Mobil UygulamalarNedir?Sosyal MedyaTeknolojiVideo OyunlarıYaşam

Discord Nedir?

Discord, topluluk kurma amacıyla oluşturulan, anlık mesajlaşma platformu olarak ifade edilmektedir. 2015 yılının Mayıs ayında piyasaya sürülen Discord programlama dilleri arasında JavaScript / Python / React /  C++ / Rust ve Elixir bulunmaktadır. Dünya genelinde 300 milyonu aşkın kullanıcıya ulaşan Discord ’un aylık aktif kullanıcı sayısı ise 140 milyona yaklaşmaktadır. Discord uygulaması Windows, macOS, Linux, Android ve iOS işletim sistemleri tarafından da desteklenmektedir. Özellikle gamerların favorisi olarak gösterilen Discord, ücretsiz kullanımı ile geniş bir kitleye ulaşmaktadır. Çevrimiçi oyunlarda kullanıcıların hem sesli hemde görüntülü şekilde iletişim kurmasına imkan tanıyan uygulama, genel olarak bir sohbet platformu olarak tanımlanmaktadır. Tekil ya da topluluk bazında iletişim kurma özellikleri bulunan Discord uygulaması, mobil cihazlar ve masaüstü bilgisayarlarda kullanılabilmektedir. Skype ve Slack gibi programlara alternatif getiren Discord üzerinden video konferanslar, sesli sohbetler ya da anlık mesajlaşmalar yapmak mümkün olmaktadır.

Discord Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Genel kullanıma açık olan Discord uygulamasının, daha çok oyun tutkunları tarafından tercih edilme nedeni, eş zamanlı oyunlarda kullanıcıların birbirleri ile kolayca iletişim kurmasını kolaylaştırmasıdır. Oyunlar Discord üzerinden birbirlerini hızlı bir şekilde bulabilmekte, birlikte oynadıkları oyunları koordine edebilmekte ve oyun sırasında iletişimlerini yürütülmektedir. Discord Windows desteği, PC oyuncularının da kullanabilmesine imkan tanımaktadır. Mobil cihazların da desteklemiş olduğu uygulama, geniş bir kullanım alanı yaratmaktadır. Gamerlar dışında Discord kullanımından, iş görüşmelerinden günlük sohbetlere kadar farklı alanlarda yararlanılmaktadır. Discord uygulamasını kullanmaya başlamadan önce, programın ilgili cihaza indirilmesi gerekmektedir.

 • Bilgisayar için buradan indirme linkine ulaşarak Discord uygulaması bilgisayara yüklenmelidir. 
 • iOS cihazlarda Discord kullanımı için ise uygulamanın ilgili cihaza buradan indirilmesi gerekmektedir.
 • Android için ise Google Play üzerinden buradan uygulamayı indirmek mümkün olmaktadır.

Discord uygulaması tanımlı cihazlara indirildikten sonra, bir kullanıcı hesabı oluşturulmalıdır. Bunun için aşağıdaki adımlar takip edilmelidir.

 • Uygulama açılır.
 • Kaydol” sayfasına gelinir.
 • Sırası ile
 • Kullanıcı Adı”
 • “E-Posta”
 • “Şifre” alanları doldurulur.
 • İleri ile devam edilir ve açılan sayfada “Doğum Tarihi” bilgileri girilir.
 • Hesap Oluştur” butonuna basılarak Discord için yeni bir hesap oluşturulmuş olur.

Discord hesabını oluşturan kullanıcı, uygulamayı hemen kullanmaya başlayabilir. Discord ayarlar menüsünden Default olarak tanımlı tüm ayarların, kişiselleştirilmesi de mümkündür.

Discord Uygulamasının Özellikleri Nelerdir? Alternatiflerinden Farkı Nedir?

Discord uygulaması alternatifleri olan TeamSpeak, Ventrilo gibi uygulamalardan bir adım öne çıkmaktadır. Bunun nedeni, işlevsel tasarımı ve ücretsiz kullanım seçeneği olarak gösterilmektedir. Discord uygulamasının temel özellikleri aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır.

 • Discord kullanıcı dostudur, arayüzü her seviyeden bilgisayar kullanıcısına hitap eder.
 • Tekil ya da topluluk kullanımlarında performans sorunları yaşatmaz.
 • Uygulama içerisinde kullanıcılara rol ve görev atamak mümkündür.
 • Benzer ilgi alanlarına sahip kişileri birkaç adımla bir araya getirir.

Teknoloji dünyasında ücretsiz olarak sunulan nadir programlardan biri de Discord uygulamasıdır. Discord platformunu alternatiflerinden ayıran en büyük özelliği bu şekilde tanımlanır. Skype ve Slack gibi uygulamaların en işlevsel özelliklerini bünyesinde barındıran Discord, kolay kullanılabilir ve yönetilebilir yazılımı ile kullanıcıların gönlünü feth etmektedir. Özellikle gamerların oyun deneyimleri sırasında, arka planda çalışan sohbet uygulamaları genellikle soruna neden olmaktadır. Discord uygulamasını alternatiflerinden ayıran bir diğer ayrıcalıkta, arka planda çalışırken oyun akışını ya da yapılan işi etkilememe özelliğidir. Discord uygulamasının kullanıcılara rol ve görev atama özelliği, kullanıcının listesindeki hangi kişileri yetkilendirireceği ve kimlerin söz hakkı sahibi olacağının belirlenmesidir.

Discord Sunucusu Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Discord sunucusu, kullanıcıların birbirleri ile iletişim kurabilecekleri, sohbet edebilecekleri, oyun oynarken eş zamanlı olarak konuşabilecekleri alana verilen isimdir. Discord içerisinde farklı sunucular bulunmaktadır. Spesifik olarak belirlenen sunucular, aynı ilgi alanları doğrultusundaki kişilerin sohbet etmesine imkan tanımaktadır. Örnek olarak gamerların kullanmış olduğu sunucularda, benzer oyunları oynayan kişiler, ilgili oyun hakkında sohbet edip, kritik yapabilmektedir. Discord uygulamasında, kullanıcıların kendi arkadaşlarını davet edebilmesi için, kişisel sunucu oluşturma özelliği de bulunmaktadır. Discord sunucusu oluşturma adımları ise aşağıda sıralanmaktadır.

 • Discord uygulamasına giriş yapılır.
 • Uygulamanın sol köşesinde yer alan artı (+) simgesi tıklanır.
 • Sunucu Oluştur” seçilir.  
 • Kişisel sunucu oluşturulduktan sonra yeni kanallar eklemek mümkündür.
 •  “Metin Kanalları” ya da
 • Ses Kanalları” alternatiflerinden biri seçilir.
 • Oluşturulan sunucu için “Sunucu Ayarları” alanında, Default ayarların kişiselleştirmesi de yapılabilir

Discord uygulaması sunucu ayarları, kullanıcının arkadaşlarına yetki vermesi, yeni roller oluşturması için de kullanılabilmektedir. Ayrıca, spam mesajlarının engellenmesi ya da uygunsuz mesaj içeriklerinin bloklanması, ilgili ayarlar ile güncellenebilir. Discord sunucusuna kullanıcının arkadaşlarını davet edebilmesi için metin ya da ses kanallarından birine tıklayarak, “Davet Et” sekmesine dokunması yeterlidir. Discord sunucularında olası tehditlere karşı, davet edilen kişilerin katılım tarihleri de sınırlandırılabilir. Maksimum kullanıcı sayısı gibi ekstra özellikler de Discord sunucularının işlevsel yanlarından biridir. Kullanıcılar birden çok sunucuya üye olabilmektedir. Discord sunucu üyelikleri 100 sunucu ile sınırlandırılmaktadır.

Discord Üzerinden Arkadaşların Bulunması ve Eklenmesi

Discord uygulamasının PC versiyonu, tanımlı hesabın farklı uygulamalara bağlanmasına izin vermektedir. Discord ile eş zamanlı çalışan platformlar arasında Steam, Reddit ve Battle bulunmaktadır. Discord uygulamasının bu özelliği, kullanıcının arkadaşlarını farklı platformlar üzerinden de bulmasını kolaylaştırmaktadır. Discord hesabının farklı bir platforma bağlanması için aşağıdaki işlem adımları takip edilmelidir.

 • Discord PC uygulaması açılır.
 • Arkadaş  Ekle“ ekranına gelinir.
 •  “Hesaplarımı Bağla” sekmesine tıklanır.
 • Discord bu noktada, kullanıcıya bağlamak istediği hesap alternatiflerini listeler.
 • Kullanıcı bu listeden hesabını bağlamak istediği platformu seçer ve “Ekle” ile işlem adımlarını tamamlar.

Kullanıcılar Discord hesap bağlama özelliğini aktif hale getirdiklerinde, uygulama otomatik olarak diğer platformlarda yer alan arkadaş listesini sorgular. Sorgulama sonucunda Discord uygulaması kullanan arkadaşlara manuel olarak davet iletilir ve ilgili kişi  arkadaş listesine eklenir.

Arkadaşlar Arasında Grup Araması Nasıl Yapılır?

Discord uygulamasını ister oyun gruplarınız isterse iş arkadaşlarınız arasında kullanın, her iki durumda da grup araması yapmak oldukça kolaydır. Discord üzerinden sesli ya da görüntülü sohbetler gerçekleştirmek ve kolayca grup iletişim kurmak için aşağıdaki işlem akışı uygulanmaktadır.

 • Discord uygulaması açılır.
 • Uygulamanın sol köşesinde yer alan “Ana Sayfa” simgesi seçilir.
 • Ardından “Arkadaşlar” sekmesi tıklanır.
 • İlgili ekranın sağ üst köşesinde yer alan “Yeni Grup DM” sekmesi seçilir.
 • Gruba davet edilmesi istenen arkadaşlar belirlenir.
 • Akabinde “DM Grubumu Oluştur” sekmesi tıklanır.
 • Discord arkadaş grubu oluşturulduktan sonra sesli aramalar için “Telefon” simgesi tıklanır.
 • Video konferans özelliği için ise “Kamera” simgesinin tıklanması gerekir.
 • Görüşme tamamlandıktan sonra, aramayı sonlandırmak için “Aramadan Ayrıl” sekmesine tıklanır.

Discord uygulaması kullanım aşamaları oldukça kolaydır. Discord grup görüşmelerinde unutulmaması gereken nokta ise görüşmelerin aynı anda maksimum 10 kişinin katılımı ile yapıldığıdır. Discord üzerinden daha kalabalık grup görüşmeleri yapmak için, Discord sunucusu üzerinden kanal oluşturulması gerekmektedir.

Discord Kullanım Kılavuzu

Discord uygulamasını ilk kez kullanacak olanlar için bu kılavuz, yol gösterici bir kaynak oluşturmayı amaçlamaktadır. Globalde kullanıcı sayısını her geçen gün arttıran Discord uygulaması yakın zamanda en iyi girişimlerden biri olarak seçilerek, 100 milyon dolar değerinde yatırım almıştır. Periyodik olarak güncellenen uygulamaya, yeni eklenen özelliklerle, Discord platformunu daha aktif şekilde kullanmak mümkün olmaktadır. Discord uygulaması ücretsiz sunumu, ses ve görüntü kanalları, ekran paylaşım özellikleri ve topluluk kullanımına izin veren opsiyonları ile, kullanıcı kitlesini her geçen gün daha fazla genişletiyor. Discord uygulamasının özelliklerini bilmek, uygulama deneyimini bir üst seviyeye çıkarıyor. Discord uygulamasına yeni başlayanlar için oluşturulan temel özellikler kılavuzu, aşağıdaki şekilde açıklanmaktadır.

Çevrimiçi Durumun Belirlenmesi

Discord uygulamasını yükleyen ve kullanım aşamalarını yazımızın üst bölümünde okuyan kullanıcılar, uygulamanın ilk temel işlevini buradan öğrenilmektedir. Discord uygulaması kullanıcılarına çevrimiçi durumlarını tanımlamaları için seçenekler sunmaktadır. Özellikle gamerlar için büyük önem taşıyan bu özellik Discord mesajlarının kullanıcıların dikkatini dağıtmaması için tasarlanmıştır. Discord durum ayarları aşağıdaki şekilde belirlenmektedir.

 • Çevrimiçi (Aktif)
 • Boşta
 • Rahatsız etmeyin
 • Görünmez mod

Discord kullanıcılarının “Çevrimiçi” durum ayarı, uygulamaya giriş yaptıklarında otomatik olarak tanımlanmaktadır. Kullanıcıların sunulan “Boşta” durumu, Discord kullanıcısının aktif olarak bir işlem yapmadığı durumları ifade etmektedir. Discord sistemi bu durumu yine kullanıcının işlem hareketlerine göre otomatik olarak belirlemektedir. Ancak opsiyonel olarak “Boşta” durumunun kullanıcı tarafından da seçilmesi mümkün olmaktadır. Bu durumun seçilmesi halinde, kullanıcıya arkadaşları tarafından iletilen tüm bildirimler ulaşmaktadır. Eğer rahatsız edilmek istemiyorsanız, bu durumu uzun süre kullanmamanız önerilmektedir. “Rahatsız Etmeyin” durum seçeneği ise kullanıcıya iletilen tüm mesaj ve bildirimleri otomatik olarak sessize almaktadır. Discord uygulamasının en eğlenceli durum modu ise “Görünmez” olarak tanımlanmaktadır. Kullanıcılar Discord durumlarını “Görünmez” olarak güncellediklerinde, uygulamada çevrimdışı olarak görünürler. Kullanıcılar bu süre içerisinde, Discord uygulamasına aktif şekilde erişim sağlayabilmektedir. Discord kullanıcıları bu moda, çevrimiçi olmadan da arkadaşlarına mesaj iletilmektedir. Yıllar önce kullandığımız MSN uygulamasındaki gibi 🙂

Durum İkonları ve Anlamları

Discord uygulamasına yeni başlayanlar için durum ikonları biraz kafa karıştırıcı olmaktadır. Kullanıcılar mevcut durumlarını modlar üzerinden ayarlayabilir iken, aynı zamanda durumlarını ifade eden ikonları da kullanılabilmektedir. Discord kullanıcısının profil görselinin hemen yanında konumlandırılan durum ikonları ve açıklamaları şöyledir.

 • Yeşil İkon / Çevrimiçi
 • Sarı İkon / Boşta
 • Kırmızı İkon / Rahatsız Etmeyin
 • Mor İkon / Yayında Aktif
 • Gri İkon / Çevrimdışı

Discord uygulamasında kullanıcı hiçbir işlem yapmıyorsa, sistem otomatik olarak sarı ikona yani boşta durumuna geçmektedir.

Discord Sunucuları Kullanımı

Discord sunucuları, kullanıcılara daha geniş imkanlar sunmak için oluşturulan özellikler arasındadır. Kendi küçük arkadaş gruplarının içerisinde ya da daha geniş kitlelerle buluşarak iletişim kurmak için Discord sunucularından yararlanılmaktadır. Uygulamanın sunucu özelliği, mesajlaşma süreçlerinin spesifik konu ve amaçlara yönelik yürütülmesini desteklemektedir. Her kullanıcı, ilgi alanı doğrultusunda sunucu oluşturabilmektedir. Discord sunucu kullanımı genellikle oyun grupları, ders çalışma toplulukları, yazılımcıları bir araya getiren organizasyonlar ve gizli gruplar için kullanılmaktadır. Discord sunucu özelliğinin en önemli noktası, bir kullanıcının sunucu üzerinden gerçekleştireceği sohbet sırasında kullanıcı adını değiştirmesidir. Kullanıcılar böylece, sadece sunucu sohbetlerinde farklı isimle yer alabilmektedir. Discord sunucuları üzerinden metin ve ses kanallarının da açılması mümkün olmaktadır. Bu kanallar, kullanıcıların aralarında yazışmalarını yürütmeleri ya da sesli sohbet edebilmeleri için özel alanlar sunmaktadır. Discord sunucuları üzerinden kanal oluşturup iletişime geçmenin amacı, spesifik konularda tartışma ortamının hazırlanması olarak belirtilmektedir. Sunucular üzerinden gamerlar yeni çıkan bir oyun hakkında detaylı sohbet başlatabilir ya da aynı iş yerinde çalışan kullanıcılar Discord sunucuları üzerinden özel toplantılar oluşturabilirler.

Metin Kanallarının Kullanımı

Discord uygulaması geniş çaplı kullanım özelliğine sahiptir. Bu özelliklerin bilinmesi, uygulamanda en yüksek faydanın alınmasını desteklemektedir. Discord özelliklerinden biri de metin kanallarının kullanımı olarak karşımıza çıkmaktadır. WhatsApp ya da Slack uygulamalarında olduğu gibi Discord üzerinden iletilen metin mesajlarına direk yanıt vermek mümkün olmaktadır. Bu özellik Discord uygulamasının hem masaüstü hem de mobil versiyonlarında kullanılabilmektedir. Discord PC versiyonu için, Mouse’un yanıtlanmak istenen mesajın üzerine getirilmesi yeterlidir. Aynı anda açılan cevap penceresi üzerinden gelen metin mesajları kolayca yanıt verilir. Discord uygulamasının  mobil versiyonlarında da benzer işlemler yapılmaktadır. Ancak mobil cihazlarda Mouse yerine, yanıtlanacak mesaj alanına dokunmak yeterli olmaktadır. Discord uygulaması metin mesajlarında, iletiye cevap yazılırken mavi renkli bir (@) sembolü çıkmaktadır. Bu sembol, mesajı gönderen kişiye, aktif olduğunuz ve mesaja yanıt vereceğiniz anlamına gelen bir işaret iletmektedir. Bu ayarın değiştirilmesi istendiğinde, metin mesaj kutusunun hemen üzerinde yer alan “Açık” ibaresinin “Kapalı” olarak değiştirilmesi gerekmektedir.

Ekran Paylaşımı Yapma

Discord uygulamasının en işlevsel özelliklerinden biri de, kuşkusuz ekran paylaşımları olmaktadır. Uygulamanın bu özelliğinden yararlanmak için, ses kanallarına katılım gerekmektedir. Akabinde, ekranın sağ köşesinde bulunan “Ses Durum Paneli” üzerinden “Ekran“ ikonuna basılması yeterli olmaktadır. Yeni açılan ekran penceresi üzerinden, paylaşılması istenilen uygulama seçilebilir ya da tam ekran paylaşılabilir. İşlemin son aşamasında ise “Canlı Yayın” sekmesine tıklanarak, ekran paylaşımı gerçekleştirilmektedir.

Canlı Yayınların İzlenmesi

Discord uygulaması üzerinden canlı yayın izleyebilmek için, önce canlı yayın yapan kullanıcıların bulunması gerekmektedir. Ses sunucusuna giriş yapıldıktan sonra, kullanıcı adlarının yan tarafında “Canlı Yayın” ikonu bulunan bir kullanıcı varsa, ilgili kullanıcı adına tıklanarak, yayına katılmak mümkün olmaktadır. Discord canlı yayın özelliği, yayına katılan kullanıcının ekran boyutlarını ayarlamasına da imkan tanımaktadır. “Ayarlar” sekmesi üzerinden canlı yayının ekran boyutu ya da konumu değiştirilebilir. Canlı yayın ekranının etrafında Mouse gezdirilerek, yayının ses formu da değiştirilebilir.

Discord Webhook Özelliği

Discord uygulamasının popüler özelliklerinden biri de Webhook olmaktadır. Webhook özelliği, kullanıcıların sohbet kanallarına otomatik mesaj ya da güncelleme göndermeyi mümkün kılıyor. Webhook özelliği ile kullanıcıların farklı platformlara da mesaj göndermesi sağlanıyor. Webhook özelliği, Discord uygulaması içerisinde yer alan kanallar arasında otomatik mesaj gönderimi için değil, harici platformlar ile entegre çalışmayı sağlamak için kullanılmaktadır. Discord uygulamasının Webhook özelliğinin kullanılabileceği platformlar arasında GitHub, DataDog ve CircleCI bulunmaktadır. İlgili platformların kullanıcılar tarafından yapılandırılmasının ardından, Webhook özelliği ile anında mesajlaşmak mümkün hale geliyor. Webhook yapılandırmaları ise oldukça basit adımları içeriyor. Kullanıcılar Discord sunucularında Webhook noktası oluştururlar, her iki noktanın birbirine bağlanması için de bağlantı elde ederler. İşlemlerin gerçekleştirilmesi için aşağıdaki adımlar uygulanır.

 • Discord sunucu ayarlarına gidilir.
 • Webhook sekmesi tıklanır.
 • Webhook oluşturulması için “Mor” renkli butona tıklanır.
 • Avatar resmi değiştirme işlemleri de burada yapılır.
 • Seçenekler arasından hangi platform ile entegre çalıştığı seçilir.
 • Tamam” sekmesi tıklanır.
 • Webhook bağlantısı oluşturulmuş olur.

Discord ve Spotify Entegresi

Discord uygulamasının zengin içeriklerinden biri de Spotify uygulaması ile birlikte çalışabilme özelliğidir. Discord ile Spotify uygulamasını entegre edebilmek için, kullanıcıların Spotify Premium sahibi olması istenmektedir. Sadece Spotify Premium versiyonu ile çalışabilen bu özellik, Discord kullanıcılarının arkadaşları ile birlikte aynı müziği dinlenmesine imkan tanımaktadır. Discord kullanıcıları, arkadaş grupları ile Spotify müziklerini dinlemek için, mesaj kutularında yer alan (+) sembolüne tıklayarak, arkadaşlarını davet edebilmektedir. Davetin oluşturulmasının ardından, mesajın önizlemesi görüntülenmektedir. Açılan pop-up penceresinde kullanıcılar, arkadaşlarına çalan şarkı ile ilgili yorum da yapabilmektedir. Kullanıcının arkadaş listesine iletilen davet talebi “Katıl” seçeneğine tıklanarak kabul edilmektedir.

Spoiler Etiketi

Discord uygulamasının en sevilen özelliklerinden biri de spoiler etiketleri olmaktadır. Özellikle gamerların tutkunu olduğu bu özellik, Discord sunucularında gezinti yaparken, tatsız sürprizleri yaşamayı engellemektedir. Discord spoiler etiket özelliği ile mesajların bazı bölümleri ya da tüm mesaj içeriği spoiler olarak işaretlenebilir. Kullanıcılar bir mesajı soiler olarak etiketlemek istediklerinde, ilgili metni tarayarak, “Göz” simgesine tıklanmalıdır. Bu şekilde taranın metnin tamamı ya da bir kısmı spoiler olarak belirlenmektedir. Discord uygulamasında mesajlar dışında, bağlantılar ya da başka ekli dosyalar da spoiler olarak etiketlenebilir. Bu araçları spoiler olarak etiketlemek için, eklerin yüklenmeye başlamasından önce işaretlenmesi gerekmektedir. Discord uygulaması görüntü ve video spoiler etiketleme özellikleri sadece PC versiyonunda bulunmaktadır.

Emoji Yapımı

Discord uygulamasında kendi emojilerinizi yaratabileceğinizi biliyor muydunuz? Discord kullanıcıları standart olarak tanımlanmış bir emoji kütüphanesine sahiptir. Kullanıcılar, seçtikleri herhangi bir görseli, sunucu kütüphanelerine ekleyerek, ilgili görseli emojiye dönüştürülmektedir. Discord uygulamasının eğlence yanlarından biri olan emoji yapımı, kendi özgün ve yaratıcı emojilerini kullanmak isteyenler için alan tanımaktadır. Discord uygulaması emoji tasarımı yapabilmek için, yönetici iznine ihtiyaç duyulmaktadır. Kullanıcılar, emojilerini ekleyecekleri sunucuları kendileri oluşturdukları zaman, yönetim izinleri otomatik olarak tanımlanmaktadır. Ancak bazı durumlarda, başka kullanıcıların oluşturmuş olduğu sunucularda yer alınırken, sunucu sahibinin ilgili kullanıcı için, emoji yönetim izni tanımlaması gerekmektedir.

Sunuculara Bot Ekleme

Discord botlarının sunuculara eklenmesi, yeni başlayan kullanıcılar için de oldukça kolay olmaktadır. Bir kullanıcı kanalına bot eklemek istediğinde, ilgili botun web sitesi üzerinden botu indirmelidir. Alternatif bir yöntem olarak da Discord botları için hazırlanan listeleme web sitelerinden yararlanabilmektedir. Discord için bir bot ekleneceği zaman, botu kendi web sitesi üzerinden indirdikten sonra, yüklemelerinin ve yetkilendirme işlemlerinin de aynı site üzerinden yapılması önerilmektedir. Bot listeleme sitelerinden işlem yapılacağı zaman ise ilgili platformlardaki “Invite” seçeneği kullanılmaktadır. Bu şekilde Discord uygulamasındaki sunucuya bot davet edilmektedir. Bir sonraki aşamada ise botun konumlandırıldığı sunucu seçilerek, ilgili bot için yetkilendirme yapılmaktadır. Discord uygulaması yazılımı, topluluk yönetimleri ve üçüncü taraf programlarını içeren sunucu yönetim araçlarını bünyesinde barındırmaktadır. Bunlar “Discord Botları” olarak tanımlanmaktadır. Discord uygulamasında bot kullanımı, sunucuların yetkilileri için yardımcı denetim araçlarına sahip olmayı ve Twitch uygulamaları gibi entegrasyon işlemlerine izin vermeyi sağlamaktadır.

Discord Kullanıcılarının Sessize Alınması

Discord uygulaması muhteşem özelliklerinin yanında, bazı durumlarda dikkat dağıtıcı olabilmektedir. Kullanıcılar kendilerine alan tanımak ve iletilen bildirimlerden soyutlanmak için “Sessize Alma” özelliğini aktifleştirebilir. Discord uygulamasında yer alan bir sunucu üzerinden, belirli bir kişi sessize alınmak isteniyorsa, kişinin bulunduğu ses sunucusu ziyaret edilerek, kullanıcı adına sağ tıklanarak, “Sessiz” seçeneğinin aktifleştirilmesi yeterli olmaktadır. Bir kullanıcı Discord sunucusunda yönetici konumunda ise ilgili kişiyi sunucu içerisinde tamamen sessiz moda alabilmektedir. Ancak bu durumda, sunucuda listelenen her bir kullanıcı da otomatik olarak sessize alınmış olacaktır. Discord uygulamasında özel mesajların PC versiyonu üzerinden sessize alınması mümkündür. Uygulamanın ana sayfasında yer alan Discord logosu tıklanarak, arkadaş ya da mesaj listesinde bulunan bir kişi seçilir ve kullanıcı adı üzerinden sessize alma işlemi yapılır. Discord sessize alma özelliğinde, kullanıcının tamamen ya da belirtilen süre arasında, ne kadar zaman için sessizde kalacağı da belirlenmektedir.

Hülya Ergün

2014 yılından beri kurumsal şirketlere sosyal medya hesap yönetimi konusunda destek vermekteyim. Content Writers Turkey (CWT) üyesiyim. Aynı zamanda, Türkiye’nin önde gelen içerik ajanslarında freelance olarak içerik yazarlığı yapmaktayım. Okumaya, araştırmaya, yazmaya ve yaratıcılığa açık her alana ilgi duyuyorum. Yoga ve meditasyon pratikleri ile enerjimi dengeliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu