyor. Koy adını, kavak ağaçlarından almıştır. Bu koyda; piknik, doğa yürüyüşü, kamp vb. aktiviteler yapabilirsiniz. Kavaklıburun Koyunun yemyeşil doğasına hayran kalacaksınız. 

Delikli Koy- ( Alaçatı- İzmir)

Tatilde Mutlaka Görülmesi Gereken Ege Koyları
Delikli Koy

İzmir’in Çeşme ilçesinin Alaçatı beldesinde, Delikli Koy yer alıyor. Alaçatı’nın gizli kalmış güzelliği, rüzgar ve dalgalar sonucunda oluşmuştur. Son yılların yükselen tatil yıldızı Alaçatı’nın en çok ziyaret edilen yerlerindendir. Jeosit alan olarak kabul edilen bu koy, hem turkuaz deniziyle hemde dalgalar tarafından aşınan kayalıklarıyla ilgi çekiyor. Turkuaz rengi deniziyle, rüzgar ve dalgalar tarafından aşınan kireç kayalıklarıyla mutlaka görülmesi gereken Ege Koyları içerisindedir. 

Akvaryum Koyu- (Bozcada- Çanakkale)

Tatilde Mutlaka Görülmesi Gereken Ege Koyları
Akvaryum Koyu

Yaz aylarının popüler tatil destinasyonları içerisinde yer alan Bozcada’da Akvaryum Koyu yer alıyor. Masmavi, berrak ve tertemiz deniziyle yüzme severler tarafından çok tercih ediliyor. Bu koyda yüzerken akvaryumda yüzüyormuş gibi hissedeceksiniz. Ayrıca sualtı dünyasını keşfetmek içinde önemli fırsat Akvaryum Koyuna gelmek diyebiliriz.

 Yemyeşil çam ağaçlarının taze kokusuna,  rengarenk balıkların görüntüsüne hayran kalacaksınız. Tarihi batık deniz feneri kalıntıları da koyun ortasında yer alıyor. Akvaryum Koyu aynı zamanda; dünyadan ve ülkemizden birçok dalış meraklısına ev sahipliği yapıyor. Tüplü dalış deneyimi yaşamak isteyenlerin mutlaka bu koya gelmesini öneriyoruz. Burada orfoz, müren, deniz atları ve ahtapotlarla ilginç yüzme deneyimi yaşayabilirsiniz. 

Bademli Koyu-(Dikili-İzmir)

Tatilde Mutlaka Görülmesi Gereken Ege Koyları
Bademli Koyu

İzmir’in Dikili ilçesinin Bademli Koyu yer alıyor. Ilıklığıyla, turkuaz rengiyle ve berrak suyuyla ülkemizde yüzülebilecek en iyi denizler içerisinde bulunuyor. İzmir ilimizin incisi olarak tabir edilen Bademli Köyü; zeytin ağaçlarıyla doludur. Bademli Köyü’nün en dikkat çeken yani  denize ulaşmaya çalışırken zeytin bahçelerinin arasından geçilmesidir. İzmir’ e 70 km, Dikili’ye de 20 dakika uzaklıkta Bademli Köyü yer alıyor. Bademli Koyu’nu, Ege Koyları turu listesine mutlaka koymanızı tavsiye ediyoruz. 

Kabak Koyu- ( Fethiye- Muğla)

Tatilde Mutlaka Görülmesi Gereken Ege Koyları
Kabak Koyu

Türkiye’nin önemli tatil yörelerinden olan Fethiye’de Kabak Koyu yer alıyor. Fethiye’ye bağlı Faralya köyü sınırları içerisinde Kabak Koyu konumlanmıştır. Ulaşım açısından problem olmasına rağmen Kabak Koyu hem mavi hem de yeşil manzarasıyla ziyaretçilerin beğenisini kazanmıştır. Doğayla iç içe olmak isteyenlere Kabak Koyu’na gelmelerini tavsiye edebiliriz. Kabak Koyuna gidebilmek için dimdik zorlu bir yoldan yürümeniz gerekiyor. Eğer yürümek istemiyorsanızda bir miktar para ödeyerek arazi acıyla koya gidebilirsiniz. 

Küfre Koyu- (Gökova- Muğla)

Tatilde Mutlaka Görülmesi Gereken Ege Koyları
Küfre Koyu

Küfre Koyu, Gökova Körfezi’nde ki Yedi adalar mevkiinde bulunuyor. Doğal liman özelliğiyle dikkat çeken Küfre Koyu, yerli ve yabancı turistler tarafından çok ilgi görülüyor. Eşsiz doğasıyla özellikle tatil için gelenlerin dinlenmesini sağlıyor. Durgun bir denize sahip olan Küfre Koyu’nda çocuklarda rahatça yüzebilirler. Ayrıca masmavi tertemiz deniziyle de beğeni toplamıştır. Serin serin esen rüzgarla birlikte güneşlenme şansına da ayrıca sahip olacaksınız.

Patricia Koyu- (Ayvalık-Balıkesir)

Tatilde Mutlaka Görülmesi Gereken Ege Koyları
Patricia Koyu

Kalabalıktan uzak, huzurlu ve sakin tatil için Patricia Koyunu tercih edebilirsiniz. Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin sınırlarında yer alan Cunda Adası’nda yer alıyor. Cunda Adası’nın arkasında Patricia Koyu konumlanmıştır. Koyun etrafını ormanlık ve zeytinlik alanlar çevrelemiştir. 

Cennet Koyu- (Bodrum- Muğla)

Tatilde Mutlaka Görülmesi Gereken Ege Koyları
Cennet Koyu

Ülkemizdeki doğal güzelliklerden Cennet Koyu, turizmin başkenti diye nitelendirdiğimiz Bodrum’da bulunuyor. İsmiyle özdeşleşen doğa harikası bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Turkuaz deniziyle, yemyeşil doğasıyla her sene çok sayıda turist ağırlıyor. 

Bördübet Koyu- (Marmaris- Muğla)

Tatilde Mutlaka Görülmesi Gereken Ege Koyları
Bördübet Koyu

Marmaris’te tatil yapmayı düşünenler için Bördübet Koyuna uğramalarını mutlaka öneriyoruz. Muhteşem bir doğaya sahip olan bu koy aynı zamanda Amazon Koyu diye anılıyor. Cıvıl cıvıl kuş seslerinin içinde birçok aktiviteyete katılabilirsiniz. 

Mimoza Koyu- (Karaburun-İzmir)

Tatilde Mutlaka Görülmesi Gereken Ege Koyları
Mimoza Koyu

İzmir Karaburun’da yer alan Mimoza Koyu, ormanlık ağaçlar ve kayalıklarla çevrilmiştir. Şehrin gürültüsünden kurtulmak isteyenler için ideal bir yerdir. Rüzgarı ve dalgası olmayan Mimoza Koy, çakıltaştan oluşan sahile de sahiptir. 

Ege’nin Issız Koyları

Ege’nin Issız Koyları
Ege’nin Issız Koyları

Bazı kişilerin tatil anlayışı mavi yolculuktan ibarettir. Mavi yolculuk; birkaç gün tekneyle sahil şeridinde belirli rota üzerinden gerçekleşen tatil türüdür. Mavi yolculuğun amacı; doğayla iç içe, sakin ve huzurlu bir tatil amaçlanmaktadır. Büyük kalabalıkların keşfetmediği tam anlamıyla mavi yolculuğun gerçekleşeceği Ege sahil koyları şöyle sıralanabilir:

Okluk Koyu

Ege’nin Issız Koyları
Okluk Koyu

El değmemiş, doğa harikası olarak tabir edeceğimiz Okluk Koyu; Gökova’nın Değirmen Bükü sınırında bulunuyor. Muhteşem manzaraya sahip olan Okluk Koyu; tertemiz deniziyle ve yürüyüş alanlarıyla dikkat çekiyor. Ünlü denizci Sadun Boro tarafından da övgülere nail olan bir yerdir. Koyda yer alan çam ağacı çeşitlerinin bir tanesi koruma altına alınmıştır. Sadun Boro Çamı diye bu çam çeşidi  isimlendirilmiştir. 2 iskeleye sahip olan koya, Muğla- Marmaris karayolundan gidebilirsiniz. 

Çatı Koyları

Ege’nin Issız Koyları
Çatı Koyları

Muhteşem doğasıyla ziyaretçilerinden tam not alan Çatı Koylarına gidebilmek için; Balakaşıran-Çakal karayoluna aracınızı koyup 20 dakika yürümeniz gerekiyor. “S” şeklinde konumlanan koy, rüzgar hiç almıyor. Rüzgara maruz kalmadığından dolayı da suyunun masmavi olduğunu söyleyebiliriz. Muhteşem bir atmosfere sahip olan Çatı Koyları; Büyük ve Küçük olmak üzere 2’ye ayrılıyor. Çatı Koyları,  Datça’ya 45 km uzaklıkta yer alıyor. Datça’dan Çatı Koyları’na gidebilmek için tekneye binmeniz gerekiyor. 

Küçük Kargı Koyu

Ege’nin Issız Koyları
Küçük Kargı Koyu

Günlüklü Koyu diye de isimlendirilen Küçük Kargı Koyu, Günlük ağaçlarıyla ünlüdür. Küçük Kargı Koyu, Fethiye’den 3 km uzaklıkta yer alıyor. Doğal akvaryum görünüme sahip olan Küçük Kargı Koyu, Ege’de gezilecek en güzel koylar arasındadır. Tüplü dalışa ve yüzme çok uygun bir koydur. Aynı zamanda kamp aktivitesi içinde uygun bir yer olduğunu söyleyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu