GündemHaberTeknolojiTelefonÜrün

Apple’dan Bir Yenilik Daha: Aygıtını Kendin Tamir Et

Dünya devi Apple, yeniliklerine ve gelişimlerine her geçen gün bir yenisini daha ekliyor. Şimdi de müthiş bir yenilikle karşımıza çıkan Apple, tamir yeteneğine güvenenlerin ve servis işlemleriyle ilgilenmekten hiç hoşlanmayanlara yepyeni bir müjde ile geliyor. Artık Apple ürünü kullanan herkes, Apple’dan yedek parçaları sipariş ederek kendi aygıtını kendi tamir edebilecek. Bu müthiş yenilik tüm Apple kullanıcıları tarafından büyük bir ilgiyle takip ediliyor. Apple bu yenilik ile hem şu anki mevcut müşterilerini mutlu ediyor hem de potansiyel müşteri kitlesine Apple tercih etmeleri için bir olanak daha sunuyor. Biz de bu yazımızda Apple’ın bu müthiş yeniliğini inceledik.

Apple’dan İlgi Çeken Yenilik: Self Servis Onarım

Dünyanın en ünlü teknoloji firmaları arasında gösterilen Apple, hizmet vermeye başladığı günden bu yana tamir işlemleri için Apple Store ya da Apple Yetkili Servis Sağlayıcıların kullanılması için ısrarlı bir politika izliyordu. Apple’ı Apple yapan özelliklerden biri olarak tanımlanan ve kapalı ekosistemi olarak da adlandırılan kendi bünyesinde hizmet verme durumuydu. Kapalı ekosistem olarak tarif edilen durum, işletim sisteminden uygulamalarına, telefonun özelliklerinden servislerin bakım ağlarına kadar her zaman kullanıcılarını kendi bünyesinde tutmasıydı. Bu da birçok kullanıcı tarafından zorla hizmet almak olarak görülüyor ve çokça eleştiriliyordu. Fakat geçtiğimiz gün yaptığı açıklama ile Apple kullanıcılarını fazlasıyla heyecanlandırdı. Bu haber heyecanın yanı sıra büyük bir şaşkınlık da yarattı. Şirket tarafından yapılan duyuruya göre önümüzdeki dönemde tamir kitleri ve Apple yedek parçaları kullanıcılara sunulacak. Yani Apple aygıtınız için gerekli olan parçaları satın alabileceksiniz.

Bu program şimdilik sadece iPhone telefonlar için geçerli olacak. Fakat önümüzdeki Mart ayında M1 işlemciye sahip olan Mac bilgisayarlar için de sunulacağı belirtiliyor. Bu satış işlemleri ile Apple yetkili merkezlerine gitmeden de aygıtınızı tamir etmeniz mümkün olacak.

Geçtiğimiz dönemlerde tamir edilen Apple ürünlerinin Face ID konusunda sıkıntı yaşaması kullanıcılar tarafından fazlasıyla eleştirilmişti. Özellikle iPhone 13 ve benzeri telefonların üçüncü bir dış servis ile tamir edilmesi sonucunda Face ID özelliği devre dışı kalıyordu. Apple da bu eleştirilere yanıt ve çözüm amacıyla kullanıcıların kendilerine ait aygıtları kendilerinin tamir edebilecekleri bu programı öne sürdü. 

Apple, böylelikle yıllardır izlediği politikasının dışına çıkmış oldu demek de mümkün görünüyor. Self Service Repair yani Self Servis Onarım ismini verdiği programını tanıtan Apple, şimdilik kullanıcılarından olumlu geri dönüşler alıyor. Bir ilk olan bu program ile kullanıcılar orjinal yedek parça ve araçları kolaylıkla sipariş ederek aygıtlarını kendi imkanları ile tamir edecek. Bu program 2022 yılının Ocak ayında Amerika Birleşik Devletlerinde kullanılmaya başlanacak. Programın daha sonrasında çok daha fazla ülkeye yayılması da Apple’ın planları dahilinde. Self Service Repair programında öncelikle sınırlı sayıda parça satışa sunulacak. İlk olarak iPhone ekranları, batarya ve kamera odak noktasında olacak. Kullanıcılar Apple Self Servis Onarım Çevrimiçi Mağazasını kullanarak Apple ürünlerinin tamiri için gerekli olan parçaları temin edebilecek. Onarımı gerçekleştiren kullanıcılar kullanılmış parçalarını Apple şirketine geri dönüşüm amacı ile teslim edebilecek ve bu teslim sonucunda satın aldıkları ürün için kredi alabilecek. Kullanıcılar, bozulan telefonları ve bilgisayarlarını yetkili servislerde ya da Apple mağazalarında pahalı fiyatlar ile değiştirmek zorunda kalmayacak.

Program şimdilik yalnızca iPhone 12 ve iPhone 13 modelleri için geçerli olacak. Sonrasında M1 işlemci destekli Mac bilgisayarlar için de tamir kitleri satışa sunulacak. Şirket, henüz bir fiyat listesi açıklamadı. Apple, yedek parça fiyatlarını program başladığında yani 2022 Ocak ayında açıklayacak. Ancak tahminler doğrultusunda fiyatların bağımsız tamir hizmeti veren servislerden alınan ücretler ile aynı olacağı da belirtiliyor. 

Onarım Kılavuzu

Apple, kullanıcılarını şaşırtan bu yeniliğin bir onarım kılavuzu dahilinde gerçekleşmesi gerektiğini de duyurdu. Şirket tarafından yapılan açıklamalarda müşterinin güvenliğinin ön planda tutulduğu ve bu sebeple her kullanıcının onarım kılavuzu ile işlem gerçekleştirmesi gerektiğini vurguladı. Şirket, aygıtlarını tamir etmek isteyen kullanıcılar için bir onarım kılavuzu açıklayacağını ve bu onarım kılavuzu ile işlem yapılmasının aygıtların sağlıklı çalışması için önemli olduğunu sıkça vurguluyor. 

Şirketin bir başka uyarısı ise teknik bilgi ve beceri gerektiren tamir, onarım işlemlerinden pek de anlamayan kullanıcılarına yönelik oldu. Şirket, tamir ve onarım işleri konusunda bilgi sahibi olmayan kullanıcılarının kendi cihazlarını tamir etmelerinin kötü sonuçlar doğuracağını belirtti. Bu sebeple bu kullanıcıların Apple konusunda yetkili teknisyenlere danışmasını ve profesyonel bir yardım alması gerektiğini tavsiye etti. Bu program kullanıcılara onarım kılavuzu sunsa da değişim sırasında diğer parçaların zarar görmesi ihtimaline karşın aygıtların iç çalışma aksamları konusunda bilgi sahibi olmanın da önemli olduğu gerçeğini gözden kaçırmamakta fayda var. Apple da bu gibi sorunlar ile karşı karşıya kalınmaması için profesyonel desteklere ihtiyaç olduğunu vurguluyor.

Kullanıcı Yorumları

Apple kullanıcıları henüz çok yeni tanıtılan Self Service Repair hakkında birçok yorumda bulunmaya başladı bile. Kullanıcıların büyük bir kısmı bu yeniliğin güzel bir hizmet olacağını dile getirdi. Kullanıcılar hizmetin bir an önce gelmesini ve sadece ABD ile sınırlı kalmaması gerektiğini de vurguladı. Bazı kullanıcılar ise bu yeniliğin tüketici hakları savunucularının ‘onarım hakkı’ talebi ile birlikte geldiğini ve bunun büyük bir kazanım olduğunu söyledi. Apple, geçtiğimiz günlerde sıra dışı bir dava ile gündeme gelmişti. Theodore A. Kim isimli iPhone 12 kullanıcısı telefonunu tamir etmediğini iddia ettiği dünya devi Apple’a 1300 dolarlık bir dava açmıştı. Kullanıcı, arızalanan telefonunun Apple yetkili servisi tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden tamir edilmediğini ve bu konuda mağdur edildiğini belirterek Apple’a bir tazminat davası açmıştı. İşte bu gibi durumların daha fazla yaşanmasını istemeyen Apple’ın Self Service Repair programı ile yetkili servis vb. konularda yaşanacak sıkıntıları en aza indirmek amacıyla böyle bir adım attığı da kullanıcılar arasında konuşulmaya başlandı.

Apple özellikle iPhone 13 ekranları ile de büyük bir sıkıntı yaşıyordu. iPhone 13 cihazlarının Apple yetkili servisi dışında herhangi bir serviste değiştirilmesi durumunda cihazların Face ID özelliğini yitirmesi kullanıcıları fazlasıyla rahatsız etmişti. Kullanıcılar bu sebeple Apple’ı çok sert bir dille eleştirmişti. Teknoloji çevrelerinden de ağır yorumlar alan bu durum Apple tarafından önemsenmemiş fakat eleştiriler artınca Apple bu kontrol mekanizmalarından vazgeçmek zorunda kalmıştı. Self Service Repair programı da Apple’ın bu sert politikalarından vazgeçmesi ve geri adım atmaya başlaması olarak yorumlandı. Kullanıcılar Avrupa Birliği’nde kabul edilen firmaların tamir konusunda tekelleşmesini engelleyecek bir dizi kanun tasarısının da bu geri adıma etkisi olduğunu düşünüyor. Bazı teknoloji severler de Apple gibi bir dünya devinin bile yasalar ve kullanıcı yorumları karşısında geri adım atmak zorunda kaldığını belirterek kullanıcıları yorumlarının ve önerilerinin her zaman her durumda dikkate alınması gerektiğini vurguluyor.

Kullanıcıların yorumları arasında olumsuz olanlar da vardı. Bu yorumlarda vurgulanan ise yedek parçaların her iPhone cihaza uygun olmaması oldu. iPhone 12 ve iPhone 13 ile sınırlandırılmış bu programın diğer iPhone cihazlara da bir an önce gelmesi gerektiği kullanıcıların talepleri arasında yerini aldı. 

Apple, bu yenilik ile teknoloji dünyasında adından söz ettirmeye devam ediyor. Self Service Repair hakkında fazla yorumda bulunmak için henüz çok erken olsa da bazı kullanıcılar şimdiden öngörülerini ve yorumlarını dile getirmeye başladı. Önümüzdeki süreçte bu programın nasıl geri dönüşler alacağını ve faydalarını hep birlikte göreceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu